دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . نجوم و سیاره‌شناسی . منظومه شمسی

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۱۲۹۵۱ بار خوانده شده است

یكشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۸۵

منظومه شمسی

 
منظومه شمسی

دانشمندان عمر جهان را حدود ۱۴ میلیارد سال و عمر منظومه شمسی را حدود ۴ تا چهار و نیم میلیارد سال تخمین می‌زنند. بنابراین نابه‌جا نگفته‌ایم اگر مدعی شویم كه منظومه شمسی در مقایسه با سن جهان، جوان می‌باشد. طبق یك نظریه پرطرفدار، آنچه اكنون آن را منظومه شمسی می‌خوانیم در حدود ۴ تا ۵ میلیارد سال پیش توده‌ای از غبار و گاز بوده است.

 

. منبع : Solar Views .

بیگ‌بنگ
یكی از نظریات خلقت عالم است كه طبق آن عالم در اثر یك انفجار بزرگ به وجود آمده و دائما در حال گسترش می‌باشد. چنانچه ضریب چگالی عالم كمتر از یك باشد، روزی این گسترش متوقف خواهد شد و عالم به سمت داخل فروریزش خواهد نمود، اما از آنجاییكه ضریب چگالی عالم، طبق آخرین برآوردها حدود یك تخمین زده شده است، پیش‌بینی می‌شود، شتاب دور شدن اجزای عالم از یكدیگر، زمانی متوقف گردد و عالم به حالت پایداری برسد.

ستونهای آفرینش نامی است كه برای این قسمت زیبا از سحابی عقاب انتخاب شده است
ستونهای آفرینش نامی است كه برای این قسمت زیبا از سحابی عقاب انتخاب شده است

دانشمندان عمر جهان را حدود ۱۴ میلیارد سال و عمر منظومه شمسی را حدود ۴ تا چهار و نیم میلیارد سال تخمین می‌زنند. بنابراین نابجا نگفته‌ایم اگر مدعی شویم كه منظومه شمسی در مقایسه با سن جهان، جوان می‌باشد. طبق یك نظریه پرطرفدار، آنچه اكنون، آن را منظومه شمسی می‌خوانیم، در حدود ۴ تا ۵ میلیارد سال پیش، توده‌ای از غبار و گاز بوده است. دانشمندان معتقدند كه احتمالا قسمت اعظم این سحابی از گاز هیدروژن تشكیل شده بود.

 طبق نظریه‌ای كه ما به تشریح آن می‌پردازیم، در آن زمان، در نزدیكی این سحابی كه در گوشه‌ای از كهكشان راه‌شیری قرار داشته، ستاره بزرگی كه حدودا 3 برابر خورشید بوده، روزهای پایانی عمر خود را می‌گذرانده است. زمانی كه عمر این ستاره نسل اولی به پایان رسیده، به دلیل جرم و ابعاد بزرگش، فوران عظیمی از انرژی و ماده از دل او بیرون زد. انرژی فراوان این ستاره، سحابی ما را به شدت به دوران واداشته و همچنین حجم زیادی مواد سنگین نظیر آهن، به داخل سحابی تزریق نمود.

چرخش سحابی به دور مواد تزریق شده به داخل آن، باعث فروریزش مولكولهای گاز و افزایش فشار درونی سحابی گردید. صدها میلیون سال طول كشید تا مواد سنگین تزریق شده به سحابی از مركز چرخش خارج شدند و سحابی آنقدر در خود ریزش نمود كه در مركز آن شرایط لازم برای اولین هم‌جوشی هسته‌ای پدیدار شد. شروع فعالیت هسته‌ای در قلب سحابی فشرده شده، نوید تولد ستاره‌ای تازه بود كه بعدها خورشید نام گرفت.

همانطور كه اشاره شد، در زمان شكل گیری منظومه شمسی، ستاره پیر در حال مرگ، علاوه بر اهداء انرژی فراوان به صورتهای مختلف، مقادیری عناصر سنگین، مانند آهن، كربن و هلیم نیز به سحابی نوزاد تزریق كرد. این عناصر سنگین، در زمان شكل‌گیری منظومه شمسی ، هنگامیكه هنوز خورشید رسماً متولد نشده بود، آرام آرام از هسته مركزی رانده شده و هر قدر چگالی سحابی افزایش می‌یافت، سیستم به پایداری بیشتری می‌رسید. طبیعی است كه عناصر سنگینتر، نزدیكتر و عناصر سبكتر، دورتر از هسته مركزی قرار گرفته باشند.

بعد از صدها میلیون سال، این عناصر با هم تركیب و تشكیل جسم واحدی دادند. به دلیل قوانین مداری، اجسام علاوه بر اینكه به دور ستاره جوان می‌چرخیدند، شروع به چرخش حول خود نیز نمودند و از جمع قوانین گرانش و گریز از مركز حاصل از چرخش، تمامی آنها شكل كروی به خود گرفتند. پس از گذشت سالها، سطح بعضی از آنها كه از عناصر سنگینتری تشكیل شده بودند، سرد و سخت شد و سیستم مداریشان به حالت پایداری رسید. اجرام غیر ستاره‌ای كه منظومه شمسی را تشكیل می‌دهند عبارتند از سیارات، قمرهای آنها، خرده سیارات ، دنباله‌دارها و سنگها و غبارهای آسمانی .

خرده سیارك ایدا كه حدود 56 كیلومتر طول دارد به همراه قمر كوچكش، داكتیل كه قطری حدود 5/1 كیلومتر دارد، در تصویر دیده می‌شوند.
خرده سیارك ایدا كه حدود ۵۶ كیلومتر طول دارد به همراه قمر كوچكش، داكتیل كه قطری حدود یک و نیم كیلومتر دارد، در تصویر دیده می‌شوند. در این تصویر داكتیل كوچك كه در مداری به فاصله ۱۰۰ كیلومتر از آیدا به دور آن می‌چرخد، اندكی به دوربین نزدیكتر است. این تصویر در آگوست ۱۹۹۳ و از فاصله ۱۱۰۰۰ كیلومتری توسط سفینه فضایی گالیله، برداشته شده است.

اجسام منظومه شمسی عمدتاً به دو گروه با چگالی بالا، كه در نزدیكی خورشید قرار دارند و با چگالی پایین، كه دورتر از خورشید واقع شده‌اند، تقسیم می‌شوند. روی همین اصل سیارات منظومه شمسی را به دو گروه زمین‌مانند و مشتری‌مانند تقسیم می‌كنند. سیاره‌های زمین مانند كه به ترتیب فاصله از خورشید عبارتند از عطارد ، زهره، زمین و مریخ همگی چگالی بالا و سطح سخت و صخره‌ایی دارند. غیر از عطارد بقیه این سیارات جو نیز دارند.

سیاره‌های مشتری‌مانند كه به ترتیب عبارتند از مشتری ، زحل ، اورانوس و نپتون ، همگی نسبت به زمین، سیاراتی عظیم هستند و عمدتاً از گاز تشكیل شده‌اند ولی بعضی از آنها هسته‌های جامد هم دارند. این سیارات را همچنین به نام غولهای‌گازی نیز می‌شناسند.

تا همین چند وقت پیش در كل منظومه شمسی نه عدد سیاره٬ شناسایی شده بود كه به ترتیب عبارتند از سیارات زمین‌مانند، سیارات مشتری‌مانند و در انتها سیاره عجیب و قانون‌شكن پلوتون. اما به تازگی عضو جدیدی در منظومه شمسی ما یافت شده كه تعداد سیارات منظومه شمسی را به ۱۰ عدد افزایش داده است.

زهره، الهه زیبایی این تصویر نمایی خطی از  منظومه شمسی 9 سیاره‌ای را با تناسب واقعی ابعاد سیارات نشان می‌دهد. به عظمت سیاراتی مانند مشتری و زحل نسبت به زمین دقت فرمایید.
این تصویر نمایی خطی از  منظومه شمسی ۹ سیاره‌ای را با تناسب واقعی ابعاد سیارات نشان می‌دهد. به عظمت سیاراتی مانند مشتری و زحل نسبت به زمین دقت فرمایید.

 این سیاره كه به تازگى كشف شده است در كمربند كوئیپر قرار دارد و در خارج از مدار پلوتون به دور  خورشید مى‌گردد. سیاره دهم كه نام رسمى آن 2003UB313 است توسط گروهى به رهبرى دكتر «مایكل براون» از دانشگاه كلتك كشف و «XENA» نامیده شد. این كشف به شكل غیرمستقیم و از طریق تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌هاى حساس الكترونیكى (CCD) انجام شد. این سیاره كوچك در آسمان ما جسمى بسیار كم نور از قدر ۱۹ است. این به آن معناست كه سیاره دهم ۵ میلیون برابر كم‌نورتر از ستاره قطبى در آسمان دیده مى‌شود.

پس از کشف آنچه ادعا میشد سیاره دهم است، بحثهای زیادی بین منجمان بر سر شرایط سیاره بودن اجرام سماوی درگرفت. سرانجام در شهریور ۱۳۸۵ همه جنجالها به پایان رسید و همه جنگ و دعواهایی که بین منجمان در مورد سیاره بودن یا نبودن تعدادی از اجرام کمربند کوییپر به راه افتاده بود خاتمه یافت. با معیار جدیدی که  در آخرین جلسه انجمن بینالمللی نجوم  ارائه شد پلوتو از لیست سیارات حذف گردید.

پلوتو جرم دوردستی است که بیش از ۷۰ سال از کشف آن می‌گذرد ولی دست سرنوشت این دنیای یخزده را که تا چندی پیش به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی میشناختیمش از گردونه سیارات حذف كرد.  پلوتو به این دلیل از لیست سیارات منظومه شمسی حذف شد كه نتوانست یكی از سه شرط وضع شده برای سیاره بودن را به دست آورد. به این ترتیب منظومه شمسی که میرفت صاحب دهمین سیاره خود شود، ناگهان و با از دست دادن آخرین سیاره، به منظومهای هشت سیارهای تبدیل شد.

ادامه...

مطالب  وابسته  به این موضوع :
   
..
. زهره، الهه زیبایی
    ... خورشید، مهر فروزان
    ... منظومه شمسی یک یار قدیمی خود را از دست داد

Solar system

مقاله‌های علمی   نجوم و سیاره‌شناسی   منظومه شمسی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  بهرنگ مرادی  ::
با سلام و سپاس
مطالب سایت بار علمی بسیار خوب و قابل توجه دارد
در صورت امکان محتوای مهندسی و کاربردی را به سایت اضافه کنید به طور مثال کاربرد مهندسی الکترونیک و کامپیوتر در علوم هوافضا
با تشکروسلامتی

ضمن تشکر به دلیل محبتی که ابراز فرمودید به اطلاع می‌رساند که تهیه چنین مطالبی به زودی در دستور کار همکاران دانش فضایی قرار خواهد گرفت. منتظر دریافت سایر پیشنهادات شما هستیم.

در ضمن دانش فضایی آمادگی خود را جهت دریافت٬ بررسی و انتشار مقالات خوانندگان عزیزی که تمایلی به نوشتن دارند اعلام می‌نماید.

دانش فضایی:

::  محمد عرفان   ::
با کمال تشکر از سایت بسیار خوب و علمی تان اگر امکان دارد تزجمه مقالات دانشمندان بزرگ در مورد تشکیل منظومه شمسی را نیز در سایت قرار دهید

::  parisa  ::
gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooood

::  سعيد كياني  ::
ايا جهان در محيط ديگري واقع است(زير مجموعه )

::  س .ن  ::
مطالب جالبی بود .لطفا تصاویر را بیشتر کنید

حتما پی‌گیری خواهیم نمود

دانش فضایی:

::  مهدی آتشبار  ::
عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود

::  بهاره رزازان  ::
مطالب سایت بسیار جالب و جذاب است.لطفا تصاویر بیشتری ارائه دهید.

چشم حتما!

دانش فضایی:

::  محمود .ب  ::
برای مطلب و تحقیقهای سال سوم خیلی عالی بود

خوشحالیم به دردتان خورده است

دانش فضایی:

::  مجتبی شهابی  ::
اصلا خوب نبود اصلاح شود

کاش می فرمودید کجای مطلب به نظر شما جالب نبوده است.

دانش فضایی:

::  مجتبی شهابی  ::
چرا نظر منو نمی نویسید مقاله تون خیلی بده

چشم! چشم! نوشتیم دیگه. اما چرا بد است دوست عزیز؟

دانش فضایی:

::  ا.آ  ::
تصاویر بیشتری ازمنظومه شمسی در وبلاگ خود قرار بدهید

::  صالح جون   ::
خیلی عالی بود ولی اگه ممکنه بگید که اسم خورشید از کجا گرفته شده و کی این اسمو گذاشته.مرسی

راستش را بخواهید خودمان هم نمی دانیم. تحقیق می کنیم و به شما اطلاع می‌دهیم.
اگر دیگر دوستان اطلاعاتی دارند لطفا همینجا مطرح کنند تا بقیه هم یاد بگیرند
ممنونیم

دانش فضایی:

::  elizabeth  ::
عالی بود فقط کمی تصویر پخش کنید و به ما بگویید منظومه شمسی چگونه و کی به وجود امد.

::  ماهان  ::
کجاش بده خیلی خوبه

::  AlirezaHabibzadeh  ::
مقالتون خوب بود اما بهتر است به جای منظومه ی شمسی بگوییم سامانه ی خورشیدی یا به جای زهره بگوییم ناهید یا به جای عطارد بگوییم تیر
{فارسی را پاس بداریم}

حق با شما است
چشم

دانش فضایی:

::  خورشید  ::
من عاشق اینم که حقیقت زندگی را ازطریق علم درک کنم.

این بهترین کاری است که هر انسانی باید انجام دهد.
پیروز باشید

دانش فضایی:

::  ملیسا  ::
خیلی عالی بود

::  ر.ش  ::
خیلی سایته خوبی بود.

::  سمیرا  ::
با سلام
سایتتون عالی بود فقط اگه ممکنه به من بگید اگه کسی خواست در این رابطه درس بخونه باید چه رشته ای را انتخاب کنه

برای اینکه در زمینه ستاره‌شناسی کار کنید باید فیزیک بخوانید. اما برای اینکه در زمینه مهندسی فضایی و فعالیت‌های اکتشافی در فضا کار کنید باید یکی از رشته های مهندسی مثل مکانیک٬ هوافضا٬ الکترونیک یا مخابرات را بخوانید

پیروز باشید

دانش فضایی:

::  روشا رحیمی  ::
سایت خیلی خیلی فوق العاده ای بود

::  atefe  ::
سلام بسیار بسیار عالی .ممنون

::  روشا رحیمی  ::
سلام من عمو روشا هستم
روشا میگه سایتتون خیلی خوبه فقط یه موزیک متن کم داره که با شنیدن ان به خواندن آیات الهی بپردازیم

::  بیتا  ::
فوق لااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااده بود

::  نازي  ::
مطالب خوبي بود

::  محمدرضا  ::
سلام.مطالبتون بسیار عالی و آموزنده بود،خیلی خیلی ممنون.

::  ایناس  ::
فضا یکی از درسهای محبوب من است که بیشتر مطالب آن درباره سیارات و ستاره ها می باشد..به نظر من خیلی خوب است..من ایناس هستم..10ساله .. این آدرس وبلاگ خاله ام است..

::  جلال عباسی  ::
سلام مطالبتون بد نبود

::  Mohammad Tozie  ::
با عرض سلام
یک سوال
آیا خورشید ما و یا منظومه شمسی بخشی از خوشه جبار میباشد.
اگر نه ما زیر مجموعه کدام مجموعه بزرگتر هستیم.
با تشکر فراوان.

ما زیر مجموعه کهکشان راه شیری هستیم

دانش فضایی:

::  حمیدالله عبدإلهی از نیمروز  ::
بسیار و جالب ولی اگر تصاویر با کیفیت را بیشتر کنید...

::  anoosha zamanian  ::
خیلی جالب بود

::  neda  ::
مطالبتون عالي بودن مرسي

::  ارمین  ::
همه دوستانم دوست داشتن مرسی!!!!!!!!!!!!

::  زهرا سربازوطن  ::
ممنون از مطالب بی نظیرتون . واسه من که دنبال یه مقاله ی ساده می گشتم خیلی مفید و قابل درک بود

::  بهروزامینی زاده  ::
من یه عکس با کیفیت بالا کامل از خورشید وسیارها در یک خط میخوام که به ایمیل بفرستین ممنون میشم

چشم قربان!

دانش فضایی:

::  جواد  ::
با سلام
مطالب زیبایی بود اما عکس بیشتری قرار دهید.
ممنون

::  معصومه عرب زوزنی  ::
باسلام فوق العاده بود 20

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است