دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . گشتي كوتاه در اطراف ايستگاه بين‌المللي فضايي

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۹۶۲۲ بار خوانده شده است

جمعه، 21 مهر 1385

گشتي كوتاه در اطراف ايستگاه بين‌المللي فضايي

 
گشتي كوتاه در اطراف ايستگاه بين‌المللي فضايي

زندگي در مجموعه‌اي با مساحت حدود 150 متر مربع و انجام كارهاي تكراري، آنهم در شرايطي كه هر روز با چند نفري مشخص سروكار داريد مسلماً دلتنگ كننده است. به همه اينها مصائب و سختيهاي زندگي در فضا را هم اضافه كنيد. در چنين شرايطي يك برنامه مهيج و غير عادي مي‌تواند هيجان و انرژي را به پرسنل بازگرداند. در ادامه يكي از مأموريتهاي غير عادي خدمه چهارهم ايستگاه فضايي بين‌المللي را خواهيد خواند.

 

.  منبع : www.space.com .

زندگي در مجموعه‌اي با مساحت حدود 150 متر مربع و انجام كارهايي تكراري، آنهم در شرايطي كه هر روز با چند نفري مشخص سروكار داريد مسلماً دلتنگ كننده است. به همه اينها مصائب و سختيهاي زندگي در فضا را هم اضافه كنيد. در چنين شرايطي يك برنامه مهيج و غير عادي مي‌تواند نشاط و انرژي را به پرسنل بازگرداند.

سه خدمه ايستگاه بين‌المللي فضايي سه‌شنبه گذشته سوار بر سويوز TMA-9 سفر کوتاهي در اطراف ايستگاه فضايي را با موفقيت به پايان رساندند تا قايق نجات روسي (سويوز) را به لنگرگاه جديدي متصل نمايند.

كپسول فضايي سويوز TMA-9 در بازگشت به ايستگاه فضايي بين‌المللي. مأموريت جهت تغيير دريچه اتصال

فرمانده اردوي چهاردهم ايستگاه فضايي، مايکل لوپز آلگريا و مهندس پرواز ميخائيل تيورين و توماس ريتر به مدت 20 دقيقه در اطراف ايستگاه فضايي پرواز مي‌کردند تا دريچه الحاق سويوز TMA-9 را عوض کنند. اين مأموريت به اين منظور صورت گرفت تا لنگرگاه مناسبي براي سفينه باربري پروگرس 23 که احتمال داده مي‌شود اواخر اين ماه به ايستگاه فضايي برسد، آماده شود.

در خلال اين سفر کوتاه فضايي هر سه فضانورد لباسهاي فضايي سوخول خود را پوشيده بودند.

ميخائيل تيورين، کيهان‌نورد کهنه‌کار روسي که فرماندهي کپسول فضايي سويوز را به عهده داشت در زمان پرواز گفت:"همه چيز عالي و بي عيب و نقص است."

تغيير مکان سويوز در ساعت 7:14 بعداز ظهر آغاز شد. در آن زمان ايستگاه بين المللي فضايي (ISS) در ارتفاع 357 کيلومتري جنوبي‌ترين بخش سرزمين  آمريکاي جنوبي قرار داشت.

تيورين ماهرانه سفينه را به دريچه الحاق جديدش در در واحد کنترل زاريا (Zarya) جايي رو به زمين هدايت کرد. آنها در ساعت 7:34 بعدازظهر و زماني که ايستگاه از فراز ساحل غربي آفريقا گذر مي‌کرد، مجدداً به ايستگاه ملحق شدند.
در طول پرواز و زماني که تيورين با مرکز کنترل آژانس فضايي فدرال روسيه سخن مي‌گفت درباره صداي موتورهاي سويوز چنين بيان داشت كه: "صداي خيلي جالبي است. زماني که پيشرانها روشن مي‌شوند درست مثل اين است که کسي با چوب طبل به آرامي بر پوسته کپسول ميکوبد."

در اين تصوير كپسول فضايي سويوز TMA-9 در ميانه تصوير و رها در فضا، بازوي روباتيك ايستگاه در بالا سمت راست تصوير و سفينه باري پروگرس 22 در پايين وسط تصوير ملحق شده به ايستگاه مشخص هستند

تغيير مکان روز سه شنبه سويوز دريچه الحاق پشتي ماژول زودا (Zevezda) را براي الحاق پروگرس 23 که انتظار ميرود 26 اکتبر به ايستگاه بين‌المللي فضايي برسد، خالي کرد. پروگرس که کپسولي مخصوص حمل بار و مايحتاج به فضا است، بسيار شبيه کپسولهاي فضايي سويوز مي‌باشد با اين تفاوت که تجهيزات مربوط به حفظ حيات در آنها پيش‌بيني نشده است.

انتظار مي‌رود پروگرس 23 حدود 2177 کيلوگرم غذا، سوخت و تجهيزات به ايستگاه بين‌المللي فضايي (ISS) حمل کند.

طبق برنامه قرار است پروگرس 23 در ساعت 13:40 روز 23 اکتبر 2006 از پايگاه فضايي بايکنور در آسياي مرکزي (قراقستان) به قضا پرتاب شود و سه روز بعد به ايستگاه فضايي برسد. به دليل موقعيت خاص ايستگاه فضايي در زمان پرتاب پروگرس 23 الحاق يک روز ديرتر از روال عادي صورت مي‌پذيرد. پيش‌بيني مي‌ود الحاق در 14:36 روز 26 اکتبر روي دهد.

در حال حاضر ايستگاه فضايي همچنين ميزبان پروگرس 22 برادر بزرگتر پروگرس 23 است که 26 ژوئن به ايستگاه ملحق شده است.

زماني که اين مأموريت انجام مي‌شد، 23 روز از آغاز اقامت لوپز آلگريا و تيورين در فضا گذشته بود. مدتي که براي ريتر، فضانورد آژانس فضايي اروپا به 98 روز رسيده بود. ريتر در 6 جولاي 2006 به خدمه اردوي سيزدهم پيوست و حدود دو هفته‌اي است که با ترک دوستان قديميش به جمع پرسنل اردوي چهاردهم اضافه شده است.

سويوز TMA-9 که اکنون در لنگرگاه زاريا (Zarya) پهلو گرفته است، طبق برنامه قرار است در مارس 2007 سه خدمه فعلي ايستگاه بين‌المللي فضايي را به زمين بازگرداند.

. شهرام يزدان‌پناه، پژوهشگر علوم و فناوري فضايي  .

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  مصطفی ناروئی  ::
بسیار اموزنده -بسیارجالب- اینجانب مشتاق هوا و فضا عاشق هوا و فضا هستم وحاظرم تمام وجودم را در صرف هوا و فضا کنم -به امید ان روزی که بتوانم به فضا بروم --عاشق دیوانه ای فضائیم

امیدواریم خیلی زود به آرزویتان برسید.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است