دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . رونمایی از سامانه فضایی ایران

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۸۷۲۶ بار خوانده شده است

دوشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۸۶

رونمایی از سامانه فضایی ایران

 
رونمایی از سامانه فضایی ایران

سامانه فضایی ایران شامل ماهواره امید، ماهواره بر سفیر و ایستگاه کنترل زمینی است که صبح روز دوشنبه توسط رئیس جمهور رونمایی شد.

 

ماهواره بر سفیر
منبع تصویر :خبرگزاری ایرنا

. منبع : شبکه خبر  .
به گزارش شبکه خبر، مراسم رونمایی از این سامانه فضایی شامل  ماهواره امید، ایستگاه های زمینی و پایگاه پرتاب فضایی در مجموعه شرکت صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) با حضور رئیس جمهور، وزیر دفاع و مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری برگزار شد.

ماهواره امید ماهواره تحقیقاتی پیشرفته است که به دست دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته شده است و در مدار ارتفاع پایین قرار می گیرد. با ساخت و پرتاب این ماهواره جمهوری اسلامی ایران یازدهمین کشوری است که توانمندی ارسال ماهواره به فضا را بدست آورده است و ورود به عرصه فضا را به عنوان افتخار دیگری برای ملت ایثارگر ایران ثبت می کند.

موشک ماهواره‌بر سفیر به عنوان حامل ماهواره دارای بیش از ده هزار تنوع قطعه در اجزای مختلف شامل بدنه موتور هدایت و کنترل است که کارشناسان مختلف دانشگاهی در مدت ده سال گذشته ساخت آن را بومی کرده اند. کارخانجات ساخت موتور ماهواره‌برها هم اکنون قادر است موتورهای مورد نیاز ماهواره را تولید کند که این قابلیت بسیار مهم است.

 ایستگاه های ره گیری و کنترل و ارتباط با ماهواره نیز به دست کارشناسان داخلی طراحی و ساخته شده است. سیستم هدایت و کنترل ماهواره هم بر مبنای تجربه 20 ساله صنایع هوافضا کاملا بومی است و توان هدایت ماهواره را با مدار تعیین شده در اختیار دارد.

 

. منبع : خبرگزاری مهر  .
واشنگتن پست ضمن ارائه گزارشی از توانمندی محققان و نخبگان ایرانی در ساخت ماهواره گزارش داد: لحظاتی پیش نخستین راکت ایران با موفقیت به فضا پرتاب شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی ویژه نوشت : ایران همزمان با رونمایی از نخستین مرکز فضایی عمده اش، نخستین راکت خود را نیز با موفقیت به مدار زمین پرتاب کرد. روزنامه واشنگتن پست نیز گزارش داد : محققان ایرانی نخستین راکت این کشور را با هدف ارسال ماهواره تحقیقاتی به فضا به مدار پرتاب کردند. این روزنامه افزود : ماهواره " امید" نخستین ماهواره تحقیقاتی بومی در ایران است که با توجه به این موفقیت، در اوایل سال جدید ایرانیها به فضا پرتاب خواهد شد و پیش بینی شده است در ماه مارس سال ۲۰۰۹ استقرار آن در فضا کامل شود.

ماهواره امید که یک ماهواره تحقیقاتی پیشرفته است که به دست توانمند دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته شد و در مدار ارتفاع پایین قرارمی گیرد. این ماهواره و سامانه پرتاب آن توسط کارشناسان نخبه کشور ایران ساخته شده است.


. منبع : خبرگزاری ایرنا  .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، در خصوص نخستین سامانه فضایی بومی و پرتاب (سفیر) کاوشگر یک به فضا گفت :امروز قابلیت و توانایی ایران در ساخت ماهواره و سامانه موشکی به نمایش گذاشته شد.  "محمد سلیمانی" روز دوشنبه در حاشیه افتتاح سه طرح ملی فضایی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا، افزود : برای انجام تحقیقات و تلاش برای رفع مشکلات ناشی از زلزله، سیل ،بیابان زدایی و نابودی‌جنگل‌ها، ارتباط و خدمت رسانی به نقاط صعب العبور که با توسل به دانش فضایی انجام می‌گیرد، نیازمند حضور در فضا هستیم.

ماهواره امید، نخستین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران ، ماهواره‌ای تحقیقاتی و پیشرفته است که به‌دست توانمند دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته شده و در مدار ارتفاع پایین قرار می‌گیرد.  این ماهواره در اینده‌ای نزدیک توسط ماهواره‌بر ساخت ایران از پایگاه فضایی ایران، به مدار پرتاب خواهد شد.  ایستگاه هدایت و کنترل ماهواره در مدار ارتفاع پایین نیز وظیفه تعیین موقعیت ماهواره‌در مدار را بر عهده دارد و ارتباط رادیویی ‌با ماهواره برقرار می‌کند و فرمان‌های کنترلی لازم را به‌ماهواره ارسال‌نموده و پاسخ آن ‌را دریافت می‌کند.

پایگاه‌فضایی با پرتاب راکت کاوشی یک به‌منظور پرتاب ماهواره‌های ایرانی از داخل خاک کشور طراحی و ساخته شده است.  راکت کاوشی از جمله مقدمات اولیه پرتاب ماهواره به مدار است و توسط این راکت‌ها شناسایی محیط پروازی ماهواره‌ها قبل از پرتاب انجام می‌پذیرد.  ایستگاه‌های رهگیری‌و کنترل‌و ارتباط باماهواره به‌طورکامل‌توسط کارشناسان داخلی طراحی و ساخته شده و قابلیت افزایش آنها و طراحی برای ماهواره‌های اینده را نیز دارد.

موشک فضایی سفیر   ماهواره امید   فناوری فضایی   رویدادهای فضایی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است