دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . حذف پلوتون٬ منظومه شمسی یک سیاره قدیمی خود را از دست داد

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۱۹۷۷ بار خوانده شده است

يكشنبه، ۵ شهريور ۱۳۸۵

حذف پلوتون٬ منظومه شمسی یک سیاره قدیمی خود را از دست داد

 
حذف پلوتون٬ منظومه شمسی یک سیاره قدیمی خود را از دست داد

با معیار جدیدی که در آخرین جلسه انجمن بین‌المللی ستاره‌شناسی ارائه شد پلوتون از لیست سیاره‌های سامانه خورشیدی حذف گرديد. پلوتو (پلوتون) جرم دوردستی است که بیش از ۷۰ سال از کشف آن می‌گذرد ولی دست سرنوشت این دنیای یخزده را که تا چندی پيش به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی می شناختیمش٬ از گردونه سیارات حذف كرد.

 

. منبع : آسمان پارسی  .

سرانجام همه جنجالها به پایان رسید وهمه جنگ و دعواهایی که بین منجمان در مورد سیاره بودن یا نبودن تعدادی از اجرام کمربند کوییپر به راه افتاده بود خاتمه یافت. با معیار جدیدی که  در آخرین جلسه انجمن بین المللی نجوم  ارائه شد پلوتو از لیست سیارات حذف گردید. پلوتو جرم دوردستی است که بیش از ۷۰ سال از کشف آن می‌گذرد ولی دست سرنوشت این دنیای یخزده را که تا چندی پیش به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی می شناختیمش از گردونه سیارات حذف كرد.  پلوتو به این دلیل از لیست سیارات منظومه شمسی حذف شد كه نتوانست یكی از سه شرط وضع شده برای سیاره بودن را به دست آورد. در آخرین جلسه انجمن بین المللی نجوم تایید شد كه یك جرم فضایی به شرطی سیاره نامیده ‌شود  که در درجه اول به دور ستاره‌ای در گردش باشد. دومین شرط می‌گوید باید به قدر كافی جرم داشته باشد تا به تعادل هیدرواستاتیكی دست یابد. مفهوم این شرط این است كه تنها اجرامی با شكل كروی می‌توانند انتظار سیاره بودن داشته باشند. اما شرط سوم تأكید دارد كه جرم مورد نظر نباید در  کمربند سیارکها یا خرده‌سنگها قرار داشته باشد.

منظومه شمسی با از دست دادن دورترين سياره خود كه بيش از ۷۰ سال از كشف آن می‌گذشت، كوچكتر شده است.
منظومه شمسی با از دست دادن دورترین سیاره خود كه بیش از ۷۰ سال از كشف آن می‌گذشت، كوچكتر شده است.

پلوتو دو شرط اول را داشت ولی چون عضور کمربند اجرام کویی‌پر بود نتوانست شرط سوم را احراز نماید و بنابراین از لیست سیارات منظومه شمسی حذف شد. انجمن بین‌المللی نجوم در این جلسه جنجالی تنها به تعیین مشخصه‌های یك سیاره  بسنده نکرد و تعاریف جدیدی را نیز به منظور پرهیز از مشكلاتی در اینده ارائه نمود. در این جلسه اجرام غیر ستاره‌ای یك منظومه به سه دسته تقسیم شدند كه به شرح زیر می‌باشند:

۱- سیاره : جرمی که به دور ستاره‌ای می‌چرخد، به تعادل هیدرواستاتیكی رسیده است، در کمربند سیارکها قرار ندارد و دست آخر اینكه به عنوان قمر به دور سیاره‌ای در گردش نیست.

۲- سیاره‌های کوتوله : دسته ای از اجرام که در کمربند سیارکها قرار دارند، به تعادل هیدروستاتیکی رسیده‌اند، یعنی شکلی کروی دارند، و قمر سیاره‌ای محسوب نمی‌شوند را سیاره‌های كوتوله می‌نامند.

۳- اجرام دسته سوم : اعضاء این دسته همه ماه‌ها (قمرها)٬
خرده سیارک‌ها و سنگهای ریز و درشت موجود در فضای بین سیاره‌ای و در کل همه اجرام ریز یك سامانه ستاره‌ای را شامل می‌شود.


اکنون دیگر همه جنجالها خاتمه یافته و منظومه شمسی که قرار بود صاحب چند سیاره جدید شود، با از دست دادن یك سیاره قدیمی به منظومه‌ای هشت سیاره‌ای تبدیل شد. تصمیم اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسان كه منجر به خروج پلوتو از لیست سیارات منظومه شمسی شد، خشم و واکنش شدید برخی منجمان سرشناس دنیا را برانگیخت.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی : دکتر آلن اشترن، دانشمند ارشد ناسا که هدایت مأموریت فضایی " افق‌های جدید " را به پلوتو  بر عهده دارد، در واکنشی شدید‌ گفته است که این تصمیم مایه شرمساری است. آقای اشترن، که در رأی‌گیری شرکت نکرده بود، تعریف جدید سیاره كه باعث حذف پلوتو شده است  را رد کرده و گفته که این تعریف نادرست است. وی در زمان رأی‌گیری در محل حضور نداشته است. از طرفی رأی دادن به صورت الکترونیکی نیز امکان پذیر نبوده و این امر باعث بروز انتقاداتی در میان ستاره‌شناسان شده است. دكتر اشترن، دانشمند سرشناس ناسا که اخیرا کاوشگر نیوهرایزون را به مقصد پلوتون به فضا ارسال کرده است٬ گفته است که به همراه برخی ستاره‌شناسان در صدد ارائه درخواستی است تا با ایجاد تغییر در تعریف سیاره، پلوتون به لیست سیارات منظومه شمسی بازگردد. در برخی محافل اینترنتی نیز این تصمیم اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسان با تمسخر مواجه شده است.

اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسان از سال ۱۹۱۹، مرجع رسمی نامگذاری‌ها در دنیای ستاره‌شناسی است. پس از اجلاس روز پنجشنبه از ۲۵۰۰ ستاره‌شناس حاضر، تنها ۴۲۴ نفر در پراگ باقی مانده‌اند. پلوتو بسیار دورتر و کوچکتر از هشت سیاره  منظومه خورشیدی است و در صفحه‌ای متفاوت از صفحه دیگر سیارات به دور خورشید می‌چرخد. کارشناسان مدتها در مورد این مسئله که آیا پلوتون مستحق عنوان سیاره هست یا نه اختلاف نظر داشتند. ستاره‌شناسان در این اجلاس پلوتو را یک سیاره کوچک از نوع "کوتوله های یخی" تعریف کردند.

موضوع خروج پلوتو از لیست سیارات منظومه ‌شمسی زمانی حادتر شد که یک جرم دیگر در ورای پلوتو و بزرگتر از آن به نام "۲۰۰۳ UB۳۱۳" توسط یک منجم آمریکایی کشف شد. پس از رصد "۲۰۰۳ UB۳۱۳" توسط تلسکوپ فضایی هابل معلوم شد که این جرم آسمانی از پلوتو بزرگتر است و قطر آن به ۳۰۰۰ کیلومتر می رسد. تصمیم جدید این ستاره‌شناسان باعث ایجاد تغییرات زیادی در کتاب‌های درسی و دانشنامه‌ها خواهد شد. منظومه شمسی پس از این تغییرات شامل هشت سیاره یعنی تیر یا عطارد، زهره یا ناهید، زمین، مریخ یا بهرام، مشتری، كیوان یا زحل، اورانوس و نپتون می‌شود.
 

 

رویدادهای فضایی   منظومه شمسی   انجمن بین‌المللی ستاره‌شناسی   پلوتون   سیاره   سیاره کوتوله   سامانه خورشیدی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  masomeh m  ::
سلام خیلی خوب بودن
من دارم یه سایت درمورد منظومه شمسی می سازم میشه کمکم کنید مطلب وعکس برام بفرستین ممنون

شما می‌توانید کلیه مطالب منتشر شده در وب‌سایت دانش فضایی را برای انتشار مجدد در وبلاگ خود استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که مطالبتان را از هر جایی برداشت می‌کنید حتما نام منبع را ذکر نموده و در صورت اینترنتی بودن لینکی هم به صفحه مطلب مورد نظر ایجاد نمایید. این اخلاق حرفه‌ای شما را نشان خواهد داد.
پیروز باشید

دانش فضایی:

::  جلال شاه حسينی  ::
آيا سياره‌های منظومه شمسی همگی در يك صفحه گردش دارند )يعنی كليه اجزای منظومه شمسی دريك صفحه فرضی گردش می‌كنند.)

بله تقریبا می‌توان گفت تمامی هشت سیاره منظومه شمسی روی صفحه استوایی خورشید قرار دارند اما برای مثال مدار پلوتون که یک سیاره کوتوله است با این صفحه اندکی زاویه دارد.

دانش فضایی:

::  جلال شاه حسيني  ::
با سلام
لطفا به اين دو سوال من پاسخ دهيد
1- بعضي افراد معتقد به اين هستند كه انسان دفعتا و به صورت آني (انسان كامل از هر نظر) پديد آمده است ولي يافته هاي علمي نشان ميدهد كه پيدايش و تكامل آن به صورت تدريجي ميباشد.لطفا توضيح بفرمائيد.
2- آيا اسكلت هاي يافته شده و احيانا فسيلهاي پيدا شده از انسانها آيا تاريخ دقيقي از پيدايش انسان كامل به دست داده است يا خير

از شما دعوت می‌کنیم برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود٬ مطالب منتشر شده در بخش آستروبیولوژی را تعقیب کنید.

دانش فضایی:

::  جلال شاه حسيني  ::
با سلام
لطفاتوضيح بفرمائيد كه چرا عطارد كه درفاصله بسيار كمي از خورشيد واقع است جامد است ولي زحل و اورانوس ونپتون كه در فاصله بيسار دوري از خورشيد واقع هستند داراي ساختار گازي هستند آيا ميتوان نتيجه گرفت كه عطارد زهره و زمين و مريخ و مشتري داراي سن بيشتري نسبت به آنها ميباشند

خورشید و همه اجرامی که به دور آن می‌چرخند حاصل انفجار یک ستاره بسیار قدیمی هستند. در انفجار ستاره‌های بزرگ عناصر سنگینی تولید می‌شود که همچنان تحت تاثیر حرکت دورانی ستاره به چرخش خود ادامه‌ می‌دهند. عناصر سنگینتر زیاد دور نمی‌شوند اما عناصر سبک آنقدر دور می‌شوند که بتوانند غول‌های گازی ایجاد کنند.

دانش فضایی:

::  جلال شاه حسيني  ::
لطفا ميتوانيد راجع به ساختار گازي سياره زحل وديگر سياره هاي گازي منظومه شمسي توضيح دهيد و بفرمائيد دماي سطح آنها چقدر است و همچنين بفرمائيد كه به چه دليل با توجه به دماي سطحي اقمار آنها كه بعضا به منهاي 200 درجه هم ميرسد ولي كماكان ساختار گازي آنها پايدار است

برای کسب اطلاعات کافی در این موارد لطفا به ویکی‌پدیا یا سایر وب سایتهای دانشنامه ای مراجعه کنید

دانش فضایی:

::  الهه حمیدی  ::
فوق العاده بود .کجامی تونم مطالب بیشتری پیدا کنم .برای تحقیق مدرسه لازم دارم.ممنون

شما میتوانید از کتابهای نجوم به زبان ساده و یا وب سایتهای معتبر در اینترنت استفاده کنید

دانش فضایی:

::  محمد جواد اسکندری  ::
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود اطلاعات بیشتر را از کجا پیدا کنم؟

از اینجا

دانش فضایی:

::  جلال شاه حسيني  ::
با سلام
لطفا راجع به اصل هاي بشري كه در كتابهاي آقاي هاوكينيگ به چندتا از آنها اشاره شده توضيحاتي بفرمائيد مثلا يكي از آنها كه بنده متوجه آن شده ام اين استكه مثلا فلان پديده ايچنين است چون جور ديگري امكان ندارد باشد .
با تشكر

راستش همون یکی را هم حتی ما متوجه نشده بودیم . ممنون که توضیح دادید

دانش فضایی:

::  سحر رمضانی  ::
لطفادرمورد سیارکها بیشتر توضیح دهید

چشم اما فعلا لطفا مطلب صخره های سرگردان و پمپ‌بنزین های فضایی را بخوانید تا ما هم یک مطلب مفصل درباره خرده سیارکها برای شما تهیه کنیم.

دانش فضایی:

::  جلال شاه حسيني  ::
با سلام
لطفاتوضيح بفرمائيد كه تلاش دانشمندان براي پي بردن و ثابت كردن منشا چهار نيروي طبيعت (نيروي قوي و ضعيف و الكترومغناطيس و گرانش ) چه نتايجي در بر خواهد داشت كه آنقدر تلاش ميشود.

مهمترین موضوع درک جهان هستی است. بعد از آن هر چقدر بیشتر بدانیم بهتر زندگی خواهیم کرد و یا شاید بعضی‌ها سلاح‌های مخوفتری تولید کنند.

دانش فضایی:

::  میکائیل احمدی  ::
باسلام
در مورد سیاره کارن چی ؟ایا اونم جز منظومه شمسی هست؟

خیر
کارن یکی از اقمار پلوتو است

دانش فضایی:

::  محمدحسین  ::
سلام .. با تشکر از زحمات شما ... میشه راجع به شرط سوم سیاره بودن یعنی در کمربند سیارکها یا خرده‌سنگها نبودن کمی توضیح بفرمائید

می دانید که منظومه شمسی دو کمربند عمده خرده سیارکی دارد. اجرام موجود در این کمربند هر چقدر هم که بزرگ باشند سیاره محسوب نمی شوند

دانش فضایی:

::  kim ...  ::
بابت اطلاعات خوبتون ممنون

::  بهاره اکبریان  ::
عالی بود خیلی کمک کرد

::  mine  ::
باسلام.در موردسطح سیاره اورانوس که از الماس پوشیده شده است توضیح دهید.

::  اميرحسين  ::
سلام
مطالبت منو جذب كرد يه خواهشي داشتم.
منتوي مسابقات جابر بن حيان شركت كرده ام لطفا مطالبي رو در مورد سيارات ارسال كن.
باتشكر فراوان

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است