دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . عکس یادگاری از مریخ‌نورد آپورچونیتی

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۰۶۴۶ بار خوانده شده است

دوشنبه، 17 مهر 1385

عکس یادگاری از مریخ‌نورد آپورچونیتی

 
عکس یادگاری از مریخ‌نورد آپورچونیتی

کاوشگر مداری MRO که به تازگی در مدار عملیاتی خود آرام گرفته است در جدید‌ترین تصویری که از دهانه برخوردی ویکتوریا، جایی که این‌روزها مریخ‌نورد فرصت یا آپورچونیتی در آنجا مشغول کاوش است، به زمین ارسال نموده، در رویدادی استثنایی تصویر واضحی از این مریخ‌نورد را ثبت کرده است.

 

. منبع :  وب سایت مجله نجوم .

مدارگرد شناسایی مریخ یا  Mars Reconnaissance Orbiter كه به اختصار MRO نيز ناميده مي‌شود، اسفند سال قبل پس از سفری ۷ ماهه به سیاره سرخ رسید و از مهر امسال فعالیتهای علمی خود را آغاز كرد. اکنون مدت کوتاهی است که فضاپیما در مدار اصلی خود به دور مریخ قرار گرفته؛ مداری تقریبا دایره‌ای به ارتفاع ۲۵۰ تا ۳۱۵ کیلومتر و با زاویه‌ای نسبت به استوا که کاوشگر را قادر به بررسي نواحی مختلف مریخ با مجموعه‌ای بی‌نظیر از ابزارهای عکسبردای و طیف سنجی خود مي‌نمايد. مأموريتMRO قرار است حداقل  ۲ سال باشد.

مریخ نورد فرصت در سمت چپ گودال مشخص شده است. برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید
مریخ نورد فرصت در سمت چپ گودال مشخص شده است. برای دیدن تصویر بزرگتر کلیک کنید

 پس از چند عکس اولیه که بلافاصله پس از عملياتي شدن MRO در مدار مريخ، از دره مارینر گرفته شد، نخستین هدف جالب توجه مدارگرد گودالی بود که پیکي دیگر از زمین در کنار آن قرار دارد. مدارگرد ام‌آراو چهارشنبه گذشته يعني ۱۲ام مهر 1385 در مداری مناسب درست از فراز دهانه برخوردی ویکتوریا كه حدود 800 متر قطر آن است، می‌گذشت. مدارگرد از ارتفاع ۲۹۷ کیلومتری بالای گودال گذشت و دوربین اصلی با توان تفکیک زیاد تصویری را ثبت کرد که جزییاتی تا اندازه ۸۹ سانتی‌متر روي آن تفکیک شده‌اند (البته این حداکثر توان تفکیک فضاپیما نیست و در مواقعی که در حضیض مداری باشد می‌تواند جزئیاتی تا کوچکی نیم متر را نیز درست زیر پای خود بر سطح مریخ تفکیک کند). در زمانی که تصویر MRO از گودال ویکتوریا گرفته شد، خورشید با زاویه ۳۰ درجه بالای افق بر این دهانه می‌تابید و سایه های عمیقی در یک طرف دیواره دهانه، که حدود ۸۰ متر عمق دارد، گسترده شده است.

وقتی به لبه چپ دهانه در تصویر MRO دقت کنید نقطه تیره رنگی درست بر فراز دیواره دهانه پیداست که مریخ‌نورد آپورچونیتی (فرصت) به قطر حدود ۲ متر است. حتی با کمی دقت ردپای مریخ‌نورد نیز در مسیری که به سوی دهانه می‌آمده است روی سطح شنی و هموار این بخش ار فلات نصف‌النهار مریخ پیداست. مريخ‌نورد نزدیک به سه سال است که در این منطقه پرسه می‌زند و بیش از ۹ کیلومتر را برای بازدید از اهداف خود و رسیدن به دهانه بزرگ ویکتوریا پیموده است.

در این تصویر مسیر حرکت مریخ نورد فرصت از سمت چپ تصویر به دهانه گودال کاملاً مشخص است
در این تصویر مسیر حرکت مریخ نورد فرصت از سمت چپ تصویر به دهانه گودال کاملاً مشخص است.


این تصویر و مشاهدات آینده مریخ‌نورد "فرصت" از فراز و درون گودال اطلاعات بی‌نظیری را از یک موضوع زمین‌شناختی و بر اساس دو دید سطحی و مداری در اختیار دانشمندان می‌گذارد و امکان بسیار بیشتری را برای جستجو و انتخاب اهداف و مسیرهای مناسب کاوش مریخ‌نورد در این محدوده فراهم می‌کند.

در حال حاضر علاوه بر MRO سه فضاپیمای دیگر به دور مریخ می‌گردند و چشم از این سیاره برنمی‌دارند:‌ مارس اکسپرس (سریع السیر مریخ)، ادیسه مریخ، و نقشه‌بردار سراسر مریخ که قدیمی‌تر از همه آنهاست و از سال ۱۳۷۶ در مدار مریخ قرار گرفته است. در میان این کاروان مدارگردهای مریخی، MRO تیزبین‌ترین است و با این توان تفکیک و با توجه به داشتن رادار نفوذ کننده به درون مریخ باید در انتظار دوران تازه‌ای در اکتشافات مداری سیاره سرخ باشیم.

مریخ‌نورد آپورچونیتی‌ در 5 مهر 1385 به بزرگترین دهانه برخوردی سفر خود رسیده است. مقصدی که گرچه سه سال پيش در تصاویر مدارگردهای مریخ شناسایی شده بود اما کسی آن زمان تصور نمی‌کرد زمانی این گودال ۸۰۰ متری مقصد مریخ‌نورد باشد زیرا فقط سه ماه عمر مفید برای این روبوت ساعي در سطح مریخ پیش‌بینی شده بود.

انتظار مي‌رود مریخ‌نورد آپورچونیتی در حالی که حدود ۹ کیلومتر را از زمان عملياتي شدن روی مریخ طی کرده است، ماه‌ های آینده در اطراف و احتمالاً درون گودال ویکتوریا به گشت و گذار بپردازد. اين مریخ‌نورد از زمان فرود، دهانه‌های برخوردی مختلفی را بررسی کرد. نخست دهانه‌ای ۱۶ متری که درست در كنارش فرود آمده بود و سپس چند دهانه دیگر که بزرگترین آن حدود ۱۶۰ متر پهنا داشت. اما این بار موضوع کاوش دهانه‌ای ۸۰۰ متری است که ۷۰ تا ۸۰ متر عمق دارد و سنگهای بستر آن گویای گذشته دورتری از مریخ‌ می‌باشند. روزگاری که این سیاره احتمالا خوش اقلیم‌تر بوده و دورانی که مایع در این منطقه جاری بوده است. وجود صخره‌ها در یک محل می‌توانند گواه این باشند که روزگاری در تماس با آب بوده‌اند و این اتفاق در نزدیکی سطح رخ داده است.

پس از گذشت نزدیک به سه سال ، داده‌های بسیار ارزشمندی توسط مریخ‌نورد‌های روح و فرصت به زمین ارسال شده است. این امر متخصصین ناسا را بر آن داشت تا مجدداً مأموریت آنها را یک سال دیگر تمدید نمایند. این در حالی است که مأموریت نقشه‌بردار سراسری مریخ و همچنین مدارگرد مارس ادیسه برای دو سال دیگر تمدید شده است.

مريخ سياره‌اي است که سالهاست ذهن بشر را به خود مشغول کرده و سازمان‌هاي فضايي مأموريت‌هاي زيادي را حتي تا مرز گام نهادن بشر بر آن دنبال خواهند کرد. يکي از اين مأموريت‌ها MSL نام دارد. مريخ‌نوردي که در سال 2009 پرتاب و در سال 2010 به مريخ خواهد رسيد. این کاوشگر پس از فرود در مریخ به دنبال مواد شیمیایی خواهد گشت که اثری از حیات باستانی مریخ را ثابت کند یا بقایایی از آن باشد. از مقایسه مواد شیمیایی خاص که توسط سیستم‌های حیاتی زنده به وجود می‌آیند و مواد شیمیایی طبیعی می‌توان به این نتیجه رسید که آیا حیات از نوع خاصی در مریخ وجود داشته است؟ اگر ماموریت MSL با موفقیت همراه باشد, قدم بعدی جستجوی مستقیم حیات در مریخ در سال‌های پس از آن و حوالی سال 2016 خواهد بود.
 

برای مطالعه بیشتر مراجعه فرمایید به:
     ...  Explore Mars
     ...  MRO, Mission News

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضایی



آخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است