دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . خطر بزرگی که از کنار گوش شاتل فضایی آتلانتیس گذشت

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۰۳۲۹ بار خوانده شده است

شنبه، ۲۲ مهر ۱۳۸۵

خطر بزرگی که از کنار گوش شاتل فضایی آتلانتیس گذشت

 
خطر بزرگی که از کنار گوش شاتل فضایی آتلانتیس گذشت

گویا در سفر اخیر شاتل فضایی آتلانتیس به مدار زمین٬ زباله فضایی کوچکی با آن برخورد کرده است. مسئولین ناسا در اعلامیه کوتاهی اعلام کردند که "برخورد در زمان مأموریت روی داده و ماهیت جسمی که با شاتل آتلانتیس برخورد کرده٬ مشخص نيست. برخورد باعث ايجاد سوراخ کوچکی به قطر دو و نیم میلیمتر شده و خطری برای خدمه در بر نداشته است. همچنين اين برخورد ادامه مأموريت را مختل ننموده است."

 

.  منبع : www.spacedaily.com .

مسئولان ناسا اعلام کردند که تکه کوچکی از یك شیء ناشناس که حدس زده می‌شود یک پسماند فضایی سرگردان بوده است٬ رادیاتور واقع در یکی از دربهای بخش بار شاتل فضایی آتلانتیس را در مأموریت اخیر این فضاپیما به فضا، سوراخ کرده است. در همین رابطه اعلام شد که تیم متخصصی که معمولاً پس از بازگشت شاتل به بررسی و بازرسی بدنه و سیستمها می‌پردازند، در بررسی بدنه شاتل فضایی آتلانتیس که بیست و یکم سپتامبر از یک مأموریت ۱۲ روزه به ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) به زمین برگشته بود، سوراخ کوچکی به قطر دو و نیم میلیمتر پیدا کردند.

شاتل فضایی آتلانتیس

مسئولین ناسا در اعلامیه کوتاهی قید کردند که "برخورد در زمان مأموریت روی داده و ماهیت جسمی که با شاتل آتلانتیس برخورد کرده مشخص نیست. برخورد باعث ایجاد سوراخ کوچکی به قطر دو و نیم میلیمتر شده و خطری برای خدمه در بر نداشته است. همچنین این برخورد ادامه مأموریت را مختل ننموده است."

خسارت ناشی از برخورد با شاتل آتلانتیس در هیچ کدام از سه بازرسی سختی که در مدار انجام گرفت، مشخص نشده بود. این بازرسیها پس از فاجعه کلمبیا به یکی از عملیات عادی شاتل‌ها در مدار تبدیل شده است.

مسبب فاجعه شاتل فضایی کلمبیا کنده شدن یک تکه از فوم تانک داخلی و برخورد آن با عایق حرارتی خارجی شاتل، آنهم در شرایطی که تنها ۸۰ ثانیه از پرتاب سپری شده بود شکل گرفت. در بازگشت کلمبیا به زمین، عایق حرارتی آسیب دیده قادر به انجام صحیح مأموریت خود نبود و اتفاقی که نباید می‌افتاد، روی داد.

بازرسی‌های آتلانتیس بر روی سپر حرارتی متمرکز شده بود. رادیاتورها برای شاتل حیاتی هستند اما در بالای آن نصب شده‌اند. بنابراین در زمان بازگشت مانند کف فضاپیما و نوک آن در معرض برخورد با جو زمین قرار نداشته و خطر افزایش دما آن را تهدید نمی‌کند.

در زمان بازگشت آتلانتیس به زمین و در مدار، رؤیت چند پسماندی که در اطراف شاتل شناور بودند و همچنین بدی آب و هوا باعث تأخیر یک روزه در بازگشت فضاپیما به زمین شد. فضانوردان می‌گویند که دیدن چنین پسماندهای فضایی سرگردانی در اطراف سفینه کاملاً طبیعی است!

زباله فضایی٬ پسماند فضایی و یا آشغال مداری می‌توانند باعث انهدام یک فضاپیمای گران قیمت شوند
نمونه‌ای از برخورد پسماندهای فضایی با تجهیزات حساس فضایی

همه ساله در حدود بیست هزار تن اجرام طبیعی و غیر طبیعی شامل غبار بین سیاره‌ای، شهاب‌سنگ‌ها و برخی دست‌ساخته‌های بشر كه به واسطه مأموریتهای فضایی در مدار قرار گرفته‌اند٬ از محدوده مدارهای كم ارتفاع به سمت زمین فرو می‌افتند. به قسمتی از دست‌ساخته‌های بشر كه در مدار زمین قرار دارند ولی مأموریتشان به پایان رسیده، پسماندهای فضایی می‌گویند. با افزایش چشمگیر فعالیت‌های فضایی بشر، حجم پسماندها بیشتر شده و تخمین زده می‌شود که در حال حاضر حدود ۳۳۰ میلیون قطعه پسماند با ابعاد مختلف در مدارهای مختلف زمین سرگردان باشند.

مهمترین دلیل مطالعه پسماندهای فضایی، خطراتی است كه وجود این پسماندها برای ماموریتهای فضایی به وجود می‌آورند. سرعت مورد نیاز برای قرار دادن جسمی در مدار زمین آهنگ به ارتفاع ۳۶ هزار كیلومتر از سطح زمین، حدود ۱۱ هزار كیلومتر بر ساعت است. این سرعت با كاهش ارتفاع افزایش می‌یابد تا جایی‌که سرعت لازم برای تزریق مدارگردی در مدار ۲۰۰ کیلومتری از سطح زمین به حدود ۲۹۰۰۰ كیلومتر بر ساعت می‌رسد.

برخورد حتی کوچکترین شئ با سرعتهای اشاره شده می‌تواند برای پروازهای سرنشین‌دار یا غیرسرنشین‌دار تهدیدی جدی به حساب اید. به عبارتی، خطر اصلی پسماندهای فضایی مربوط به انرژی جنبشی بسیار زیاد آنها است که در اثر یک تصادم، رها شده و باعث ایجاد خسارت زیادی خواهد شد.

برخورد ریزترین پسماند با سطح نازك و به شدت حساس لباس فضایی فضانوردانی كه برای انجام مأموریتهای فضایی، مجبور به راه‌پیمایی در اطراف سفینه خود می‌شوند، می‌تواند خطرات عمده‌ای برای آنها در‌بر‌داشته باشد.

پسماندی به قطر فقط نیم میلیمتر قادر به سوراخ كردن لباس فضایی و خراشیدن پوست بدن فضانوردان خواهد شد. پسماندهای بزرگتر، حتماً خطرات بیشتری برای آنها خواهد داشت.

وضع ماهواره‌ها، علی‌رغم داشتن پوششهای مقاومتر، بهتر نیست. برخورد یک پسماند فضایی کوچک با یک ماهواره و یا ایستگاه فضایی فعال می‌تواند باعث از کار افتادن آنها شود و حتی در صورت بزرگتر بودن پسماند، سبب متلاشی شدن ماهواره نیز خواهد شد.

این تصویر بر اساس داده های واقعی شبیه سازی کامپیوتری شده است

به عنوان مثال اگر پسماندی با قطر حدود یك سانتی‌متر با سرعتی معادل بیست و نه هزار كیلومتر بر ساعت كه برای مدارهای كم ارتفاع، سرعت محتملی است به ماهواره‌ای برخورد كند، انرژیی معادل یك نارنجك دستی آزاد خواهد كرد. متاسفانه چنین پسماندهای بسیار كوچكی قابل مشاهده، رهگیری و فهرست‌برداری نیستند و به‌طبع نمی‌توان مسیر آنها را حدس زد و از آنها دوری نمود. روی همین اصل گسترش تحقیقات برای بهبود طراحی، فرایند ساخت و استفاده از مواد جدید و ترکیبی در دستور کار تمامی دفاتر طراحی فضایی قرار دارد.
 

. شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر٬ نویسنده و مدرس دانش و فناوری فضایی  .

دانش فضایی همچنین شما را به خواندن مطالب زیر دعوت می‌نماید:
       ... پسماندهای فضایی
       ... سرانجام شاتل فضایی آتلانتیس راهی فضا شد
       ... راهپیمایی فضایی برای خنک شدن
       ... عکاسی از شاتل فضایی
       ... آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور
       ... آغاز و پایان یک شاتل فضایی

 

رویدادهای فضایی   شهرام یزدان‌پناه   پسماند فضایی   زباله فضایی   خطر در فضا   شاتل فضایی   تصادم در فضا   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است