دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . خطر بزرگی که از کنار گوش شاتل فضایی آتلانتیس گذشت

 

چهارشنبه, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۰۱۴۹ بار خوانده شده است

شنبه، ۲۲ مهر ۱۳۸۵

خطر بزرگی که از کنار گوش شاتل فضایی آتلانتیس گذشت

 
خطر بزرگی که از کنار گوش شاتل فضایی آتلانتیس گذشت

گویا در سفر اخیر شاتل فضایی آتلانتیس به مدار زمین٬ زباله فضایی کوچکی با آن برخورد کرده است. مسئولین ناسا در اعلامیه کوتاهی اعلام کردند که "برخورد در زمان مأموریت روی داده و ماهیت جسمی که با شاتل آتلانتیس برخورد کرده٬ مشخص نيست. برخورد باعث ايجاد سوراخ کوچکی به قطر دو و نیم میلیمتر شده و خطری برای خدمه در بر نداشته است. همچنين اين برخورد ادامه مأموريت را مختل ننموده است."

 

.  منبع : www.spacedaily.com .

مسئولان ناسا اعلام کردند که تکه کوچکی از یك شیء ناشناس که حدس زده می‌شود یک پسماند فضایی سرگردان بوده است٬ رادیاتور واقع در یکی از دربهای بخش بار شاتل فضایی آتلانتیس را در مأموریت اخیر این فضاپیما به فضا، سوراخ کرده است. در همین رابطه اعلام شد که تیم متخصصی که معمولاً پس از بازگشت شاتل به بررسی و بازرسی بدنه و سیستمها می‌پردازند، در بررسی بدنه شاتل فضایی آتلانتیس که بیست و یکم سپتامبر از یک مأموریت ۱۲ روزه به ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) به زمین برگشته بود، سوراخ کوچکی به قطر دو و نیم میلیمتر پیدا کردند.

شاتل فضایی آتلانتیس

مسئولین ناسا در اعلامیه کوتاهی قید کردند که "برخورد در زمان مأموریت روی داده و ماهیت جسمی که با شاتل آتلانتیس برخورد کرده مشخص نیست. برخورد باعث ایجاد سوراخ کوچکی به قطر دو و نیم میلیمتر شده و خطری برای خدمه در بر نداشته است. همچنین این برخورد ادامه مأموریت را مختل ننموده است."

خسارت ناشی از برخورد با شاتل آتلانتیس در هیچ کدام از سه بازرسی سختی که در مدار انجام گرفت، مشخص نشده بود. این بازرسیها پس از فاجعه کلمبیا به یکی از عملیات عادی شاتل‌ها در مدار تبدیل شده است.

مسبب فاجعه شاتل فضایی کلمبیا کنده شدن یک تکه از فوم تانک داخلی و برخورد آن با عایق حرارتی خارجی شاتل، آنهم در شرایطی که تنها ۸۰ ثانیه از پرتاب سپری شده بود شکل گرفت. در بازگشت کلمبیا به زمین، عایق حرارتی آسیب دیده قادر به انجام صحیح مأموریت خود نبود و اتفاقی که نباید می‌افتاد، روی داد.

بازرسی‌های آتلانتیس بر روی سپر حرارتی متمرکز شده بود. رادیاتورها برای شاتل حیاتی هستند اما در بالای آن نصب شده‌اند. بنابراین در زمان بازگشت مانند کف فضاپیما و نوک آن در معرض برخورد با جو زمین قرار نداشته و خطر افزایش دما آن را تهدید نمی‌کند.

در زمان بازگشت آتلانتیس به زمین و در مدار، رؤیت چند پسماندی که در اطراف شاتل شناور بودند و همچنین بدی آب و هوا باعث تأخیر یک روزه در بازگشت فضاپیما به زمین شد. فضانوردان می‌گویند که دیدن چنین پسماندهای فضایی سرگردانی در اطراف سفینه کاملاً طبیعی است!

زباله فضایی٬ پسماند فضایی و یا آشغال مداری می‌توانند باعث انهدام یک فضاپیمای گران قیمت شوند
نمونه‌ای از برخورد پسماندهای فضایی با تجهیزات حساس فضایی

همه ساله در حدود بیست هزار تن اجرام طبیعی و غیر طبیعی شامل غبار بین سیاره‌ای، شهاب‌سنگ‌ها و برخی دست‌ساخته‌های بشر كه به واسطه مأموریتهای فضایی در مدار قرار گرفته‌اند٬ از محدوده مدارهای كم ارتفاع به سمت زمین فرو می‌افتند. به قسمتی از دست‌ساخته‌های بشر كه در مدار زمین قرار دارند ولی مأموریتشان به پایان رسیده، پسماندهای فضایی می‌گویند. با افزایش چشمگیر فعالیت‌های فضایی بشر، حجم پسماندها بیشتر شده و تخمین زده می‌شود که در حال حاضر حدود ۳۳۰ میلیون قطعه پسماند با ابعاد مختلف در مدارهای مختلف زمین سرگردان باشند.

مهمترین دلیل مطالعه پسماندهای فضایی، خطراتی است كه وجود این پسماندها برای ماموریتهای فضایی به وجود می‌آورند. سرعت مورد نیاز برای قرار دادن جسمی در مدار زمین آهنگ به ارتفاع ۳۶ هزار كیلومتر از سطح زمین، حدود ۱۱ هزار كیلومتر بر ساعت است. این سرعت با كاهش ارتفاع افزایش می‌یابد تا جایی‌که سرعت لازم برای تزریق مدارگردی در مدار ۲۰۰ کیلومتری از سطح زمین به حدود ۲۹۰۰۰ كیلومتر بر ساعت می‌رسد.

برخورد حتی کوچکترین شئ با سرعتهای اشاره شده می‌تواند برای پروازهای سرنشین‌دار یا غیرسرنشین‌دار تهدیدی جدی به حساب اید. به عبارتی، خطر اصلی پسماندهای فضایی مر