دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . دو ماه در آسمان! افسانه یا حقیقت

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۳۷۴۴۲ بار خوانده شده است

سه‌شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۸۹

دو ماه در آسمان! افسانه یا حقیقت

 
دو ماه در آسمان! افسانه یا حقیقت

طی چند سال گذشته با نزدیک شدن به فصل تابستان و ماه شهریور، سر و صداهایی مبنی بر وجود دو  ماه درخشان در آسمان شنیده می‌شود. پیام‌های کوتاه و ایمیل‌های فراوانی رد و یدل می شود و همه اصرار دارند که دوستانشان این فرصت تاریخی را از دست ندهند. دانش فضایی در طی مقاله جاری صحت و سقم این خبر را بررسی می‌کند.

 

تقریبا۶۰ هزار سال طول کشید تا نوع بشر تجربه انسانهای ناندرتالز را در دیدن مریخی بسیار درخشان تکرار کند.
تقریبا۶۰ هزار سال طول کشید تا نوع بشر تجربه انسانهای ناندرتالز را در دیدن مریخی بسیار درخشان تکرار کند.   کلیه حقوق این تصویر متعلق است به :JPL.NASA

طی چند سال گذشته با نزدیک شدن به فصل تابستان و ماه شهریور، سر و صداهایی مبنی بر وجود دو  ماه درخشان در آسمان شنیده می‌شود. خبری بی پایه و اساس که توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند.داستان به هفت سال پیش باز می‌گردد. ۲۷ آگوست ۲۰۰۳ نوید شبی زیبا را برای مردم سراسر کره زمین داشت. سیل عظیمی از رصدگران و مشتاقان خود را آماده‌ی عکاسی، رصد و ثبت پدیده‌ای نادر کرده بودند. پدیده‌ای که پیش از این حدود ۶۰ هزار سال قبل غارنشینان ساکن زمین نیز تجربه کرده بودند. تجربه بی‌نظیر درخشان شدن خدای جنگ!

خبر ازاین قرار بود، سیاره بهرام (سیاره سرخ فام مریخ) به اوج درخشش و نزدیکترین فاصله مداری ممکن خود به ما می‌رسد! تمام ماجرا همین بود و فقط مریخ قرار است نسبت به قبل قدری پرنورتر دیده شود. اتفاقی که اگر قرار بود تفاوتش را به اشخاص عادی در دو شب متوالی نشان دهیم، شاید آنقدرها هم متوجه امر نمی‌شدند.

از همان سالها بود که شایعه‌ای مبنی بر پدیدار شدن دو ماه در آسمان دهان به دهان گشت و متاسفانه تعداد کثیری از رسانه‌های داخلی و خارجی آن را برای میلیونها بیننده و خواننده پخش کردند. با اعلام این خبر در رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها نیز به میدان آمدند و کاملا ناآگاهانه تیتر خبری روز خود را به این موضوع اختصاص دادند "شب ۲۷  آگوست را از دست ندهید، مریخ به اندازه ماه بزرگ دیده می‌شود."

دو ماه در آسمان تنها یک بازی زیبا با کلمات است.
این تصویر ساختگی است! بشر هیچگاه چنین صحنه وهم‌آوری را نخواهد دید.

 دیری نپایید که این خبر گریبانگیر کاربران دنیای اینترنت گشت و همه با ارسال نامه های الکترونیکی سعی در باخبر کردن یکدیگر  نسبت به این رخداد باورنکردنی داشتند.

اکنون نیز با نزدیک شدن به هفتمین سالگرد این اتفاق، گویا هنوز خیلی‌ها نه تنها به اصلاح اطلاعات خود نپرداخته‌اند، بلکه همچنان بر اشتباه تاریخی هفت سال گذشته خود پافشاری می‌کنند و تصور دارند هرسال درشب ۲۷ آگوست (پنجم شهریور) این اتفاق خواهد افتاد و از آن مهمتر تلاش خستگی‌ناپذیر آنها برای انتقال این خبر نادرست به دیگران بسیار قابل توجه است.

آخرین باری که سیاره مریخ (بهرام) به نزدیک‌ترین فاصله خود از زمین رسید، در ۲۷ آگوست ۲۰۰۳ (۶ شهریور ۱۳۸۲) بود که به شکل چشم‌نوازی در آسمان شب خودنمایی کرد. این سیاره سرخ‌فام چندی بعد در کنار ماه بدر (ماه کامل) قرار گرفت و در آن حالت قطر ظاهری‌ آن در حدود ۱۴۰ برابر کوچکتر از قرص کامل ماه بود.

اگر شما نیز مایلید این کابوس نجومی را تبدیل به یک رویای حقیقی زیبا کنید، پیشنهاد می‌کنیم درصورتی که برای رصد آسمان از تلسکوپ استفاده می‌کنید و ابزارتان این قدرت را دارد، این شب‌ها حتما سیاره بهرام را با بزرگنمایی در حدود 150 برابر تجربه کنید، چرا که تنها در این حالت قادر خواهید بود خدای جنگ آسمان را با ماه بدر مقایسه کنید.

این تصویر آخرین شش باری را که مریخ در وضعیت مقابله با زمین بوده است را نشان می‌دهد. انتظار می‌رود در مقابله‌های بعدی فاصله زمین و مریخ همچنان افزایش پیدا کند.تصاویر مریخ در هر مقابله توسط تلسکوپ فضایی هابل برداشته شده است.
این تصویر آخرین شش باری را که مریخ در وضعیت مقابله با زمین بوده است را نشان می‌دهد. انتظار می‌رود در مقابله‌های بعدی فاصله زمین و مریخ همچنان افزایش پیدا کند.تصاویر مریخ در هر مقابله توسط تلسکوپ فضایی هابل برداشته شده است.
کلیه حقوق این تصویر متعلق است به
: ESA،                                                                       دریافت تصویر اصلی
 

مقابله دو سیاره زمانی روی می‌دهد که هر دو سیاره در یک طرف خورشید به گونه‌ای قرار داشته باشند که مراکز جرم دو سیاره و خورشید روی یک خط قرار گیرد. در چنین حالتی سیاره خارجی (سیاره دورتر نسبت به خورشید) از دید ناظر ایستاده بر سیاره داخلی (سیاره نزدیک‌تر نسبت به خورشید)، شب هنگام طلوع کرده و به شکل قرص کاملی دیده می‌شود. اما سیاره داخلی از دید ناظر ایستاده بر سیاره خارجی فقط هنگام روز قابل مشاهده است و نیم‌کره تاریک آن دیده می‌شود. طبیعی است که در زمان مقابله فاصله بین دو سیاره در کمترین مقدار خود قرار دارد.

مریخ در مداری بيضی شکل به دور خورشید حرکت می‌کند. فاصله این سیاره از خورشيد به هنگام حضيض (نزديکترين فاصله به خورشيد) حدود ۲۰۶ ميليون کيلومتر و در اوج (بیشترین فاصله از خورشید) حدود ۲۴۹ ميليون کيلومتر است.


حدود ۶۸۹ روز زمینی طول می‌کشد تا مریخ یک بار به دور خورشید بچرخد که تقريبا" دو برابر مدت گردش انتقالی زمين (یک سال) است. زمین هم خود بر مداری بیضی شکل به دور خورشید می چرخد که در حضیض ۱۴۷ میلیون کیلومتر و در اوج ۱۵۲ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد.

دو سیاره در وضعیت مقابله
دو سیاره در وضعیت مقابله

توجه به مدت زمان سال مریخی (۶۸۹ روز) و سال زمینی (۳۶۵ روز) نشان می‌دهد که فاصله زمانی هر دو تقابل حدود دو سال و دو ماه است. این مطلب را می‌توان از تصویر بالا نیز استنتاج نمود. اما با عنایت به بیضی بودن مدار هر دو سیاره می‌توان انتظار داشت که فاصله بین زمین و مریخ در هر مقابله متفاوت باشد. کمترین فاصله، زمانی رخ می‌دهد که زمین در اوج و مریخ در حضیض مدار خود باشد. در این حالت زمین و مریخ تا ۵۶ میلیون کیلومتر به هم نزدیک خواهند شد. دورترین فاصله بین دو سیاره در مقابله می‌تواند تا ۱۰۰ میلیون کیلومتر افزایش یابد.

کمترین فاصله بین زمین و مریخ در مقابله‌هایی رخ می‌دهد که در دوره‌های ۱۵ تا ۱۷ ساله تکرار می‌شوند. اما آنچه حائز اهمیت است توجه به این نکته می‌باشد که فاصله دو سیاره در مقابله‌های نزدیک الزاما یکی نیست و به همین دلیل است که نزدیک‌ترین مقابله‌ها (مانند آنچه در ۲۷ آگوست سال ۲۰۰۳ رخ داد) در فواصل زمانی بسیار طولانی رخ می‌دهند.

جهت‌گيری مدار مريخ در فضا به هنگام مقابله نزديک به گونه‌ای است که مريخ در جهت صورت فلکی دلو و يا در نزديکی صورت فلکی جدی قرار می‌گيرد. از طرفی کره زمين نيز در  امرداد هر سال از اين مکان می‌گذرد. بنابراين مقابله نزديک دو سياره هميشه در امرداد يا شهريور هر ۱۵ تا ۱۷ سال رخ می‌دهد. در اين هنگام مریخ در جنوب استوای سماوی قرار دارد و بنابراين اين نوع مقابله‌ها از عرض‌های جغرافیایی جنوبی زمين بهتر مشاهده می‌شوند. عکس اين مطلب در مقابله‌های دور صادق است چرا که اين نوع مقابله‌ها در صورت فلکی اسد و در ماه بهمن و اسفند رخ می‌دهند، در نتيجه از نيمکره شمالی زمين بهتر ديده می‌شوند.

جالب است بدانید آنچه در اوایل شهریور ماه (اواخر ماه آگوست) سال جاری (سال ۱۳۸۹ خورشیدی) رخ خواهد داد، جلوه‌نمایی پرشکوه سیاره مشتری (برجیس) در کنار ماه است. به امید آنکه این خیال‌پردازی نجومی به سراغ برجیس نرود و شایعه‌ای بزرگتر مبنی بر مشاهده سه ماه در آسمان نشنویم!!!

 

برای تهیه این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:
       ... بازگشت کابوس تابستان: وجود دو ماه در آسمان
      
... 
به استقبال سياره  سرخ

       ... مقابله های زمین و مریخ از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۳۵
       ... مفهوم مقابله در علم نجوم
       ... سیاره بهرام (مریخ)، گوی سرخ منظومه شمسی
       ... How far is Mars from Earth

دانش فضایی به شما خواندن مقاله‌های زیر را نیز توصیه می‌نماید:
       ... رمزگشايی از معمای لكه‌های مرموز در قطب جنوب مريخ
       ... گياهانی كه برای سفر به مریخ آماده می‌شوند
       ... نقش مریخ در کشف قوانین سه‌گانه کپلر
       ... مارس500، شبیه‌سازی سفر به مریخ

رویدادهای فضایی   نجوم   منظومه شمسی   مریخ   مقابله   مقابله زمین و مریخ   دو ماه در آسمان   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  ریما یمرک  ::
خوب بود
تشکر

::  نرگس جودكي  ::
سلام جناب يزدان پناه

مي خواهم بدانم اگر اين مطلب در جايي چاپ نشده با اجازه شما آن را در صفحه گردشگري روزنامه شرق به چاپ برسانيم
در صورت تمايل با آدرس ايميل من تماس بگيريد

ممنونم
نرگس جودكي خبرنگار شرق

انتشار مطالب دانش فضایی در سایر وب‌سایت‌ها و یا نشریات چاپی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده ازاد است

دانش فضایی:

::  همين نزديكى  ::
دو روز پيش اين پيامك براى من ارسال شد

::  شاهین سلیمانی  ::
امشب ساعت حدودا 10.30شب وقتی با یکی از دوستام داشتیم به سمت شرق رانندگی میکردیم(یادگار امام شمال)چیزی شبیه ماه یدم که قرمز رنگ بود و شاید با همین چشم غیر مسلح حدود4برابر ماه،اول فکر کردم ماه بوده ولی وقتی ماه واقعی را دیدم از دوستم پرسیدم تو هم اونو دیدی و اونم تاییدش کرد.به قدری به چیزی که دیدم مطمئنم که حاضرم جونم را بالاش شرط ببندم.
شاهین سلیمانی02122125916-09194709397
در ضمن من حتی سیگارم نمیکشم!
البته من نمیگم اون ماه بود اما سوال؟اون چی بود؟.

::  محمد جعفرپور  ::
هميشه همينطور بوده از ابتداي تاريخ بشريت

::  سید حسن زالی  ::
سلام
شب یاد شده شب 27 یا 28 از ماه های قمری است در این شب ماه آنقدر نازک است که به چشم نمی آید و اصلا در نیمه شب وجود ندارد و حدود 3 یا 4 صبح طلوع و قبل از غروب خورشید غروب می کند

::  ناشناس  ::
سلام عقیده ی شما کاملا درسته از هر کس که نجوم خونده باشه بپرسین همینو می گه

::  آپولو  ::
آخه چرا چرت و پرت می گید. بسه دیگه
اون چیزی که تو اینترنت و ایمیل ها داره می چرخه این دری وری های شما درباره سیاره مریخ یا همون مارس نیست، بلکه ندایی از نزدیک شدن سیاره نیبیرو است که ناسا از آن با نام شهاب سنگ النین یاد می کند
تا کی سانسور و بی دانشی و خوراندن مزخرفات شما ها دانشمند نماها را تحمل کنیم انسانهای بی خرد یا خود فروخته

از همه خوانندگان محترم به خاطر درج این جملات اهانت آمیز عذرخواهی میکنیم. اما اصل گفتگوی آزاد مانع شد تا ما این نظر را سانسور کنیم

دانش فضایی:

::  فضایی  ::
عالی بود به وبلاگ من هم سر بزنید متشکرم.

::  امیر  ::
سال 98 دقیقا شب عاشورا در آسمان گویی سبز رنگ دیدم به اندازه قرص کامل ماه در سمت جنوب غربی البته نه کاملا بالای اسمان طوری که از بین ساختمانها اونو دیدم... هنوز جواب قانع کننده ای براش پیدا نکردم.. اگه اشتباه نکنم 25 دسامبر میشد بعضی اون رو به مسیح نسبت دادن.. اگه کسی اطلاعاتی داره بگه لطفا

جل‌الخالق!!!

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است