دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . مهندسی فضایی . فرودگاه فضایی، تحقق یک رؤیا

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۶۲۱۷ بار خوانده شده است

شنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۸۵

فرودگاه فضایی، تحقق یک رؤیا

 
فرودگاه فضایی، تحقق یک رؤیا

فرودگاه‌های جدید فضایی باید مكانی تجاری و مناسب شأن گردشگرانی باشد كه حاضر شده‌اند صدها و یا شاید میلیون‌ها دلار پول صرف یک تور چند ساعته يا چند روزه نمايند. سالن‌های انتظار، باندهای بزرگ و اتومبيلهایی كه گردشگران را به سفینه فضایی هدایت می‌كند، بيشتر يادآور يك فرودگاه شيك هوايي است تا یک مركز پرتاب فضایی.

 

.  منبع  : نشريه خبرهای فضایی٬ سازمان فضایی ایران   .

اداره هوانوردی ایالات متحده آمریکا پیشنهاداتی را از نيومکزيکو، اوکلاهاما و تگزاس جهت احداث اولين فرودگاه فضایی دريافت کرده است که فصل جديدی را در تاريخ فضانوردی خواهد گشود.

برت راتن طراح مشهور عالم هوافضا که در حال آماده‌سازی اولين ناوگان فضاپیمای تجاری سرنشین‌دار برای شرکت ویرجین گالکتیک که متولی گردشگری فضایی است، می‌باشد از سيل پيشنهادات واصله جهت ايجاد فرودگاه فضایی به شدت تعجب کرده و اظهار داشته که اين موضوع در حال تبديل شدن به يک رقابت جهانی است.

پایگاه‌های پرتاب فضایی سالها است که توسط سازمانهای فضایی دنیا مورد استفاده قرار می‌گيرند. اين پايانه‌ها با توجه به مأموريت‌های متفاوت فضایی شامل سکوهای پرتاب مجزا، باندهای ويژه و آشیانه‌های متداولی هستند. کثر آنها در نواحی دور افتاده ساحلی واقع شده‌اند تا اجزا و قطعات جدا شده ناشی از پرتاب موشک‌های فضایی در مسیر بازگشت به زمين به کسی آسیب وارد نکنند.

اما فرودگاه‌های جديد فضایی بايد مکانی تجاری و مناسب شأن گردشگرانی باشد که حاضر شده‌اند صدها و يا شايد ميليونها دلار پول صرف يک تور چند ساعته يا چند روزه نمايند. سالن‌های انتظار، باندهای بزرگ و اتومبيل‌هایی که گردشگران را به سفینه فضایی هدايت می‌کند، بيشتر يادآور يک فرودگاه شيک هوایی است تا يک مرکز پرتاب فضایی.

در حال حاضر مشکلات فنی عديده‌ای گريبانگير سرمايه‌گزاران اين صنعت نوپا است. هنوز هيچ يک از فضاپیماهای بخش خصوصی آزمايش پرتاب خود را کاملاً پشت سر نگذاشته‌اند و هنوز هزينه برآورد شده براي يک پرواز زيرمداری که به گردشگر اجازه می‌دهد تنها برای لحظاتی افق کروی زمين و لايه آبی رنگ اتمسفر را تشخيص دهد، بسيار سرسام‌آور است.

اما کم نيستند افرادی که حاضر به پرداخت مبلغی بين ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار هستند تا چنين تجربه شگفت‌انگيزی را در کارنامه زندگی خود ثبت کنند. طبق مطالعاتی که اخيراً در نيومکزيکو صورت پذيرفته است، پيش‌بينی می‌شود که اين صنعت تا پايان سال ۲۰۲۰ چيزی حدود ۷۵۰ ميليون دلار درآمد عايد گردانندگان آن کند و تا ۵۸۰۰ شغل جديد ايجاد نمايد.

طرفداران گردشگری فضایی به کشورهای غربی و صاحب فناوری محدود نمی‌شوند. در همين خصوص در سال ۱۳۸۱ تحقيقی در تهران صورت پذيرفت که نشان می‌داد بيش از ۸۰ درصد پرسش‌شوندگان تهرانی به اين موضوع اظهار علاقه کرده‌اند. بزرگترين مانعی که اغلب مردم به آن اشاره می‌کنند هزينه چنين سفر هيجان‌انگيزی است که می‌تواند حجم مخاطبان اين صنعت را به شدت محدود کند. نکته جالب توجه اين تحقيق اين بود که با وجودی که اکثر ایرانیان امکان سفر به فضا را در ايران غير ممکن و نشدنی می‌پنداشتند، همچنان از پاسخ مثبت به اين پيشنهاد مهيج پرهيز نمی‌کردند و اين به معنای آينده مثبت اين صنعت است.

دولت ايالتی نيومکزيکو سال گذشته قراردادی را با شرکت ويرجين گالکتيک امضاء کرد تا به موجب آن جواز احداث يک فرودگاه فضایی به ارزش تقريبي ۲۲۵ ميليون دلار را صادر نمايد. به موجب اين قرارداد امتياز بهره‌برداری از اين فرودگاه که طبق برنامه در اواخر سال ۲۰۰۹ ميلادی آماده بهره‌برداری خواهد شد تا ۲۰ سال به شرکت ويرجين گالکتيک واگذار شده است. تا آن زمان اين شرکت که مؤسس آن آقای ريچارد برانسون می‌باشد برای پرواز اولين مشتری‌هايش از فرودگاه موهاوی کاليفرنيا، جایی ‌که اولين فضاپیمای خصوصی جهان در سال ۲۰۰۴ با طراحی آقای راتن به

پرواز درآمد، استفاده خواهد نمود. کارشناسان عقیده دارند که گردشگری فضایی یکی از بازارهای پرسود آینده است که راه بشر برای مهاجرت بزرگ به فضای ماورای جو را هموار خواهد نمود.

يکي ديگر از گردانندگان و متوليان گردشگری فضایی شرکت رکت‌پلين‌کيستلر است که مايل به بهره‌برداری از فرودگاه فضايي اوکلاهاما است. اين فرودگاه تمام ملزومات و نيازمندی‌های خاص اين کار را فراهم آورده و انتظار می‌رود در آينده بسيار نزديک گواهينامه اداره هوانوردی ايالات متحده آمريکا را دريافت کند.

تب ساخت فرودگاه‌های فضایی محدود به ايالات متحده آمريکا نمی‌باشد. شرکت ماجراجویی‌های فضایی ( اسپيس ادونچرز ) نيز چندی پيش اعلام کرد در صدد تأسيس فرودگاه فضایی تجاری در سواحل جنوبی خليج فارس است. اين شرکت قصد دارد در آينده‌ای نه‌چندان دور فرودگاه فضایی رأس‌الخیمه را در شيخ‌نشينی به همين نام واقع در امارات متحده عربی برپا کند.

دولت محلی راس‌الخيمه و شرکت اسپيس ادونچرز از سرمايه‌گزاران عمده اين پروژه ۲۶۵ ميليون دلاری هستند. نزديکی اين فرودگاه فضایی به دبی که مرکز توريستی پرزرق و برقی در حاشيه جنوبي خليج فارس است، نزديکی اين مرکز به خط استوا که در پرتاب‌های فضایی مهم تلقی می‌شود و دلارهای نفتی سرگردان که منتظر بهانه‌ای برای خرج شدن به سر می‌برند از عمده‌ترين دلايل برپايي چنين مرکزي در اين منطقه به شمار می‌رود.
 

براي مطالعه بيشتر مراجعه فرماييد به :
     ...سايت رسمي شرکت "ماجراجوييهاي فضايي" (Space Adventures)
    
...سايت رسمي شرکت ويرجين گالکتيک (Virgin Galactic)
    
... سايت رسمي شرکت رکت‌پلين‌کيستلر (Rocketplane Kistler)
    
... پایگاه‌های پرتاب فضایی
     ... گردشگری فضایی در گذر زمان
     ... سفر به فضا با فضاپیمای خانگی

مهندسی فضایی   مقاله‌های علمی   پایگاه پرتاب فضایی   توریسم فضایی   گردشگری فضایی   آینده صنعت فضایی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است