دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . نجوم و سیاره‌شناسی . گرمایش جهانی :: زنگ‌ها برای زمین به صدا در می‌آیند

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۰۹۶۲ بار خوانده شده است

جمعه، ۲۲ امرداد ۱۳۸۹

گرمایش جهانی :: زنگ‌ها برای زمین به صدا در می‌آیند

 
گرمایش جهانی :: زنگ‌ها برای زمین به صدا در می‌آیند

سنگ‌های سرگردان فضایی در همه جا حضور دارند. هرچند حضور آنها در برخی نقاط پررنگ‌تر است اما زمینیان همواره در طول تاریخ متأثر از برخورد یک سیارک یا دنباله‌دار به سیاره خود بوده‌اند. تأثیری چنان عمیق که بارها سرنوشت این نگین آبی سامانه خورشیدی را بارها تغییر داده است.

 

این مطلب با پشتیبانی  روزنامه خبر، تولید و منتشر شده است.

 
. مقصر اصلی گرم شدن زمین چه کسی است؟ .

 

حتی اگر نشنیده باشید که سال ۲۰۱۰ گرم‌ترین سال در قرن‌های اخیر لقب گرفته است، باز هم احتمالاً دمای بالای هوا در تابستان امسال (۱۳۸۹ خورشیدی) به شما فهمانده که اتفاق عجیبی در آب و هوای زمین در حال رخ دادن است. خیلی‌ها انقلاب صنعتی و تولید غیرطبیعی گاز دی‌اکسیدکربن را مقصر این پدیده می‌دانند؛ اما آیا واقعا انسان مقصر اصلی این تغییرات آب‌وهوایی است؟

عصر یخبندان یا گرمایش جهانیزنگ‌ها برای زمین به صدا در می‌آیند
 

طوفان مغناطیسی، آتشفشان و زمین برشته | عصر یخبندان یا گرمایش جهانی| زنگ‌ها برای زمین به صدا در می‌آیند
 

رای تبدیل شدن زمین به یک گلوله برفی بزرگ٬ فقط کافی است تعدادی از عوامل تغییر اقلیم زمین دست به دست هم داده و با یکدیگر رخ دهند.

بی‌شک انسان در آنچه امروزه به عنوان گرم شدن جهانی از اخبار و رسانه‌ها می‌شنویم و می‌بینیم، نقش مؤثری داشته است. دخالت و برداشت بی حد و حصر نوع بشر در طبیعت باعث دگرگونی عظیمی شده که هیچ کس نمی‌تواند آن را انکار نماید و یا آینده این تحولات را به درستی پیش‌بینی نماید.

اما در طول تاریخ مسکونی شدن زمین این اولین باری نیست که سیاره آبی و به ظاهر آرام ما برشته می‌شود. دوره‌های بی‌اندازه گرم و یا سرد زمین نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم عوامل متعددی است که از قلب سیاره ما آغاز شده و تا عمق فضا پیش می‌رود.

در ادامه قصد داریم به بررسی یک عامل فضایی بپردازیم که می‌تواند اقلیم سیاره حساس ما را به شدت تحت تأثیر خود قرار دهد. در انتها نیز به جمع‌بندی مباحث عنوان شده در سه قسمت مقاله‌های گرمایش جهانی خواهیم پرداخت.

 این مقاله قسمت سوم و آخر از یک مجموعه سه قسمتی درباره نقش عوامل طبیعی بر گرمایش جهانی است. برای درک بهتر موضوع بهتر است که قسمت اول و  دوم را قبلاً مطالعه فرمایید.
 


o
بلای آسمانی

دانشمندی به نام مایک بایلی از دانشگاه کویین واقع در شهر بلفاست زمانیکه بر روی حلقه‌های درختان کهن بلوط در شمال ایرلند مطالعه می‌کرد با چند حلقه بسیار باریک روبرو شد. از آنجاییکه حلقه‌های هر درخت نمایانگر میزان رشد درخت درهر سال می‌باشند٬ یافته بایلی نشان می‌داد که در آن سال بخصوص رویدادی بزرگ باعث شده تا درختان آن منطقهرشد خوبی نداشته باشند و برای بقای خود به سختی تلاش کنند. پس از تحقیقات بسیار مشخص شد که حلقه‌های نازک مربوط به سالهای ۲۳۵۴٬ ۱۶۲۸٬ ۱۱۵۹ و ۲۰۸ قبل از میلاد و در نهایت  ۵۳۶ پس از میلاد می‌باشند.

اما آنچه باعث توجه بیشتر بایلی به حلقه‌های ضعیف سال ۵۳۶ میلادی گردید٬ شواهد متعددی بود که از سرتاسر زمین به دست می‌آمد. حلقه‌های ضعیف از سیبری تا غرب اروپا و از شمال تا جنوب آمریکا دیده شدند.همچنین نشانه‌هایی از ایتالیا تا چیننیز به دست آمدند. همه این مدارک نشان می‌دادند که در سال ۵۳۶ میلادی شرایط بد آب و هواییسرتاسر زمین را درنوردیده و قحطیهای بزرگی حادث شده است.

بایلی تصمیم گرفت برای رسیدن به دلیل این بلای جهانی سری به داستان‌ها و افسانه‌ها بزند. او در کمال تعجب متوجه شد که در آن محدوده زمانی تمدن‌ها و اجتماعات کوچک فراوانی دستخوش نیستی و نابودی شده‌اند. تا اینکه نتیجه تحقیقات چند اخترفیزیکدان انگلیسی بر ایای مشاهدات ثبت شده منجمان قدیمی چینی به دست بایلی رسید که در آنها قید شده بود در محدوده سال‌های ۴۰۰ تا ۶۰۰ پس از میلاد٬ میزان بارش‌های شهاب‌سنگی به شدت افزایش یافته بود.

بایلی حال می‌توانست تئوری خود را مستند به شواهد فراوانی ارائه دهد که در سال ۵۳۶ میلادی زمین شاهد برخوردی مرگ‌بار با یک دنباله‌دار و یا سیارک سرگردان بوده است.

برخورداین صخره بزرگ و سرگردان فضایی به زمین و پخش گردو غبار ناشی از آن در سرتاسر این سیاره باعث شده تا انرژی خورشیدی کمتریبه سطح زمین برسد و متعاقب آن فعالیت‌های نباتی و رشد و نمو گیاهان به شدت کاهش پیدا کند.

صخره‌های سرگردان فضایی

کاهش تولید گیاه باعث کاهش جمعیت جانوری شده و بنابراین زندگی انسان نیز به خطر افتاده است. جوامع کوچک‌تر که طبعاً آسیب‌پذیرتر هستند در اثر این رویداد به سراشیبی نابودی رانده شدند.

اما برخورد شهاب‌سنگ تنها خطری نیست که از ماوراء جو زمین ما را تهدید می‌کند. زمین بخش کوچکی از منظومه شمسی است که بناچار و به دنبال تک ستاره خود، خورشید به دور کهکشان راه شیری می‌چرخد.
سامانه خورشیدی ما علاوه بر گردش به دور مرکز کهکشان در موقعیت همیشگی خود در لبه بیرونی یکی از بازوهای این کهکشان دائماً بالا و پایین می‌رود.

این تصویر بازسازی شده٬ موقعیت خورشید را در کهکشان راه‌شیری نشان می‌دهد
این تصویر بازسازی شده٬ موقعیت خورشید را در کهکشان راه‌شیری نشان می‌دهد

مجموع این حرکات باعث می‌گردد تا هر ۱۴۳ میلیون سال یکبار میزان دریافت تشعشعات کیهانی توسط زمین به بیشترین مقدار خود برسد. این دوره ۱۴۳ میلیون ساله بر برخی از تغییرات ناگهانی آب و هوا کاملاً منطبق است. حدس زده می‌شود که دریافت میزان زیادی از تشعشعات کیهانی باعث افزایش تولید ابرها شده و درنتیجه میزان دریافت انرژی خورشیدی کاهش می‌یابد. نتیجه مستقیم این امر آغاز دوره‌های سرد آب و هوایی است. مطالعات نشان می‌دهد که اثر تشعشعات کیهانی بر تغییر شرایط آب و هوایی سیاره زمین دو برابر اثر گلخانه‌ای گاز دی‌اکسید کربن است.

 

گلوله برفی نامی است که دانشمندان به زمین سراسر یخ‌زده می‌دهند. این اتفاق به نظر می‌رسد تنها یک بار روی داده است

o یک گلوله برفی به نام زمین

یک نظریه زمین‌شناسی می‌گوید که حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش تمام خشکی‌های زمین تشکیل یک قاره متحد به نام ردینیا را داده بودند.

در آن زمان دوران یخبندانی آغاز شد و دریاهای قطبی شروع به یخ زدن کردند. بازتاب وسیع نور خورشید باعث شدت گرفتن سیر نزولی دما و افزایش وسعت یخبندان گردید تا جاییکه برای نخستین و آخرین بار در عمر زمین، این سیاره کاملاً یخ زد و به گلوله برفی بزرگی درست مانند اروپا، قمر سیاره مشتری تبدیل شد.

وسعت باورنکردنی یخبندان منجر به کشتار وسیع گونه‌های حیاتی و رسوب اجساد آنها در کف اقیانوس گردید.

در آن دوران حیات را می‌شد تنها در کناره‌های دهانه‌های آتش‌فشانی در اعماق دریاها یافت. گونه‌های بسیار ساده‌ای از حیات که خود را با شرایط اسیدی و داغ این گونه محیط‌ها عادت داده بودند٬ از آب داغ و مواد معدنی خروجی از آن انرژی لازم را کسب کرده و از انقراض کامل تخم حیات بر سیاره آبی رنگ ما جلوگیری کردند. زندگی در شرایط بسیار سخت این گونه‌های نادر باعث شده است که دانشمندان امروزه به فکر مطالعه برای استفاده از خصوصیات ژنتیکی آنها برای مقابله با شرایط حاد آب و هوایی برآیند.

اندک اندک و با افزایش فعالیت‌های آتش‌فشانی، حجم دی‌اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای در جو زمین فزونی گرفت. در نتیجه هوا گرم‌تر و گرم‌تر شد. یخ تشکیل شده بر فراز دریاهای استوایی آب شد و سطح تیره دریاها گرمای بیشتری دریافت کردند. زمین دوباره وارد سیکل گرمایش مجدد شده بود و گلوله برفی فضایی می‌رفت که به زودی میزبان گونه‌های متنوعی از جانوران جدید باشد.

 

عصر یخبندان یا گرمایش جهانیزنگ‌ها برای زمین به صدا در می‌آیند
 

بشر قادر به کنترل میزان دریافت تشعشعات کیهانی نیست. ما همچنین در حال حاضر قادر به پرهیز از برخورد سهمگین با یک دنباله‌دار یا سیارک نیز نیستیم. نوع بشر همچنین هیچ کنترلی بر میزان فعالیت آتش‌فشان‌ها یا خورشید ندارد. حرکات منظم و دوره ای زمین در سیکلهای متفاوت نیز کاملاً خارج از کنترل ما است. هر کدام از این اتفاقات اگر در دوره حیات ما رخ دهد شانس (و یا شاید کلمه بهتر بدبیاری باشد) رویارویی با یک دوره یخبندان فاجعه‌آمیز و یا گرمای ویرانگر را خواهیم داشت. اما تاریخ به ما نشان داده است که این سامانه منظم مجدداً قادر به بازسازی خود می‌باشد و این گردش زندگی را سر باز ایستادن نیست.

در سراسر این مقاله مشاهده نمودیم که علل مختلف تغییر آب و هوای زمین به شدت به یکدیگر وابسته هستند و کوچکترین دخالتی در هر کدام می‌تواند کل سیستم را ناپایدار نماید. آیا ما با مصرفبی‌رویه سوخت‌های فسیلی زمین را به دروازه مرگ نزدیک کرده‌ایم. پاسخ این پرسشها را قطعاً زمانی فرزندان ما خواهند داشت اما آیا آن روز ما نزد آنها سربلند خواهیم بود.

همچنین در لابلای خطوط این مقاله دیدیم که گرمایش زمین در این روزگاران تنها محدود به دخالت‌های نابجای انسانی نمی‌شود اما هیچ شکی هم نیست که زیاده‌رویهای نوع بشر شرایط دوره گرمای کنونی را فاجعه‌بارتر نموده است. همیشه در دوره‌های یخبندان و یا سوزان زمین، گونه‌هایی از حیات برای انقراض کاندید شده‌اند. آیا انسانقرار است یکی از این گونه‌ها باشد؟
 

قسمت اول | قسمت دوم | قسمت سوم

 

به منظور تهیه این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:
   ...Earth's History: Freeze and Fry
   ...Sun's location and neighborhood in Milky Way
   ...tree-ring dating
   ...مقصر اصلی گرم شدن زمین چه کسی است؟

دانش فضایی خواندن مطالب زیر را نیز به شما توصیه می‌کند:
   ...گياهانی كه برای سفر به مریخ آماده می‌شوند
   ...شهاب‌سنگهای مهاجم
   ...صخره‌های سرگردان
   ...ماه، فسيلی بزرگ در فضا
   ...گرمایش جهانی :: طوفان مغناطیسی، آتشفشان و زمین برشته
   ...گرمایش جهانی :: عصر یخبندان یا گرمایش جهانی

. شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر٬ نویسنده و مدرس علوم و فناوری فضایی .

شهرام یزدان‌پناه   نجوم و سیاره‌شناسی   مقاله‌های علمی   گرمایش جهانی   دنباله‌دار   سیارک نزدیک زمین   عصر یخبندان   زمین   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  حسین تقوی  ::
با سلام و تشکر . آیا در 700 میلیون سال قبل ، حیات به هر شکل خود وجود داشت تا اجساد آنها با گلوله برفی شدن در کف اقیانوسها جمع شوند ؟ یا آیا در هر 143 میلیون سال یکبار ، حیات بطور کلی از بین رفته و باز آغاز میشود ؟ اگر اینگونه است آیا هر بار آغاز حیات به همین شکل است و برابر نظریه داروین ، انسان هوشمند همینگونه که به این شکل هستیم ایجاد میشود ؟ یعنی بازهم دوره ماقبل تاریخ و عصر حجر و کشف آتش و اختراع چرخ و .....و سلسله حکومتی و نمرودی و پیغمبری و طوفان نوحی و .... رنسانس و انقلاب صنعتی و .......... مرتب تکرار میشود ؟ نظر نیست بلکه سئوالاتی است که ایجاد میشود بدون هیچ جنبه ماوراالطبیعه و یا ماده و یا فلسفه . هرچند که به هر حال اینها هم یکجوری وارد میشوند . ممنون خواهم بود که چنانچه اطلاع دارید و یا میتوانید ، پاسخ دهید . آدرس وبگاه ندارم . متشکرم

موضوعات مورد پرسش شما در حال حاضر در حوزه تخصصی کارشناسان ما در دانش فضایی نمی‌باشد. اما تا جاییکه ما می‌دانیم شواهدی دال بر وجود نوع بشر هوشمند تنها پس از آخرین عصر یزرگ یخبندان کشف شده است.

دانش فضایی فرصت را مغتنم شمرده و از کلیه خوانندگان محترم که اطلاعاتی در این زمینه دارند خواهش می‌کند تا دانسته‌های خود را با دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارند.

دانش فضایی:

::  حسین تقوی  ::
با سلام ، از ارسال پاسخ متشکرم هرچند که جواب سئوالات را که مدتها است فکرم را مشغول کرده است نگرفتم . پاسخ شما هم از نظر من ، از دیدگاه خروج ازحوزه تخصصی کارشناسان ، کاملا" منطقی است و جای گلایه نیست . ممنون خواهم بود چنانچه مرجعی را سراغ دارید راهنمائی فرمائید . از خوانندگان محترم هم بعنوان یک هموطن تقاضا دارم حال که بابی برای تبادل نظرات و افکار در مباحث مورد علاقه باز میباشد از فرصت کسب شده استفاده مناسبتری را ببریم و با انتقال اطلاعات سهم خود را در افزایش آگاهی جامعه ایفاء نمائیم . با تشکر مجدد و سپاس از توجه همگی

::  حسن غلامی   ::
با تشکر از مطالب شما بنده به بحران گرم شدن علاقمند هستم ذر صورت امکان سازمان های بین المللی را با بنده برای عضویت و تحقیق اشنا کنید
در صورت امکان جواب را ایمیل کنید .

از کلیه دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند تقاضا می‌شود دانسته‌های خود را در اختیار دوست عزیزمان قرار دهند.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است