دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . انوشه انصاری . تحقیقات علمی انوشه انصاری در فضا

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۲۱۰۴۰ بار خوانده شده است

شنبه، 25 شهريور 1385

تحقیقات علمی انوشه انصاری در فضا

 
تحقیقات علمی انوشه انصاری در فضا

شرکت اسپیس ادونچرز (ماجراجوییهای فضایی) که قرار است در ازای دریافت مبلغی که حدس زده می‌شود حدود 20 میلیون دلار باشد، انوشه انصاری را به عنوان چهارمین گردشگر فضایی یا فضاگرد به ایستگاه بین‌المللی فضایی ببرد، اعلام کرد توافق نامه‌ای بین انوشه انصاری و آژانس فضایی اروپا به امضا رسیده است که بر اساس آن قرار است انوشه در طی اقامت 8 روزه خود در ISS، آزمایشاتی علمی برای esa انجام دهد.

 

. منبع : Space Adventures  .

شرکت  اسپیس ادونچرز (ماجراجوییهای فضایی) که قرار است در ازای دریافت مبلغی که حدس زده می‌شود حدود 20 میلیون دلار باشد،  انوشه انصاری را به عنوان چهارمین گردشگر فضایی یا فضاگرد به ایستگاه بینالمللی فضایی ببرد، اعلام کرد توافق نامه‌ای بین انوشه انصاری و  آژانس فضایی اروپا به امضا رسیده است که بر اساس آن قرار است انوشه در طی اقامت 8 روزه خود در ISS، آزمایشاتی علمی برایesa انجام دهد.

انوشه انصاري در مدل زميني ايستگاه بين‌المللي فضايي
منبع : وبلاگ انوشه انصاري
يك آزمايش شيميايي خطرناك در مدل زميني ايستگاه بين‌المللي فضايي!!  نه نگران نباشيد اين فقط يك پاكت آب سيب است. خلاصه فضانوردان هم تشنه مي‌شوند.

اخانم انصاري در 18 سپتامبر 2006 سوار بر سفینه فضایی سایوز TMA-9 راهی سفری 10 روزه به فضا خواهد شد. حدوداً دو روز پس از پرتاب، سایوز به محل ملاقات خود با ایستگاه بین‌المللی فضایی خواهد رسید و به آن ملحق خواهد شد. در این سفر فضانوردی از ناسا به نام مایکل لوپز آلگریا و کیهان نوردی از روسیه به نام  میخائیل تیورین، انوشه انصاری را همراهی خواهند کرد. مجموعه این سه نفر گروه اردوي چهارهم را تشکیل میدهد.

مائوریزیو بلینگری، رئیس قسمت سفرهای فضایی سرنشین دار، گرانش ناچیز و اکتشاف از بخش تحقیق و توسعه اکتشافات انسانی وابسته به آژانس فضایی اروپا در این مورد می‌گوید: "یکی از برنامه های ما مطالعه اثر بی وزنی بر بدن فضانوردانی است که در ایستگاه بین المللی فضایی اقامت می‌کنند. آزمایشها به منظور بهینه‌سازی شرایط اقامت انسان در فضا طراحی شده است و ما می‌خواهیم از نتایج آنها برای کاهش آلام بیمارانی که روی زمین نیز زندگی می‌کنند, بهره‌برداری کنیم."

اریک اندرسن، رئیس و مدیر عامل شرکت اسپیس ادونچرز (ماجراجوییهای فضایی) در این باره می‌گوید: "ما در اسپیس ادونچرز، انوشه را به سبب التزامی که نسبت به تحقیق و توسعه و شرکت در برنامه های علمی esa، آنهم در زمان پروازي چنین خاطره‌انگیز از خود نشان می‌دهد، می ستاییم. به واقع می‌توان انوشه را یک سفیر نامید. او زمانی را که در فضا به سر می‌برد وقف آموزش مردم خواهد کرد.

مشارکت انوشه در طرح فیمابین اسپیس ادونچرز و اسا (esa) به درک بهتر ما نسبت به شرایط اقامت در فضا و کاهش مشکلات پزشکی انسانهایی که در زمین زندگی می‌کنند، کمک خواهد کرد.

.  آزمایش اول که نئوسیتولیسیز (Neocytolysis) نامیده می‌شود به منظور درک عوامل پشت صحنه بیماری کم خونی طراحی شده است. در زمین و در شرایطی که گرانش همه چیز را به سمت مرکز زمین می‌کشد, خون بدن در قسمت تحتانی و پاها تجمع دارد. در فضا و زمانی که گرانش زمین توسط شتاب خارج از مرکز خنثی می‌شود، این خون از پاها حرکت کرده و چگالی گلبولهای قرمز در دیواره شریانهای بدن فضانوردان افزایش می‌یابد. در این حالت بسیاری از گلبولهای قرمز بیکار شده و به تدریج از بین می‌روند. این موضوع باعث می‌شود که فضانوردان به تدریج و با از دست دادن گلبولهای قرمز خود دچار کم خونی شوند. این شرایط تا زمان بازگشت آنها به زمین همچنان ادامه خواهد داشت. کم خونی فضانوردان نتیجه طبیعی بودن آنها در شرایط ویژه‌ای است که مجبور به اقامت در آن هستند. این آزمایش بیشتر در پی یافتن سایر عوامل پزشکی به وجود آورنده  کم خونی است و دانشمندان تلاش دارند با استفاده از نتایج چنین تحقیقاتی، راه حلهای موثرتری برای درمان این عارضه فراگیر بیابند.

.  آزمایش دوم به منظور بررسی نقش تغییر شكل و ابعاد ماهیچه‌ها در دردهای ناحیه پایینی کمر است. این دردها که به کرات توسط فضانوردانی که برای مدتی طولانی در شرایط بی‌وزنی اقامت می‌کنند، گزارش شده است، نتیجه ضعیف شدن ماهیچه‌های شکم و دور کمر در شرایط بی وزنی است. اين ماهيچه‌ها در زمین و در مجاورت گرانش به منظور حفظ شرایط ایستاده انسان به کار می‌روند. وضعیتی که در فضا مفهوم ندارد. بودن در این شرایط باعث می‌شود ماهیچه‌ها بسیار کمتر از زمین تحت فشار و کار باشند. این موضوع به تدریج باعث ضعیف و لاغرتر شدن ماهیچه‌ها خواهد شد. كوچك شدن ماهيچه‌ها باعث ايجاد كشيدگي در رباطهايي كه آنها را به مفاصل متصل كرده‌اند مي‌گردد. حدس زده مي‌شود دليل اصلي كمردردها همين موضوع كشيدگي رباطها باشد. با درك و فهم اين فرآيند علاوه بر اطلاعات بسيار با‌ ارزشي كه به دست مي‌آيد، دانشمندان قادر به يافتن راه‌حلي جامع براي اين درد طاقت فرسا خواهند شد.

.  آزمايش سوم كه به نام كروموزوم-2 شناخته مي‌شود به دانشمندان كمك خواهد كرد تا از تأثير تشعشعات كيهاني بر بدن فضانوردان مقيم ايستگاه بين‌المللي فضايي و مخصوصاً بر گلبولهاي سفيد خون، آگاه شوند. نتايج ارزشمند اين تحقيقات به دانشمندان كمك مي‌كند تا ارزيابي دقيقتري از پروژه سكونت انسان در فضا و يا سفرهاي اكتشافي بسيار طولاني مدت داشته باشند. همچنين آنها مي‌توانند با استفاده از داده‌هاي اين آزمايش قدمهاي مؤثري در رابطه با بهينه سازي پوششهاي عايق امواج و تشعشعات براي كيهان‌پيماها و ناوهاي فضايي آينده بردارند.

.  آزمايش چهارم، خانم انوشه انصاري همچنين در طي يك آزمايش نمونه به شناسايي و جمع‌آوري اطلاعات از ميكروبهايي كه در ISS جا خوش كرده‌اند خواهد پرداخت. اين آزمايش به دانشمندان كمك مي‌كند تا اثر سفرهاي فضايي را بر زندگي و حيات ميكروبهاي مختلف ارزيابي نمايند و همچنين بفهمند كه شرايط جديد كه ناشي از بودن در فضا و مدار زمين است چه تأثيري بر جهش ژنتيكي آنها گذاشته است.

انوشه انصاري با انجام اين آزمايشها سفر هيجان انگيز خود را به كارگاهي آموزشي تبديل خواهد كرد. انوشه كه براي اولين بار از طريق وبلاگش مستقيماً با مردم در ارتباط خواهد بود، تجربيات خود را از فضا و در همان شرايط در اختيار مردم قرار خواهد داد. فعاليتهاي قبلي انوشه در حمايت از صنعت گردشگري فضايي و تلاش او براي آموزش مردم از وي سفيري به معني واقعي كلمه ساخته است.  

براي مطالعه بيشتر مراجعه فرماييد به:
     ...  زندگينامه انوشه انصاري
     ...  
بهاي يك رؤيا
     ...  
بايكنور، مكاني رؤيايي در انتهاي راهي بسيار سخت
     ...  سمینار ماهنامه نجوم درباره سفر انوشه انصاري، نخستین فضانورد ایرانی
     ...  سفري براي نديدن مرزها
     ...  پرواز انوشه انصاري 4 روز به تأخير افتاد
     ...  رؤياي كودكي انوشه انصاري به واقعيت نزديك مي‌شود
     ...  انوشه انصاري باعث ايجاد تغييراتي در كپسول فضايي سايوز شد
     ...  انوشه انصاري به جاي دايسوكه انوموتو راهي فضا خواهد شد
     ...  انوشه انصاري بهار آينده راهي فضا خواهد شد

     ...  وب‌سايت انوشه انصاري
     ...  وبلاگ انوشه انصاري
 

. شهرام یزدان پناه، پژوهشگر علوم و فناوری فضایی  .
 

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است