دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . درباره دانش فضایی . همكاران . شهرام يزدان‌پناه

 

یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۲۰۷۲۰ بار خوانده شده است

سه‌شنبه، 6خرداد 1385

شهرام يزدان‌پناه

 
شهرام يزدان‌پناه

شهرام يزدان‌پناه، مدير وب‌سايت "دانش فضايي" و پژوهشگر علوم و فناوري فضايي

 

من در آخرين روزهاي تير ماه 1352، در اوج گرماي تابستاني داغ، در شهري كه به عروس صحرا مشهور است، يزد، به دنيا آمدم اما تقريباً تمام دوران كودكي، نوجواني و جواني‌ام در شهري سبز و زيبا در شمال كشور سپري شد. آستانه اشرفيه شهر كوچكي است كه بافتي روستايي داشت. البته امروز بسيار پيشرفت كرده و به شهري واقعي تبديل شده است.

زيباترين خاطراتي كه از آن شهر سبز به ياد دارم به كتابخانه كانون پرورشي و فكري كودكان و نوجوانان شهرستان آستانه اشرفيه مربوط مي‌شود و محبت بي حد و حصر مربيان و كاركنان اين مركز كه مسبب اصلي علاقه‌مند كردن من به خواندن و انديشيدن بودند. نام سركار خانم خواك را هرگز فراموش نخواهم كرد كه چگونه اولين كتاب زندگيم را به من كه هنوز خواندن نمي‌دانستم امانت داد.

شهرام يزدان پناه   ...   Shahram Yazdanpanah

اثر تمام نشدني کتابهای ژول‌ورن و ايزاك آسيموف بر من، چنان ذهن كودكانه‌ام را درگير خيال‌پردازيها كرده بود كه از همان زمان بزرگترين آرزوي من رفتن به فضا بود و شايد به همين علت اولين انتخابهاي من براي تحصيل در دانشگاه، مهندسي هوافضا شد.

زماني كه نتايج كنكور سراسري سال 1369 منتشر گرديد و خبر قبولي من در رشته مهندسي هوافضا، دانشگاه صنعتي اميركبير را با خود به ارمغان آورد، من مشغول برپا كردن چادر اهدايي جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران بودم. زلزله ويرانگر شمال در آن سال خانه و كاشانه ما را ويران كرده بود. هنوز يادم هست كه صبح بعد از زلزله‌اي كه به لطف خدا همه خانواده جان سالم از آن به در برده بودند، زماني كه براي بررسي اوضاع خانه‌امان با پدر راهي شديم، معني خم شدن پشت را فهميدم زماني كه ايشان با لرزش دست و بغض گلو، ويرانه‌هاي مسكن تازه ساخته شده‌اي را كه بعد از 30 سال كار طاقت‌فرسا با هزار اميد و آرزو براي خانواده‌اش برپا كرده بود را نشانم مي‌داد.

در درسهاي دانشگاه هر چه آموختيم در رابطه با هوانوردي بود و "فضا" به شدت مظلوم واقع شده بود. از آرزوهايم فاصله مي‌گرفتم، هر روز بيشتر از روز قبل. درس كه تمام شد اولين تجربه كاري را در شركت هوافضايي درنا راجع به بارگزاري استاتيكي و ديناميكي هواپيماي سبك پشت سر گذاشتم.

در همان سالهايي كه حد باربرداري هواپيماها را محاسبه مي‌كردم، ناگهان در يك صبح زيباي بهاري كنار ساحل آرام خزر و زماني كه خورشيد آرام آرام و دوباره مهر افشاني آغاز كرده بود، بار بزرگ عشقي را در قلب خود احساس كردم كه منجر به ازدواج من با زني صبور و مهربان شد. من معتقدم كه همسران پژوهشگران و  دل‌دادگان شيفتگان علم، از خود گذشته‌ترين نوع بشر هستند. زيرا اين نوع عجيبي از بشر كه ذكرش رفت نه حواس جمعي دارد و نه جيب پرپولي. اين بندگان نفرين شده خداوند (پژوهشگران) همواره به چيزي غير از خانواده مي‌انديشند در حالي كه بار سنگين اداره خانه بر دوش همسران صبورشان است. باشد كه خدا جزاي اخروي نصيبشان كند كه اميدي به درمان جنون ما در اين دنيا نيست مگر اينكه پاسخ پرسش اصلي يافت شود!!

بعد از كار در هوافضايي درنا چند مجموعه خصوصي و دولتي را تجربه كردم. در سال 1384 پژوهشگاه هوافضا را به امید یافتن دریچه ای به آسمان برگزیدم. در آنجا بود که بيشتر درگير فعاليتهاي فضايي شدم و رضايت بيشتري نسبت به كارم پيدا نمودم. سرانجام فعاليتهای متعددی که در مسير فضا انجام دادم سرنوشت من را با سازمان فضايی ايران پيوند زد و دو سال افتخار همکاری در مجموعه عظيم اين سازمان را در کارنامه خود دارم.

اولين پروژه واقعاً فضايی من موضوعی با عنوان پسماندهای فضايی (Space Debris) بود. مدتي كه از شروع پروژه پسماندهاي فضايي گذشت مجبور شدم اندكي از سيارات و ستاره‌ها بدانم. اندك اندك به رؤياهايم نزديكتر و نزديكتر مي‌شدم. بعد از 10 سال دوباره به آسمان نگاه كردم و از عظمت و زيبايي آن وجدي مضاعف يافتم. در اين راه با گروه‌هاي نجومي آشنا شدم و متعجب از عمق نفوذ آنها در ذهن و انديشه جوان دانش‌آموزان و دانشجويان. ديدم كه چگونه بدون كمكي، بودجه‌اي يا سازماني عريض و طويل و پستهاي مديريتي آنچناني و امكانات دولتي اينچناني تحولي به وجود آورده‌اند ديدني.

و افسوس خوردم، افسوس خوردم كه همه آن علاقه‌مندان جوان به خوبي مي‌دانند كه مشتري در چه طول موجي تابش دارد و فاصله نزديكترين ستاره تا خورشيد چقدر است، مي‌دانند و خوب هم مي‌دانند كه ماه چه زماني نو مي‌شود و فنون عكاسي از اجسام كم نور آسمان چگونه است ولي نمي‌دانند كه چگونه مي‌توان به فضا رفت. با تكنولوژي و دانش فضانوردي و ادوات و ابزار كشف فضا بيگانه‌اند. مدار را اغلب نمي‌شناسند و از مانورهاي فضايي اطلاعات كمي دارند. قفل را يافته بودم و كليد در دست داشتم. همتي مي‌خواست و انگيزه‌اي كه همسرم قدم اول را برايم برداشت: "كاري را انجام بده كه دوستش داري" و من هم انجام دادم.

وب‌سايت"دانش فضايي" قدم اول است. گامهاي بزرگي براي برداشتن طراحي كرده‌ام كه به جاي و زمان درخوري اعلام خواهم كرد. فقط اميدوارم كه مقبول افتد. بي‌شك چنين مسير طولاني و دشواري را به تنهايي نمي‌توان پيمود. ياري شما را خواستارم و تمنا دارم كه تنهايم نگذاريد. مجموعه "دانش فضايي" را به دوستان و عاشقان فضا توصيه كنيد و قدمي در راه همگاني كردن اين علم برداريد. اگر نويسنده هستيد مطالبتان را براي "دانش فضايي" بفرستيد تا ديگران هم آن را بخوانند و اگر امكانات مالي داريد بخشي از هزينه‌هاي اين مجموعه را متقبل شويد. بدون ياري شما، تاريكي ما را فرا خواهد گرفت. روزنه‌اي بگشاييد به مهر تا پرتوي درخشان راه سخت پيش رويمان را روشن كند. پيشاپيش از شما سپاسگزارم

شهرام يزدان‌پناه
پژوهشگر علوم و فناوري فضايي
دانش فضايي
دی ماه 1385

yazdanpanah@spacescience.ir
 

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  zahra  ::
من از جناب یزدان سوال دارم که در چه رشته ای از دانشگاه باید تحصیل کنیم تا بتوانیم فضانورد شویم.

برای فضانورد شدن لازم نیست در رشته تحصیلی خاصی تحصیل کرذه باشید. هرچند فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی و خلبانی در الویت خواهند بود.

دانش فضایی:

::  رضا محسناتی   ::
سلام استاد
یاد اصفهان یاد پرتاب موشک بخیر
من رضا هستم بزودی یک موشک میسازم و قابلیت هایش را برایتان در ایملتان توضیح می دهم . بزودی ...

برای من هم روز کارگاه موشک‌های فضایی بسیار خاطره‌انگیزی بود مخصوصا بودن در کنار منجمان جوان مرکز نجوم ادیب. منتظر شنیدن خبرهای خوب از شما هستم.فقط همانطور که تذکر داده‌ام در پرتاب موشک‌های آماتوری شرط اول احتیاط است.

پیروز باشید

دانش فضایی:

::  همين نزديكى  ::
خسته نباشى

ممنون

دانش فضایی:

::  nirvana  ::
سلام . خیلی ممنون از اطلاعاتتون ، اگه میشه چند تا وبلاگ فضایی کامل و جذاتب فارسی معرفی کنید. ممنون

لطفا به بخش اینترنت و فضا در همین وب سایت مراجعه فرمایید


دانش فضایی:

::  مهدی  ::
خسته نباشید.میخواستم بپرسم ایا در دانشکاههای ایران مباحث مرتبط با نجوم تدریس میشه.مهندسی هوافضا تا جه حد به این نجوم نزدیکه.

بله در برخی از دانشگاه‌های ایران رشته‌ای به نام اخترفیزیک ارائه می‌گردد. مهندسی هوافضا در رابطه با ساخت وسایل پرنده است و اصلاً ربطی به نجوم ندارد. یک مهندس هوافضا در بهترین حالت قادر است در رشته مهندسی فضایی که به ساخت ماهواره‌ها و موشک‌های فضایی می‌پردازد ادامه تحصیل دهد.

دانش فضایی:

::  مهدی  ::
ایا اخترفیزیک همان نجومی است که ما میشناسیم یا بیشتر مباحث فیزیکی مورد بحث است.برای منجم شدن باید از کجا شروع کنیم.ایا موسسات اموزشی در این زمینه وجود دارد.از اینکه جواب میدین بینهایت ممنونم

در واقع اخترقیزیک رشته‌ای از دانش نجوم است که به بررسی تولد٬ زندگی و مرگ ستاره‌ها می‌پردازد. موسسات آموزشی فراوانی وجود دارد از جمله دفتر مجله نجوم و موسسه آسمان شب.
پیروز باشید

دانش فضایی:

::  مهدی  ::
ببخشید به نظر شما اختر فیزیک میتونه رشته ی خوبیی برای کسی باشه که عاشق نجومه و میخواد اونو حرفه ای یاد بکیره.اکه میشه در مورد نحوه ی عضویت در موسسات اموزشی وشهرهایی که این موسسات رو دارن توضیح بدین. ممنون.

دفتر مجله نجوم: http://www.nojumnews.com
دفتر موسسه آسمان شب: http://telescope.ir

دانش فضایی:

::  مریم صراطی  ::
سلام
دانشجوی کارشناسی مخابرات هستم موضوع پایان نامم رو می خوام یکی از کاربردهای مخابرات در نجوم انجام بدم.
دنبال راهنمایی,منبع,افرادی مفید در این زمینه هستم
لطفا کمکم کنید,با سپاس

به شما توصیه می‌کنیم با کارشناسان پژوهشکده تحقیقات فضایی سازمان فضايي ايران تماس بگیرید.

دانش فضایی:

::  فاطمه حیدری  ::
سلام آقای یزدان پناه
دلم میخواست یه جایی بهتون عرض ادب کنم و بگم که خیلی دلم میخواد باز هم شما رو توی مرکز ادیب ببینم
اون کارگاه موشک خیلی بهتر از اون چیزی که تصورشو می کردم
اگه باز هم بتونید فرصتی باز کنید و ما رو از حضور خودتون بی نصیب نذارید واقعا ممنون میشم
با آرزوی سلامتی برای شما

سلام

خوشحالم که مفید فایده بوده است.

دانش فضایی:

::  غلام حسین الفتی  ::
سلام و با آرزوی موفقیت برای شما و امید که سئوالم مربوط باشد به نظر شما اگر آدم فضایی وجود داشته باشه منطق اونها مشابه ا ما آدم زمینی هاس ؟ سپاسگزار از جواب
شما

برای درک منطق آدم‌های فضایی یا همان موجودات فرازمینی باید صبر پیشه کنیم تا یکی از آنها را ملاقات کنیم.

دانش فضایی:

::  ساسان دبستانی  ::
با سلام و خسته نباشید...از اونجا که من دانشجوی رشته ی مکانیک هستم میخواستم بدونم در ایران فارق التحصیلان رشته ی مکانیک گرایش طراحی جامدات چطور و از چه طریق میتونن در صنعت هوا فضا یا صنایع مربوط به اون فعایت کنن؟
یک دنیا سپاس

با شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته مهندسی هوافضا

دانش فضایی:

::  غلام حسین الفتی  ::
سلام و با تشکر از جواب سئوال قبلی من ، آیا استفاده از انرژی شیب زمین امکان پذیر است مثلا ارسال واگنی چرخدار از تهران به بندر عباس با استفاده اختلاف سطح این دو شهر نسبت به سطح دریا ،اگر نه چرا و اگر جواب مثبت است چرا استفاده نمیشود

!!!

دانش فضایی:

::  مهران رهباردار  ::
سلام من تازه با وبسایت شما آشنا شدم . از نجوم و ستاره‌ها تقریبا هیچی نمیدونم ولی علاقه دارم بدونم اگه میشه برای مبتدیان منبع معرفی کنید

به شما توصیه میکنیم در یکی از کلاسهای نجوم برای مبتدیان شرکت کنید

دانش فضایی:

::  هيلدا  ::
من از بچگي كتاب هاي ايزاك آسيموف را مي خواندم و علاقه ي خاصي به فضا و فضانوردري داشتم من با شما از برنامه ي كندو آشنا شدم خيلي علاقه دارم بله درسته كاريكه دوست داريد و انجام بديد و من كاملا متوجه شدم كه چه علاقه اي در وجودتون براي فضانورد بودن حتي براي يك بار هك در وجودتون هست من هم همين طور اما روزي و ميبينم كه شما در لباس فضانوردي به دنيا سلام مي كنيد.....

هیلدای عزیزم
بی‌نهایت از پیام دلگرم کننده شما ممنونم. در آرزوی آن لحظه ثانیه‌ها را می‌شمارم.
ارادتمند شما
شهرام یزدان‌پناه

دانش فضایی:

::  نسترن  ::
سلام .خسته نباشید.میشه لطفا چند تا کتاب در مورد نجوم معرفی کنید .برای کسی که میخواد اطلاعات پایه ای رو به دست بیاره.خیلی ممنون.

به شما توصیه می کنم با موسسه آسمان شب تماس بگیرید
دفتر موسسه آسمان شب: http://www.telescope.ir

دانش فضایی:

::  مهرجردی  ::
با سلام خدمت دوست و همکلاسی عزیزم
خیلی دوست دارم که شما رو مجدد از نزدیک ببینم
من یکی از خواننده های پروپا قرص نوشته هات هستم
خیلی آموزنده و با احساس نوشته شده
ممنونم جناب مهندس

من هم دلم برای آن دور هم جمع شدنهایمان تنگ شده است. به امید دیدار
از اینکه نوشته های من را لایق تعاریف خود یافتید خیلی مسرورم
ارادتمند
شهرام یزدان‌پناه

دانش فضایی:

::  یاسین  ::
شما اصالتا کرمانشاهی نیستید؟
چون فامیلی یزدان پناه در کرمانشاه زیاد است
بعد می فرماید از یزد رفتیم شمال
گفتم شاید قبلا در کرمانشاه بودید
آقا من مطمئن هستم امریکاییها روی ماه نرفتن و این وسایل رو بعدها با ماهواره و روبات بردن رو ماه
اینها اگر 50 سال پیش انیقدر پیشرفته بودن الان باید روی مریخ ساخت و ساز می کردن
فعلا هم که توی شاتلها ... و رفتن پا بوسی برادران روس و موشکهای سایوز رو می خواهند
امیدوارم ایران هم در طرح روسها برای سفر به مریخ سرمایه گذاری کنه و یکی ایرانی بره روی مریخ و پرچم ایران رو روی ماه بکوبه به امید سربلندی نژاد برتر اریایی ایرانی

حالا کی گفته که نژاد آریایی برتره!
اگر برتر بود که الان احتیاج نداشت برود در طرح روس ها سرمایه گذاری کند.
به نظر ما که برتری به انسان بودن است و نه به آریایی یا هر چیز دیگری بودن

دانش فضایی:

::  فروزنده  ::
عروس صحرا ;)

::  یک آدم سرکار  ::
ماشالله چطور بلافاصله بعد از 12ساعت از ماجرا گذشته کارشناس محترم هوا فضا مردم را به بی توجهی و عدم جستجو از منابع علمی و رسمی سرزنش میکند؛ در حالیکه بیش از ده روز است که این شایعه مطرح بوده!؛ ایشان خوب بود قبل از اینکه مردم به پشت بام بروند اطلاع رسانی علمی میکردند!

::  واحدی  ::
سلام جناب یزدان پناه
خسته نباشید
من میخوام لوگوی دانش فضایی را در وبلاگم بذارم اما نمیدونم چه طوری باید این کار را انجام بدم یعنی نمیدونم کدش را باید از کجا بیارم که توی وبم بذارم روی عکس هایی که برای لوگو گذاشتید کلیک میکنم خود سایت را باز میکند لطفا راهنمایی کنید.
در ضمن خیلی خوشحال میشوم اگر از وبلاگم بازدید کنید و نظرتان را در آنجا بگویید.
ممنون

::  امینی  ::
سلام آقای مهندس یزدان پناه
سه هفته پیش از طریق ایمیل به سازمان فضایی دعوت شدم که با حضور در آنجا به یاد شما افتادم . سایت شما را بطور تصادفی دیدم و مطالبتان را خواندم امیدوارم موفق باشید. دخترم علاقه زیادی به فضا دارد کتابها و سی دی هایی را که در سازمان به ما دادند برای دخترم خواندم و توضیح دادم و علاقه اش بیشتر و بیشتر شده دلم میخواد به کلاسهای آموزشی در این زمینه برود. و فکر میکنم موسسه آسمان شب برای دخترم مناسب باشد البته نمیدونم برای کودکان اجازه میدن که در کلاسهاشون شرکت کنن یا نه؟
از خودت برام بنویس که کجایی چیکار میکنی و... دفعه آخر شما رو در تیراژه دیدم و خیلی وقت از آن موقع گذشته. موفق باشی به خانواده محترم سلام برسانید
وحید

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است