دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . پرفسور جيمز آلفرد ون آلن، فيزيكدان شهير آمريكايي در گذشت

 

یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۸۸۱۲ بار خوانده شده است

چهارشنبه، 25 مرداد 1385

پرفسور جيمز آلفرد ون آلن، فيزيكدان شهير آمريكايي در گذشت

 
پرفسور جيمز آلفرد ون آلن، فيزيكدان شهير آمريكايي در گذشت

دكتر جيمز آلفرد ون‌آلن، فيزيكدان شهير آمريكايي و كاشف كمربند تشعشعي زمين كه به افتخار او كمربند تشعشعي ون‌آلن ناميده مي‌شود در چهارشنبه، نهم اوت گذشته مصادف با 18 مرداد 1385 دارفاني را وداع گفت. او در هنگام مرگ 91 سال داشت.

 

U.S. space pioneer James Van Allen at one of 10 radio-telescope antennas across the globe that make up the Very Long Baseline, February 1994. Credit: University of Iowa

. منبع :www.Space.com  .

دكتر جيمز آلفرد ون‌آلن، فيزيكدان شهير آمريكايي و كاشف كمربند تشعشعي زمين كه به افتخار اوكمربند تشعشعي ون‌آلن ناميده مي‌شود در چهارشنبه، نهم اوت گذشته مصادف با 18 مرداد 1385 دارفاني را وداع گفت. او در هنگام مرگ 91 سال داشت.

دكتر ون‌آلن در طي حدود نيم قرن فعاليت علمي خود تعداد زيادي ابزار علمي جهت اندازه‌گيري مشخصاتي از جو و فضاي بيروني طراحي كرده و ساخته است كه بر روي بسياري از بالونهاي تحقيقاتي، راكتهاي كاوش و كاوشگران فضايي ايالات متحده آمريكا نصب شده است.
اولين تلاش ون‌آلن در اين راه طولاني طراحي و نصب ابزاري روي اولين ماهواره آمريكا به نام اكسپلورر-1 بود كه به وسيله آن توانست تئوري خود را مبني بر وجود كمربند تشعشعي قوي و فراگيري در اطراف زمين را ثابت كند. اين كمربند تشعشعي امروزه به افتخار وي كمربند ون‌آلن ناميده مي‌شود.
كشف كمربند تشعشعي زمين، كمربند ون‌آلن، باعث به وجود آمدن شاخه جديدي از دانش گرديد كه فيزيك مگنتوسفري ناميده مي‌شود. امروزه بيش از 1000 محقق از 20 كشور دنيا در اين زمينه به تحقيق مشغول هستند.

دانشمند خوش‌مشربي كه دائماً پيپ دود مي‌كرد و دوستانش او را وَن مي‌ناميدند در سال 1985 از تدريس تمام وقت بازنشسته شد اما او بيكار ننشست و به نوشتن، سرپرستي تحقيقات، مشاوره براي دانشجويان و پي‌گيري و آناليز داده‌هاي ارسالي از ماهواره‌ها مشغول شد. او همچنان در اتاق بزرگ و شلوغ خود كه در طبقه هفتم ساختمان فيزيك و ستاره‌شناسي دانشگاه آيووا قرار داشت اطراق كرده بود و فعاليتهاي خود را ادامه مي‌داد.
ون آلن از مدافعان سرسخت يكپارچه شدن فعاليتهاي فضايي ايالات متحده آمريكا بود و به شدت به مأموريتهاي انساني در فضا انتقاد مي‌كرد.
اكسپلورر-1 ماهواره كوچكي به جرم 14 كيلوگرم بود كه نام آمريكا را به عنوان دومين كشوري كه موفق به ارسال جسمي به فضا شد در تاريخ ثبت كرد. اين ماهواره كوچك به فاصله زماني اندكي پس از پرتاب اسپوتنيك-1 توسط اتحاد جماهير شوروي به فضا طراحي، ساخته و پرتاب شد و دريچه جديدي در جنگ سرد بين دو ابرقدرت آن زمان ايجاد كرد.
نيكولاس كنستانتين كريستوفيلوس كه فيزيكداني يوناني-آمريكايي بود، چند سالي قبل از آغاز عصر فضا وجود كمربندي از ذرات باردار بسيار پرانرژي در اطراف زمين را حدس زده بود. اين موضوع به شدت ذهن ون‌آلن را نيز به خود مشغول كرده بود، از اين رو در زمان طراحي و ارسال نخستين ماهواره آمريكايي به مدار زمين، او پيشنهاد داد تا با نصب چند شمارنده گايگر (ابزاري كه توسط هانس گايگر و همكارانش در محدوده سالهاي 1908 تا 1928 به منظور آشكارسازي تشعشعات يونيده مانند آلفا و بتا طراحي و ساخته شد) وجود چنين كمربند مفروضي را جستجو كنند.
پرتاب موفقيت‌آميز اكسپلورر-1 باعث شد كه جشني ملي، آمريكا را سرشار از شادي نمايد. دانشمندان تيم تحقيقاتي ون‌آلن اما جشني خصوصي‌تر براي خود ترتيب داده بودند كه نخستين غريو شادي آن چند هفته‌اي پس از پرتاب به گوش رسيد. هفته‌ها پس از پرتاب اكسپلورر-1 و زماني‌كه دانشمندان تكه پاره‌هاي اطلاعات ارسالي از اين ماهواره را در كنار هم قرار دادند، فرضيه كمربند تشعشعي زمين را اثبات شده در مقابل خود يافتند.
ون‌آلن در اين رابطه گفته است: "ما خصوصيتي را كشف كرده بوديم كه قبل از ما هيچ كس نمي‌توانست با اطمينان از آن سخن بگويد، ما در كانون توجه جهان دانش قرار داشتيم". در اواخر همان سال دانشمند ديگري پيشنهاد كرد كه اين كمربند به افتخار تلاشهاي دكتر جيمز آلفرد ون‌آلن، كمربند ون‌آلن ناميده شود. پيشنهادي كه مورد استقبال قرار گرفت و تأييد شد.
ون‌آلن در سالهاي 1973 و 1974 طي مأموريتهاي پايونيير-10 و پايونيير-11 موفق شد كمربند تشعشعي مشتري را مطالعه و بررسي كند. در ادامه همين مأموريتها او در سال 1979 همين مطالعات را روي كمربند تشعشعي زحل (كيوان) نيز انجام داد. تا چند دهه بعد از آن بررسي داده‌هاي ارسالي از پايونييرها كه در فاصله بسيار دوري از سياره مادر همچنان به اعماق فضا مي‌رفتند، بخشي از فعاليتهاي ون‌آلن را به خود اختصاص مي‌داد.
در سال 1987 ون‌آلن مفتخر به دريافت نشان ملي دانش از دستان رونالد ريگان رئيس‌جمهور وقت ايالات متحده گرديد. اين مدال، پرافتخارترين مدال ملي آمريكا است كه به فعاليتهاي علمي تعلق دارد. دو سال بعد او جايزه كرافوورد را دريافت كرد. اين جايزه توسط آكادمي علوم سلطنتي سوئد به زمينه‌هايي از فعاليتهاي علمي كه در محدوده جايزه نوبل قرار ندارد، تعلق مي‌گيرد. مسئولان اين آكادمي در زمان ذكر دلايل اعطاي چنين جايزه افتخارآميزي علاوه بر موضوع كشف كمربند ون‌آلن به ارسال نخستين آشكارسازهايي كه تيم ون‌آلن در طي مأموريت مارينر-2 به سياره زهره ارسال كردند و همچنين فعاليتهاي وي در تعليم و تربيت پژوهشگران دانش فضايي نيز اشاره نمودند.

ون‌آلن در 7 سپتامبر 1914 در مونت پليزانت واقع در ايالت آيووا به دنيا آمد. زماني كه او در كالج وسليان آيووا درس مي‌خواند به تيمي كه ابزار علمي سفر بيرد به قطب جنوب را آماده ‌كرد، كمك مي‌نمود. او درجه فوق‌ليسانس و دكتري خود را در دانشگاه آيووا كسب نمود. بعد از طي دوران خدمت سربازي در نيروي دريايي ايالات متحده آمريكا كه همزمان با جنگ جهاني دوم بود، به عنوان يك محقق به دانشگاه جان‌هاپكينگز بالتيمور پيوست تا بر مهندسي معكوس راكت V2 آلمانها و تلاش براي بهبود و تغيير عملكرد آن جهت رسيدن به لايه‌هاي فوقاني جو، نظارت كند.
ون‌آلن در سال 1959 به عضويت آكادمي ملي علوم درآمد. او همچنين به دفتر ارزيابي فناوري كنگره آمريكا، ناسا و هيئت مطالعات فضايي آكادمي ملي علوم نيز مشورت مي‌داد. فقدان چنين دانشمند بزرگي براي جامعه علمي جهان دردناك است.

براي مطالعه بيشتر مراجعه فرماييد به :
      
... James Van Allen @ WikipediA.org
      ... Van Allen day
      ... What is a Space Scientist
 

. شهرام یزدان پناه، پژوهشگر علوم و فناوری فضایی  .
 

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است