دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . هدف، پلوتو

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۰۰۱۴ بار خوانده شده است

شنبه، اول بهمن 1384

هدف، پلوتو

 
هدف، پلوتو

افق‌های‌ نو (New Horizons) مأموریتی است که قرار است ویژگی‌های سياره‌شناختی پلوتو و اقمار آن و همچنین عوارض سطحی آنها را مشخص نمايد. از اهداف دیگر این مأموریت می‌توان به بررسی ترکیبات سازنده سطح پلوتو و اقمار آن ، نقشه‌برداری از سطح آنها و بررسی جو رقیق اطراف این مجموعه اشاره کرد.

 

فضاپیمای افق‌های نو يا NewHorizons سرانجام در ساعت ۲۲:۳۰پنجشنبه 29 دی به وقت ایران، سفر دراز خود را به سوی دورترین سیاره منظومه شمسی آغاز کرد. پلوتو تنها سياره منظومه شمسی است كه تا کنون از میهماني زمینی پذيرايي نكرده است. به دلیل فاصله بسیار زیاد پلوتون از زمین حتی بزگترین تلسکوپها هم نمیتوانند جزییات سطحی آن را به صورت واضح آشکار کنند و این امر باعث شده است تا علی رغم پیشرفت تکنولوژی، پلوتو هنوز ناشناخته باقی بماند. اما از مدتها پیش NASA تصمیم گرفت تا با انجام مأموریتی پرده از رازهای سر به مهر این سیاره بردارد. (پلوتو از ليست سيارات منظومه شمسي حذف شد)

تصويري خيالي از نيوهريزون بر فراز پلوتون
 

افقهای نو (New Horizons) مأموریتی است که قرار است ویژگیهای سيارهشناختی پلوتو و اقمار آن و همچنین عوارض سطحی آنها را مشخص نمايد. از اهداف دیگر این مأموریت میتوان به بررسی ترکیبات سازنده سطح پلوتو و اقمار آن ، نقشه‌برداری از سطح آنها و بررسی جو رقیق اطراف این مجموعه اشاره کرد.
اگرچه این مأموریت به منظور بررسی ویژگیهای مجموعه پلوتو و اقمار آن طراحی شده است اما فضاپیما به بررسی کلی کمربند کوییپر نیز خواهد پرداخت. دانشمندان در  نظر دارند که فضاپیما دست کم با یکی از اجرام کمربند کوییپر نیز ملاقات داشته باشد.

هدف بعدی این فضاپیما پس از پرتاب، رسیدن به مشتری و استفاده از گرانش این سیاره در جهت افزایش سرعت و قرار‌گیری در مسیر صحیح است. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش رود و مشکلی ایجاد نشود، این فضاپیما در اواسط اسفند سال ۱۳۸۵ به سیاره غول‌پیکر مشتری خواهد رسيد.

بهترين تصويري كه ما از پلوتون داريم حاصل قدرت بي‌همتاي تلسكوپ فضايي هابل است
 دقيق ترين تصاوير گرفته شده با تلسکوپ فضايي هابل از پلوتون پس از پردازش رايانه‌اي بسيار، فقط تيرگي و روشني‌هايي را بر سطح پلوتون دوردست و کوچک نشان مي‌دهند. اين تمام چيزي است كه ما از پلوتون متصور هستيم.

جالب این‌که این فضاپیما برای دریافت انرژی گرانشی کافی به مشتری بسیار نزدیک خواهد شد و فاصله آن در نزدیک‌ترین حالت به حدود ۳۱ برابر قطر مشتری از سطح این سیاره می‌رسد. پس از آن تا سال ۱۳۹۳/ ۲۰۱۴ می‌بایست در فضای آرام و ساکت میان سیاره‌ای حرکت کند. در طول این مدت کارهایی مانند اصلاحات مدار و بررسی کردن کیفیت ابزارهای این فضاپیما صورت می‌گیرد.

سرانجام فضاپیما از دی سال ۱۳۹۳ به فاصلهای از پلوتون میرسد که میتواند بررسیهای علمی خود را آغاز کند. افق های نو در تیر سال ۱۳۹۴ به نزدیکترین فاصله از این مجموعه میرسد و از کنار آنها عبور میکند. در این حین فضاپیما شروع به عکسبرداری و بررسی ترکیبات و ویژگیهای پلوتون و اقمار آن خواهد نمود. مأموریت افقهای نو به اینجا ختم نشده و فضاپیما مسیر خود را به سوی اجرام کمربند کوییپر آغاز میکند و دست کم با یک خرده سیارك کوییپری ملاقات خواهد كرد. البته بدون شک قطر اجرامی که فضاپیما ممکن است با آنها مواجه شود از ۹۰ کیلومتر فراتر نخواهد رفت.

ناسا بايد اين کاوشگر را تا پيش از روز سوم فوريه پرتاب می‌کرد تا بتواند با توسل جستن به نيروی جاذبه مشتری، آن را با سرعت بسيار زياد 25 کيلومتر در ثانيه (نزديک به 90 هزار کيلومتر در ساعت) به سوی پلوتون "قلاب سنگ" کند.  "قلاب سنگ" اصطلاحی است که ناسا برای نيرو بخشيدن به مأموريت‌های خود با استفاده از قوه جاذبه سيارات بزرگ به کار می‌گيرد. پرتاب فضاپيما که ابتدا قرار بود روز سه شنبه انجام شود دو بار به تأخير افتاد. اگر فضاپيما تا سوم فوريه پرتاب نمی‌شد، در آن صورت پرواز بايد بدون کمک گرفتن از قوه جاذبه مشتری صورت مي‌پذيرفت که رسيدن فضاپيما به مقصد را تا سال 2020 عقب می‌انداخت.

ناسا رسيدن به پلوتون را بخشی از "تقلای تاريخی" خود برای اکتشاف سيارات و پروژه "افق‌های جديد (New Horizon)" را فرصتی برای "درک سيارات واقع در لبه منظومه شمسی" می‌داند. "افق‌های جديد (New Horizon)" مدت‌ها پيش از رسيدن به پلوتو، جمع‌آوری داده‌ها را آغاز خواهد کرد. نخستين نقشه‌ها از پلوتون و کارون سه ماه پيش از آنکه فضاپيما به نزديکترين فاصله ممکن از آنها برسد تهيه خواهد شد. فضاپيما سپس هنگام گذر يک روزه از کنار اين سياره، تشعشعات ماورای بنفش اتمسفر پلوتو را اندازه‌گيری خواهد کرد و نقشه‌هايی با کيفيت بالا حاوی جزئيات سطح از پلوتو و کارون(قمر پلوتو) تهيه می‌کند. کاوشگر سپس "روی تاريک" اين منظومه دوسياره‌ای را برای بررسی سطح آنها مطالعه خواهد کرد. حتی آن زمان نيز اين ماموريت 650 ميليون دلاری پايان نخواهد يافت، کاوشگر با هدايت ناسا برای انجام مطالعات بيشتر به سوی يکی از اجرام کمربند کويپر - که هنوز تعيين نشده است- به حرکت در خواهد آمد.

سفينه افقهاي نو از آنجا كه در فاصله‌اي بسيار دور از خورشيد مأموريت خود را انجام خواهد داد فاقد صفحات خورشيدي است و انرژي مورد نياز خود را از راكتور هسته‌اي كوچكي تأمين مي‌كند

تماس با دانشمندان ناسا را حفظ می‌کند
ذرات گريخته از اتمسفر پلوتون را اندازه می‌گيرد
کنش و واکنش پلوتون با بادهای خورشيدی را اندازه می‌گيرد
تلسکوپ و دوربين ديجيتال قدرتمند که در مقابل سرما مقاوم است
ذرات غبار تصادم کرده در کمربند کويپر را رديابی می‌کند
از پلوتون، اقمار آن و اجرام کمربند کويپر نقشه‌برداری می‌کند
ترکيب و ساختار اتمسفر پلوتون را کاوش می‌کند
فشار و دمای اتمسفر اين سياره را اندازه می‌گيرد

 

آنتن
پپسی
سواپ
لوری
اس دی سی
رلف
آليس
رکس

براي مطالعه بيشتر مراجعه فرماييد به :
     ... 
http://pluto.jhuapl.edu
     ... تأمين برق در كاوشگر افقهاي جديد
 

. شهرام يزدان‌پناه، پژوهشگر علوم و فناوري فضايي  .

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  حسن  ::
از اطلاعاتت ممنون .خوب بود - خوش حال ميشم اگه بهم سر بزني.

::  Mehran  ::
سلام
با تشکر از شما بسیار عالی بود و فقط اگر ممکن است توضیح بدهید چگونه فاصله ی سیارات و ستاره ها را با تسکوپ تخمین می زنند حتی بعضی از این فاصله ها به سالهای نوری می رسد.
و سوال دیگر اینکه تا بحال چند کاوشگر و فضاپیما به فضا فرستاده شده است و نام آنها چیست

برای پرسش های شما به زودی مقاله‌هایی تهیه خواهیم کرد.

دانش فضایی:

::  فریده عباسزادگان  ::
دربرابر اینهمه اطلاعات ارزنده که دراختیارمن قرارمیدهید دیگرحرفی برای گفتن ندارم جز تشکراز شماهمکاران محترمتان واما اینکه من سوالات زیادی دارم .1 حال که پلوتوازمنضومه شمسی حذف شده منضومه ما دارای چند سیاره است؟ 2 این فاصله هایی را که عنوان میفرمایید چگونه تخمین میزنید وچقدر کهکشانی مثل راه شیری کشف شده ؟

ما می‌خواهیم از شما خواهش کنیم پاسخ این پرسش‌ها را از آنجاییکه بارها در وب‌سایت های مختلف عنوان شده خودتان پیدا کنید و بعد به اطلاع سایر دوستان هم برسانید. کمی جستجو کنید خواهید یافت. مثلا اینجا و اینجا

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است