دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . تاریخچه سفر به فضا . هفته جهانی فضا

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۰۵۰۱ بار خوانده شده است

سه شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۸۶

هفته جهانی فضا

 
هفته جهانی فضا

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به دليل اهمیت روزافزون فضا و فناوری فضایی، در دسامبر سال ۱۹۹۹ طی تصویب قطعنامه‌ای روزهای چهارم تا دهم اکتبر هر سال مصادف با ۱۳ام تا ۱۹ام مهرماه را هفته جهانی فضا نامیده است.

 


پوستر هفته جهانی فضا٬ سال ۱۳۸۶ خورشیدی

. منبع : وب‌سایت رسمی ارگان هفته جهانی فضا  .

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به دلیل اهمیت روزافزون فضا و فناوری فضایی، در دسامبر سال ۱۹۹۹ طی تصویب قطعنامه‌ای روزهای ۴ تا ۱۰ کتبر مصادف با ۱۳ تا ۱۹ مهرماه را هفته جهانی فضا نامید. دلیل تعیین این تاریخ، بزرگداشت دو نقطه عطف در حوزه دسترسی به فضاست: چهارم  کتبر ۱۹۵۷، اولین ماهواره ساخت بشر (اسپوتنیک۱) به فضا پرتاب و به‌ این ترتیب دروازه‌های فضا به روی ذهن کنجکاو بشر گشوده شد؛ ۱۰ کتبر ۱۹۶۷، قوانین مربوط به فعالیت کشورها در حوزه کشف و بهره‌برداری صلح‌آمیز از فضای ماورای جو از جمله ماه و سایر اجرام آسمانی امضا شد.
هفته جهانی فضا را می‌توان بزرگترین رویداد مردمی زمین درباره فضا دانست. در این هفته مردم راجع به فواید حاصل از فضا آموزش می‌بینند و کودکان به فراگیری و توجه به اینده تشویق می‌شوند. هفته جهانی فضا فرصتی برای دولت‌هاست تا دستاوردها و فعالیت‌های فضایی خود را به اطلاع مردم برسانند.
تشویق مردم به مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با فضا از مهمترین دستاوردهای این هفته به شمار می‌رود. این امر منجر به جلب حمایت‌های عمومی از برنامه‌های فضایی و ترویج راه‌اندازی نهادهای مرتبط با فضا خواهد شد.


اهداف سازمان ملل از انتخاب هفته جهانی فضا عبارت است از :

  • آموزش مردم نقاط مختلف جهان راجع به فواید حاصل از فضا

  • رونق استفاده از فضا برای توسعه اقتصادی پایدار

  • جلب حمایت‌های عمومی از برنامه‌های فضایی

  • تشویق کودکان به فراگیری و توجه به اینده

  • ترویج راه‌اندازی نهادهای مرتبط با فضا در نقاط مختلف دنیا

  • جلب همکاری‌های بین‌المللی برای آموزش و امداد فضایی

تمام کشورهای عضو، با در نظر گرفتن اهداف فوق، همه ساله برنامه‌های متنوعی در این زمینه ترتیب می‌دهند که از آن جمله می‌توان به برگزاری جشنواره‌ها، چـاپ تمبـرهای یـادبـود، طراحی پوستر، نشـر کتب مـربـوط به علوم و فناوری فضایی و برگـزاری نمایشگاه‌ها اشاره کرد.

برگزاری مسابقات نقاشی و داستان نویسی برای گروه‌های مختلف سنی کودکان و نوجوانان، همچنین برپایی نمایشگاه‌های علوم فضایی برای بازدید عموم و به‌ویژه دانش‌آموزان، و سخنرانی دانشمندان و متخصصان این حوزه، از دیگر برنامه‌های متداول این هفته است.


لوگوی هفته جهانی فضا

اطلاع‌رسانی در مـورد اهمیـت تحقیـق و پژوهـش فضایی سطح دانش عمومی را به‌ویژه در کودکان، نوجوانان و جوانان افزایش داده، راه را برای پیشرفت و توسعه هر چه بیشتر این فناوری می‌گشاید؛ توسعه  فناوری فضایی  و کاربردهای گسترده آن در زندگی بشر امروز به بهبود کیفیت زندگی مردم خواهد انجامید.نقش ایران در انتخاب هفته جهانی فضا
یونی‌اسپیس، کنفرانسی مربوط به استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو است. در سومین دوره این کنفرانس که در سال ۱۹۹۹ در وین اتریش برگزار شد، برای استفاده از فناوری فضایی برای ارتقای سطح زندگی حال و اینده بشر تأکید و فعالیت‌هایی در این‌باره پیشنهاد شد. یکی از پیشنهادها انتخاب یک روز در سال به عنوان روز فضا بود.

این پیشنهاد مورد پذیرش کنفرانس یونی‌اسپیس۳ قرار گرفت اما در مورد تاریخ آن بین ۴ اکتبر و ۱۰ اکتبر بین کشورها اختلاف نظر وجود داشت. کنفرانس به مدت دو روز به بحث در این مورد پرداخت تا بتواند جمع‌بندی لازم را در این زمینه داشته باشد. پیشنهاد هیأت جمهوری اسلامی در آن جلسه، انتخاب هفته فضا بین این دو تاریخ به جای روز فضا بود. با طرح این پیشنهاد، جلسه از بن بست خارج شد و هفته جهانی فضا به تصویب یونی‌اسپیس۳ رسید.


هفته جهانی فضا در ایران
کشور ما ایران، که در انتخاب هفته جهانی فضا نقش به سزایی داشت، از همان ابتدا فعالیت‌های کم و بیش گسترده‌ای را در این‌باره در کشور به انجام رسانده است. از نخستین سال برگزاری هفته جهانی فضا یعنی سال ۲۰۰۰، مرکز سنجش از دور ایران به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در مراسم بین‌المللی هفته جهانی فضا و مجامع مرتبط با فعالیت‌های فضایی به طور رسمی شرکت کرده و حضور کشورمان را به عنوان یکی از طرفداران و پیشگامان برگزاری هفته جهانی فضا حفظ کرده است.

از سال ۱۳۸۴ فعالیت‌های مرکز سنجش از دور و مرکز تحقیقات ماهواره‌ای کشور و تشکیلاتی که در زمینه مخابرات فعالیت می‌کردند به مجموعه تازه تاسیس سازمان فضایی ایران منتقل شد. از آن پس، سازمان فضایی ایران هماهنگ کننده ملی برگزاری مراسم هفته جهانی فضا است.

فعالیت‌هایی که مرکز ذیربط کشور از جمله سازمان فضایی ایران در طول هفته جهانی فضا در کشور انجام می‌دهند، متنوع است. در این خصوص همه ساله مسابقات نقاشی و قصه‌نویسی برای رده‌های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار می‌شود و بابرپایی مراسم، مقالاتی در خصوص فضا و فناوری فضایی ارائه می‌گردد. انتشار تمبر و پوستر خاص هفته جهانی فضا و همچنین به کارگیری رسانه‌های گروهی کشور در به نمایش درآوردن اهمیت حیاتی کاربردهای فناوری فضایی در امر توسعه و پیشرفت جامعه از دیگر فعالیت‌هایی است که همه ساله در طول این هفته در کشور انجام می‌گیرد.

تجربه کوتاه چندساله هفته جهانی فضا نشان داده است، برگزاری سالانه مراسم این هفته در سطح ملی و بین‌المللی، در ارتقاء سطح فرهنگ و بهبود شرایط زندگی مردم با استفاده از علوم و فناوری فضایی مؤثر بوده است.

تمام سازمان‌ها و نهادهای خصوصی، دولتی و نهادهای غیرانتفاعی و حتی افراد و شهروندان عادی می‌توانند در برگزاری برنامه‌های این هفته نقش داشته باشند. هماهنگ کننده برگزاری برنامه‌های این هفته، سازمان فضایی ایران است و افراد علاقه‌مند می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود را با روابط عمومی این سازمان در میان گذارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر منابع زیر را مطالعه فرمایید:
      
... 
وب سایت رسمی هفته جهانی فضا

       ... سازمان فضایی ایران 
       ... مسابقه فضایی 

تاریخچه سفر به فضا   هفته جهانی فضا   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است