دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . نود سال با آرتور سی کلارک

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۱۸۷۱ بار خوانده شده است

دوشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۸۶

نود سال با آرتور سی کلارک

 
نود سال با آرتور سی کلارک

سر آرتور چارلز کلارک، ‌مهندس، ‌نظريه‌پرداز، ‌دانشمند و نويسنده برجسته و ماندگار علمی تخيلی، هفته آينده نودمين سالگرد تولدش را در سری‌لانکا جشن خواهد گرفت. آرتور سی کلارک يکی از معدود افرادی است که جهان علم و آينده دانش٬ خود را مديون او می‌داند و به همين دليل در سراسر جهان مراسمی برای بزرگداشت تولد او برگزار خواهد شد.

 

Sir Arthur Charles Clarke
آرتور سی کلارک در میان سالی

منبع : سایت مجله نجوم  .

سر آرتور چارلز کلارک، ‌مهندس، ‌نظريهپرداز، ‌دانشمند و نويسنده برجسته و ماندگار علمي تخيلي، هفته آينده نودمين سالگرد تولدش را در سريلانکا جشن خواهد گرفت. آرتور سي کلارک،‌ نظریهپردازمدارهاي ماهوارهاي زمين ثابت،‌ نويسنده داستانهاي برجستهاي چون ‌پايان طفوليت، ‌۲۰۰۱ يک اوديسه فضايي،‌ مجموعه راماها و دهها عنوان ديگر يکي از معدود افرادي است که جهان علم و آينده دانش خود را مديون او مي داند و به همين دليل در سراسر جهان مراسمي براي بزرگداشت تولد او برگزار خواهد شد.

درتهران ماهنامه نجوم با همکاري سازمان فضایی ایران و برنامه تلوزيوني آسمان شب،‌ ويژه برنامهاي را در روز ۵ شنبه ۲۲ آذر ماه در فرهنگسراي هنر (ارسبارن) و از ساعت ۱۵ الي ۱۸ برگزار خواهد کرد.

در اين برنامه سخنرانان به بررسي ابعاد و جلوه هاي گوناگون زندگي و آثار کلارک خواهند پرداخت.  سخنرانان اين برنامه به شرح زير هستند:

  • "پديده آرتور سي کلارک"، مديا کاشيگر، ‌نويسنده و منتقد ادبي

  • "پيش بيني ها و و اقعيتهاي جهان سي کلارک"، ‌بابک امين تفرشي، ‌سردبير مجله نجوم

  • "سي کلارک و عصر فضا"، شهرام یزدان پناه،‌مدير روابط عمومي سازمان فضايي ايران

  • "جهان بيني سي کلارک"، حسين شهرابي، ‌مترجم - عضو موسس آکادمي فانتزي

  • "جهان شگفت انگيز آرتور سي کلارک"، پوريا ناظمي، ‌روزنامه نگار علمي

ورود در اين برنامه که از سوي ماهنامه نجوم و با همکاري سازمان فضايي ايران و برنامه تلوزيوني آسمان شب و حمايت آکادمي فانتزي برگزار مي شود،‌ رايگان و براي عموم آزاد است.
 


.  منبع این قسمت از متن مقاله آرتور چارلز کلارک است  .

سِر آرتور چارلز کلارک (زادهٔ ۱۶ دسامبر ۱۹۱۷، سامرست انگلستان)، معروف به آرتور سی. کلارک، نویسنده، مخترع و دانشمند انگلیسی است. رمان علمی-تخیلی بسیار معروف ۲۰۰۱ يک اوديسه فضايي اثر اوست. فیلمی با همین نام بر مبنای این کتاب توسط استنلی کوبریک ساخته شد و جایزه اسکار را برای او و آرتور سی کلارک به ارمغان آورد. او همچنین آخرین عضو بازمانده از چیزی است که «بزرگان سه گانه علمی-تخیلی» نامیده می شد. دو عضو دیگر این مجموعه «رابرت ا هاینلین» و «آیزاک آسیموف» بودند. او صاحب ۷ مدرک دکترای افتخاری در رشته های مختلف تجربی است.


زندگی‌نامه
وی در سامرست انگلستان به دنیا آمد. در طول جنگ جهانی مسئول رادار بود. در رشتهٔ فیزیک و ریاضیات از دانشگاه کینگز لندن فارغ‌التحصیل شد و مدال درجه یک فیزیک و ریاضیات را دریافت کرد. سپس به ریاست مجمع بین سیارات بریتانیا منصوب شد و به عضویت آکادمی اخترشناسان و مجمع اخترشناسان سلطنتی و بسیاری از سازمانهای علمی دیگر در آمد. ایدهٔ ماهواره‌های مخابراتی اولین بار توسط وی مطرح شد. وی علاوه بر کتابهای داستانی علمی-تخیلی، تعدادی آثار علمی نیز دارد.

آرتور سی. کلارک در سال ۲۰۰۵
آرتور سی کلارک در کهن سالی

کلارک از سال ۱۹۵۶ در سری‌لانکا -که در آن زمان هنوز سیلان نامیده می‌شد- زندگی می‌کند و در حال حاضر هم شهروند سری‌لانکا و هم تبعهٔ انگلستان محسوب می‌شود. او همواره علاقهٔ زیادی به غواصی داشته‌است و در این جزیرهٔ استوایی می‌توانست هر سال آن طور که دوست داشت در اعماق اقیانوس گردش کند. کلارک یک مدرسهٔ آموزش غواصی در سری‌لانکا تأسیس کرد که در زلزلهٔ ۲۰۰۴ میلادی در اقیانوس هند ویران شد، ولی دوباره بازسازی شد. سری‌لانکا همچنین الهام‌بخش کلارک در نوشتن کتاب چشمه‌های بهشت (یا فواره‌های بهشت) بود که در آن ایدهٔ آسانسور فضایی را ارایه کرد به عقیدهٔ کلارک این آسانسور فضایی است که در آینده یادآور نام او خواهد بود و نه ماهواره‌های مخابراتی.

در سال ۱۹۸۶ کلارک جایزهٔ آرتور سی کلارک را بنیان نهاد و هزینهٔ آن را (که در ابتدا ۱۰۰۰ پاوند بود) تقبل کرد. این جایزه به بهترین اثر علمی-تخیلی منتشر شده در بریتانیا در سال گذشته تعلق می‌گیرد.

از سال ۲۰۰۱ مبلغ جایزه به اندازهٔ عدد سال در تقویم میلادی پاوند انگلستان (یعنی ۲۰۰۱ پاوند در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ پاوند در سال ۲۰۰۵) افزایش یافت.

در سال ۱۹۸۸ مشخص شد که به سندروم بازگشت فلج اطفال مبتلاست و از آن پس مجبور است بیشتر اوقات با صندلی چرخ‌دار حرکت کند.

در سال ۲۰۰۰ مقام شوالیه به کلارک اعطا شد، ولی شرایط جسمانی اجازهٔ سفر به لندن و دریافت نشان از ملکه را به او نداد. این نشان در مراسمی در کلمبو توسط قائم‌مقام پادشاهی بریتانیا در سری‌لانکا به او تحویل شد. در سال ۲۰۰۵ نیز جایزهٔ لانکابیمانای که مهم‌ترین جایزهٔ غیرنظامی سری‌لانکاست به دلیل کمک‌های او به علوم و فناوری و وفاداری‌اش به کشور به او اعطا شد.


. عقاید
کلارک می‌گوید: ادبیات نقش آموزشی را ایفا می‌کند، و هیچیک از آثار ادبی به اندازه آثار علمی نمی‌تواند توده وسیع مردم را با دانش نوین بشری آشنا کند. کلارک عقیده دارد فراتر از منظومه شمسی موجودات ذی‌شعوری وجود دارند. او موجوداتی را توصیف می‌کند که قادرند خود را به انرژی و آنگاه بار دیگر به ماده تبدیل کنند. او می‌گوید: این که کسانی از فضای خارج به ملاقات زمین آمده باشند اندیشه‌ای کاملاً معقول است و در واقع اگر این رویداد طی چند میلیارد سالی که از عمر زمین می‌گذرد رخ نداده باشد جای شگفتی دارد.

قالب داستان‌های کلارک، بخصوص اودیسه‌ها، قالبی اساطیری و نمادین است، دارای ابهام و ایهامی است که تنها می‌تواند از ذهنی پیشرس نسبت به وقایع آینده نشات گیرد. بیان نویسنده گاه به نظر می‌آید که برگرفته از عرفان شرقی است.
۲۰۰۱ يک اوديسه فضايي، الهام گرفته از عرفان اساطیری، اساطیر یونان، عرفان بودیسم و هندو و حتی شاید اسلام است. او انسان را به ماوراء ماده می‌برد. شیوهٔ کلارک منحصر به فرد است، کلارک علم را در قالب اسطوره بیان می‌کند، اسطوره را چنان لباس علم می‌پوشاند که دیگر اسطوره به نظر نمی‌رسد .علم و نظریه‌های علمی را چنان می‌شکافد که خواننده عامی به باغ باورها می‌رود و عالِم به گلزار اندیشهٔ ژرف.

در اودیسه‌ها شما با تخیل باور نکردنی نویسنده در قالب «تک سنگ سیاه» که با آموزش خود به آدم-میمون‌ها، نسل در حال انقراض آنها را هدایت کرده و به پیش می‌راند، روبرو می‌شوید. در فیلم راز کیهان در یک صحنه بدیع و استثنایی، کوبریک انسان میمون‌نمای اولیه در حال پرتاب استخوان شکارش را نمایش می‌دهد که پس از آن صحنه قطع و به داخل سفینه دیسکاوری می‌رود، ۴ میلیون سال بعد، و در انتها استحاله فرمانده بومن را با شگفت آورترین بیان ممکن به تصویر می‌کشد .

کلارک در نوشتن مقالات و کتابهای علمی، ‌توانایی فوق‌العاده‌ای دارد. او پس از جنگ جهانی دوم، طی مقاله‌ای با محاسبه دقیق نشان داد که اگر سه ماهواره در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری زمین قرار گیرند، می‌توانند تمام سطح زمین را تحت پوشش خود قرار داده و امر مخابرات از هر نقطه زمین به نقطه دیگر را به راحتی انجام دهند .این نظریه زمانی مطرح شد که موشکها حتی قادر نبودند به ارتفاعات پایین در مدار دست یابند و اصولاً پرتاب ماهواره یک رویا به شمار می‌رفت. اینک این مدار به افتخار او به نام مدار کلارک نام گذاری شده‌است .


. افتخارات دیگر
او به خاطر "میعاد با راما" سه جایزهٔ هوگو، نبولا و جان کمپبل را دریافت کرد. کلارک هفتمین نفری بود که جایزه استاد بزرگ را که انجمن نویسندگان علمی‌تخیلی آمریکا به پاس یک عمر فعالیت موفقیت‌آمیز در زمینه داستان نویسی علمی-تخیلی اعطا می‌کرد، در سال ۱۹۸۶ به دست آورد.
 


 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سر آرتور چارلز کلارک منابع زیر را مطالعه فرمایید:
       ... 
بنیاد آرتور سی کلارک

       ... همه چیز درباره آرتور سی کلارک

رویدادهای فضایی   آرتور سی کلارک   علمی تخیلی   چهره‌های فضایی دنیا   مدار کلارک   مدار زمین ثابت   ماهواره مخابراتی   مدار ژئوسنکرون   مدار ژئواستیشنری   نقطه مداری   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است