دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . نیم قرن در جستجوی موجودات هوشمند فضایی

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۲۰۵۵۸ بار خوانده شده است

جمعه، ۹ بهمن ۱۳۸۸

نیم قرن در جستجوی موجودات هوشمند فضایی

 
نیم قرن در جستجوی موجودات هوشمند فضایی

فرانک درک و همکارانش در سال 1960 در پروژه‌ای به نام اُزما کار می‌کردند که عجیبترین هدف آن روزگاران را تعقیب می‌کرد. آنها به دنبال سیگنالهای رادیویی بودند که حدس می‌زنند موجودات فضایی مشتاق ارتباط، برایشان ارسال خواهند کرد.

 

این مطلب با پشتیبانی  موسسه آسمان شب، تولید و منتشر شده است.

 
. www.telescope.ir  .
 
Dr. Frank Drake

منبع : New Scientist .

فرانک درک مدیر مرکز کارل ساگان در موسسه SETI می باشد که در کالیفرنیای آمریکا واقع شده است. او پایهگذار پروژه اُزما بود که در آن به دنبال امواج رادیویی گسیل شده از موجودات هوشمند فرازمینی به دو ستاره Tau Ceti و Epsilon Eridani گوش فرا میدادند.

این دو ستاره در فاصله تقریبی ۱۲ سال نوری از زمین قرار داشته و تقریباً هم سنخورشید میباشند.

پروژه مذکور نام خود را از سرزمین افسانه ای اُز (land of Oz) در داستان معروفی به همین نام از "اِل فرانک باوم" گرفته است. سرزمینی که در دوردستها واقع شده، خیلی سخت می توان به آنجا رسید و جمعیت ساکن در آن از موجودات عجیبی تشکیل شده که برای ما نامأنوس هستند.

از آوریل تا جولای سال ۱۹۶۰ گیرندههای آنتن ۲۸ متریرادیوتلسکوپ این پروژه به مدت ۶ ساعت در روز  روی فرکانس ۱۴۲۰ مگاهرتز که روی طول موج ۲۱ سانتیمتر نتظیم میشد. این مشخصات تابشی اتم سرد هیدروژن است.  آنها به دنبال سیگنالهایی هوشمند بودند که حدس می زنند موجودات فرازمینی مشتاق ارتباط برایشان ارسال خواهند کرد. پس از پایان این پروژه دانشمندان شروع به فکر کردن درباره احتمال یافتن موجودات فضایی در جایی فرای زمین نمودند. این ایده که آن روزها خندهدار به نظر می رسید و ایدههای جدید فراوانی که بعدها به آن اضافه شد، زمینه تحقیقات مفصل آتی بشر را برای یافتن حیات در جهان، محیا نمود.

مصاحبهای که در ادامه میخوانید حاصل گپ دوستانه فرانک درک  با ریچارد فیشر، نویسنده مجله نیوساینتیست به مناسبت پنجاه سالگی این کوشش میباشد. این مصاحبه توسط دانش فضایی  به صورت آزاد ترجمه شده است.
 

Half a century listening for ETHalf a century listening for ET
 

.  چه چیزی باعث شد تا ایده پروژه اُزما در ذهنتان شکل گیرد؟
در سال ۱۹۵۷ من در
رصدخانه رادیویی دانشگاه هاروارد مشغول مطالعه خوشه ستارهای پلیادس بودم که ناگهان ما یک سیگنال اضافه از آن نقطه از آسمان دریافت کردیم. این موضوع میتوانست ناشی از فعالیتهای رادیوآماتوری در نزدیکی رصدخانه باشد اما من بر این عقیده بودم که ما یک نشانه رادیویی واضح از تمدنی فرازمینی دریافت کردهایم. در آن لحظه احساس خیلی عجیب و با شکوهی داشتم که هیچ گاه قبل و بعد از آن دوباره تجربه نکردمش. همزمان احساس شادی و هیجان زیادی به سراغم آمده بود و فکر میکردم که هر آنچه میدانیم، میرود که تعییر پیدا کند.

.  چه قدر خوشبین بودید زمانی که کار روی پروژه را شروع کردید؟
در سال ۱۹۶۰ زمانی که ما کارمان را در پروژه اُزما آغاز کردیم، می
دانستیم که هر ستارهای میتواند منبعی برای ارسال سیگنالهای مورد علاقه ما باشد. شانس با ما بود که موفقیتهای جانبی دلسردمان نکرد. در آن زمان ما از جهان بالای سرمان خیلی کم میدانستیم و بنابراین امیدوارانه کار میکردیم.

.  در ابتدای کار شما پروژه را مخفیانه آغاز کردید. آیا این به این دلیل بود که شما نسبت به حدس و گمان خود برای یافتن موجودات قرازمینی بدبین بودید؟
در سالهای ۱۹۶۰ برای دانشمندان یک جور ممنوعیت اخلاقی وجود داشت که درباره زندگی فراستاره
ای فکر کنند. این کاری بود که فقط دانشمندان شرور به آن مشغول میشدند. اما ما خیلی شجاع و جسور بودیم و اصلاً فکر هم نمیکردیم که به خاطر این نوع نگرشمان باید شرمنده باشیم.

.  پنجاه سال است که به ماورای زمین گوش می دهید. آیا فکر میکنید که تا حالا باید چیزی می شنیدید؟
در طی این سالها من واقع
گراتر شدهام. معادلهای که من به جهان معرفی کردم، می گوید که ما برای شنیدن پیام تمدنی غیر از خودمان باید حداقل به ۱۰ میلیون ستاره گوش فرا دهیم. اما باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که در صورت وجود یک تمدن فرازمینی، آنها مبادرت به ارسال سیگنال نمایند و یا اگر این کار را انجام دهند شاید در فرکانسی متفاوت از آنچه ما به آن گوش میدهیم، این کار را بکنند. ما تا امروز تحقیقاتمان را بر روی تعداد بسیار زیادی از ستارهها به سرانجام رساندهایم، اما تعداد آنها هنوز به رقم ۱۰ میلیون عدد نرسیده است. کاری که ما تا امروز انجام دادهایم مثل خریدن بلیط بختآزمایی است. احتمال کمی وجود دارد که شما در این دوره از قرعهکشی برنده شوید.

Half a century listening for ET اولین پیام به موجودات فضایی

 
در سال ۱۹۷۴ از تلسکوپ رادیویی آرسیبو واقع در پورتوریکو پیامی به فضا فرستاده شد که شامل ۱۶۷۹ پالس قطع و وصل بود. این پیام به سوی خوشه کروی M13 «گوی متراکمی از ستارگان که با ما ۲۵ هزار سال نوری فاصله دارند» نشانه روی شد. یک موجود هوشمند فضایی خواهد فهمید که عدد ۱۶۷۹ حاصل ضرب عدد ۲۳ در ۷۳ است که به صورت پالس در مستطیلی به عرض ۲۳ ستون و طول ۷۳ ردیف قرار گرفته است. این مستطیل ، دیاگرام تصویری را می‌سازد که بیانگر مبانی حیات روی کره زمین است.

دانشنامه رشد

Half a century listening for ET

. آیا ما هم باید همزمان شروع به ارسال سیگنالهای رادیویی به سمت دنیای خارج نماییم؟
صادقانه بگویم، نه. برای یک تمدن فرازمینی پیشرفته در حد و حدود ما بسیار سهل است که رادیوتلسکوپی بسازد و به امواج عادی ارسال شده از ما مانند سیگنالهای تلویزیونی گوش فرا دهد. اینکه منابعمان را صرف ارسال یک یا دو نعره بلند به سوی دنیا نماییم بی
فایده است.

. استدلالی هم وجود دارد که ارسال سیگنال می تواند به مفهوم اعلام جنگ باشد.
بله و اگر چنین چیزی روی دهد تقصیر من است چون که در سال ۱۹۷۴ من قویترین پیام رادیویی تا امروز را از رادیوتلسکوپ آرسیبو که در پورتوریکو قرار دارد به فضا ارسال کردم. من در آن زمان  از سوی ستاره
شناسی به نام رویال به شدت مورد مواخذه قرار گرفتم. او خیلی نگران عواقب این کار بود.

. به نظر شما یک موجود فضایی چه شکلی خواهد بود؟
طبعاً ما از نظر شکل ظاهری و زیست شناسی شبیه به هم نخواهیم بود. ما انسانها از طراحی خوبی برخورداریم. خیلی خوبه که ما می
توانیم روی دو پا بایستیم چون این موضوع به ما امکان میدهد تا از دستانمان استفاده کنیم. در ضمن خیلی عالیه که سرمان بالای بدنمان قرار دارد، چون میتوانیم شکارمان را ببینیم. اما وجود دو دست خیلی ایده خوبی نیست. هرکسی که تلاش کرده چمدانهایش را از ماشین به خانه حمل کند، حتماً با این مشکل روبرو شده است. بنابراین آدم فضاییهای فرضی من تا حدود زیادی شبیه خود ما خواهند بود اما با چهار دست! هرچند هیچ کس نمیداند که مسیر تکامل در شرایط مختلف چه مسیری را طی میکند.


براي مطالعه بيشتر مراجعه فرماييد به:
     ... لذت یافتن یک موجود فضایی
     ... جستجوی حیات در سیارات فراخورشیدی
    
... 
سيارات فراخورشيدی
     ... کپلر پنج سیاره فراخورشیدی جدید شکار کرد!
     ... تلسكوپ راديويی
     ... زیست فرازمینی
 

. شهرام يزدان‌پناه، پژوهشگر علوم و فناوری فضايی  .

 

شهرام یزدان‌پناه   موسسه طبیعت آسمان شب   رویدادهای فضایی   فرانک درک   موجودات فضایی   بیگانگان فضایی   حیات فرازمینی   رادیوتلسکوپ آرسیبو   آستروبیولوژی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  فریبا خدادادی  ::
salam sharmande shayad az neveshtehaye man baraton khandedar bashad vali berahati mitavanam begoyam ke mojodate farazamini mitavanan haman fereshteha bashan dar sheklhaye mokhtalef agar ghyafe nahamgon daran ajene bashan man mohandes cmputeram dar in zamineha ziyad motalea kardam (chera kasi fkr nemikone inha shayd fereshtehaye balaye 7tabaghe aseman bashand ya jenha???????????????????????????

::  محمد جعفرپور  ::
به نظر من اگر موجوداتي هم باشند بايد مراحل تكاملشون همزمان با ما باشه اگر زودترازما شرايط زندگي پيدا كرده باشند احتمال ناقص بودن تكاملشون هست به نوع سيارشون هم بستگي داره اين جاي بحث طولاني داره اينجا نميشه صحبت كرد

چه جایی بهتر از اینجا محمد عزیز

دانش فضایی:

::  محمد مهدي زارعي  ::
عقيده من موجودات فضايي وجود دارند و انها هم دارن درباره ما تحقيق مي كنند(من هنوز درحال تحقيق در اين باره هستم)

موفق باشید!

دانش فضایی:

::  Hona Monfared  ::
مرسي آقا شهرام
من خيلي از موجودات فضايي مطلب خوندم، متاسفانه اكثرشون با اعتقادهاي مذهبي قاطيش مي كنن خواهش مي كنم شما اين كارو نكنيد
فراموشتون نمي كنيم

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است