دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . زندگی در فضا . لذت یافتن یک موجود فضایی

 

یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۳۸۸۴ بار خوانده شده است

سه‌شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۸۸

لذت یافتن یک موجود فضایی

 
لذت یافتن یک موجود فضایی

درک این موضوع که واقعاً زندگی چیست، چگونه آغاز شده و هیجان انگیزتر از همه یافتن جانداری در فراسوی مرزهای امن سیاره آبی‌مان، مهمترین چالش پیش روی بشر در این روزگاران است. یافتن زندگی فرازمینی حتماً بزرگترین کشف تمام تاریخ بشریت خواهد بود که همه پایه‌های زندگی ما را به شدت خواهد لرزاند.

 

این مطلب با پشتیبانی  موسسه آسمان شب، تولید و منتشر شده است.

 
. www.telescope.ir .

منبع : New Scientist .                                                          (متن به صورت آزاد و با تلخیص و اضافه ترجمه شده است)

زندگی فرازمینی، موجودات فضایی، حیات فرازمینی
درک این موضوع که حیات واقعاً چیست، چگونه آغاز شده است و در چه جاهایی غیر از سیاره زمین می‌توان حیات از هر نوعش را یافت، قطعاً بزرگترین و مهمترین پرسش همه ادوار بشر است.

حق مالکیت تصویر برای Solent News & Photo Agency/Rex محفوظ است.

به نظر شما بزرگترین و مهمترین پرسش جهان دانش در حال حاضر چه می‌باشد؟ آیا بزرگترین سوال یافتن پاسخی برای منشأ و سرآغاز اندیشه و شعور است؟ و یا اینکه چگونه می‌شود فرضیه نسبیت عام را با نظریه کوانتومی در هم آمیخت و جهان را به گونه جدیدی تفسیر کرد؟ اینها پرسشهای مهم و سرنوشت‌سازی هستند که بشر با یافتن پاسخ آنها قدمی بزرگ به جلو بر خواهد داشت اما مهمترین و بزرگترین سوالی که امروزه ذهن ما را به خود مشغول داشته این است که آیا کسی آن بیرون، در فضای بی‌انتها زندگی می‌کند؟

به عقیده نگارنده درک این موضوع که واقعاً زندگی چیست، چگونه آغاز شده و هیجان انگیزتر از همه یافتن جانداری در فراسوی مرزهای امن سیاره آبی‌مان، مهمترین چالش پیش روی بشر در این روزگاران است. یافتن زندگی فرازمینی حتماً بزرگترین کشف تمام تاریخ بشریت خواهد بود که همه پایه‌های زندگی ما را به شدت خواهد لرزاند. چنین تحقیقات شگفت‌انگیز و مهیجی قطعاً از حمایت خوب افکار عمومی برخوردار خواهد بود و بنابراین انتظار می‌رود آژانسهای فضایی در کشورهای مختلف صاحب قدرت فضایی، سرمایه‌گزاری خوبی روی این موضوع انجام دهند. اما متاسفانه واقعیت چیز دیگری است.

آژانس فضایی اروپا و ناسا هر دو برنامه‌هایی برای سفرهای جاری و طرح‌های آینده جهت کاوشهای روباتیک در سطح سیاره سرخ، مریخ و یا بهرام پارسی زبانان، دارند. این کاوشها بیشتر به منظور یافتن شرایط ایده‌آل برای زندگی از نوعی که ما در زمین می‌شناسیم، انجام می‌شود. در صورتی که انتظار می‌رود تحقیقات مستقیماً بر روی یافتن  حیات فرازمینی و ارگانیزمهای زنده متمرکز گردد. با این همه حتی همین مأموریتها نیز بودجه و پشتیبانی لازمی را که استحقاقش را دارند، دربافت نمی‌کنند. به علاوه به نظر می‌رسد ناسا بیشتر از آنچه نگران کار و برنامه برای یافتن بیگانگان فضایی باشد، دلواپس ارائه نمایش خوبی از همت بالای خود در این زمینه است.

این موضوع ناامید کننده است. آنچه ما امروز به آن احتیاج داریم رویکردی مستقیم و قاطع برای یافتن زندگی فرازمینی است. دانش به یافتن آدمهای فضایی خودش نیاز مبرم دارد.  بودجه سالانه ناسا  حدود ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده است. حداقل انتظار می رود بخش بزرگی از این بودجه صرف فرستادن یک فضاپیمای جستجوگر حیات به نزدیکترین همسایه زمین و یکی از کاندیداهای وجود حیات در منظومه شمسی، یعنی مریخ گردد. انتظاری که گویا هیچ وقت قرار نیست برآورده شود. از آن عجیبتر اینکه حتی سرمایه‌گزاری درخوری برای جستجوی حیات فرازمینی از طریق ارسال و یا دریافت داده‌های رادیویی نیز صورت نمی‌گیرد.

به نظر می‌رسد اکنون دوباره زمان آن فرارسیده است که افکار عمومی به یاری طلبیده شود و دستها بالا رود تا شاید در سایه تحقیقات جدی در مورد بیگانگان فضایی، روزی بشر از این تنهایی آزار دهنده خلاصی یافته و حیات و زندگی را در جای دیگری غیر از سیاره زمین بیابد.

نیم قرن در جستجوی موجودات هوشمند فضایی
نیم قرن در جستجوی موجودات هوشمند فضایی

 فرانک دراکِ و همکارانش در سال ۱۹۶۰ در پروژه‌ای به نام اُزما کار می‌کردند که عجیبترین هدف آن روزگاران را تعقیب می‌کرد.

 آنها به دنبال سیگنالهای رادیویی بودند که حدس می‌زنند موجودات فضایی مشتاق ارتباط، برایشان ارسال خواهند کرد.پروژه مذکور نام خود را از سرزمین افسانه ای اُز (land of Oz) در داستان معروفی به همین نام از "اِل فرانک باوم" گرفته است. سرزمینی که در دوردستها واقع شده، خیلی سخت می توان به آنجا رسید و جمعیت ساکن در آن از موجودات عجیبی تشکیل شده که برای ما نامأنوس هستند.

از آوریل تا جولای سال ۱۹۶۰ گیرندههای آنتن ۲۸ متری  رادیوتلسکوپ این پروژه به مدت ۶ ساعت در روز  روی فرکانس 1420 مگاهرتز که و طول موج بیست و یک سانتیمتر تنظیم میشد. آنها به دنبال سیگنالهایی هوشمند بودند که حدس می زنند موجودات فرازمینی مشتاق ارتباط برایشان ارسال خواهند کرد. پس از پایان این پروژه دانشمندان شروع به فکر کردن درباره احتمال یافتن موجودات فضایی در جایی فرای زمین نمودند. این ایده که آن روزها خندهدار به نظر می رسید و ایدههای جدید فراوانی که بعدها به آن اضافه شد، زمینه تحقیقات مفصل آتی بشر را برای یافتن حیات در جهان، محیا نمود.

ادامه »

 این یعنی پژوهش بر روی بزرگترین پرسش بشر تاکنون، یعنی تحقیقات وسیع و پرهزینه در مریخ، تیتان، اروپا (قمر مشتری) و هرجای دیگری که احتمال می‌رود بتوان زندگی از هر نوعی را یافت. این یعنی یک آرایه بزرگ از تلسکوپهای فضایی برای رصد دقیق آسمان به منظور یافتن سیارات فراخورشیدی در کمربند سبز ستاره‌هایی غیر از خورشید. انتظار می‌رود هر پروژه فضایی دیگری که غیر ضروری تشخیص داده می‌شود باید برای یافتن پاسخ این پرسش بزرگ لغو شده و همه انرژیها در این راستا بسیج شوند.

به نظر می‌رسد در ۳۰ سال گذشته، ناسا و سایر آژانسهای فضایی دنیا، فضا را به مکانی کسل کننده تبدیل کرده‌اند. جایی برای چشم و هم چشمی و فخر فروختن فناورانه و سایر بازیهای کودکانه. امروز باید مسیر همه  فعالیتهای فضایی بشر  به سمت کنجکاوی اعظم برگشته و تا زمانی که هنوز دولتها برای تحقیقات فرازمینی و فضایی بودجه‌ای در نظر می‌گیرند، تا جاییکه ممکن است به هدف نزدیک شد.


براي مطالعه بيشتر مراجعه فرماييد به:

    ... زندگی در فضا
    ... جستجوی حیات در سیارات فراخورشیدی
    ... نیم قرن در جستجوی موجودات هوشمند فضایی
    ... گياهانی كه برای سفر به مريخ آماده می‌شوند
    ... کپلر پنج سیاره فراخورشیدی جدید شکار کرد!
    ... شکست دوباره یک رویای چهل ساله
    ... گزارش تصویری: آینده فعالیتهای فضایی بشر

 

.  مترجم: شهرام يزدان‌پناه، پژوهشگر علوم و فناوری فضايی .

 

شهرام یزدان‌پناه   موسسه طبیعت آسمان شب   مقاله‌های علمی   زندگی در فضا   موجودات فضایی   بیگانگان فضایی   موجود فضایی   تحقیقات فضایی   حیات فرازمینی   آستروبیولوژی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  پویان مسعودی  ::
سلام من خیلی به فضا و موجودات فضایی علاقه مندم و نمیدانم از کجا شروع کنم لطفا راهنمایی کنید

مشخصا توصیه می کنیم تا جایی که حوصله اتان اجازه می دهد مطالعه کنید

دانش فضایی:

::  پریسا پروین  ::
تاحالا چیزایی مبنی بر وجود موجودات فرازمینی روی کره زمین دیده شده؟چه چیزایی؟

راستش یک سری شایعات تایید نشده وجود دارد اما تا به حال خبر رسمی در این باره منتشر نشده است.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است