دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . انتشارات فضایی . کتاب: آستانه حقوق فضا

 

یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۱۰۰۳ بار خوانده شده است

چهارشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۸۹

کتاب: آستانه حقوق فضا

 
کتاب: آستانه حقوق فضا

گستره حقوق درست به اندازه گستره زندگی بشر امروز است و گستره زندگی بشر امروز، هیچ مرزی ندارد؛ از عمیق‌ترین و ناشناخته‌ترین بخش‌های اقیانوس تا دورترین و غیرقابل تصورترین نقاط فضا. به همین دلیل است که امروزه حقوق حتی به فضا نیز رفته است.

 

حقوق فضایی، منبع تصویر: وبسایت آویا

گستره حقوق درست به اندازه گستره زندگی بشر امروز است و گستره زندگی بشر امروز، هیچ مرزی ندارد؛ از عمیق‌ترین و ناشناخته‌ترین بخش‌های اقیانوس تا دورترین و غیرقابل تصورترین نقاط فضا. به همین دلیل است که امروزه حقوق حتی به فضا نیز رفته است.

در ابتدا، این ایالات متحده آمریکا بود که پیشگام عقیدۀ جلوگیری از کاربرد "حق حاکمیّت" در  فضای ماورای جو و تأکید بر استفاده صلحآمیز از فضا و اکتشافات فضایی شد. این امر درست در زمانی که شورویها با پرتاب ماهواره اسپوتنیک-1 در سال ژئوفیزیکی 1957، جلودار عصر فضا شده بودند، صورت گرفت. 

آمریکایی‌ها که از فناوری فضایی روسها عقب بودند، می‌ترسیدند که این بازی جدید را به رقیب تازه سر از خاکستر جنگ برآورده، ببازند و این‌چنین شد که حقوق فضا، نامی آشنا شد برای کسانی که در این حوزه فقط به مهندسی و دانش فنی یا فیزیکی می‌اندیشیدند.

اکتشاف و استفاده از فضای ماورای جو، از جمله ماه  و دیگر اجرام سماوی باید برای منافع و مصالح تمام ملتها، بدون توجه به درجۀ توسعۀ اقتصادی و علمی آنان بوده و قلمرو مشترک بشریّت محسوب میگردد. همچنین فضای ماورای جو از جمله ماه و دیگر اجرام سماوی جزء تعلقات ملّی نبوده و نمیتوان به قصد اشغال، یا با هر قصدی دیگر، بر آن ادعای حق حاکمیّت نمود.

این جملات به ظاهر ساده، روح فعالیتهای فضایی ملتهای سیاره زمین بوده و از نظر حقوقی برای کلمه به کلمه آنها زمان زیادی صرف شده است تا حقی از کسی ضایع نشود. ایران ما، به تازگی و با دستاوردهای فضایی جدیدش، جایی در فضای ماورای جو برای خود دست و پا نموده است. به همین دلیل نباید چشم بسته وارد این دنیای جدید شد. کتاب "آستانه حقوق فضا" یکی از اولین چراغهایی است که به منظور روشن ساختن این مسیر سخت و پرنشیب و فراز بر تاریکی نادانی تابانیده شده است.

آناهیتا وزیری منفرد، مترجم و گردآورنده این کتاب در مقدمه خود آورده است:

"همیشه به فیزیك رشته تحصیلی خود بیشتر از هر رشته علمی دیگر علاقمند بودم تا اینكه با علم حقوق فضایی آشنا شدم و به اهمیت آموختن آن در منافع و زندگی امروزه انسانها از جمله ساكنین كشورم پی بردم و دانستم كه هر موضوعی از علم، بسیار ارزشمند است.

جالب توجه برای من این بود كه بسیاری از پایه‌های حقوق فضایی از قوانین فیزیكی، مثل قوانین كپلر نتیجه‌گیری شده‌اند. خوشبختانه امكان دسترسی به متخصصین مجرب كشورم مثل استاد دانشمند و بزرگوار آقای دكتر خلیلی تحصیل‌كرده حقوق هوافضا ازدانشگاه لندن وآقای دكتر تاریخی كه اولین ایرانی عضو كمیته سازمان ملل برای استفاده صلح‌جویانه از فضا بوده و سپس به عضویت در هیئت رئیسه این كمیته در آمده‌اند را پیدا كردم.

ارزنده‌ترین هدیه اطلاعات است و بهترین روش برای سپاسگزاری را در این دیدم كه آنچه آموخته‌ام را در اختیار دیگر هموطنان و همزبانان خود قرار دهم.

آستانه حقوق فضا، گردآوری و ترجمه: آناهیتا وزیری منفرد
آستانه حقوق فضا، گردآوری و ترجمه: آناهیتا وزیری منفرد

پس از مطالعه و بررسی در مورد حقوق بینالمللی فضایی، بسیار به این موضوع علاقمند شدم و در سفری به كشور كانادا به دانشگاه مكگیل در مونتریال كه به گفته آقای دكتر خلیلی "پیشگام حقوق فضایی" است رفتم.

در جلساتی با محققین حقوق فضایی از جمله پرفسور رم جكو، آقای جان سییبرت، خانم سارا استبرگ، دكتر ماریا بوزدوگان حضور پیدا كرده، دسترسی به منابعی ارزشمند از جمله مدارك و گزارشها و نیز كتابهایی حاصل تحقیقات موسسات بینالمللی در مورد حقوق فضایی پیدا كرده، جدیدترین آنها را با خود به ایران آوردم. مطالعه آنها مرا بسیار علاقمند كرد و موضوعات این مطالب بسیار مورد توجه متخصصین كشورم قرار گرفت. برای گسترش اطلاعات موجود در آنها تصمیم به ترجمه آنها گرفتم.

 از جمله این منابع عبارت از مجموعه مقالات سالانه حقوق هوافضا، گزارش امنیت فضایی 2006، امنیت مشترك در فضای ماورای جو و گزارش سمینار میان رشته‌ای و بین‌المللی خط‌مشی و حقوق مرتبط با منابع فضای ماورای جو، از جمله ماه، مریخ، و دیگر اجرام آسمانی بودند. ترجمه كامل بخش اول و دوم منابع مذكور در این گردآوری موجود است و به نتایجی از منابع دیگر در مقدمه اشاراتی شده است.

این گردآوری اطلاعات ارزشمندی را كه هركسی علاقمند به دانستن آنهاست ارائه می‌دهد. بخش محیط فضا و 
زباله‌های فضایی  كه فصل اول گزارش سال 2006 امنیت فضایی را تشكیل می‌دهد، علاوه بر اینكه مطلبی جالب توجه است، اشاره‌های به نتیجه فعالیتهای نمایندگان ایران در سال 2005 دارد كه مطالعه آن برای من بسیار هیجان‌آور بود.

"كنترل اموال فضایی" و "چه كسی مالك مدار زمین‌آهنگ است؟" از كتاب مجموعه مقالات در گزارش سالانه دانشگاه مك گیل در زمینه حقوق هوافضا گرفته شده است. برای معرفی بهتر منابع گردآوری این گزارش، مقدمه كتاب امنیت فضایی 2006 بطور كامل ترجمه شده است. با خواندن این كتاب خواننده محترم به منافع موجود در فضا و اهمیت حضور كشور عزیزمان در جوامع بین‌المللی مرتبط با فضا، پی می‌برد و با زبان حقوقی مكالمه در این زمینه كمی آشنا می‌شود.

پس از مطالعه مقاله كنترل اموال فضایی به وضوح دیدم كه دانستن قوانین و عرف بین‌المللی و وارد شدن از راه درست آن چگونه جزیره كوچك و دور افتاده‌ای مثل تونگا را موفق به افزایش قابل توجهی در درآمد سالانه این كشور كرد.

مقاله دیگر نیز مرا با اهمیت منابع محدود فضایی و چگونگی استدلال كشورها در بازار این منابع برای حفظ منافع خود آشنا كرد. امیدوارم كه با سهیم كردن خواننده در این اطلاعات، خدمتی ارائه كرده باشم.

فضای ماورای جو طبق قوانین متعلق به همه است، وهیچ قسمتی ازآن تحت حاكمیت و مالكیت هیچ كشور ویژه‌ای نمی‌تواند باشد، ولی منافع حاصل از فضا می‌بایست بین كشورها بطورعادلانه تقسیم شود. مسلماً حضور كشور ما در مجامع بین‌المللی و آگاهی ما از این قوانین و از حقوق خود تنها راه تضمین دستیابی عادلانه ایرانیها به این منافع است.

با مطالعه گزارش سمینار بین‌المللی حقوق مرتبط با منابع
 ماورای جو  مثل ماه و مریخ و دیگر اجرام آسمانی كه شركت‌كنندگان آن نمایندگان كشورهای مختلف جهان بودند، برایم واضح بود كه چگونه قدرتهای فضایی تلاش برای ترجمه قوانینی كه قبلاً خود وضع كرده‌اند و فضا را متعلق به تمام مردم كره زمین می‌داند، به شكلی دارند كه حاصل زحمات خود را برای ایجاد فن‌آوری استفاده از این منابع، پررنگ‌تر كرده و در نتیجه خود را محق‌تر برای بهره‌برداری‌ها نشان دهند.آنها به دنبال تصمیم‌گیری برای تعریف اصلاحات حقوقی در قوانین قبلاً وضع شده و وضع قوانین جدید به‌گونه ای هستند كه منافع ملی خود را ارجح بر منافع بین‌المللی بدست آورند. قوانینی كه زمانیكه خود در قدرت مطلق نبوده‌اند برای جلوگیری از اقدامات یك‌جانبه رقبای خود از جمله شوروی سابق به وضع آن اصرار فراوان داشتند. "

کتاب "آستانه حقوق فضا" را جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیركبیر به قیمت سه هزار و پانصد تومان منتشر كرده است.  دانش فضایی مطالعه این اثر منحصر به فرد را به خوانندگان خود توصیه می‌کند.

     ... معاهده فضای ماورای جو
    
... 
ساختار حقوقی معاهدات فعالیت‌های فضایی و فضای ماورای جو
     ... آستانه بیكران حقوق فضا

     ... حقوق فضا چیست؟

رویدادهای فضایی   انتشارات فضایی   کتاب فضایی   حقوق فضایی   کوپوس   سازمان ملل   کمیته استفاده صلح‌جویانه از فضا    زیرکمیته حقوقی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  سيد هادي محمودي  ::
سلام از مطالبتان استفاده كردم وبلاگ من مرتبط با مسائل حقوقي هوافضا است در صورت امكان آن را معرفي نماييد با تشكر محمودي

سلام٬ لطفا دستورتان را از طریق ایمیل ارسال نمایید تا در لیست وظایف روزانه قرار گیرد.

دانش فضایی:

::  امیر میرزاخانی  ::
با سلام مطالبتون بسیار مفید واقع شد سوالی برای من پیش اومد نخستین پرتاب ماهواره در چه زمانی بود؟همچنین نخستین معاهده فضای ماورا جو کدام معاهده و در چه سالی بود؟
با تشکر

اولین ماهواره که اسپوتنیک نامیده می‌شد در سال ۱۹۵۷ میلادی معادل ۱۳۳۶ خورشیدی توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا فرستاده شد. ده سال بعد اولین معاهده فضای ماورا جو به تصویب رسید.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است