دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . راهپیمایی فضایی برای خنک شدن

 

یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۱۱۸۹ بار خوانده شده است

جمعه، 27 فروردین 1389

راهپیمایی فضایی برای خنک شدن

 
راهپیمایی فضایی برای خنک شدن

فضانوردان مقیم ایستگاه بین المللی فضایی ممکن است مجبور شوند یک راه پیمایی فضایی خارج از برنامه را انجام دهند. این راهپیمایی فضایی به منظور ترمیم شیرمعیوب یک مخزن جدید آمونیاک است که تنها چند روزی از نصب آن می گذرد.

 

منبع : Space Travel .

فضانوردان مقیم ایستگاه بین‌المللی فضایی ممکن است مجبور شوند یک راه‌پیمایی فضایی خارج از برنامه را انجام دهند. این راهپیمایی فضایی به منظور ترمیم شیر معیوب یک مخزن جدید آمونیاک است که تنها چند روزی از نصب آن می‌گذرد.

این مخزن جدید روز سه‌شنبه هفته گذشته توسط فضانوردان شاتل دیسکاوری که این روزها میهمان ایستگاه بین‌المللی فضایی است، نصب شده بود و نقشی کلیدی در سیستم خنک کننده این ایستگاه فضایی بر عهده دارد. متخصصان ایستگاه کنترل زمینی تلاش دارند تا با تکرار چند‌باره فرآیند ارسال دستور باز و بسته شدن شیر معیوب، اشکال پیش آمده را بر طرف کنند اما تا این لحظه توفیقی به دست نیاورده‌‌اند، بنابراین امکان دارد که فضانوردان مجبور شوند یک راهپیمایی فضایی خارج از برنامه را انجام دهند.

در سه‌شنبه گذشته دو فضانورد ساکن ایستگاه فضایی بین‌المللی به نامهای ریک ماستراچیو و کلیتون آندرسون برای نصب همین مخزن آمونیاک جدید، شش ساعت و نیم وقت صرف راهپیمایی فضایی خود کردند. قبلاً تصور می‌رفت که این راهپیمایی فضایی آخرین مأموریت فضانوردان شاتل فضایی دیسکاوری باشد که قرار است روز دوشنبه به زمین بازگردند.

STS-131

راهپیمایی فضایی آخری که به منظور نصب همین مخزنی که ایراد پیدا کرده است، انجام شده بود، بیش از آنچه برنامه‌ریزی شده بود وقت گرفت. دلیل طولانی شدن مأموریت فوق مربوط می‌شد به مشکلاتی که فضانوردان با جا دادن مخزن خالی و قدیمی آمونیاک سیستم خنک کننده در محفظه بارهای برگشتی شاتل فضایی دیسکاوری پیدا کرده بودند.

راهپیمایی فضایی کار بسیار خطرناکی است. برخورد ریزترین  پسماندهای فضایی با سطح نازك و به شدت حساس ‏لباس فضانوردانی كه برای انجام مأموریتهای فضایی، مجبور ‏به راه‌پیمایی در فضا هستند، می‌تواند ‏خطرات عمده‌ای برای آنها در‌بر‌داشته باشد. پسماند فضایی به ‏قطر فقط نیم میلیمتر قادر به سوراخ كردن لباس فضایی و ‏خراشیدن پوست بدن فضانوردان خواهد شد. پسماندهای فضایی ‏بزرگتر، حتماً خطرات بیشتری برای آنها به همراه خواهد داشت.

مأموریت فعلی شاتل فضایی دیسکاوری که با کد STS-131  شناخته می‌شود، روز دوشنبه، 16 فروردین 1389 از مرکز فضایی کندی آغاز شد و طبق برنامه دو هفته ادامه خواهد داشت. گفته می‌شود که پس از مأموریت STS-107، این شاتل بیشترین حجم محموله را با خود به ایستگاه بین‌المللی فضایی حمل کرده است. این مأموریت شاتل فضایی دیسکاوری، آخرین پرواز شاتل‌ها با 7 فضانورد خواهد بود.

همچنین حضور همزمان سه فضانورد زن در بین هفت خدمه شاتل فضایی دیسکاوری ویژگی دیگری است که برای سومین بار اتفاق می‌افتد. در هر کدام از دو مأموریت پیشین STS-40  وSTS-96  نیز سه فضانورد زن حضور داشته‌اند. با توجه به حضور تریسی دیسون، بانوی فضانورد مقیم ایستگاه بین‌المللی فضایی که اردوی 23ام را همراهی می‌کند، این روزها فضا زنانه‌ترین روزهای خود را تا به امروز تجربه می‌کند.

یک تصویر هنرمندانه از فضانوردان مأموریت STS-131، شاتل فضایی دیسکاوری

همچنین STS-131 آخرین مأموریت شاتلهای فضایی با فضانوردان تازه‌کار خواهد بود. فضانوردان حاضر در باقی پروازهای شاتل‌های فضایی تا زمان بازنشستگی آنها، همگی فضانوردانی سابقه‌دار و کارکشته خواهند بود. و اما ویژگی دیگر این مأموریت حضور همزمان دو فضانورد ژاپنی، یکی به همراه فضانوردان شاتل فضایی و دیگری از خدمه ایستگاه بین المللی فضایی، است.

 

دانش فضایی برای کسب اطلاعات بیشتر از مأموریت STS-131، شاتل فضایی دیسکاوری شما را دعوت به مطالعه مطالب زیر می‌نماید:
     ...مأموریت شاتل فضایی، STS-131
     ...Shuttle Mission STS-131 @ NASA

. شهرام يزدان‌پناه، پژوهشگر علوم و فناوری فضايی .

 

ISS   STS-131   راهپیمایی فضایی   ایستگاه بین المللی فضایی   شاتل فضایی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است