دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . جهانی پر از سیارات فراخورشیدی٬ ‌مانند زمین

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۲۲۳۱ بار خوانده شده است

یک‌شنبه، ۱۰ امرداد ۱۳۸۹

جهانی پر از سیارات فراخورشیدی٬ ‌مانند زمین

 
جهانی پر از سیارات فراخورشیدی٬ ‌مانند زمین

شاید دیمیتار ساسلوف زمانی که بر صحنه کنفرانس تد جهانی که در انگلستان برگزار می‌شود، قرار گرفت تا سخنرانی ۱۸ دقیقه‌ای خود را آغاز کند٬ هرگز فکر نمی‌کرد آنچه در دقیقه هشتم سخنرانی خود خواهد گفت به سرخط مهمترین رویدادهای علمی جهان تبدیل شود.

 

دیمیتار ساسلوف از دانشگاه هاروارد و همکارانش یرای یافتن پاسخ یک پرسش قدیمی درباره منشأ حیات و دلیل وجود آن در زمین و احتمال یافتن آن در سیارات دیگر٬ به سختی در پی یافتن سیارات فراخورشیدی زمین مانند هستند. شواهد تا کنون دلالت بر یافتن ۷۰۶ سیاره کاندید با ویژگی‌های ژئوشیمیایی مشابه زمین دارد.
دیمیتار ساسلوف از دانشگاه هاروارد و همکارانش یرای یافتن پاسخ یک پرسش قدیمی درباره منشأ حیات و دلیل وجود آن در زمین و احتمال یافتن آن در سیارات دیگر٬ به سختی در پی یافتن سیارات فراخورشیدی زمین مانند هستند. شواهد تا کنون دلالت بر یافتن ۷۰۶ سیاره کاندید با ویژگی‌های ژئوشیمیایی مشابه زمین دارد.

. منبع : جهانی پر از سیارات زمین‌مانند .

شاید دیمیتار ساسلوف زمانی که بر صحنه کنفرانس تد جهانی که در انگلستان برگزار می‌شود، قرار گرفت تا سخنرانی ۱۸ دقیقه‌ای خود را آغاز کند٬ هرگز فکر نمی‌کرد آنچه در دقیقه هشتم سخنرانی خود خواهد گفت به سرخط مهمترین رویدادهای علمی جهان تبدیل شود. او سخنان خود را با داستان پیدا کردن بقایای استخوان‌های کپرنیک آغاز کرد و با رویای کپرنیکی ادامه داد و درباره سیارات فراخورشیدی صحبت کرد. او در اسلایدهای خود نشان داد که تا همین اواخر علی‌رغم کشفیاتی که در ۱۵ سال گذشته رخ داده بود٬ نمودار جرمی سیارات پیدا شده به شدت ناامید کننده بود. تعداد انبوهی از سیارات پیدا شده مشتری‌گون‌های غول‌پیکر گازی بودند و آنها کاندیدای مناسبی برای سیارات زمین‌مانند که ممکن است میزبان حیات باشند٬ نبودند.

ساسلوی بدین‌ترتیب به دقیقه هشتم سخنرانی خود رسید که با نشان دادن اسلایدی اعلام کرد در نخستین داده‌هایی که از تلسکوپ فضایی کپلر در اختیار محققان قرار گرفته است٬ حداقل ۱۴۰ سیاره زمین‌مانند در راه شیری کشف شده‌اند و این یعنی تغییر تمام دانسته‌های ما از توزیع جرمی سیارات فراخورشیدی.

او اگرچه اشاره کرد که اینها تنها نامزدهایی از سیارات هستند اما اعلام کرد از نظر آماری این داده‌ها برای ما معنی خاصی دارند و آن معنی این است که اینک با صدای بلند و رسا می‌توانیم بگوییم سیاراتی مانند ما در آن بیرون فراوانند و کهکشان راه شیری مملو از سیارات زمین‌مانند است.

او در ادامه با توجه به شرایط محیط بررسی شده٬ گفت که می‌شود تخمین زد حدود ۱۰۰ میلیون سیاره بالقوه زیست‌پذیر در کهکشان ما وجود داشته باشند.

انتشار چنین خبری اگرچه برای همه علاقمندان هیجان انگیز است اما همه از آن استقبال نکرده‌اند و در رأس آنها NASA قرار دارد. معمولا نتایج چنین پروژه‌هایی مدتها پیش از انتشار برای بررسی در اختیار دانشمندان باقی می‌ماند و با نظارت آژانس‌های حامی طرح منتشر می‌شود . در حالیکه انتظار می‌رفت نخستین داده‌ها فوریه سال آینده منتشر شود، اینک ساسلوف آنها را در تد جهانی منتشر کرده است.اما این درز اطلاعات و حاشیه‌‌هایی که برای این خبر به وجود آورده است نباید اجازه پیدا کند که سایه‌ایی برروی اهمیت خبر اصلی بیاندازد.

تصویری خیالی از یک سیاره فراخورشیدی زمین‌مانند

 خبر بسیار مهم است٬ اینک ما نه تنها در مرکز عالم نیستیم ، که در کهکشان خود سیاره‌ای بسیار معمولی به حساب می‌آییم که در میان دریایی از دنیاهای مشابه خود قرار گرفته‌ایم . اگر زمین تا این حد عادی باشد شاید اتفاق معجزه‌واری که روی مین رخ داده نیز در نقاط دیگر جهان بارها و بارها تکرار شده باشد.

اینک انسان یک گام به پیدا کردن جام مقدس ستاره‌شناسی مدرن که همان پیدا کردن
حیات در بیرون از زمین می‌باشد نزدیک‌تر شده است. این اتفاق مهمی است و اولین باری است که ما قطعاً می‌دانیم در کهکشان راه شیری سیارات زمین‌مانند بسیاری وجود دارند.


فیلم این سخنرانی جنجالی را ببینید.
اولین مدرک در حدود دقیقه هشتم ارایه می‌شود.

البته این خبر از نظر دیگری نیز مهم است. یکی از نکاتی که با کشف سیارات فراخورشیدی برای تئوری‌های پیدایش و شکل‌گیری منظومه شمسی به وجود آمد این است که ما سیاراتی با ابعاد بسیار بزرگ را در فواصل نزدیک به ستاره‌های مادر پیدا کرده‌ایم. به این معنی که شاید به دور ستاره‌ای هم جرم و هم سن خورشید٬ سیاره‌ای را پیدا کردیم که چند برابر مشتری جرم داشت اما در مداری نزدیک‌تر از عطارد به خورشید ، ستاره مادر را دور می‌زد. مشکل دیگر این بود که بسیاری از سیاراتی که پیدا کرده بودیم این چنین بودند. آن زمان این سوال مطرح بود و عملاً تا دو روز پیش نیز باقی که آیا ما باید در نظریات تحول منظومه شمسی تجدید نظر کنیم یا اینکه به دلیل ضعف ابزارهایمان تنها در حال نگاه کردن به استثناهای جهان هستیم. اینک با کشف اخیر که یک باره تعداد سیارات سنگی را در جای درست خود افزایش داده است به نظر می‌رسد نظریات قبلی تا حد بسیار زیادی اعتبار خود را حفظ کنند.

این لحظه با شکوهی در تاریخ علم ما است. ما یک بار دیگر شاهد تغییر جایگاهمان در کیهان هستیم.

این هم خبری از این داستان به روایت
Space Flight Now

. پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی، مدرس و مروج نجوم  .

دانش فضایی به شما خواندن مقاله‌های زیر را نیز توصیه می‌نماید:
       ... سفری به دنیای سیارات فراخورشيدی 
       ... تلسکوپ فضایی کپلر پنج سیاره فراخورشیدی جدید پیدا کرد 
       ... جستجوی حیات در سیارات فراخورشیدی

       
... نیم قرن در جستجوی موجودات هوشمند فضایی
 

پوریا ناظمی   رویدادهای فضایی   سیارات فراخورشیدی   تلسکوپ فضایی کپلر   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  همين نزديكى  ::
سلامـــــ

ممنون بخاطر دعوت بنده برا خواندن اين مطلب

الان اين مرد پشيمان بيد از حرفى كه زده؟!

::  H.Tehrani  ::

Thanks
چه کسی تضمین داده است که مادر این عالم، تنها هستیم.
شاید سرخپوستان آمریکا هم فکر میکرده اند دنیا همان محدوده انها و نهایتا قاره آمریکاست .
چگونه خواهد بود اگر ببینیم در دیگر سیارات انسانهایی همچون خود ما زندگی میکنند ( دقیقا در شرایط یکسان طبیعی ) اما بسیار پیشرفته و متمدن و خوب تر از جهت استفاده صحیح تر از نعمتهای خدادادی !

::  امین  ::
خیلی عجیبه و حیف که تا اون زمان که با چشم خودمون اون موجودات زنده فرازمینی رو ببینیم خیلی مونده

::  سپیده کامیاب مهر  ::
با تشکر از نوشتن مقاله ی جالبی درباره ی حیات فرا زمینی،لطفا" درباره ی جایگاه سیارات در کهکشان ها هم مطالبی بنویسید.

شما را به مطالعه مقالاتی متعددی درباره سیارات فراخورشیدی در همین وب‌سایت جلب می‌نماییم.

دانش فضایی:

::  محمد عرفان   ::
با تشکر از شما به نظر من با توجه به گستردگی عظیم جهان هستی و این همه کهکشان و اجرام و گازها و مواد تشکیل دهنده آن بعید به نظر میرسد که فقط در روی کره زمین حیات بوجود آمده باشد از نظر آماری هم حداقل یک در بیلیارد احتمال دارد که یک سیاره مشابه زمین با مواد زنده نیز بوجود آمده باشد و شاید فرایندی که سبب ایجاد کره زمین شده باشد هنوز هم مشابه زمین را ساخته و یا خواهد ساخت چراکه میدانیم مشابه کرات دیگر و یا ستارگان دیگری مثل خورشید نیز به تعداد فراوان و بسیار زیاد بوجود آمده اند

همه دانشمندان و کاوشگران فضایی بی‌صبرانه منتظرند تا نظر شما صحیح از اب درآید.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است