دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . خورشید بیدار شده است

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۷۵۱۴ بار خوانده شده است

پنجشنبه، ۱۴ امرداد ۱۳۸۹

خورشید بیدار شده است

 
خورشید بیدار شده است

در دهم امرداد ۱۳۸۹ حدود ساعت ۹ صبح به وقت گرینویچ٬ یک انفجار در خورشید رخ داد و میلیون‌ها تن پلاسما (ذرات باردار) راه فضای بین سیاره‌ای را در پیش گرفتند. انفجار و پرتاب مواد به سمت زمین بود.

 

رصدخانه فضایی سولار داینامیک ناسا این تصویر اشعه ایکس را اوایل صبح روز یکشنبه٬ ۱۰ امرداد ۱۳۸۹ از خورشید گرفته است. منطقه تیره بالای تصویر رشته‌ای از پلاسما در حال فرار از خورشید را نشان می‌دهد. ذرات بارداری که از تاج خورشید به بیرون پرتاب شده‌اند در روزهای ۱۲ و ۱۳ام امرداد به زمین رسیدند و بنابراین بعد از سال‌ها ساکنین عرض‌های جغرافیایی شمالی و جنوبی زمین شاهد ظهور شفق‌های قطبی زیبا و درخشانی در تابستان شدند.
رصدخانه فضایی سولار داینامیک ناسا این تصویر اشعه ایکس را اوایل صبح روز یکشنبه٬ ۱۰ امرداد ۱۳۸۹ از خورشید گرفته است. منطقه تیره بالای تصویر رشته‌ای از پلاسما در حال فرار از خورشید را نشان می‌دهد. ذرات بارداری که از تاج خورشید به بیرون پرتاب شده‌اند در روزهای ۱۲ و ۱۳ام امرداد به زمین رسیدند و بنابراین بعد از سال‌ها ساکنین عرض‌های جغرافیایی شمالی و جنوبی زمین شاهد ظهور شفق‌های قطبی زیبا و درخشانی در شب‌های تابستان شدند.

تمام حقوق این تصویر متعلق است به NASA/SDO

در دهم امرداد ۱۳۸۹ حدود ساعت ۹ صبح به وقت گرینویچ٬ یک انفجار در خورشید رخ داد و میلیون‌ها تن پلاسما (ذرات باردار) راه فضای بین سیاره‌ای را در پیش گرفتند. انفجار و پرتاب مواد به سمت زمین بود بنابراین همانگونه که انتظار می‌رفت در روزهای دوازدهم و سیزدهم امرداد این موج عظیم مواد به زمین رسید و باعث ایجاد یک طوفان مغناطیسی در اطراف زمین شد. یکی از اثرات این طوفان مغناطیسی ظهور شفق قطبی در عرض‌های جغرافیایی شمالی و جنوبی سیاره زمین بود.

انفجار ثبت شده از کلاس C تخمین زده می‌شود که می‌شود گفت چندان عظیم و بزرگ محسوب نمی‌شده است. فوران‌های جرمی تاج خورشید از ذرات باردار و پر انرژی تشکیل شده است. خورشید روزانه میلیون ها تن از این پلاسما را به اطراف پرتاب می‌کند اما در انفجارهایی از این نوع فوران مواد به صورت متمرکز است و این همان چیزی است که در فوران‌های خیلی بزرگ می‌تواند برای زمینیان خطرناک باشد. معمولاً بین ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد تا طوفان‌های خورشیدی به زمین برسند.

ذرات باردار بادهای خورشیدی پس از رسیدن به زمین با میدان مغناطیسی سیاره ما برخورد کرده و به سمت دو قطب مغناطیسی زمین منحرف می‌شوند. آنها سپس وارد اتمسفر زمین شده و ضمن برخورد با مولکول‌های تشکیل دهنده جو زمین باعث برانگیختگی و در نتیجه درخشش آنها می‌شوند. این اثر همان پدیده‌ای است که به نام شفق قطبی از آنها یاد می‌شود.

فعالیت‌های خورشید معمولاً در یک دوره ۱۱ ساله افزایش یافته و سپس کاهش می‌یابد. آخرین بیشینه فعالیت‌های خورشیدی در سال ۲۰۰۱ میلادی اتفاق افتاد. این گونه فعالیت‌های خورشیدی علائمی برای آغاز دوره‌های بیش فعالی خورشید محسوب می‌گردند. بنابراین حالا با اطمینان می‌توان گفت که خورشید دوباره بیدار شده است.

فوران صورت گرفته از تاج خورشیدی تقریباً به طور کامل در جهت زمین بوده است. اولین برخورد ذرات این فوران خورشیدی در ساعت ۱۷ و ۴۰ دقیقه روز دوازدهم امرداد صورت گرفته است. تفاوت رنگ‌ها در این تصویر نشانگر تفاوت دما است که در حدود ۱ تا ۲ میلیون درجه کلوین می‌باشد.
فوران صورت گرفته از تاج خورشیدی تقریباً به طور کامل در جهت زمین بوده است. اولین برخورد ذرات این فوران خورشیدی در ساعت ۱۷ و ۴۰ دقیقه روز دوازدهم امرداد صورت گرفته است. تفاوت رنگ‌ها در این تصویر نشانگر تفاوت دما است که در حدود ۱ تا ۲ میلیون درجه کلوین می‌باشد.

تمام حقوق این تصویر متعلق است به NASA/SDO

 

قبلاً پژوهشگران پیش‌بینی کرده بودند که اوج آتی فعالیت‌های خورشیدی یکی از بزرگترین آنها در ۴۰۰ سال گذشته خواهد شد. ساکنان سیاره زمین به لطف سپر معناطیسی این سیاره از عواقب کشنده برخورد ذرات پر‌انرژی و باردار طوفان‌های عظیم خورشیدی در امان هستند اما انسان امروزی به دلیل وابستگی  شدید به تجهیزات ماهواره‌ای خود جهت ارتباطات و ناوبری و با توجه به حساسیت ماهواره‌ها به چنین طوفان‌های مغناطیسی قطعاً با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد شد.

همچنین پیشرفت قابل ملاحظه بشر در فناوری فضایی و کاوش‌های فرازمینی باعث خروج تجهیزات حساس داده‌برداری و تحقیقاتی بین سیاره‌ای از مرزهای امن سپر مغناطیسی زمین شده است. وقوع طوفان‌های خورشیدی بزرگ می‌تواند در فعالیت‌های پژهشی ماورای جو زمین نیز اثرات منفی فراوانی به بار آورد.

اما هیچ عکاس نجومی مایل نیست لذت عکاسی از شفق‌های قطبی را که محصول مستقیم برخورد بادهای خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین و جو این سیاره است را ندیده بگیرد.

بادهای خورشیدی

بادهای خورشیدی جریان بسیار سریعی از ذرات باردار پرانرژی (پلاسما) هستند كه از اتمسفر فوقانی و تاج خورشید به بیرون پرتاب شده‌اند. این ذرات بیشتر شامل الكترونها و پروتون‌هایی با حدود 500 هزار الكترون ولت بار الكتریكی هستند كه در اثر دمای خیره‌كننده زبانه‌های خورشیدی به قدری انرژی زیادی كسب می‌كنند كه قادر به ترك گرانش عظیم خورشید با سرعت ۴۰۰ كیلومتر بر ثانیه از استوای این ستاره می‌شوند.

تركیب بادهای خورشیدی تا حدود زیادی مانند تركیب خود خورشید است. ۹۵% یونها را پروتون‌ها تشكیل می‌دهند، ۴% هسته اتم هلیوم و ۱% سایر مواد سنگین مانند كربن، نیتروژن، اكسیژن، نئون، سیلیكون، منیزیم و حتی فلز سنگینی مانند آهن. همچنین بادهای خورشیدی شامل مقادیر لازمی الكترون آزاد است تا مجموعه داری بار الكتریكی خنثی باشد.

تصاویری از شفق قطبی در جنوب کشور نروژ٬ شب چهارشنبه ۱۲ امرداد: منبع تصاویر

تصاویری از شفق قطبی در جنوب کشور نروژ٬ شب چهارشنبه ۱۲ امرداد

تصاویری از شفق قطبی در جنوب کشور نروژ٬ شب چهارشنبه ۱۲ امرداد

تصاویری از شفق قطبی در جنوب کشور نروژ٬ شب چهارشنبه ۱۲ امرداد

تصاویری از شفق قطبی در جنوب کشور نروژ٬ شب چهارشنبه ۱۲ امرداد


.
 شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر و مدرس علوم و فناوری فضایی .

برای تهیه این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:
       ... Aurora Alert: The Sun Is Waking Up
       ... Coronal Mass Ejection Headed For Earth
      
... Spacecraft Observes Coronal Mass Ejection
       ... Nordlys over hele Sør-Norge i natt
 

دانش فضایی به شما خواندن مقاله‌های زیر را نیز توصیه می‌نماید:
       ... رادیو دانش فضایی: حمله خورشید به زمین
       ... یک طوفان عظیم خورشیدی در راه است
       ... خورشید، مهر فروزان

شهرام یزدان‌پناه   رویدادهای فضایی   خورشید   دوره‌های خورشیدی   شفق قطبی   طوفان خورشیدی   طوفان مغناطیسی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  همين نزديكى  ::
سلامـــــــــ

ممنونم از ايميلتون

قبلاْ كه گفته بودن سال 2011 اوج اين فعاليتهاست

سال 2012 كه ميگن آخرالزمان است ربطى به اين فعاليتها دارد؟

::  رضا دیناروندی  ::
عالی بود

::  amin zarei  ::
با سلام خيلي جالب بود،يه جا يه مطلبي خوندم در مورد مقايسه خورشيد با ساير ستاره ها كه خورشيد يكي از ميني ستاره هاست مي خوام بيشتر بدونم،ممنون

::  محمود نجفی  ::
با سلام مطالب بالا خیلی جالب بود
به اعتقاد بعضی از انسان ها هر 11 سال یک بار در زمین یک اتفاق مهم می افتد
در ان موقع 11/9/2001 همان 11سپتامبر بود و سال 2012 چیز دیگری است که ما درست نمی دانیم
با تشکر

::  امین کلانی  ::
مثل اینکه داره فیلم2012به واقعیت تبدیل میشه............

::  فاطمه خدایی  ::
میخواستم بدونم آیا عملی است که بتوانیم به کمک یک وسیله ای که بار رادر درون خودش نکه می دارد این پلاسما را در فضا کنترل کرد؟

::  لطفعلی سیلانی  ::
ممنون می شوم در رابطه با فضا مطالبی برایم ایمیل نمایید.

شما می توانید با عضو شدن در خبرنامه ایمیلی دانش فضایی، آخرین اخبار و مطالب منتشر شده روی این وبگاه علمی را روی ایمیل خود دریافت نمایید.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است