دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . جشن ۸۰ سالگی نیل آرمسترانگ٬ اولین انسانی که قدم بر ماه گذاشت

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۲۰۷۲۰ بار خوانده شده است

جمعه، ۱۵ امرداد ۱۳۸۹

جشن ۸۰ سالگی نیل آرمسترانگ٬ اولین انسانی که قدم بر ماه گذاشت

 
جشن ۸۰ سالگی نیل آرمسترانگ٬ اولین انسانی که قدم بر ماه گذاشت

بدون شک سفر نیل آرمسترانگ به ماه و قدم زدن بر سطح آن٬ بزرگترین و به یاد ماندنی‌ترین خاطره این خلبان٬ فضانورد٬ مهندس و استاد دانشگاه می‌باشد. دانش فضایی به بهانه جشن ۸۰ سالگی نیل آرمسترانگ٬ مختصری از زندگینامه و داستان بزرگترین رویداد زندگی این فضانورد نامی و چهره شهیر جهان فضانوردی را برای شما منتشر می‌کند.

 

این تصویر را باز آلدرین٬ یکی از سه فضانورد مأموریت آپولو۱۱  پس از پیاده‌روی بر سطح ماه از نیل آرمسترانگ گرفته است.
این تصویر را باز آلدرین٬ یکی از سه فضانورد مأموریت آپولو۱۱  پس از پیاده‌روی بر سطح ماه از نیل آرمسترانگ گرفته است.                    

در بعدازظهر گرم ۲۰ام جولای ۱۹۶۹ همه حاضرین در مرکز کنترل زمینی واقع در هیوستن به صدای نامفهوم و همراه با خش‌خش فرمانده پرواز٬ نیل آرمسترانگ که از نزدیکی سطح ماه به زمین رسیده بود با توجه کامل گوش فرا می‌دادند. این چند دقیقه آخر در آن سالن بزرگ هیچ مولکول اکسیژنی مصرف نشده بود. انگار همه را منجمد کرده بودند. نیل آرمسترانگ مجبور شده بود برای پرهیز از فرود در یک گودال برخوردی٬ کنترل ماه‌نشین ایگل را از حالت اتوماتیک خارج کرده و خود به خلبانی مشغول شود. اما فرایند فرود خیلی طولانی شده بود و هر لحظه امکان اتمام سوخت ایگل می‌رفت.

نفس‌ها در سینه حبس بود تا اینکه صدای خونسرد نیل آرمسترانگ از ۴۰۰ هزار کیلومتر دورتر پیامی آورد که: "هیوستن٬ اینجا پایگاه ترانکیولیتی (دریای آرامش٬ نام بخشی از سطح ماه می‌باشد) . ایگل فرود آمده است." ناگهان غریو شادی همه سالن را منفجر کرد. اشک‌های شوق سرازیر شدند و همه ‌دیدند که چگونه آرزویی به ظاهر محال و دست نیافتنی به واقعیتی بزرگ و تاریخ‌ساز تبدیل شده است.

چند ساعت بعد از آن حدود ۵۰۰ میلیون انسان از سرتاسر سیاره زمین به طور مستقیم و از گیرنده‌های تلویزیونی خود شاهد بودند که فرمانده مأموریت آپولو۱۱، نیل آرمسترانگ به عنوان اولین انسان زمینی پا بر سطح جسم سماوی دیگری غیر از زمین می‌گذارد (فیلم فرود انسان بر ماه گم شده است!) و شنیدند که او گام کوچک خود را به جهشی بزرگ برای بشریت تشبیه می‌کند.

آرمسترانگ و فضانورد همراهش باز آلدرین حدود دو ساعت و نیم بر سطح ماه قدم زدند٬ عکس گرفتند٬ نمونه‌برداری کردند٬ تجهیزات علمی نصب کردند و پرچم کشورشان را برافراشتند که پیغامی مستقیم به کرملین نیز محسوب می‌شد. حال آمریکا می‌توانست با سرافرازی خاطرات تلخ تمام عقب‌افتادگی‌های فضایی خود را از رقیب شرقی در رقابتی بزرگ و نفس‌گیر که مسابقه فضایی نام گرفته بود٬ فراموش کند.

دو فضانورد آمریکایی سپس سوار بر ماژول برگشت٬ به مدار ماه٬ جایی که سومین همسفرشان٬ فضانوردی به نام مایکل کالینز٬ سوار بر ماژول مدارگرد انتظار آنها را می‌کشید٬ پرواز کردند. آنها از خود ردپاهای فراوان٬ تجهیزات علمی نصب شده و قرارگاه فرودی که بر یکی از پایه‌هایش پلاکی به یادبود نصب شده بود را بر سطح ماه جای گذاشتند. در این پلاک برای آیندگان نوشته شده است: "اینجا مردانی از سیاره زمین برای نخستین بار قدم بر سطح ماه گذاشتند. ما در صلح آمدیم٬ برای همه بشریت . "

لاک آپولو ۱۱ را سه فضانورد این مأموریت و ریچارد نیکسون پرزیدنت وقت ایالات متحده آمریکا امضا کرده بودند.
پلاک آپولو ۱۱ را سه فضانورد این مأموریت و ریچارد نیکسون پرزیدنت وقت ایالات متحده آمریکا امضا کرده بودند. تصویر بزرگتر

نیل آلدن آرمسترانگ٬ فرمانده این مأموریت فضایی به مقصد ماه٬ در پنجم اوت سال ۱۹۳۰ در شهری کوچک در ایالت اوهایو به دنیا آمد. او عاشق پرواز بود و شاید نزدیکی منزل پدری وی با یک فرودگاه محلی در این امر بی‌تأثیر نبوده باشد. نیل در سن ۱۶ سالگی گواهینامه پرواز با هواپیما داشت و در سن  ۱۷ سالگی به عنوان دومین عضو از خانواده آرمسترانگ‌ها به ادامه تحصیل در مقاطع عالی مشغول شد. علاقه وافر نیل به پرواز او را به تحصیل در رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه پوردئو واداشت. سپس او وارد حرفه خلبانی گردید و به عنوان خلبان آزمایشی مشغول به کار شد.


نیل آرمسترانگ و دیوید اسکات٬ دو فضانورد مأموریت فضایی جمینی۸ منتظر خروج از سفینه فضایی خود هستند.

پروازهای متعدد با هواپیماهای فوق مدرن آن روزها از جمله پروازهای ارتفاع بالا با هواپیمای X15  از او فردی شاخص ساخته بود تا بدون هیچ شک و تأملی در لیست اولین کاندیداهای فضانوردی ایالات متحده آمریکا قرار گیرد.

نیل آرمسترانگ قبل از اینکه در سال ۱۹۶۹ طی مأموریت آپولو۱۱ قدم تاریخی خود را بر سطح ماه بگذارد٬ با فضاپیمای جمینی۸ نیز پرواز کرده بود و در مأموریت جمینی۱۱ نقش کنترل‌کننده پرواز را بر عهده داشت. کنترل‌کننده‌های پرواز تنها کسانی بودند که اجازه داشتند با فضانوردان در فضا ارتباط رادیویی برقرار نمایند.

بدون شک سفر نیل آرمسترانگ به ماه و قدم زدن بر سطح آن و به دست آوردن عنوان اولین انسانی که چنین شانسی را به دست آورده است٬ بزرگترین و به یاد ماندنی‌ترین خاطره این خلبان٬ فضانورد٬ مهندس و استاد دانشگاه می‌باشد. اما این روزها بسیاری این رویداد بزرگ علمی سیاره زمین را به باد تهمت جعلی بودن گرفته‌اند.

زمانی که به ادعای رسانه‌ها بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به طور مستقیم قدم گذاشتن نیل آرمسترانگ را بر سطح ماه تماشا می‌کردند و اشک شوق در چشمهایشان حلقه زده بود و غرور و افتخار وجودشان را در بر گرفته بود، عده‌ای نیز چشمهایشان را تنگ کرده و با بدبینی به آنچه پخش می‌شد به چشم یک نمایش تلویزیونی نگاه می‌کردند. آنها از خود می‌پرسیدند که چطور امکان دارد کشوری که در سال ۱۹۶۱ به سختی می‌توانست یک میمون به فضا بفرستد امروز و بعد از گذشت تنها ۸ سال دو مرد بالغ را با آنهمه تجهیزات بر سطح ماه فرود آورده است؟

اما به دور از همه این هیاهوها آنچه دانش فضایی را واداشت تا مختصری از فضانورد نامی و چهره شهیر جهان فضانوردی٬ نیل آرمسترانگ بنویسد همانا جشن ۸۰ سالگی او بود. آرمسترانگ  چه به کمک حدود ۴۰۰ هزار همکار مدیریتی٬ فنی و خدماتی خود در ناسا موفق به قدم زدن بر سطح ماه شده باشد و چه به عنوان یک هنرمند در یک نمایش باشکوه تلویزیونی به منظور بازسازی دروغین سفر به ماه شرکت کرده باشد٬ موجبات جوانه زدن میلیونها میلیون نهال کوچک امیدی در قلبهای مشتاق گردیده است که امروزه و بعد از حدود ۴۰ سال به درختان تنومند دانایی و توانایی تبدیل شده‌اند. پروژه عظیم آپولو بدون شک مرزهای دانش و فناوری دوران خود را به یک باره چندین پله به جلو راند و این٬ نکته ارزشمند و آموزنده این مأموریت بزرگ فضایی است.

بسیاری را عقیده بر این است که  مسابقه بزرگ فضایی بین دو ابرقدرت آن زمان (ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی) که با پرواز تاریخی اسپوتنیک۱ آغاز شده بود٬ در لحظه قدم نهادن نیل آرمسترانگ بر سطح ماه پایان یافت. برنده این مسابقه بزرگ هر کدام از طرفین که بوده باشد٬ دست‌آوردهای بزرگ آن برای همه بشریت به ارث باقی مانده است.

دانش فضایی برای نیل آرمسترانگ٬ این فضانورد بزرگ بهترین‌ها را آرزو دارد.

نیل آرمسترانگ٬ فرمانده مأموریت فضایی آپولو۱۱ در حال کار در کنار ماه‌نشین ایگل
نیل آرمسترانگ٬ فرمانده مأموریت فضایی آپولو۱۱ در حال کار در کنار ماه‌نشین ایگل
 

. شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر و مدرس علوم و فناوری فضایی .

برای تهیه این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:
       ... Månemannen fyller 80 år
       ... Neil Armstrong
      
... Worldbook of Armstrong, Neil
 

دانش فضایی به شما خواندن مقاله‌های زیر را نیز توصیه می‌نماید:
       ... وقتی آپولو هوا کردن٬ ممکن شد (ویدئو)
       ... بازگشت از ماه یا پایان مأموریت در هالیوود؟
       ... ما به ماه رفته‌ایم٬ ما به ماه نرفته‌ایم٬ ما به ...
       ... مسابقه فضایی
       ... پرزیدنتی که ماه را فتح کرد
       ... احتمال دارد نسخه اصلی فیلم فرود انسان بر ماه گم شده باشد
       ... نود سال با آرتور سی کلارک
       ... شب یوری و نگاهی به پرواز تاریخی یوری گاگارین
       ... گزارش تصویری: کاوشهای فضایی شوروی سابق در قمر زمین، ماه
       
... ماه، فسيلی بزرگ در فضا
       
... طوفان در ماه 

شهرام یزدان‌پناه   رویدادهای فضایی   نیل آرمسترانگ   آپولو۱۱   پروژه آپولو   فضانوردان   ماه   چهره‌های فضایی دنیا   ایالات متحده آمریکا در فضا   نخستین‌ها در فضا   مسابقه فضایی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  mrh  ::
سلام.
آخه جرا فقط یک بار به اونجا رفتن؟ این دلیلی بر ساختگی بودن نیست؟

در مأموریتهای آپولو ۱۱ تا آپولو ۱۷ جمعاً ۱۲ نفر بر سطح ماه فرود آمده‌اند. بنابراین فقط یک بار نبوده است.
اما درباره صحت یا عدم صحت این مأموریت ها به زودی مقاله‌ای در دانش فضایی منتشر خواهد شد.

دانش فضایی:

::  مهدی اسماعیلی  ::
سفر به ماه بزرگترین دروغ قرن بیستم نام گرفت. چرا در مورد این مطلب مقاله ای نمیگذارید؟

به زودی این کار را خواهیم کرد.

دانش فضایی:

::  تانيا محمدپور  ::
تولدش مبارك

::  حصول  ::
با سپاس از مطلب مفیدتان. در صورت این که مطلبی با هدف بررسی "راست و یا دروغ بودن فرود اولین فضانورد" که در بسیاری از وب سایت ها آمده است نگارش شود بسیار مفید خواهد بود.

::  Nezaphat  ::
بادرودوآرزوی بهروزی
باسپاس از مطالب سودمند در سایت برایتان آرزوی موفقیت دارم
نظافت

از محبت حضرت‌عالی بسیار سپاسگزاریم

دانش فضایی:

::  مجيد اسدي   ::
با سپاس فراوان از مطالب فوق لذت بردم .

باعث سرافزازی ما در دانش فضایی می‌باشد.

دانش فضایی:

::  فائزه معصومی  ::
مطالبتون فوق العاده است. متشکرم

خوشحالیم که مطالب دانش فضایی سودمند واقع شده است

دانش فضایی:

::  MAHDI HOSSEINI  ::
آیا حقیقت داره که آرم استرانگ مسلمان است.50درصد سایت ها تایید کردند و 50 درصد رد کردند مگه خودش زنده نیست که حقیقتو بگه.ممنون میشم به سئوالم باسخ بدید

خیر حقیقت ندارد
منظور شما را از پنجاه درصد سایت ها نمیفهمیم

دانش فضایی:

::  ali  ::
امروز همه دنیا متوجه داستان ساختگی هالیوود شده اند اما متاسفانه شما هنوزاین داستان دروغ را باور کردید بیش از 40 سال پیش با تکنولوژی ان زمان انسان به کره ماه رفت اما بعد از ان هرگز ایا جر این بود که در بحبوحه جنگ سرد بین امریکا وشوروی امریکای عقب افتاده از مسابقه فضایی روسیه برای اثبات برتری خود این داستان را به خورد جهانیان دادحتی امریکایی که ایستگاه فضایی هم نداشت درحالیکه روسها ایستگاه فضایی میر را داشتند

منتظر مقاله جالبی در این زمینه باشید

دانش فضایی:

::  مجید منعم  ::
با سلام و خسته نباشید فوق العاده به همه ی کسانی که این خلاقیت رو داشتند تا چنین سایت کم نظیری رو راه بیاندازند و آن را با درایت کامل اداره کنند
لطفی کنید وعده ی مقاله مذکور را واقعیت بخشید.. من هم تا دیروز معتقد بودم این داستان سناریویی هالیوودی است که برای رقابت با سازمان فضایی کشور رقیب (شوروی) نوشته شده است.
دلایلی مثل عدم شفاف سازی بیشتر
ادعای عجیب ناسا مبنی بر احتمال گم شدن نسخه ی اصلی فیلم!
و مواردی که دوست عزیزمون "علی" در کامنت قبل هم به اونا اشاره کرده بود دلایلی فوق العاده شک برانگیز مبنی بر دروغ بودن این ادعا می باشند.

در انتهای همین هفته مقاله‌ای درباره دروغ یا واقعیت بودن سفر به ماه منتشر خواهیم کرد
پی‌نوشت:  مقاله بازگشت از ماه یا پایان مأموریت در هالیوود؟ منتشر شد.

دانش فضایی:

::  حسین خسروی  ::
سلام و عرض ارادت. دوستان عزیزی که بر این باورند امکانات آن زمان در حدی نبوده که بتونند انسان رو روی ماه پیاده کنند فکر میکنید بعد از گذشت42سال ما الآن تو مملکت خودمون میتونیم یک دهم این کار رو بکنیم؟پس اظهار نظر رو شخصی میتونه بکنه که لااقل کشورش این کاره باشه.راهنماییم بکنید چطور میتونم ایمیل نیل آرمسترانگ رو پیدا کنم

پیشرفت‌های علمی و دست‌آوردهای تکنیکی متعلق به یک ملت یا دولت نیست و به همه بشریت تعلق دارد.
لااقل ما که می‌توانیم به این شکل فکر کنیم و تلاش نماییم این تفکر را اشاعه دهیم.

دانش فضایی:

::  حسین خسروی  ::
سلام.موشکهای بالابرنده سفینه ها یا شاتل ها کنونی پس از اتمام سوخت و جدا شدن از آن در کجا فرود می آیند .آیا امکان افتادن این قطعات فوق سنگین روی شهرها یا نقاط مسکونی وجود دارد؟

نه خیر
مسیر فرود و سقوط آنچه از موشک‌های فضایی جدا می‌شود٬ با دقت زیاد محاسبه و محل فرود (سقوط) آنها از قبل تعیین می‌شود.

دانش فضایی:

::  مهرداد- زوبین  ::
سلام.آیا انوشه انصاری دختر هوشنگ انصاری (ریس سابق شرکت ملی نفت ایران )میباشد؟

متاسفانه ما اطلاعی در این باره نداریم.

دانش فضایی:

::  مهدی محمدی  ::
کارت خیلی درسته من مطالب زیادی دراین باره خواندم ومستند های زیادی دیدم امید وارم هرچه سریع تر مطلبی که به دوست عزیزمان قول دادی در سایت خود بگزاری راستی نمیشه در سایت شما عضو شد

 مقاله بازگشت از ماه یا پایان مأموریت در هالیوود؟ مدتی است که منتشر شده است.
در ضمن شما می‌توانید از اینجا عضو خبرنامه ایمیلی دانش فضایی شوید.

دانش فضایی:

::  شاهین  ::
سلام. شما فرمودید 12 نفر به ماه قدم گذاردند.عاجزانه خواهش دارم به ارسال مقاله ای به ایمیل من از جزئیات این سفر با خبرم کنید . یا حداقل اسم افراد یا ماموریت ها رو بگید. ممنونم

تمام اطلاعات مورد نظر شما در این وب سایت یا دیگر وب سایتهای فارسی وجود دارد. با کمی جستجو پیدا خواهید کرد

دانش فضایی:

::  اميرپورهادي  ::
با سلام وعرض ادب خدمت همه دست اندركاران . مطالب
بسيار مفيد است وبنوبه خود از همه تشكر ميكنم .الهي هر بيشتر دانستم نادان ترشدم .ياعلي مدد

::  firoozeh  ::
چرا فیلم وقتی که پاش رو توی ماه گذاشت ندارید؟ من در یک سایت دیگر دیده بودم

::  محسن  ::
در این تصور از ماه به نظرم دو مورد بحث بر انگیز است :
اول نبود هیچ ستاره ای در جو ماه (زمینه کاملا سیاه تصویر) و وزیدن باد که موجب نمایش بهتر پرچم شده با علم به اینکه در ماه هوایی وجود ندارد ... !

به شما توصیه می کنیم مطلب بازگشت از ماه یا پایان مأموریت در هالیوود؟ را مطالعه فرمایید

دانش فضایی:

::  رضاحداد  ::
ضمن تشکروخذاقوت. میخواستم بدونم مگه ارمسترانگ پرچم امریکارو رو سطح ماه نصب نکرد.بنابئاین روسها میتونستن سحت و سقم قضیه رو درارن البته اگه پرچم هنوز سرجاش بود!!! راستی واقعا اونجا هنوز پرچمی هست؟

بله هست!
اتفاقا در جدیدترین تصویربرداری از سایتهای فرود انسان بر ماه از تمام پرچمها عکسبرداری شد به غیر از پرچم مربوط به آپولو-۱۱ که خود باز آلدرین در خاطراتش اشاره می کند که چون آنها پرچم را خیلی نزدیک به ماه نشین در ماه کاشته بودند موقع برخاست سفینه از سطح این قمر٬ باد آنرا انداخته بود.

دانش فضایی:

::  ZeInAb_A  ::
سلام.من دختر 14 ساله ای هستم که به فضانوردی علاقه بسیاری دارم.
آیا در ایران خانم ها میتوانند این رشته را در دانشگاه بخوانند؟

اصولا رشته ای به نام فضانوردی نه در ایران و نه در هیچ کجای دنیا نداریم. برای فضانورد شدن می توانید هر درسی که مایل هستید بخوانید و بعد دوره های فضانوردی را بگذرانید.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است