دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . سفر به فضا با فضاپیمای خانگی

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۶۱۴۳ بار خوانده شده است

یکشنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۸۹

سفر به فضا با فضاپیمای خانگی

 
سفر به فضا با فضاپیمای خانگی

یک رؤیای کودکانه٬ دو مرد جسور و بی‌باک٬ کمی پول و یک دنیا محاسبه و ساخت و آزمایش قرار است دانمارک را به چهارمین کشور دنیا تبدیل کند که فضانوردی را با فناوری فضایی بومی خود به فضا فرستاده است. اما این بار دولت و حاکمیت نقشی در این پیروزی تاریخی ندارند. ملت دانمارک است که از این پروژه بلند‌پروازانه حمایت می‌کند.

 

این مطلب با پشتیبانی  روزنامه خبر، تولید و منتشر شده است.

 
 خبرآنلاین   .
 

پتر مادسن و کریستیان بنگت‌سون قصد دارند با موشک دست‌ساز خود به فضا بروند.
پتر مادسن و کریستیان بنگت‌سون قصد دارند با موشک دست‌ساز خود به فضا بروند.

دو دوست دانمارکی به نام پتر مادسن و کریستیان ون بنگت‌سون قصد دارند به زودی بزرگ‌ترین آرزوی دوران کودکی خود را محقق نمایند. این دو که همواره در آرزوی سفر به فضا بوده‌اند٬ به زودی و با موشک فضایی آماتوری که خود ساخته‌اند به فضا خواهند رفت تا عنوان فضانوردی را با دو رکورد جدید به نام خود ثبت نمایند.

اگر پروژه آنها با موفقیت عملیاتی گردد٬ این دو به نخستین فضانوردان دانمارک تبدیل خواهد شد. آنها همچنین اولین فضانوردانی لقب خواهند گرفت که با موشک ساخته دست خود٬ سفر به فضا را تجربه کرده‌اند.

قرار بود طی چند روز گذشته نخستین تست پروازی این راکت آماتوری غول‌پیکر (به نسبت راکت‌های آماتوری) از یک پایگاه پرتاب فضایی سیار و شناور بر آب در نزدیکی جزیره‌ای دور‌افتاده‌٬ خارج از خاک اصلی دانمارک صورت پذیرد. اما گویا بدی آب وهوا باعث تأخیر این پرتاب آزمایشی شده بود. پرواز آزمایشی جدیدی  با حضور یک فضانورد مدل که تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری بالا خواهد رفت٬ برای امروز٬ پنجم سپتامبر برنامه‌ریزی شده است.

دو دوست دانمارکی ماجراجو در مصاحبه‌ای مطبوعاتی با تلویزیون پولیتیکن گفته بودند که پرواز آزمایشی برنامه‌ریزی شده می‌تواند سه نتیجه مختلف در بر داشته باشد. امکان دارد راکت آماتوری آنها منفجر شود و یا پرواز مافوق صوت موفقیت آمیزی را پشت سر بگذراند و یا به دلیل بدی آب و هوا به زمان بهتری موکول گردد.

قبل از تلاش این دو دانمارکی سه کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق٬ ایالات متحده آمریکا و چین توانسته بودند فضانوردان خود را با استفاده از موشک‌های فضایی ساخت خود به فضا بفرستند. اما این بار و در رویدادی که در کشور کوچک دانمارک در جریان است٬ دولتی با بودجه چند میلیاردی پشت یک پروژه ملی اعزام فضانورد به فضا وجود ندارد. اینجا فقط دو ماجراجو با هزینه شخصی و کمک‌های مالی دوستان و خانواده و همچنین شرکت‌های بزرگ دانمارکی دست به تلاشی منحصر به فرد زده‌اند تا برای اولین بار یک فضانورد با راکت دست‌ساخته خود٬ راهی پرواز زیرمداری گردد.

در پروازهای زیرمداری٬ محموله فضایی به سرعت لازم برای گردش به دور زمین دست پیدا نمی‌کند و مانند تکه سنگی که با قدرت به بالا پرتاب شده است پس از طی یک مسیر بالستیک مجدداً به سطح زمین سقوط می‌نماید.

آمریکاییها نیز در سال ۱۹۶۱ میلادی اولین فضانورد خود٬ آلن شپرد را با همین روش به فضا (بالاتر از ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح آزاد دریاها) فرستاند. کل پرواز وی ۱۵ دقیقه طول کشید.

مراحل پرتاب موشک آماتوری هیت٬ از کشور دانمارک
مراحل پرتاب موشک آماتوری هیت٬ از کشور دانمارک

سفینه فضایی ماجراجویان دانمارکی که به افتخار ستاره شناس نامی دانمارکی٬ تیکو براهه نامیده می‌شود٬ در مقایسه با یک سفینه فضایی سرنشین‌دار معمولی٬ بسیار کوچک است. این ناو فضایی آماتوری فقط ۶۴ سانتی‌متر قطر دارد. بنابراین فضانوردی که قصد پرواز با این فضاپیما را داشته باشد٬ فضای بسیار اندکی برای نشستن در اختیار دارد. آنقدر کوچک و تنگ که در واقع فضانورد باید در لوله محفظه فضاپیمای خود بایستد. از این رو این سفینه فضایی از جهت دیگری نیز منحصر به فرد خواهد بود و آن این است که برای اولین بار یک فضانورد در حالت نیمه ایستاده و در حالی که تقریباً عمود بر سطح زمین قرار دارد راهی سفر به فضا خواهد شد. فضانورد دانمارکی لباس فضایی مخصوصی نخواهد داشت و تنها لباس ضد فشار٬ از آن نوعی که خلبانان هواپیماهای جنگی بر تن می‌کنند٬ خواهد پوشید تا در موارد اضطراری جان وی از خطر در امان ماند.

فضانورد مدل سوار بر صندلی غیر معمول سفینه فضایی تیکو براهه
فضانورد مدل سوار بر صندلی غیر معمول سفینه فضایی تیکو براهه

از آنجاییکه در مراحل پرتاب به فضا و فرود به زمین معمولاً شتاب‌های زیادی به فضانوردان وارد می‌شود٬ صندلی فضانوردان در حالت خوابیده نسبت به زمین نصب می‌گردد. بدن انسان در این وضعیت قادر به تحمل فشار ناشی از شتاب تا ۱۵ برابر وزن خود می‌باشد. در حالی که اگر وضعیت قرارگیری فضانوردان به گونه‌ای باشد که شتاب به سمت مغز و یا پاها وارد گردد٬ احتمال خون‌ریزی مغزی و یا بیهوشی از ناشی از تخلیه خون از مغز بسیار زیاد می‌شود. در دنیای خلبانان هواپیماهای جنگی به این حالت‌ها وضعیت قرمز (زمانی که خون زیادی به مغز و به چشم‌ها هجوم می‌آورد) و  وضعیت سیاه (زمانی که به دلیل نرسیدن خون به مغز٬ چشم‌ها سیاهی می‌رود) می‌گویند..

ساخت این راکت که هیت (HEAT) نامیده می‌شود و فضاپیمای سوار بر آن که تیکوبراهه نام گرفته است٬ مجموعاً حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه در برداشته و البته صدها میلیون تومان نیز هزینه تحقیقات تا به امروز بوده است. موتورهای این راکت از نوع هیبریدی است. یعنی سوخت راکت جامد است و اکسیدکننده آن مایع می‌باشد. این موتور هیبریدی دست‌ساز قادر است در طول ۶۰ ثانیه زمان سوزش خود حدوداً ۴۵۰ کیلوگرم نیرو٬ تراست تولید کند. این تراست اندک برای مأموریت فضایی دو دوست دانمارکی کفایت خواهد کرد. همین نیروی پیشران اندک باعث خواهد شد تا فضانورد آماتور دانمارکی تا سه برابر وزن خود نیرو تحمل کند.

تصویری خیالی از پرتاب راکت فضایی هیت. فضاپیمای تیکو براهه با کلاهک شیشه‌ای خود سوار بر هیت دیده می‌شود
تصویری خیالی از پرتاب راکت فضایی هیت. فضاپیمای تیکو براهه با کلاهک شیشه‌ای خود سوار بر هیت دیده می‌شود

البته که دو ماجراجوی دانمارکی در به ثمر رساندن آرزوی خود تنها نیستند. غیر از کمک‌های مالی حدود ۲۰۰۰ نفر علاقمند٬ تعدادی از شرکت‌های بزرگ دانمارکی نیز این پروژه فضایی را حمایت کرده‌اند. همچنین تعدادی مهندس و متخصص از رشته های مختلف آنها را با طرح‌ها و یا بازرسی‌های مهندسی خود همراهی می‌نمایند. اگر این طرح با موفقیت اجرا گردد٬ دانمارک اولین کشوری خواهد بود که فضانوردانش در یک اقدام مردمی و بدون طرح‌های ملی چند میلیارد دلاری که دولت‌ها به راه می‌اندازند٬ سفر شگفت‌انگیز خود به فضا را تجربه خواهند کرد. دانش فضایی امیدوار است این پروژه فضایی طلیعه‌ای باشد برای رهایی فضا از قید سیاست‌بازیهای دولت‌ها و رسیدن این میراث گران‌بها به دست ملت‌ها به عنوان صاحبان اصلی کیهان.

ساختار صندلی فضانورد در فضاپیمای تیکوبراهه
ساختار صندلی فضانورد در فضاپیمای تیکوبراهه

جزئیات ساختاری فضاپیمای تیکوبراهه
جزئیات ساختاری فضاپیمای تیکوبراهه

مدل آزمایشی فضاپیمای تیکوبراهه
مدل آزمایشی فضاپیمای تیکوبراهه

نمای داخلی فضاپیمای تک‌نفره و کوچک تیکوبراهه
نمای داخلی فضاپیمای تک‌نفره و کوچک تیکوبراهه

فضانورد مدل سوار بر فضاپیمای تیکوبراهه
فضانورد مدل سوار بر فضاپیمای تیکوبراهه

راکت فضایی هیت در حال سوار شدن بر سکوی پرتاب
راکت فضایی هیت در حال سوار شدن بر سکوی پرتاب

 

پی‌نوشت اول (۱۵ شهریور ۱۳۸۹)

اولین تلاش برای پرتاب فضاپیمای تیکو براهه در پنجم سپتامبر ۲۰۱۰ صورت گرفت. این پرتاب که قرار بود یک فضانورد مدل را سوار بر فضاپیما به ارتفاع حدود ۳۰ کیلومتری حمل نماید به دلیل مشکل باتریهای موشک و یخ زدن شیر خروج اکسیژن ناموفق به اتمام رسید. سیستم جرقه‌زنی به خوبی عمل کرد اما ناتوانی باطریهای خالی شده در باز کردن شیر یخ زده اکسیژن باعث شد تا موتور اصلاً روشن نشود.

 

پی‌نوشت دوم (۱۶ خرداد ۱۳۹۰)

دومین تلاش برای پرتاب فضاپیمای تیکو براهه در سوم ژوئن ۲۰۱۱ میلادی انجام شد که با پرواز تاریخی موشک هیت-ایکس وان دریچه جدیدی به روی دانمارکی‌ها و همه مردم سیاره زمین باز شد. هر چند این پرتاب که قرار بود فضاپیما را تا ارتفاع ۱۶ کیلومتری بالا ببرد٬ با چندین مشکل تکنیکی مواجه گردید٬ اما تیم طراحی و سازنده این فضاپیمای آماتوری معتقدند که برخواستن موشک و فضاپیمای سوار بر آن از سطح زمین خود یک پیروزی بزرگ بوده است.

کسب اطلاعات بیشتر درباره این پرتاب آزمایشی


برای تهیه این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:
       ... Blir astronauter med amatørrakett
       ... Copenhagen Suborbitals
       ... Hjemmebygget rumkapsel skal sende dansk kunstner i rummet
       ... تیکو براهه (فضاپیما)
 

دانش فضایی در همین رابطه شما را به خواندن مقاله‌های زیر نیز دعوت می‌نماید:
       ... فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی
       ... یوری گاگارین، نخستین فضانورد جهان
       ... پرواز در بی‌وزنی
       ... فاجعه در فضا، وضعیت غیر قابل تصور
       ... تأثیر تشعشعات كیهانی بر اسكلت فضانوردان
       ... گردشگری فضایی در گذر زمان
       ... فرودگاه فضایی، تحقق يك رؤيا
       ... شکست دوباره یک رویای چهل ساله
       ... حیوانات در فضا، قسمت اول
       ... فناوری فضایی

.  شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر٬ نویسنده و مدرس دانش و فناوری فضایی .

شهرام یزدان‌پناه   پرواز فضایی سرنشین‌دار   فضاپیما   راکت آماتوری   پرواز زیر مداری   دانمارک در فضا   بخش خصوصی در فضا   گردشگری فضایی   موشک فضایی هیت   فضاپیمای تیکو براهه   تیکو براهه   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  امین  ::
مقاله مفیدی بود. فرهنگ هم در رشد یک کشور نقش زیادی داره. اونطور که از این مقاله فهمیدم کمک های مردمی زیادی شده تا این طرح عملی بشه. این افتخار نه برای این دو نفر که برای مردم دانمارک هم هست.

::  نسرین اسکندریان  ::
سلام بسیار ممنون از اطلاع رسانی بسیار عالیتون شاد و موفق باشید

::  محمدحاجی بیک لی  ::
از دانش فضایی لذت می برم مخصوصا اگر به روز باشد باتشکر از زحماتتان

ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد. ممنون از توجهتون

دانش فضایی:

::  حسین محمد رضایی  ::
بسیار عالییه

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است