دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۴۹۵۸ بار خوانده شده است

سه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰

آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور

 
آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور

با آغاز موفق آخرین ماموریت شاتل فضایی ایندیور٬ این شاتل برای آخرین بار عازم ملاقات با ایستگاه بین‌المللی فضایی شد تا پس از بازگشت از این ماموریت برای همیشه به تاریخ فضانوردی پیوسته و در موزه‌ای آرام گیرد. پس از ایندیور تنها یک پرواز دیگر برای شاتل فضایی آتلانتیس برنامه‌ریزی شده است و سپس زمینیان برای همیشه با شاتل‌های فضایی خداحافظی خواهند کرد.

 

.منبع : آخرين پرواز اينديور .

آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور

 غرش مهیب موتورهای شاتل فضایی ایندیور بار دیگر بر پایگاه فضایی کندی در کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا طنین انداز شد. این آخرین باری بود که این پایگاه فضایی شاهد برخاستن شاتل فضایی ایندیور بود و زمانی که در پایان ماموریت٬ این شاتل فضایی بر باند فرود این پایگاه به زمین بنشیند تنها سفر پیش رویش موزه‌ای است که برای همیشه در آن آرام خواهد گرفت.

ساعت ۵۶:۸ بامداد ( به وقت محلی فلوریدا) روز دوشنبه شمارش معکوسی که از دو هفته پیش در تعلیق مانده بود٬ سرانجام به صفر رسید و ایندیور پس از دو بار تاخیر در برنامه و برای آخرین بار پرواز به مدار زمین را آغاز کرد. هشت و نیم دقیقه بعد ایندیور وارد مدار زمین شد تا مسیر از پیش تعیین شده‌ای را به سوی قرار ملاقات نهایی‌اش با ایستگاه فضایی بین‌المللی طی کند.

قرار بود این پرواز روز ۲۹ آوریل صورت گیرد، باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده آمریکا هم آن روز به فلوریدا پرواز کرده بود تا به همراه هزاران نفری که در محوطه بیرونی پایگاه جمع شده بودند و صدها نفری که در جایگاه ویژه نشسته بودند٬ آخرین پرواز ایندیور سالخورده را شاهد باشد. اما تنها سه ونیم ساعت پیش از به پایان رسیدن شمارش معکوس، کارشناسان در یکی از سیستم های پیشران ایندیور  نقصی فنی را تشخیص دادند و بدین صورت بود که اجازه پرواز این فضاپیما لغو شد.

 پنجره بعدی پرواز هم به دلیل ترافیکی که در برنامه پروازهای فضایی دیگر بود از دست رفت و ایندیور تا دوشنبه بر سکوی پرواز باقی ماند تا سرانجام راهی ماموریتش شود.

در این ماموریت ۱۶ روزه، شاتل فضایی ایندیور تجهیزات متعددی از جمله ، دو آنتن ارتباطی، یک بازوی روباتی، و یک دست و بازوی جدید برای روبات انسان‌نمای مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی به نام روبانات ۲ را به فضا حمل می‌کند. همچنین تجهیزاتی علمی نیز برای نصب به این ایستگاه حمل می‌شوند. از جمله آنها می‌توان به طیف‌سنج مغناطیسی آلفا (AMS) اشاره کرد. این ابزار نوعی تشخیص‌گر ذرات است که دانشمندان امیدوارند به آنها در کشف یکی از اسرارآمیزترین معماهای فیزیک یعنی، ماهیت ماده تاریک کمک کند. این ابزار که هزینهای معادل دو میلیارد دلار برای ساخت آن سرمایهگذاری شده است ،ذرات ورودی مانند الکترونها و پروتونها را آشکار میکند و میتواند با حساسیت بالای خود ذرات مستقل ضد ماده را تشخیص دهد. این اتفاق میتواند به یکی از مهمترین کشفیات فیزیکی منجر شود.

آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور

ایندیور که نام خود را از کشتی اکتشافی معروف کاپیتان جیمز کوک وام گرفته است، آخرین نمونه از ۵ شاتل فضایی است که ساخته شد. این فضاپیما نخستین پروازش را در سال ۱۹۹۲ به انجام رساند و روز گذشته برای ۲۵ امین و آخرین بار به سوی فراسوی جو زمین پر گشود. با انجام این پرواز عملا پروازهایی که شاتلهای فضایی با خدمه کامل انجام میدهند به پایان رسید و تنها یک پرواز دیگر تا پایان همیشگی شاتلهای فضایی باقی مانده است و پس از آن تنها یک بار شاتل فضایی آتلانتیس در ماه جولای و با تنها ۴ خدمه به ملاقات ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رفت تا پرونده شاتلها برای همیشه بسته شود.

آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور

فرماندهی خدمه این ماموریت را "مارک کلی" فضانورد برجسته ناسا بر عهده دارد که در این سفر چهارمین پرواز فضایی خود را تجربه خواهد کرد.جرج هانسون در این سفر که دومین سفرش به فضا است خلبانی شاتل ایندیور را بر عهده دارد و مایکل فینک (سومین سفر) ، روبرتو ویتوری ( سومین پرواز و از آژانس فضایی اروپا) ، اندرو فوستل (دومین پرواز) ،گرگوری کامیتوف (دومین پرواز) دیگر خدمه این ماموریت را تشکیل میدهند.

روزگذشته بیش از ۵۰۰ هزار نفر از نزدیک شاهد این آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور بودند که در میان آنها میهمان ویژهای نیز خضور داشت. نماینده دموکرات کنگره از ایالت آریزونا ، گابریل گیفورد ، همسر فرمانده شاتل ایندیور در پایگاه کیپ کندی حضور داشت تا این پرواز را از نزدیک ببیند.

آخرین پرواز شاتل فضایی ایندیور

او به همراه تیم پزشکیاش و در حالی که دوران دشوار نقاهت پس از حادثه ترور در توسکان آریزونا را پشت سر میگذارد برای بدرقه همسرش در این پرواز حضور داشت. این نخستین حضور عمومی او پس از حادثه ترور به شمار میرود.

 یکی از نکات حاشیهای این پرواز تصویری بود که یکی از مسافران پروازی که از نزدیکی محل پرتاب میگذشت از پنجره هواپیما گرفت و به سرعت به یکی از پر بازدیدترین عکسهای منتشر شده برروی شبکههای اجتماعی تبدیل شد.

این پرواز البته مسافر ویژه ای نیز دارد . به همراه خدمه شاتل ایندیور یک هشت پای کوچک نیز برای انجام آزمایشهای زیستشناسی عازم ایستگاه فضایی شده است تا محققان تاثیر بیوزنی را برروی این گونه از موجودات بررسی کنند. هشتپایی که شاید به معروفیت پل، هشت پای پیشگوی جام جهانی فوتبال آفریقای جنوبی نشود اما نامش در تاریخ به عنوان اولین هشتپای فضانورد و یکی از ده‌ها حیوان فضانورد ثبت خواهد شد.مطابق برنامه این ماموریت ۱۷ روز به طول خواهد انجامید و با فرود ایندیور بر باند فرود پایگاه فضایی کندی به پایان خواهد رسید و بدینسان پرونده شاتل فضایی ایندیور برای همیشه بسته خواهد شد.

. پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی، مدرس و مروج نجوم .

دانش فضایی شما را به خواندن مطالب زیر نیز دعوت می‌کند:
       ... آغاز و پایان یک ایندیور
        ... راهپیمایی فضایی برای خنک شدن (STS131)
        ... عکاسی از شاتل فضایی
        ... خطر بزرگی که از کنار گوش شاتل فضایی آتلانتیس گذشت
 

همچنین از این نویسنده (پوریا ناظمی) مطالب زیر را نیز بخوانید:
       ... معمای دریاچه‌های تیتان
       
... 
سفری به دنیای سیارات فراخورشيدی
 
       ... بهای یک رؤیا
       
... 
وبلاگ نویسی در فضا٬ "سلام به جهان"

       ... قدم اول هاوکینگ برای سفر به فضا
       ... ابر مرموز در آسمان ايران
       ... جهانی پر از سیارات فراخورشیدی زمین ‌مانند

پوریا ناظمی   شاتل فضایی   ایالات متحده آمریکا در فضا   رویدادهای فضایی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است