دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رادیو دانش فضایی . ۶۰ ثانیه فضانوردی . رادیو دانش فضایی: پرواز آتلانتیس به پایان شاتل‌های فضایی

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۵۲۴۳ بار خوانده شده است

جمعه، ۱۷ تیر ۱۳۹۰

رادیو دانش فضایی: پرواز آتلانتیس به پایان شاتل‌های فضایی

 
رادیو دانش فضایی: پرواز آتلانتیس به پایان شاتل‌های فضایی

شاتل فضایی آتلانتیس ساعت ۸ شب جمعه ۱۷ تیر ۱۳۹۰ برای آخرین بار محوطه پرتاب مرکز فضایی کندی را به لرزه درآورد تا کتاب شاتلهای فضایی برای همیشه بسته شود. پروازهای فضایی شاتل ها با مأموریت STS-1 توسط شاتل کلمبیا آغاز شد و با این مأموریت که STS-135 نام گرفته است، به پایان می‌رسد.

 

متن حاضر٬ اندکی بیش از محتوای رادیویی برنامه٬ تهیه دیده شده تا حاوی اطلاعات بیشتری برای شما بازدید‌کننده عزیز باشد.


رادیو دانش فضایی
شصت ثانیه فضانوردی

دانلود برنامه اول٬ یک دنباله‌دار جدید در راه است

دانلود برنامه دوم


پرواز آتلانتیس به پایان شاتل‌های فضایی

شاتل فضایی آتلانتیس ساعت ۸ شب امروز٬ جمعه ۱۷ تیر ۱۳۹۰ برای آخرین بار محوطه پرتاب مرکز فضایی کندی را به لرزه درآورد تا کتاب شاتلهای فضایی برای همیشه بسته شود. آتلانتیس چهارمین شاتل فضایی ساخته شده از ناوگان پنج تایی این وسایل حمل و نقل فضایی است که در طی دوران ۲۶ ساله خدمت خود٬ مأموریت های فضایی بسیار مهمی انجام داده است. پروازهای فضایی شاتل ها با مأموریت STS-1 توسط شاتل کلمبیا آغاز شد و با این مأموریت که STS-135 نام گرفته است، به پایان می‌رسد.

دستورالعمل پروازهای فضایی شاتل می‌گوید که در زمان انجام هر مأموریت باید یک شاتل دیگر با خدمه تعلیم دیده برای شرایط اضطراری آماده پرتاب باشد. خوب شاتل فضایی آتلانتیس آخرین عضو ناوگان شاتل‌ها است و اصلا این مأموریت پشتیبان آخرین پرواز اندوربوده است که طی مأموریت STS-134 انجام پذیرفت. به همین دلیل است که هر چهار خدمه این پرواز از قبل سفارش دوخت لباس‌های فضایی مخصوص روس‌ها که سوکول نامیده می‌شود و صندلی‌های مخصوص خود در سایوز روسی را نیز داده‌اند تا در شرایط اضطراری بتوانند با کپسول فضایی سایوزبه زمین بازگردند. هر چند برای اینکه نوبتشان شود شاید مجبور شوند تا یک سال در ایستگاه فضایی بین‌المللی انتظار بکشند.

مأموریت جاری آتلانتیس علاوه بر آخرین بودن یک ویژگی مهم دیگر نیز دارد. این دومین مأموریت شاتل‌های فضایی است که تنها با ۴ خدمه پروازیصورت گرفته است. کریستوفر فرگوسن٬ ۴۹ ساله و فرمانده این مأموریت٬ سومین باری است که به فضا سفر می‌کند. داگلاس هارلی فضانوردی ۴۴ ساله است که قبلا فقط یک بار به فضا رفته و این بار در آخرین پرواز آتلانتیس٬ سکان این شاتل را به عنوان خلبان٬ در دست دارد. ساندرا مگنوس که ۴۶ سال دارد و قبلا دو بار تجربه فضانوردی داشته٬ این بار به عنوان کارشناس عملیات رفته است تا نام خود را در کنار نام پر آوازه سالی راید٬ نخستین زن شاتل سوار٬ به عنوان آخرین خانم مسافر شاتل‌های فضایی ثبت نماید. در انتها اجازه دهید شما را با رکس والهیم٬ فضانورد ۴۸ ساله ناسا آشنا نمایم که هم‌اکنون دارد سومین سفر فضایی خود را سوار بر آخرین شاتل فضایی تجربه می‌کند.

 

خدمه آخرین مأموریت شاتل‌های فضایی به ترتیب از سمت راست عبارتند از: سندی مگنوس٬ داگلاس هارلی٬ کریستوفر فرگوسن و رکس والهیم
خدمه آخرین مأموریت شاتل‌های فضایی به ترتیب از سمت راست عبارتند از: سندی مگنوس٬ داگلاس هارلی٬ کریستوفر فرگوسن و رکس والهیم


آتلانتیس که دقایقی پیش در مدار تزریق شد سه روز وقت لازم دارد تا با انجام مانورهای فضایی متعددی در مسیر پهلو گرفتن در کنار ایستگاه بین‌المللی فضایی قرار بگیرد. این شاتل قرار است که پس از این مأموریت ۱۲ روزه و بازگشت به زمین برای همیشه در مرکز فضایی کندی٬ جاییکه ۳۳ بار آنجا را با سروصدای فراوان به قصد فضا ترک گفته است٬ باقی بماند و بخش قابل اعتنایی از موزه و نمایشگاه این مرکز را تشکیل دهد.

 

شاتل‌های فضایی در دوران سی ساله خود خدمات فراوانی در راستای تحقیقات فضایی و تجهیز دو ایستگاه فضایی میر و بین‌المللی داشته‌اند. تعمیر تلسکوپ فضایی هابل و برخی از ماهواره‌های در راه مانده٬ بازگرداندن ماهواره‌های مستعمل به زمین و تزریق خیلی از کاوشگران سیاره‌ای که این روزها سیارات دور و نزدیک منظومه شمسی را برای یافتن پاسخ‌ پرسش‌های بزرگ ما می‌کاوند٬ از دستاوردهای پر افتخار این پنج برادر بوده است.

 

البته شاتل‌های فضایی مرگبارترین وسیله حمل و نقل فضایی نیز بوده‌اند. دو فاجعه انفجار شاتل چالنجر در زمان رفتن به فضا در سال ۱۹۸۶ و شاتل کلمبیا در هنگامه بازگشت به زمین در سال ۲۰۰۳ باعث مرگ ۱۴ فضانورد شدند. اگر به خاطر آوریم که از آغاز عصر فضا تا کنون ۲۱ فضانورد جان خود را از دست داده‌اند٬ متوجه خواهیم شد که آمار ۱۴ نفره شاتل واقعا تکان دهنده است و می‌توان لقب قاتل فضانوردان را بدون هیچ تردیدی به شاتل‌ها اعطا نمود.

 

.  شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر٬ نویسنده و مدرس دانش و فناوری فضایی .


 

رادیو دانش فضایی   شصت ثانیه فضانوردی   شهرام یزدان‌پناه   شاتل فضایی   ایالات متحده آمریکا در فضا   آخرین مأموریت شاتل فضایی   رکس والهیم   ساندرا مگنوس   داگلاس هارلی   کریستوفر فرگوسن   شاتل فضایی آتلانتیس   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  n.niknejadi  ::
سلام!من یک سوال دارم.: مگه بعد از 3 روز این شاتل به ایستگاه فضایی بین المللی متصل نمیشه ؟ پس در این صورت باید هر موقع ایستگاه فضایی دیده میشه شاتل هم دیده بشه و در همان جایی که ایستگاه را می بینیم شاتل را ببینیم؟ ولی در سایت heaven-above شاتل و ایستگاه فقط در روز 23 جولای هر دو دیده می شوند و ساعت و مکان آنها هم با هم متفاوته ... چرا این جوری میشه؟ . ممنون 

::  r-tavakoli  ::
باسلام ودرود به شما عزیزان .من به اتفاقی این سایت را پیدا کردم و عضو شدم .از اینکه توانستم با یک سایت ایرانی ارتباط برقرار کنم خوشحالم مطالبتون منو به وجد میاره . خدا قوت .

خیلی خوشحالیم
پس محبت کنید و این وجد و سرور را با دوستانتان شریک شوید و دانش فضایی را به دوستانتان معرفی کنید.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است