دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . آیا فوبوس گرانت قربانی یک خرابکاری فضایی شده است؟

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۵۲۴۰ بار خوانده شده است

جمعه، ۳۰ دی ۱۳۹۰

آیا فوبوس گرانت قربانی یک خرابکاری فضایی شده است؟

 
آیا فوبوس گرانت قربانی یک خرابکاری فضایی شده است؟

پذیرش شکست در یکی دیگر از تلاش‌های روسیه برای سفر به مریخ آنقدر برای مهندسان آژانس فضایی روسیه٬ راسکوسموس٬ سنگین آمده که برای کم کردن بار فشار ملی برخود٬ تلاش دارند تا نگاه‌ها را متوجه دسیسه‌های دشمن کنند. این ادعای راسکوسموس تا چه حد می‌تواند حقیقت داشته باشد؟

 

طرحی خیالی از فرود فوبوس-گرانت بر سطح فوبوس٬ یکی از دو قمر نامتعارف مریخهنوز یک هفته‌ای از خبر جنجالی چینی‌ها مبنی بر جاسوسی یک فضاپیمای آزمایشی آمریکایی از کپسول تازه پرتاب شده‌شان به مدار زمین نمی‌گذرد که روس‌ها هم با ادعایی عجیب و غریب وارد میدان شدند.برخی از دانشمندان و مهندسان دست‌اندرکار پروژه ناموفق فوبوس ـ گرانت مدعی شدند که فضاپیمای بی‌همتای آنها قربانی یک خرابکاری فضایی شده است.

تئوری این دانشمندان این است که آمریکایی‌ها با استفاده از تجهیزات راداری بسیار قوی، باعث شده‌اند مدارهای الکترونیکی کاوشگر فضایی فوبوس ـ گرانت مختل شود.فوبوس ـ گرانت نخستین کاوشگر فضایی سیاره زمین به مقصد فوبوس، یکی از دو قمر عجیب و نامتعارف مریخ بود که می‌بایست بر سطح آن فرود آمده و ضمن نمونه‌برداری از سطح این قمر به بررسی آن بپردازد.

اما همه این برنامه‌های بلندپروازانه روسی با روشن نشدن موتور این کاوشگر برای فرار از میدان گرانشی زمین ناکام ماند و باعث شد میلیون‌ها دلار پول روس‌ها در مسیر سقوط به زمین آتش بگیرد و بسوزد. این کاوشگر سرانجام و در اوایل هفته جاری سقوط کرد و باقیمانده‌هایی از آن به داخل اقیانوس آرام فرو افتادند.

در سال گذشته شکست‌های پیاپی روس‌ها در برنامه‌های فضایی‌شان باعث شده که برخی از آنها به روش به ارث رسیده از نظام کمونیستی سابقشان، چشم‌ها را متوجه عوامل مرموزی در خارج از مرزهای کشور پهناورشان کنند.فضاپیمای فوبوس-گرانت اما در میانه این توهم توطئه فراگیر، پژوهشگری به نام الکساندر زاخارف از اکادمی علوم و تحقیقات فضایی روسیه یعنی همانجایی که کاوشگر فوبوس ـ گرانت در آن طراحی و ساخته شده، معتقد است که از نظر فنی هیچ کشوری در دنیا توانایی ساخت راداری آنچنان پرقدرت را که بتواند از فاصله ۲۰۰ کیلومتری سیستم‌های الکترونیکی یک کاوشگر فضایی، مختل کند، ندارد.

کاوشگر فضایی فوبوس ـ‌گرانت پس از پرتاب از زمین در مداری با ارتفاع متوسط ۲۰۰ کیلومتر از سطح زمین پارک شده بود تا در زمان برنامه‌ریزی شده و با روشن کردن موتورهایش راهی سفر طولانی خود به مقصد مریخ شود.زاخارف همچنین معتقد است که انتصاب شکست در یک کار بزرگ علمی به خارج از مرزهای کشور یک ریاکاری بزرگ برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های فنی یا مدیریتی آژانس فضایی روسیه است.

ویکتور ساورسکی محقق دیگری از همان اکادمی نیز معتقد است امکان مختل کردن یک کاوشگر فضایی توسط تابش‌های الکترومغناطیسی وجود ندارد. او تاکید می‌کند که سامانه‌های الکتریکی و کامپیوتری به کار رفته در کاوشگران فضایی عمدتا برای کار در محیط خشن فضایی ساخته شده‌اند. در فضای ماوراء جو سطح تابش امواج پرتوان الکترومغناطیسی مانند امواج میکروویو و تابش‌های گاما و ایکس بسیار زیاد است و از آن گذشته همه اجرام فضایی در معرض برخورد با ذرات پرانرژی و باردار بادهای خورشیدی قرار دارند.

اما با وجود همه این اظهارنظرهای کارشناسانه ولادمیر پوپووکین، رئیس آژانس فضایی روسیه، راسکوسموس، معتقد است نیروهای ویژه‌ای از نیم‌کره غربی بر کاوشگر تابیده و موجبات سقوط این فضاپیما را فراهم کرده است. او همچنین افزوده که قصد تهمت زدن به کشور خاصی را ندارد اما همه می‌دانند که این روزها تجهیزات متنوعی برای ضربه زدن به محموله‌های فضایی در مدار زمین وجود دارد.

فضاپیمای فوبوس-گرانت در حال نصب روی موشک فضایی
فضاپیمای فوبوس-گرانت در حال نصب روی موشک فضایی

روس‌ها اولین ملتی بودند که شهامت اعزام فضاپیماهایی به مقصد مریخ را داشته‌اند. از ابتدای عصر فضا تا کنون روس‌ها حدود ۲۰ بار تلاش کرده‌اند تا کاوشگران رباتیکی را عازم سیاره سرخ نمایند اما همه آن ماموریت‌ها با شکست روبرو شده است. شاید که مریخ٬ خدای جنگ منظومه شمسی٬ این کشور را نفرین کرده باشد.

فوبوس-گرانت تنها محموله‌ای نبود که در اثر این ناکامی فضایی به اقیانوس سقوط کرد. این کاوشگر فضایی یک مدارگرد چینی به نام اینگ‌هو-۱ را به همراه یک محموله زیستی کوچک که از طرف انجمن سیاره شناسی تدارک دیده شده بود را بر دوش خود حمل می‌کرد. ناگفته پیداست که این دو مسافرفوبوس-گرانت نیز به دنبال وسیله نقلیه بدشانس خود به اقیانوس سقوط کردند.

در این میان کپسول زیستی بین سیاره‌ای را می‌شد یک قدم بزرگ در راه بررسی و امکان سنجی مسافرت بین سیاره‌ای محسوب کرد. قرار بود این کپسول کوچک سه سال تمام سوار بر آخرین بخش فضاپیمای فوبوس گرانت کل مسیر رفت و برگشت به زمین را طی کند. در تمام این مدت میکروارگانیسمهایی از هر سه شاخه حیات زمینی باید تلاش می‌کردند تا با شرایط جدید خود در سفر بین زمین تا مریخ و در معرض تابشهای کشنده خورشیدی دوام آورده و نهایتا به زمین بازگردند. این تجربه علمی در صورت موفقیت می‌توانست گام بزرگی برای درک خطرات سفرهای فضایی سرنشین‌داربه ماوراء مرز مدارهای نزدیک به زمین باشد.
 

. شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر٬ نویسنده و مدرس دانش و فناوری فضایی  .
 

دانش فضایی مطالعه مطالب مرتبط زیر را نیز به شما توصیه می‌کند:
 
       ... "مریخ۵۰۰"، فضانوردانی که سفر به مریخ را شبیه‌سازی می‌کنند
 
       ... باکتری‌های فضانورد در راه مریخ

رویدادهای فضایی   مأموریتهای فضایی   شهرام یزدان‌پناه   مریخ   فوبوس   فوبوس گرانت   سفر به مریخ   روسیه در فضا   سوانح فضایی   حوادث فضایی   ماموریت ناموفق   جنگ فضایی   ولادمیر پوپووکین   راسکوسموس   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  مرصاد جعفری  ::
سلام. آقای یزدان پناه، به نظر شما دلیل این شکست های پیاپی روس ها اون هم به فواصل نزدیک از هم چیه؟
آیا روس ها در در تکنولوژی و فناوری فضایی دچار عقب ماندگی از سایر آژانس های فضایی شده اند؟
یا این شکست ها و اشتباهات اون هم با صرف هزینه هنگفت قابل توجیهه؟

سلام
روسیه امروزی میراث دار بزرگ صنایع فضایی اتحاد جماهیر شوروی است. بنابراین در دانش و فناوری موجود در این کشور برای تولید و بهره برداری از تجهیزات فضایی اصلا نباید شک کرد.
آنچه به نظر من این روزها کشور روسیه را در برنامه های فضاییش تهدید می کند٬ مدیریت ضعیف و نظارت ناکافی است. در صنعتی مثل صنعت فضایی نظم و قانون و استاندارد حرف اول را می زنند.

در درجه دوم همچنین شاید طراحان و سازندگان روسی در برزخ بین فناوری اصیل کشورشان و فناوری دیجیتالی نوین مشغول دست و پا زدن باشند که در آن صورت باید به آنها زمان داد تا از این مرحله گذر نمایند.
شهرام یزدان‌پناه

دانش فضایی:

::  hovaxshatrah  ::
بنده با تحقیقاتی که در باره ی تئوری های توطئه که چند سالی است مطرح شده است احتمال چنین خراب کاری ای را دور از واقع نمی دانم لا اقل باید به عنوان یک عامل به آن توجه داشته باشند . چون فناوری برتر امروزه مهمترین کالای سلطه است.

::  نصیر  ::
یک نکته ای جالبی که در این شکست های روسی دیده شد
گم کردم پیاپی ماهواره ها در فضا بود!
که یک بار فرانسه به روسیه کمک کرد ماهواره پیدا بشه
روسیه ای که بزرگترین کشور جهان هست باید از فرانسه که چند صدم روسیه هم وسعت نداره برای کشف ماهواره کمک بگیره

که نشون می ده روس ها در بخش الکترونیک و مخابرات مانند راداری و سیستم های هدایت و کنترول با چالش جدی مواجه هستند

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است