دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . پرتاب موفقیت آمیز فالکون به مدار زمین

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۸۷۰۴ بار خوانده شده است

سه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۱

پرتاب موفقیت آمیز فالکون به مدار زمین

 
پرتاب موفقیت آمیز فالکون به مدار زمین

ظهر امروز فضاپیمای دراگون سوار بر موشک فضایی فالکون راهی مدار زمین شد تا فصل نوینی از عصر فضا آغاز شود. عصری که در آن شرکت‌های خصوصی نقش اصلی را بازی می‌کنند. اما این تنها ویژگی این پرتاب تاریخی محسوب نمی‌شد. محموله کوچکی که در کنار دراگون راهی فضا شد شاید به اندازه خبر اصلی اهمیت داشت. برای پی بردن به راز محموله دوم فالکون ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

 

سرانجام و پس از یک تلاش ناموفق در روز شنبه (سه روز پیش) ، حدود ساعت ۱۱ صبح امروز به وقت تهران فضاپیمای فالکون در حالی که نمونه باربری کپسول دراگون را حمل می‌کرد سفر تاریخی خود به فضا را آغاز کرد و بدینسان فصل نوینی از  عصر فضا که شرکت‌های خصوصی پرچمدار آن خواهند بود، رسما آغاز شد.

پرواز شاهین به آینده

کمتر از ۱۰ دقیقه پس از آنکه ۹ موتور قدرتمند مرلین c-۱ این موشک فضایی که در مرحله اول پرتاب همزمان با هم روشن می‌شوند، پایگاه پرتاب کیپ کاناورال فلوریدا را به لرزه درآوردند، کپسول فضایی دراگون در مداری به ارتفاع تقریبی ۳۴۰ کیلومتر تزریق شد. مداری که در علم مکانیک مدارهای فضایی، مدار پارکینگ نامیده می‌شود. دراگون از امروز ظهر و بلافاصله پس از تزریق در مدار پارکینگ صفحات خورشیدی خود را باز کرد و شروع به کنترل اوضاع نمود. معمولا عملیات جدا شدنمرحله دوم موشک فضایی بفالکون علاوه بر کپسول فضایی دراگون، محفظه‌ای پر از خاکستر اجساد 300 عاشق فضانوردی را نیز با خود به فضا برد از موشک فضایی و تزریق در مدار با اغتشاشاتی همراه است که تا کنترل شود، زمان لازم دارد.

پس از اصلاح وضعیت و قرارگیری در مسیر و جهت از پیش برنامه‌ریزی شده، کامپیوتر مرکزی دراگون اصلاح مدار خود را آغاز خواهد کرد تا بتواند در روز پنجشنبه سر قرار خود با ایستگاه بین‌المللی فضایی حاضر شود. اگر تمام سیستمهای پهلوگیری درست کار کنند دراگون اجازه خواهد یافت تا روز جمعه به ۱۰ متری ایستگاه برود و منتظر دان پتیت، فضانورد ناسا (NASA) و آندره کوییپرز، فضانورد اسا (ESA) از خدمه فعلی ایستگاه فضایی بین‌المللی بشود تا این دو که مدتها است برای گذاشتن دست دراگون در دستان ایستگاه فضایی آموزش دیده‌اند، با بازوی روباتیک کانادارم۲ دراگون را به محبوب خود برسانند. دراگون البته دست خالی به دیدار یار نشتافته است. ۵۰۰ کیلو غذا ولباس و سایر ملزومات نه چندان جدی، تحفه‌ای است که در اولین پرواز بخش خصوصی جهان به فضا برده شده است.

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت اسپیس اکس (SpaceX) که امروز حتما در پوست خود نمی‌گنجد، در مصاحبه مطبوعاتی پس از پرتاب به خبرنگاران گفت: "در زمان پرتاب فالکون بدنم تمام آدرنالین ممکنه خودش را ترشح کرد. آرزوهای زیادی برای سفر به فضا با آن موشک که حالا به خوبی پرواز کرده وجود دارد. موشک به نرمی به فضا رفت، صفحات خورشیدی کپسول با موفقیت باز شدند و همه کارمندان اسپیس اکس دیدند که کاردستی آنها سربلندشان کرد. این درست مثل قهرمان شدن در یک مسابقه جهانی است."

جیمز دوهان در سریال تلویزیونی پیشتازان فضا نقش یک سرمهندس فضاپیمای انترپرایز را بر عهده داشت که از اسکاتلند آمده بود و به همین دلیل اسکاتی نامیده می‌شد.اما محموله موشک فضایی فالکون در پرواز امروز به کپسول فضایی دراگون محدود نمی‌شد. فالکون امروز یکی از عجیب‌ترین محموله‌های فضایی تاریخ را نیز با خود به فضا برد.

ظرفی از خاکستر اجساد ۳۰۰ دلداده فضانوردی که در میان آنها خاکستر جسد جیمز (اسکاتی) دوهان، یکی از بازیگران مشهور پیشتازان فضا نیز وجود داشت. جیمز دوهان در سریال تلویزیونی پیشتازان فضا نقش یک سرمهندس فضاپیمای انترپرایز را بر عهده داشت که از اسکاتلند آمده بود و به همین دلیل اسکاتی نامیده می‌شد. او یکی از محبوبترین شخصیتهای این سریال موفق بود.

ظرف خاکستر دلدادگان فضانوردی که در مرحله دوم موشک جاسازی شده بود تا حدود یک سال در مدار باقی خواهند ماند و سپس در اثر برخورد مداوم با اتمسفر رقیق به تدریج سرعت مداری خود را از دست داده و سرانجام به جو غلیظ زمین بازگشته و قبل از رسیدن به سطح آن بخار خواهد شد.
 

. شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر٬ نویسنده و مدرس دانش و فناوری فضایی  .


دانش فضایی مطالعه مطلب زیر را نیز به شما توصیه می‌کند:

...
پرواز اژدها بر دوش شاهین!

رویدادهای فضایی   بخش خصوصی در فضا   موشک فضایی فالکون ۹   کپسول فضایی دراگون   ایلان ماسک   دان پتیت   آندره کوییپرز   ایستگاه بین‌المللی فضایی   کانادارم ۲   اسپیس اکس   نخستین‌ها در فضا   ایالات متحده آمریکا در فضا   پیشتازان فضا   جیمز دوهان   اسکاتی   شهرام یزدان‌پناه   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  نسرین  ::
دانش فضائی فوق العاده هست و من سپاسگزارم از زحماتی که میکشید

::  پرنیا  ::
عالی بود ممنون

::  حسین  ::
با سلام عالی بود. ممنون

::  رحیم براهویی  ::
فراگیری دانش فضایی آرزویی پایان ناپذیر برای ماست وسپاس میگوییم کسانی را که اطلاعات بروز برایمان ارسال میکنند.

::  Shabnam  ::
واقعا ممنون از مقاله های مفید و به روز شما
قلم بسیار زیبایی دارید و مقالات شما فوق العاده است
با تشکر از زحمات شما

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است