دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . نجوم و سیاره‌شناسی . گذر زهره، وقتی ناهید خرامان پا بر قلب خورشید می‌گذارد

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۹۴۳۰ بار خوانده شده است

سه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۱

گذر زهره، وقتی ناهید خرامان پا بر قلب خورشید می‌گذارد

 
گذر زهره، وقتی ناهید خرامان پا بر قلب خورشید می‌گذارد

از آخرین گذر زهره 8 سال گذشته اما انگار همین دیروز بود که زهره چون خالی بر گونه خورشید نشست و دل هزاران عاشق نجوم را با خودش به آسمانها برد. حالا دوباره قرار است الهه زیبایی از میانه خورشید بگذرد. با گذر زهره همراه شوید!

 

ابوعلی سینا و گذر زهرهپیرمرد ایمان داشت که حساب و کتابش درست است اما درد نگاه کردن مداوم به خورشید از میان شیشه دود اندود، دیگر چشمان فرتوتش را خسته کرده و اشک بر صورتش جاری ساخته بود. خورشید دیگر داشت غروب می کرد و وقت تنگ بود. اندک اندک داشت خودش را آماده می کرد که بپذیرد شاید محاسباتش اشتباه بوده و شاید آنهایی که می گویند همه کائنات روی گردونه سپهر قرار دارند، درست می گویند.

برای چند لحظه ای چشمانش را بست و با پشت انگشتان اشاره دو چشمش را مالید تا بلکه از درد آنها بکاهد. نیک می دانست که نور خورشید دارد بیناییش را می گیرد اما او که زندگیش را وقف دانش کرده بود حالا دو چشم چه ارزشی داشت. بار دیگر چشمهایش را تنگ کرد و شیشه دود اندود را به صورت کشید و رخ به خورشید سپارد که ناگهان گل از گلش شکفت.

"ماشاالله احسن الخالقین" ناخودآگاه از میان لبهایش بیرون لغزید و بی اختیار خندید. حالا او یکی از نشانه های بزرگ آفریدگارش را با چشم خود می دید. ناهید داشت خرامان پا بر قلب خورشید می گذاشت.

این رصد تاریخی که در فصل هیئت مجموعه کتابهای 18 جلدی شفاء و به قلم دانشمند و نابغه بزرگ ایرانی، ابوعلی سینا ثبت و ضبط شده است، یکی از قدیمی‌ترین اسناد تاریخ بشریت از گذر سیاره زهره محسوب می‌گردد. برای پی بردن به ارزش علمی این رصد کافیست بدانید که ثبت قابل قبول بعدی به هزار سال پس از آن و به زمانه‌ای که تلسکوپ اختراع شده بود، برمی‌گردد.

گذر زهرهگذر زهره


زمین سومین سیاره منظومه شمسی است. قبل از زمین به ترتیب دو سیاره تیر (عطارد) و ناهید (زهره) قرار دارند که در علم نجوم آنها را سیاره های داخلی می نامند. سیاره داخلی چون در داخل مدار زمین به دور خورشید هستند. قرار گرفتن دو سیاره تیر و ناهید میان زمین و خورشید باعث می شود که هر از چند گاهی ساکنان سیاره زمین شاهد گذر یکی از آنها از میان قرص خورشید باشند.

برای دریافت پوستر گذر زهره اینجا کلیک کنیداما فاصله دور این دو سیاره از زمین، کوچکی آنها در مقایسه با قرص عظیم خورشید و نور شدید این ستاره باعث می شود که گذر سیاره‌ای مانند کسوف که گذر ماه از میانه مسیر نور خورشید به زمین است، قابل تشخیص نباشد. راستش را بخواهید اگر ندانید که ناهید قرار است گذر کند، اصلا متوجه آن هم نخواهید شد.

اما این رویداد با عظمت اتفاقی نیست که هر سال و یا حتی هر ده سال یکبار رخ دهد که بشود دیدن آن را به دفعه بعد موکول کرد. با مقایسه سرعت چرخش ناهید و زمین به دور خورشید و با توجه به فاصله این دو سیاره از ستاره درخشان منظومه شمسی متوجه می شویم که گذر زهره از مقابل خورشید در دوره‌های مشابه‌ای رخ نمی‌دهد.

آخرین گذر زهره حدود هشت سال پیش رخ داده که اولین گذر زهره پس از اختراع کامپیوتر به شمار می‌رفته است. گذر بعدی اما تا 105 سال دیگر رخ نخواهد داد. بنابراین فرصت نگاه کردن به سیاره‌ای که به قول ابن سینا همچون خالی بر گونه خورشید می‌نشیند، شانسی است که به احتمال قوی فرزندان ما نیز از آن بی بهره خواهند بود. پس توصیه می‌شود این شانس بزرگ را از دست ندهید.

چهارشنبه هفته آینده، هفده خرداد ۱۳۹۱ از زمانیکه خورشید طلوع می‌کند تا حدود ساعت 9:30 صبح می توانید شاهد بخش پایانی گذر زهره در آسمان ایران باشید. بخش ابتدایی گذر زمانی رخ می دهد که در آسمان ایران هنوز ستاره ها در آسمان می درخشند.

در تهران طبق معمول تا دلتان بخواهد برنامه برای رصد گذر زهره وجود دارد. مرکز علوم و ستاره‌‍شناسی تهران در شمال تهران و برج میلاد در مرکز این شهر برنامه های خود را برای رصد اعلام کرده‌اند. مشهد، بیرجند، کیش، اصفهان، شیراز، تبریز و تقریبا هر شهری که یک گروه نجومی کوچک دارد  برای چهارشنبه صبح  برنامه دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران مراجعه فرمایید.

دقت کنید که رصد گذر زهره از هر نقطه‌ای روی سیاره زمین، منظره خاص خود را دارد. یکی ناهید را می‌بیند که از بالا وارد شده و از میانه خورشید خارج می‌شود و دیگری بر عکس مشاهده می‌کند که الهه زیبایی از میانه وارد شد و از گوشه پایین خورشید خارج شد. این موضوع به یک اصل ساده هندسی وابسته است و منظر متفاوت افراد از یک رویداد واحد که در شکل زیر توضیح داده شده است.

آنچه مسلم است اینکه اگر شما از ایران گذر را رصد می‌‌کنید تماس اول و دوم که به مماس شدن قرص سیاره ناهید از بیرون و درون بر قرص خورشید گفته می‌شود را نخواهید دید چون زمانی رخ می‌دهد که خورشید هنوز طلوع نکرده است. اما شانس دیدن تماس سوم و چهارم را از دست ندهید.

رصد گذر زهره هر چند در ظاهر به نظر تماشای ساده یک پدیده نجومی نادر به نظر می‌رسد اما در باطن آزمایشگاه بی‌نظیری برای ستاره‌شناسان و سیاره شناسان سراسر دنیا است تا با اندازه‌گیری‌های ساده و دقیق بسیاری از پارامترهای اتمسفری، مداری و فیزیکی سیازه زهره را مشخص نمایند. اگر شما هم علاقمند به انجام یک کار علمی و تحقیقاتی در این زمینه هستید حتما به  وب‌سایت شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران و وب‌سایت گروه خاورمیانه آیوتا مراجعه فرمایید.

مقاله‌های علمی   نجوم و سیاره‌شناسی   منظومه شمسی   گذر   گذر زهره   سیاره زهره   سیاره ناهید   ابوعلی سینا   شهرام یزدان‌پناه   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  نسرین  ::
سلام . بسیار بسیار سپاسگزارم از زحمات شما و از اینکه مقاله دانش فضائی را نیز برای اینجانب ارسال میکنید . همیشه شاد و همیشه سلامت باشید

ممنون از شما که از خواندن دانش فضایی لذت می برسد

دانش فضایی:

::  ابی  ::
در مورد ابن سینا اگر اشتباه نکرده باشم موفق به رصد این واقعه شدند
کپلر هم پیش بینی کرده بود

::  melika  ::
درود بر شما بلاخره انتظار هابه پایان رسیدوگذر زهره هم تموم شدخیلی ممنون از مقاله ی خوبتون
به امید مقاله گذر زهره در سال 1496 خورشیدی

::  sمهدیs  ::
سلام
امروز توی خبر 19:30 شبکه یک دو تا دروغ آمریکایی ها رو لو دادن:
1) نرفتن انسان به ماه
2) قضیه پپسی دیشب
اگه تونستین برین ببینین
فکر کنم توی برنامه بعدی آسمان شب در این مورد دوباره توضیح بدین بد نباشه

::  شازده کوچولو  ::
سلام

خدا قوت

ممنون از حضور شما در تارنمای ما

افتخاری بود که نصیب هر کسی نمی شود

باعث افتخار ما بود

دانش فضایی:

::  علیرضا  ::
چرا چند وقته سایت به روز نمیشه؟
ما منتظر کافه فضایی 5 هم هستیم
ممنون

ببخشید با نرم افزار مشکل داشتیم. حل شده و به زودی مطالب جدید در سایت قرار خواهد گرفت

دانش فضایی:

::  مهدی  ::
سلام شما چرا یک مطلب جدید در سایت نمی گذارید

::  کیمیا  ::
سلام.چرا دیگه آپدیت نمی کنید؟
دلمون برای کافه فضایی تنگ شده

::  سنا  ::
دانش فضايي سلام مجدد

باور كن من دوست خوبيم فقط

اين مدت درسا كلافم كرده بود.

وااااااااااااااي

حالا از كجاي اينهمه خبر جذاب شروع كنم؟

::  سنا  ::
ناهيدم زدو موقع امتحانا اومد حتما فيلمش هست

درسته؟

كاش مي ديدم.

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است