دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . پایان هفت دقیقه وحشت

 

جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۸۰۴۸ بار خوانده شده است

دو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه، ۱۶ امرداد ۱۳۹۱

پایان هفت دقیقه وحشت

 
پایان هفت دقیقه وحشت

سرانجام پس از ماه‌ها انتظار صبح امروز٬ ۱۶ امرداد ۱۳۹۱ خورشیدی٬ مریخ‌نورد کنجکاوی برای رسیدن به محبوب سرخ فام خود وارد دروازه جهنم شد که گذر از آن ۷ دقیقه به درازا انجامید اما سرانجام سربلند از این ازمون سخت بیرون آمد و بر خاک مریخ بوسه زد.

 

پایان ۷ دقیقه وحشتدرست مانند دیدن یک فیلم از سری فیلمهای جیمز باند است که آرتیست ماجراجوی داستان اینبار تلاش دارد با انجام عملیاتی وحشتناک قدم بر خاک سیاره بهرام بگذارد . اول ماجرا می‌بینید که قهرمان فیلم ناگهان از اوج آسمان شیرجه می‌زند به پایین٬ سرعتش آنقدر زیاد است که شکی ندارید سقوطش مرگبار خواهد بود. بادیدن شراره‌های آتشی که در اثر سرعت زیادش و در برخورد با جو سیاره مریخ پدید آمده٬ چشمهایتان را می‌بندید و برای سالم رسیدن آرتیست محبوبتان دست به دعا بر می‌دارید. نفستان به شماره افتاده که سرعت شیرجه کم و کمتر می‌شود تا جاییکه دیگر خبری از آتش باقی نمی‌ماند. اما هنوز سرعت نزدیک شدن به سطح سیاره آنقدر زیاد است که ایمان دارید اگر کسی به آرتیسته کمک نکند٬ در اثر برخورد تکه تکه خواهد شد. دارید از شدت استرس مچاله می‌شوید که ناگهان یک چتر نجات بزرگ باز می‌شود و شما نفس راحتی می‌کشید. شروع می‌کنید به لبخند زدن و تلاش می‌کنید با نشان دادن قهرمان زندگیتان به اطرافیان و گفتن اینکه می‌دانستید این یارو از اون جون سخت‌ها است؛ استرس ذخیره شده در بدنتان را خالی کنید که ناگهان یک حماقت بزرگ از قهرمان فیلم سر می‌زند و درست چند صد متری مانده به برخورد با سطح سیاره٬ چتر نجات را رها می‌کند و شیرجه می رود به سمت پایین. برای بار هزارم از آغاز این فیلم که کمتر از ۷ دقیقه از شروعش گذشته٬ شروع می‌کنید به لعنت فرستادن به نویسنده بدجنس سناریوی این فیلم. اما هنوز کلمات در دهانتان کامل نشده که باز هم یک معجزه روی می‌دهد. در کمال ناباوری شما آرتیست محبوبتان چند راکت کوچک زیر کت شیک و اتو خورده‌اش که حالا حسابی داعان شده٬ پنهان کرده و با روشن کردن آنها تلاش می‌کند تا سرعت سرسام‌آور نزدیک شدنش به سطح را کاهش دهد. اما اگر خیال کرده‌اید این پایان ماجرا است٬ زهی خیال باطل! حالا آرتیسته آخرین چشمه‌اش را رو می‌کند. موتورهای راکت متصل به کت همچنان دارند با تمام قدرت سرعت فرود را کاهش می‌دهند که قهرمان افسانه‌ای شما در میانه آسمان٬ کتش را در می‌آورد و از طنابهایی که به کت وصل است٬ آویزان می‌شود. سرعت فرود هر لحظه کمتر و کمتر می‌شود و قهرمان فیلم از طنابها پایین‌تر و پتایین‌تر می‌آید تا اینکه در انتها سوپر قهرمان فیلم ما به نرمی پا بر سطح مریخ می‌گذارد و کت راکتی را رها می‌کند تا برود یک گوشه دیگری از صحنه بیفتد زمین. الان فقط ۷ دقیقه از فیلم گذشته اما شما فکر می‌کنید چند ساعتی است که میخکوب صفحه نمایش شده‌اید. به همین خاطر این دوره کوتاه از آغاز فیلم را ۷ دقیقه وحشت می‌گویند.

اگر فکر می‌کنید این داستان خیالی است٬ صد در صد در اشتباهید. همین امروز صبح٬ ساعت ۱۰ ما با دو تا چشمهای خودمان شاهد این آرتیست‌بازی از طرف مریخ‌نورد جدید ناسا به نام کیوریاسیتی (کنجکاوی) بودیم. حالا این شما و این داستان جیمزباند بازی یک روبات جسور به نام کنجکاوی!

پایان ۷ دقیقه وحشتپایان ۷ دقیقه وحشت


«​کیوریاسیتی» (به معنای کنجکاوی)، نام جدیدترین مریخ‌نورد ناساست كه ماموریت مهم جستجوی آب در سیاره سرخ را برعهده دارد. این مریخ‌نورد یک تنی که برای ساختش حدود ۳ هزار میلیارد تومان پول خرج شده است٬ امروز (۱۶ امرداد ۱۳۹۱) ساعت ۱۰  صبح به وقت تهران  پس از طی ۷ دقیقه وحشتناک و پر تنش٬ به آرامی بر سطح مریخ فرود آمد و تنها دقایقی بعد از فرود نخستین تصاویر ارسال شده از دوربین‌های مسیریاب آن در شبکه جهانی اینترنت منتشر گردید. كنجكاوی بخشی از طرح سه هزار میلیارد تومانی «آزمایشگاه علمی مریخ» است. این مریخ‌نورد در پی یافتن نشانه‌هایی است كه بر قابل سكونت بودن سیاره مریخ در حال حاضر و یا دستکم در دوران قدیم دلالت داشته باشد. از آنجا كه یكی از لوازم ایجاد حیات از آن نوعی كه ما می‌شناسیم، وجود آب مایع است، در نتیجه كنجكاوی هم به دنبال آثار  آب در زیر سطح مریخ می‌گردد.

احتمال یافتن آب در دهانه گیل، جایی كه كنجكاوی روی آن فرود آمد بسیار اندک است اما یافتن فسفات‌ها و خاك رس در زمین‌های كم ارتفاع‌تر محتمل است و می‌تواند شاهدی قوی از وجود آب در این منطقه در دوران قدیم باشد. كنجكاوی با استفاده از تجهیزاتش می‌تواند همچنین اطلاعاتی درباره میزان رطوبت هوا، دما، سرعت باد و سایر پارامترهای هواشناسی مریخ كسب كند و با استناد به آنها، نقشه چرخه بخار آب را در این سیاره ترسیم كند. دانشمندان با استفاده از نتایج این تحقیقات می‌توانند شرایط اقلیمی مریخ را پیش‌بینی كنند و در نهایت، هواشناسی مریخ می‌تواند مسیر یافتن حیات روی این سیاره سرخ را اندكی هموارتر كند.

فروردین ۱۳۸۳ ناسا فراخوانی برای دریافت ایده‌های نو جهت تجهیزات علمی مریخ‌نورد‌های آینده منتشر كرد. زمستان همان سال هشت پیشنهاد برتر انتخاب شدند. طراحی و آزمایش قطعات و تجهیزات هم از واپسین روزهای همان سال آغاز شد. چهار سال بعد تقریبا ساخت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آزمایشگاه علمی مریخ به پایان رسیده بود و قطعات تحت آزمایش بود. فروردین ۱۳۸۸ در سایت رسمی ناسا، یك نظرسنجی برای انتخاب نام آزمایشگاه انجام شد كه در آن ۹ اسم پیشنهاد شده بود و در نهایت نام كنجكاوی برای طرح برگزیده شد. این واژه پیشنهاد یك دانش‌آموز سال ششم از شهر كانزاس بود. كنجكاوی سرانجام اوایل زمستان سال گذشته از پایگاه فضایی كیپ كاناورال به فضا پرتاب شد و نهایتا امروز به سطح سیاره سرخ رسید.

برای انتخاب مكان فرود كنجكاوی، در سال‌های اخیر سه كارگروه تشكیل شد. ابتدا مكان‌های انتخاب شده روی سطح مریخ ۳۳ نقطه بود. پس از برگزاری اولین كارگروه، تعداد آنها به ۵۰ نقطه افزایش یافت. اما در جلسات دوم و سوم و با بررسی دقیق هر یك از مكان‌ها و حذف گزینه‌ها، در نهایت چهار نقطه از مریخ انتخاب شد كه از میان آنها، دهانه گیل(Gale) انتخاب پایانی اعضای كارگروه بود. دانشمندان برای انتخاب محل دقیق فرود كنجكاوی، معیارهای زیادی داشتند كه تعدادی از آنها عبارت است از: غنی بودن خاك فرودی به لحاظ وجود مواد معدنی نظیر مواد معدنی هیدروژن‌دار، سولفات‌ها، وجود هماتیت‌ها و اكسید فلزات، مواد سیلیكاتی و حتی تركیبات كلر. معیار دیگر انتخاب مكان، قرار گرفتن در عرض جغرافیایی كمتر از ۴۵ درجه و ارتفاع كمتر از یك كیلومتر نسبت به سطح متوسط مریخ بوده است.

آزمایشگاه علمی مریخ چهار هدف اصلی را در سطح سیاره سرخ دنبال می‌كند که عبارتند از:

۱ ـ جستجوی علائم حیات در مریخ در گذشته
۲ ـ مطالعه اقلیم مریخ
۳ ـ مطالعه زمین‌شناسی مریخ
۴ ـ برنامه‌ریزی برای سفر انسان به مریخ

دکتر فیروز نادری٬ از مدیران ارشد جی.پی.ال درمصاحبه با پوریا ناظمی درباره روشهای جستجو برای حیات در مریخ‌نورد کنجکاوی می‌گوید: "برای اینکه زندگی، حداقل به شکلی که در زمین می‌شناسیم را در جای دیگری بتوان یافت، حداقل به سه عامل نیاز داریم. اولین آن‌ها آب و مورد دوم، مواد معدنی آلی (ارگانیک) است. یعنی مواد مبتنی بر کربن که می‌توانند ساختارهای مولکولی بزرگ‌تر و پیشرفته تر را بسازند. به همین دلیل ما ابزارهایی را به همراه مریخ نورد کنجکاوی به مریخ فرستاده‌ایم که به دنبال این مواد ارگانیک بگردد و بتواند نشانه های آن را پیدا کند. سومین عاملی که حیات احتمالی فعلی– و نه در گذشته – لازم دارد، نوعی انرژی شیمایی است. اگر موجودی الآن وجود داشته باشد، باید بتواند به کمک این انرژی سوخت و ساز خود را انجام دهد. مأموریت اصلی کنجکاوی در این مرحله، جستجوی مواد ارگانیک است."

آیا کنجکاوی بشر در مریخ منجر به یافتن همدمی کوچک حتی از نوع مولکول‌های آلی خواهد شد و یا ما باید همچنان غم تنهایی را بر دوش بکشیم؟ و یا شاید این فضولی‌ها و رفت و آمدهای مکرر ما به سیاره سرخ٬ خود عاملی برای برهم خوردن تعادل طبیعی این همسایه زمین شود. نظر شما چیست؟

. شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر٬ نویسنده و مدرس دانش و فناوری فضایی  .

دانش فضایی مطالعه این مطالب را نیز به شما توصیه می‌کند:
  
...باکتری‌های فضانورد در راه مریخ
   ...گياهانی که برای سفر به مریخ آماده می‌شوند
   ..."مریخ۵۰۰"، فضانوردانی که سفر به مریخ را شبیه‌سازی می‌کنند

رویدادهای فضایی   مریخ   سفر به مریخ   مریخ نورد   کیوریاسیتی   کنجکاوی   شهرام یزدان‌پناه   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  habib  ::
فرود بر روی مریخ واقعا مجذوب کننده است
با تشکر از دانش فضایی

::  مسيح  ::
سلام.
انتظار بيشتري از شما تو تابستون داريم

::  parastoo  ::
سلام.
امیدوارم ماموریتش رو به خوبی انجام بده. یه سوال.
چرا عکسی که میگیره سیاه سفیده؟
ممنون

عکسهای اولیه از دوربین های ناوبری بودند. به تدریج عکسهای رنگی هم ارسال خواهند شد.

دانش فضایی:

::  ایرانی آریامهر  ::
هیچ جمله ای مثل اینجا که گفته اید: «دکتر فیروز نادری از مدیران ارشد جی.پی.ال ناسا» دل من رو آتیش نزد. تا کی همه نخبه های دنیا ایرانی باشن ولی جاشون تو خود ایران خالی باشه؟ چه خاکی تو سر کنیم؟ هی بشینیم مقصر پیدا کنیم خوبه؟ بابا مریخ رو هم فتح کردن سند زدن به اسم نوه هاشون ما هنوز...

شما که اهل نجوم و فضانوردی هستید باید یک خورده قلبتون را از سیم خاردارهای مرزهای جغرافیایی بزرگتر کنید

دانش فضایی:

::  سامان  ::
عالی بود من خیلی علاقمند به تحقیقات فضایی هستم اگر میشد مطالب و کتب( و یا ادرس انها را ) استفهان هاوکینگ را دراختیار علاقمند میگذاشتید و مطلب دومم در ایران جایی هست که بشود با تلسکوپ اسمان و فضا را رصد کرد-ممنون

در هر شهری که هستید به سراغ انجمن نجوم شهرتان بروید. راه ساده تر هم خرید یک تلسکوپ ساده و ارزان قیمت است.

دانش فضایی:

::  mostafa mp69  ::
سلام بر همگی
خوشحالم که هر روز بر تعداد علاقمندان اضافه می شود. در پاسخ تکمیلی آقا سامان:
راه آسانتر این است که خودت یکی بسازی. تلاش خودتان را بکنید.

بسیار هم عالی
اما نفرمودید چطوری خودشان یک تلسکوپ بسازند!

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است