صفحه نخست » انوشه انصاری، اولین ایرانی در فضا » گردشگری فضایی در گذر زمان

 

ثبت در لیست Favorites

اولین کسی باشید که مطالب جدید دانش فضایی را میخوانید!
::  عضو شوید  ::

  خوراک‌داغ‌کن دانش فضایی   خوراک دانش فضایی   دانش فضایی در توییتر   دانش فضایی در فرندفید   دانش فضایی در دلیشز   دانش فضایی در فرندفا   دانش فضایی در وی‌ویو   دانش فضایی در گوگل‌ریدر   گروه دانش فضایی در گوگل   دانش فضایی در فیس‌بوک .

وب‌سايت شخصي انوشه انصاري
وب‌سایت شخصی خانم انوشه انصاری
وبلاگ خانم انوشه انصاری
 

آخرین مطالب  .  زندگی‌نامه انوشه  .  جایزه ایكس  .  گردشگری فضایی در گذر زمان  .  كپسول فضایی سایوز

انوشه انصاری  انوشه انصاری  انوشه انصاری  انوشه انصاری  انوشه انصاری  انوشه انصاریAnousheh Ansari  Anousheh Ansari  Anousheh Ansari  Anousheh Ansari 

یک تصویر خیالی از هتلی فضایی که به نزدیکی زحل رسیده است.

گردشگری فضایی یكی از راه‌های استفاده تجاری از فضاست. تحقیقات، بازار قابل ملاحظه‌ای را برای این عرصه نشان می‌دهد كه با توجهات به موقع و سرمایه‌‌گذاری‌های به جا می‌تواند پیشرفت چشمگیر و سودآوری قابل‌ ملاحظه‌ای داشته باشد. رفتن به فضا یكی از آرمان‌های بشری است و بسیاری از مردم، ترسی از پرداخت مبالغ سنگین برای رسیدن به این آرزو را ندارند.
به زودی طیف جدیدی از ابرساختار‌ها بین زمین و مدارهای پایینی زمین به‌وجود خواهد آمد و تورهای مسافرتی فضایی, گردشگران را به‌صورت منظم و قانونمند به این ابرساختارها منتقل خواهند كرد.

با به وجود آمدن ابرساختارها، شماری از تسهیلات و امكانات مداری نیز به سرعت ساخته خواهند شد. به دلیل تشكیل تورهای مسافرتی فضا، رفت و آمد بین زمین و فضا، ایمن‌تر، سریع‌تر و با فواصل زمانی كوتاه‌تری انجام خواهد شد. پروازهای زیرمداری، سفرهای كوتاه مداری، هتل‌های مداری ساده و اولیه و پس از این مراحل مقدماتی، سفر به ماه و اقامتی كوتاه مدت در هتل‌های آن فعالیت‌هایی هستند كه دیری نخواهد گذشت كه عملی خواهند شد.

پروازهای زیرمداری سرنشین‌دار تا چند سال اینده میسر خواهند بود. این پروازها امکان سفر به فضا را برای طیف وسیعی از مردم مقدور خواهند کرد. حدس زده می‌شود قیمت بلیت در ابتدا بسیار بالا باشد ولی مطمئناً با سرعتی غیرقابل پیش‌بینی افت خواهد كرد. پروازهای مداری سرنشین‌دار نیز به همین منوال محقق خواهند شد. روزی كه چارلز لیندبرگ، در سال 1927، اولین پرواز هوایی غیرنظامی را با طی مسیر طولانی پاریس تا نیویورك انجام داد كمتر كسی پیش‌بینی می‌كرد كه صنعت هوانوردی روزی به اندازه‌ای پیشرفت كند كه به یك صنعت چندین میلیارد دلاری در جهان تبدیل شود. بنابراین می‌توان امیدوار بود روزی برسد كه مسافرت فضایی نیز در سراسر دنیا انجام پذیر شود. به عبارت ساده‌تر مردم محموله‌های اینده فضاپیماها خواهند بود.در مورد گردشگری فضایی احتمالات برای 25 سال اینده امیدواركننده است. مشتاقان فضا و سفر به فضا می‌توانند ابعاد و دورنمای بازار در حال شكل‌گیری را نظاره‌گر باشند.

باید بدانیم مسافرت فضایی نوش‌داروی مناسبی برای همه بیماران جهان مدرن نیست, اما می‌تواند به بهبود وضعیت سیاره زمین كمك كند. بسیاری از فضانوردان كه امكان دیدن زمین را از فضا داشته‌اند, اظهار كرده‌اند كه دیدگاه آنان از زمین و جهان به علت این تجربه, تغییر كرده است. آنها نسبت به موضوع سیاره زمین بسیار بیشتر از منافع ملی حساسیت نشان می‌دهند. بنابراین، هنگامی كه میلیون‌ها انسان از فضا دیدن كنند, می‌توان انتظار داشت كه وضعیت سیاره زمین در حال بهترشدن است....  نخستین گردشگران فضایی جهان

در دهه 80, چهل در صد از بزرگسالان، یعنی چیزی در حدود 80 میلیون نفر از مردم ایالات متحده، آرزو داشتند به فضا سفر كنند. تحقیقات نشان داده است كه در ژاپن و ایالات متحده در سال‌های اخیر ده‌ها میلیون تن از مردم در هر كشور علاقه داشته‌اند به فضا بروند و حاضر بوده‌اند در این راه پول خرج كنند اما بزرگترین مانعی كه اغلب مردم به آن اشاره می‌كنند هزینه سرسام‌آور چنین سفرهایی است.

از زمان اولین پرواز انسان به فضا، این فكر كه دسترسی به فضا برای تمام مردم امكان‌پذیر شود، مطرح بوده است. فعالیت‌های انجام گرفته در این زمینه در طی این مدت چشمگیر نبوده است و از بین تمام كسانی كه به فضا رفته‌اند تنها چند نفر افراد معمولی دیده می‌شوند. از ابتدای عصر فضا، كه از 4 اكتبر 1957 با پرتاب اولین ماهواره ساخت دست بشر آغاز شد تا كنون تعداد زیادی به فضا رفته‌اند اما از بین آنها تنها چند نفری افراد عادی بوده‌اند و بقیه را فضانوردان و دانشمندان تشكیل می‌داده‌اند. در بین این چند نفر مسافر فضا، تنها سه نفر هزینه سفر خود را پرداخته‌اند و هزینه سایر فضاگردها (فردی که به منظور سیاحت راهی فضا می‌شود)  را مؤسسات و شرکتهایی تقبل کرده‌اند که با اهداف تجاری و یا تبلیغاتی همراه بوده است.

تا قبل از انهدام ایستگاه فضایی میر، دو نفر از افراد عادی به این ایستگاه سفر كردند. در دسامبر سال 1990، تویوهیرو آكی‌یاما، خبرنگار 48 ساله ژاپنیاز شرکت ژاپنی TBS برای مأموریت یك هفته‌ای، با هزینه 12 میلیون دلار، به میر فرستاده شد. به این ترتیب، او عنوان اولین خبرنگار جهان در فضا را از آن خود کرد. پس از او هلن شارمن 27 ساله در سال 1991 به میر پرواز كرد. او یك شیمی‌دان انگلیسی بود که پس از برنده شدن در مسابقه‌ای كه بانك نارودنی مسكو در لندن ترتیب داده بود، با فایق آمدن بر 13000 رقیب، شانس مسافرت به فضا را به دست آورد. بخشی از هزینه 10 میلیون دلاری سفر 8 روزه شارمن به ایستگاه فضایی میر را بیمه‌گر پروژه و بقیه را بانك نارودنی پرداخت كردند.

اما غیر از این افراد خوش‌شانس كه بدون پرداخت هزینه‌های سنگین یک سفر فضایی از جیب خود و بدون اینكه فضانورد، محقق، دانشمند و یا فردی سیاسی باشند، شانس رفتن به فضا برایشان فراهم شد، تا كنون سه نفر از شهروندان عادی جهان با هزینه شخصی به فضا سفر كرده‌اند. این سه نفر كه هزینه سفرشان را خود پرداخته‌ و با میل و رضای شخصی به این اقدام دست زدند، نخستین گردشگران فضایی جهان و گشایند‌گان دروازه‌های این عرصه جدید محسوب می‌شوند.. دنیس تیتو، نخستین فضاگرد (گردشگر فضایی) جهان .

دنیس تیتو
اولین فضانوردی است كه با هزینه شخصی خود و به عنوان  گردشگر به فضا سفر كرده است. تیتو چهل سال پس از اولین پرواز فضایی بشر, راهی فضا شد.

دنیس تیتو

علاقه وی برای سفر به فضا زمانی شروع شد كه با پرتاب موفقیت آمیز ماهواره اسپوتنیك-1، عصر فضا آغاز شد. در آن زمان وی در دوران نوجوانی به سر می‌برد و پدرش كه یك كارگر مهاجر ایتالیایی بود, آرزوهای وی را احمقانه می‌پنداشت.
در 28 آوریل 2001 , 40 سال پس از اولین پرواز فضایی بشر, وی به پدر و مادر خود ثابت كرد كه رویاهایش احمقانه و دور از دسترس نبوده است. تیتو در دوران جوانی برای رسیدن به هدفش تمام نیروی خود را متمركز نمود و تمام تلاش خود را به کار برد تا در برنامه‌های فضایی ایالات متحده شركت کند.

 پس از اتمام تحصیلاتش و دریافت مدرك كارشناسی در زمینه هوا و فضانوردی، و اخذ مدرك كارشناسی ارشد در زمینه علوم مهندسی، سرانجام تیتو در سن 23 سالگی كارش را با آزمایشگاه پیشرانش جت متعلق به سازمان فضایی ناسا به عنوان مهندس هوافضا آغاز كرد. در مدتی كه تیتو در جی.پی.ال ناسا كار می‌كرد، مسئول طراحی چند مسیر فضاپیمای مارینر به مارس و مریخ بود.
تیتو پس از مدتی كار در ناسا را رها كرد و حرفه مدیریت سرمایه‌گذاری را در پیش گرفت. دلیل این امر چنان‌كه خود او اظهار می‌كند، بی‌علاقگی او به امور فضایی نبوده است، بلكه سودآوری بیشتر مد نظرش بود كه البته اگر به دنبال سود بیشتر و كار پرمنفعت‌تری نبود نمی‌توانست اولین گردشگر فضا شود. در سال 1973 او یك شركت مدیریت سرمایه‌گذاری تأسیس كرد. این كار باعث شد كه سرمایه شخصی وی پس از مدت كوتاهی به 250 میلیون دلار برسد. در حال حاضر او مدیر اجرایی شركت شركای ویلشایر است كه در امر مشاوره در زمینه خدمات فناوری و مدیریت سرمایه گذاری فعالیت می‌كند.

از زمانی كه وی شغل خود را تغییر داد هرگز علاقه‌اش را به فضا و وفاداریش را به برنامه‌های فضایی ملی از دست نداد. علاوه بر این، رؤیای دیرینه‌اش را همچنان در سر می‌پروراند و سرانجام پس از اینكه آمادگی رفتن به فضا را در خود و شرایط سازمان فضایی روسیه را در حمل مسافر به فضا مناسب دید، اقدامبه کاری کرد که تا آن زمان سابقه نداشت.

ناسا شرایط پرواز مسافر شخصی با شاتل فضایی را نداشت، ولی دولت روسیه حاضر بود در ازای اخذ وجه ( نسبتاً بالا ) این كار را انجام دهد. در زمانی كه وی برای رفتن به فضا اقدام كرد ایستگاه فضایی میر پابرجا بود و خود وی شخصاً دوست داشت به میر پرواز كند، در ابتدای امر هم برنامه او برای رفتن به میر تنظیم شده بود ولی با انهدام میر وخارج شدن از رده ایستگاه‌های فضایی این برنامه منتفی و قرار شد كه تیتو به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز كند. پس از طی مراحل مختلف و ملاحظات لازم، در ژانویه سال 2001 دنیس تیتو, قرارداد سفر فضایی خود را امضا كرد.

تیتو به شهرک ستارگان كه یك پایگاه آموزشی فضایی روسی در خارج از مسكو است رفت و در آنجا مجموعاً در حدود 800 ساعت آموزش دید. آموزش‌های وی درباره خدمات اورژانس، برنامه‌های اصلی حیاتی، تمریناتی که مربوط به وضعیت صعود و سقوط میشد و همچنین تمرین شرایط بی‌وزنی در جاذبه صفر, آموزش لازم برای مراقبت شخصی، آشنایی با سیستمهای مهندسی و نیز تمریناتی در زمینه خانه‌داری جهت انجام امور شخصی در ایستگاه فضایی بود. ماهیت پرواز تیتو با سایر پروازهایی كه تا آن زمان انجام می‌گرفت تفاوت داشت، او نه یك فضانورد بلكه یك شهروند معمولی محسوب می‌شد. آموزش‌های وی متناسب با نوع و ماهیت سفرش صورت می‌گرفت. آموزش‌های دامنه‌دار، او را برای انجام بسیاری از كارهای لازم و ضروری یک سفر فضایی آماده كرده بود.

در تاریخ 28 آوریل سال 2001 این تاجر لوس‌آنجلسی در سن 59 سالگی به آرزوی دیرین خود رسید و با فضاپیمای روسی سایوز از پایگاه بایكونور قزاقستان به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز كرد. تیتو می‌گوید این بهترین تجربه‌ای بوده است كه تا به حال در زندگی‌اش داشته. تیتو به مدت هشت روز در فضا به سر برد و در ششم ماه مه به زمین بازگشت.


. مارك شاتل‌ورث، دومین فضاگرد (گردشگر فضایی) جهان .

Mark Shuttleworth

دومین فردی كه به منظور گردش و سیاحت به فضا سفر کرد،مارك شاتل‌ورث بود. وی كه تاجر میلیونری اهل آفریقای جنوبی است اولین آفریقایی فضانورد محسوب می‌شود. در 25ام آوریل 2002 مارك سوار بر كپسول فضایی سایوز با سریالTM-34 از پایگاه بایكنور در قزاقستان، سفر هیجان‌انگیز خود را آغاز کرد و دو روز بعد، پس از پهلوگیری سایوز در کنار ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) ، اقامت 8 روزه مارک در فضا آغاز شد.
مارک شاتل‌ورث در این سفر آزمایشاتی علمی نیز درباره ایدز و ژنتیک انجام داد. سفر وی که در مجموع ده روز به طول انجامید، 20 میلیون دلار برایش آب خورد. مارک در زمان سفر یک تاجر موفق 28 ساله بود.


. گرگوری اولسن، سومین فضاگرد (گردشگر فضایی) جهان .

گرگوری السن 
دانشمند و تاجری اهل ایالات متحده امریكا است که در اکتبر سال 2005 میلادی و در سن 60 سالگی به سفری فضایی به مقصد ایستگاه بین المللی فضایی رهسار شد و بدین ترتیب عنوان سومین فضاگرد دنیا را از آن خود کرد. گرگوری برای این سفر 10 روزه و خارق العاده به فضا، 20 میلیون دلار پرداخت كرده بود. به گفته خود وی این سفر نه تنها ارزش این قیمت را داشته بلكه هم‌اكنون او بیشتر مایل است چنین تجربه‌ای را دوباره تكرار كند.

Gregory Olsen

وی در 30 سپتامبر 2005 در ساعت 11:55 دقیقه به وقت محلی با فضاپیمای سایوز به طرف ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز كرد. پهلوگیری فضاپیما با ایستگاه فضایی در 3 اكتبر به‌ آرامی و با موفقیت انجام شد.
وی خاطره‌انگیزترین موضوع در سفر چند روزه‌اش را، شناوری در اطراف ایستگاه فضایی و تماشای منظره زمین عنوان كرد. به عقیده او لحظه كنده شدن از زمین نیز، زمانی كه راكت از زمین جدا می‌شود، لحظه بسیار هیجان انگیزی بوده است. در طول اقامت در ایستگاه فضایی السن تجارب سفرش را با دانش‌آموزان از طریق برنامه رادیویی در میان می‌گذاشت. او سرانجام  در 10ام‌ اكتبر و پس از اقامتی ده روزه در فضا، به زمین بازگشت.

گرگوری السن با انجام این سفر عنوان سومین گردشگر فضایی را به دست آورد. السن نیز مانند دو گردشگر قبلی پیش از پرواز به ایستگاه بین المللی فضایی برای کسب آمادگی به منظور انجام چنین سفر پر مخاطره ای، تن به آموزشها و تمرینات سخت و فشرده سازمان فضایی روسیه داد. تمرینات مانند دو فضاگرد قبلی در شهرک ستارگان، جایی نزدیک مسکو، انجام میشد.


.   .   .   .   .   .   .   .   .  .   .   .   .   .   .   .   .   .   .
 

تاکنون، سفر هر سه گردشگر فضایی را شركت توریستی ماجراجویی‌های فضایی که دفتر آن درآرلینگتون، ایالت ویرجینیای آمریکا قرار دارد ترتیب داده است. بی‌شک هزینه، وقت و تلاشی که این انسانهای بی‌باک در راه گردشگری فضایی صرف کرده‌اند زمینه‌ساز پیشرفت‌های چشمگیر و روشنی‌بخش راه تاریک آینده تجاری‌سازی فضا خواهد بود. انتظار می‌رود با ورود بخش خصوصی به فضا و تجاری‌سازی فعالیتهای فضایی، انگیزه و شرایط بهتری برای دستیابی به فضا ایجاد شود.

انوشه انصاری که تا چند روز آینده به عنوان چهارمین فضاگرد راهی مدار زمین و ایستگاه بین‌المللی فضایی خواهد شد، در مصاحبه‌ای شرایط خاص این گونه سفرها را چنین عنوان کرده است که: "سفر به فضا مانند سایر سفرهایی که تجربه کرده‌ایم نیست. شما اگر بخواهید برای تعطیلات خود برنامه‌ای بریزید با یک آژانس مسافرتی تماس می‌گیرید و با پرداخت هزینه‌های مربوط به آن و بستن چمدان‌هایتان راهی سفری به هر جای روی زمین می‌شوید. اما یک توریست فضایی علاوه بر هماهنگی‌های بسیار و پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور مجبور به طی 6 ماه دوره و آموزش بسیار فشرده و سختی است که بدون آن، انجام چنین سفری مقدور نمی‌باشد."

انوشه انصاری نیز مانند سه گردشگر فضایی قبل از خود، از بایکنور قزاقستان و در حالی که سوار بر کپسول معروف فضایی سایوز است راهی ایستگاه بین المللی فضایی می‌شود. "دانش فضایی" سفری امن و دور از خطر برای نخستین فضانورد ایرانی آرزو میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گردشگری فضایی، مراجعه فرمایید به:
    
...  شرکت ماجراجوییهای فضایی

     ... انجمن گردشگری فضایی
     ... بنیاد جایزه ایکس
     ... كپسول فضایی سایوز
     ... وب سایت انوشه انصاری
    ... فرودگاه فضایی، تحقق یك رؤیا

. لیلا خلج زاده، پژوهشگر علوم و فناوری فضایی  .
 
 

آخرین پستهای منتشر شده دانش فضایی

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

همكارانتقدیم به
انوشه انصاری
اولین فضانورد ایرانی
از طرف
کیوان زرگری

 

با عضو شدن در لیست علاقهمندان  دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وبسایت را میخوانید:

::  عضو شوید  ::
 

دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی فید آر اس اس دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در دلیشز
دانش فضایی در ویکی‌پدیا دانش فضایی در بلاگر گوگل گروپ دانش فضایی دانش فضایی در گوگل‌باز گوگل ریدر دانش فضایی
دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در فرندفید دانش فضایی در پیغامک دانش فضایی در وی‌ویو دانش فضایی در بیپ‌فا

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

 

" دانش فضایی " از اشخاص حقیقی یا حقوقی زیر كه با حمایتهای مالی و معنوی خود باعث تشویق و دلگرمی ما در انجام این هدف بزرگ شده‌اند صمیمانه تشكر می‌نماید:

  پرتال بانوان ايران        شبكه دي

 برداشت از مطالب وب‌سایت  دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ایجاد لینك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است