دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . نجوم و سیاره‌شناسی . فضا کجا است !!؟

 

یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۵۹۳۳۸ بار خوانده شده است

جمعه، ۳۰ تير ۱۳۸۵

فضا کجا است !!؟

 
فضا کجا است !!؟

فضا کجاست؟ اغلب درباره سفرهای فضایی مطالبی می‌شنویم، اما به راستی مرز بين فضا و زمین کجاست؟ از چه منطقه‌ای باید گذر كنیم تا اسم‌ ما نیز در فهرست پرافتخار فضانوردان ثبت شود؟ این مقاله تلاش دارد تا به این پرسش اولیه پاسخ گوید.

 

.  منبع  :  WIKIPEDIA - The free encyclopedia  .

فضا کجا است؟ اغلب درباره سفرهای فضایی مطالبی می‌شنویم، اما به راستی مرز بین فضا و زمین کجا است؟ از چه منطقه‌ای باید گذر کنیم تا اسم‌ ما نیز در فهرست پرافتخار فضانوردان ثبت شود؟ این مقاله تلاش دارد تا به این پرسش اولیه پاسخ گوید.

فضای بیرونی [Outer Space]  که به اختصار فضا نیز نامیده می‌شود، به منطقه‌ای نسبتاً خالی از جهان اطلاق می‌گردد که بعد از لایه جو اجرام سماوی قرار دارد. بنابراین اگر در ماه  زندگی کنیم، پا در ماه و سر در فضا داریم چون این جرم سماوی فاقد جو است اما اوضاع در زمین متفاوت است و برای رسیدن به فضا باید کیلومترها از سطح این جرم سماوی دور شویم.

NOAA  نمایی از لایه‌های مختلف جو زمین -
لایه‌های مختلف جو زمین

در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان جهان هستی را به سه منطقه فضای خاکی، فضای جوی و فضای بیرونی تقسیم کرد. فضای خاکی بخشی از جهان را تشکیل می‌دهد که مولکولهای جامد با گرد آمدن در کنار هم جرمی سماوی را تشکیل داده باشند. فضای جوی قسمتی از دنیا است که چگالی مولکولهای گاز در آن به قدری است که نمی‌توان آن فضا را تهی فرض کرد. جو ناهید، زمین، بهرام یا قسمت اعظم سیاره‌های مشتری‌گونه مانند مشتری، کیوان و اورانوس از این دسته هستند. اما فضای بیرونی منطقه‌ای است که علی‌رغم تصور عامه مردم خالی و تهی نمی‌باشد بلکه چگالی مواد در این ناحیه بسیار اندک است. در فضای بیرونی غالباً گاز هیدروژن، یونها، ذرات تشکیل دهنده اتم (الکترونها و پروتونها) و گاهی اوقات غبارهای فضایی یافت می‌شود اما میزان این مواد در گستره عظیم این منطقه چنان کم است که می‌توان به نسبت فضای خاکی و یا جوی، آنجا را تهی فرض کرد.

زمین از جمله مناطقی در جهان است که هر سه فضا را در خود دارد. مرز بین فضای خاکی و فضای جوی کاملاً مشخص و معلوم می‌باشد. اما برعکس مرز مشخصی بین فضای جوی و فضای بیرونی وجود ندارد. جو زمین با افزایش ارتفاع رقیق می‌شود و به تدریج جای خود را به فضای بیرونی می‌دهد. از این رو مرزی مجازی برای گذر از فضای جوی به فضای بیرونی تعریف شده است. با توجه به کاربردها و نگاه‌های متفاوت چندین مرز به وجود آمده است.

طبق تعریف فدراسیون بین‌المللی هوانوردی، خط کارمن [Karman Line] در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح متوسط دریاها مرز بین هوا و فضا است. این تعریف به این دلیل انتخاب شده است که بعد از این ارتفاع غلظت جو به دلیل افزایش ناگهانی و شدید دما به قدری کاهش می‌یابد که می‌توان از نیروی پسای ناشی از برخورد مولکولهای جو با شئ پرنده صرف‌نظر کرد و یا از منظری دیگر غلظت جو زمین به قدری کاهش می‌یابد که سرعت لازم برای تولید نیروی برآ توسط هواپیماها از سرعت لازم مداری فضاپیماها بیشتر می‌شود.

از دیگر سو طبق تعریف رسمی ایالات متحده آمریکا فردی که قادر باشد در ارتفاعی بیش از ۸۰ کیلومتر از سطح زمین پرواز کند، مفتخر به کسب عنوان فضانورد خواهد شد. این ارتفاع جایی است که لایه مزوسفیر [Mesosphere] تمام می‌شود. اما مهندسان طراح هوافضا، هنگام طراحی و یا شبیه‌سازی بازگشت اجرام به جو زمین، گذر از ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری را عبور از مرز فضا به جو می‌شناسند. سرعت بسیار زیاد اجسام در بازگشت به جو دلیل تفاوت دیدگاه این دسته از مهندسان با گروه اول است. در سرعتهای بسیار زیاد، جو رقیق فاصله بین ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۰۰ کیلومتری، پسای اتمسفری قابل توجهی تولید می‌کند.

فضای بیرونی خود شامل تقسیمات فراوانی است. بخشی از فضای بیرونی که در داخل منظومه شمسی  قرار دارد را فضای بین سیاره‌ای می‌نامند. با گذر از هلیوپاس ( [Heliopause] مرز منظومه شمسی، جاییکه بادهای خورشیدی با بادهای ستاره‌ای کهکشان راه‌شیری برخورد می‌کنند) وارد  قسمتی از فضای بیرونی می‌شویم که به آن فضای بین ستاره‌ای می‌گویند. در قدم بعدی با گذر از مرز کهکشان راه شیری وارد منطقه بسیار جدید و شگفت‌انگیزی می‌شویم که از آن با فضای بین کهکشانی یاد می‌شود.

عدم وجود جو در فضای بیرونی (یا به عبارت بهتر، غلظت بسیار اندک گاز و ذرات جامد در آن منطقه)، این قسمت از جهان را برای رصد آسمان در تمام گستره طول موج امواج الکترومغناطیسی ایده‌آل ساخته است. فقط در چنین محیطی است که تلسکوپ فضایی هابل قادر به دریافت امواجی از ۱۴ میلیارد سال پیش می‌گردد. امروزه بیشتر دانش ما از فضا مرهون چنین امکان بدیعی است که بشر را قادر می‌سازد فارغ از اغتشاشات جو بر موجی که دریافت می‌کند، وسعت دانش خود را افزایش دهد.

بودن در فضای بیرونی خطرات بی‌شماری برای موجودات زنده به همراه دارد.

 اولین خطر برای نوعی از زندگی که ما می‌شناسیم، عدم وجود اکسیژن است. نوع بشر برای بقا به اکسیژن جو احتیاج مبرم دارد و تنها هفت دقیقه نبود آن را تحمل می‌کند.

خطر دوم مربوط به فشار بسیار بسیار اندک هوا است که می‌توان آن را صفر فرض نمود. بدن انسان بعد از سالها بودن در شرایط سطح زمین خود را با فشار یک اتمسفری جو  مطابقت داده است. به این منظور ما فشار داخلی معادل یک اتمسفر در بدن خود داریم تا همچون یک قوطی خالی در اثر فشار جو زمین له نشویم . در شرایط خلاء این فشار داخلی باعث دردسر خواهد شد. البته موجود زنده‌ای که شرایط خلاء را تجربه می‌کند در اثر فشار داخلی دچار از هم‌ پاشیدگی نخواهد شد اما اتفاقات ناگوار دیگری برایش روی خواهد داد. برای مثال آب در اندام سطحی مانند چشمها و پوست شروع به جوشیدن و تبخیر شدن مي‌کند، مویرگها در اثر فشار داخلی پاره خواهند شد و مرگ دردناکی در انتظار وی خواهد بود.

.  شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر علوم و فناوری فضایی   .

 

شهرام یزدان‌پناه   مقاله‌های علمی   نجوم و سیاره‌شناسی   فضا   خط کارمن   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  dararadmanesh  ::
از فضا چه خبر ؟

::  حمید همایونی  ::
مطالب این سایت بسیار جالب وشگفت انگیز است با این اطلاعاتی که هر فرد در اینگونه مقالات میخواند دیدگاه انسان را نسبت به جهان هستی تغییر میدهد دست همه شما نازنینان را می بوسم وخسته نباشید عرض میکنم در این راه موفق باشید

::  jeni andersoon  ::
oh my god right on

::  سيد هادي   ::
پسرمن 12 ساله است و علاقه شديدي به فضا و فضا نوردي دارد لطفا با توجه به علاقه ايشان مطالب مور انتخابتان را ارسال نماييد

::  alit.tavakoli  ::
عاليث بود

::  nil0o  ::
من عاشق فضا هستم و همیشه آرزو داشتم به فضا برم. امیدوارم که یک روز بتوانم برم.

::  اویس  ::
تشکر خیلی عالی بود

::  علي رايگان  ::
خیلی جذابه خدای بزرگ چه چیز هایی آفریده

::  داود  ::
من عاشق فضا نوردی ام
ممنون میشم اطلاعاتی در این باره برام بفرستین

در هر موردی که مایل به دریافت اطلاعات هستید، کافیست اطلاع دهید تا مقاله‌ای تهیه و در همین وب‌سایت منتشر شود

دانش فضایی:

::  تینا  ::
سلام مطلب خیلی عالیی بود. من عاشق فضا هستم.

::  یه بنده خدا  ::
بددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد نبود

::  S.F  ::
من از كودكي عاشق پرواز بودم و با اين اميد و آرزو درسم را ادامه دادم و هرجا مطلبي در مورد پرواز مي ديدم در اولين فرصت مطالعه مي كردم بعدها به مطالب و موضوعات فضايي علاقه مند شدم و هيچ چيز به اندازه مسائل فضايي مرا جلب نمي كرد و همه برنامه و تصميمات زندگيم متكي برآن افكاربود هنوز هم علاقمند هستم و اميدوارم روزي بتوانم به فضا سفر كنم . به اميد آن روز -- هر مطالبي از موضوعات پرواز و فضا ارسال فرماييد تشكر و قدرداني مي نمايم

ما هم امیدواریم که روزی سفر به فضا آنقدر در دسترس باشد که همه بتوانند به فضا سفر کنند.

دانش فضایی:

::  نفيسه قنبري  ::
با سلام
لطفاً به اين سؤال پسر 8 ساله‌ام پاسخ دهيد
در فضا شب است يا روز ؟
با سپاس فراوان

روز و شب در اثر گردش زمین به دور محور خودش ایجاد می‌شود. بنابراین اگر فضانوردی آنقدر از زمین دور شود که سایه زمین روی فضاپیمای او نیافتد٬ همیشه روز را تجربه خواهد کرد.

دانش فضایی:

::  ahmad khaled  ::
در فضا چقدر سياره وجود دارد

در منظومه شمسی ما ۸ عدد اما تعداد سیارات فراخورشیدی نامشخص است و لیست آنها هر روز در حال بزرگتر شدن می‌باشد

دانش فضایی:

::  A.F  ::
خیلی عالــــــــــــــــــی بود

ما در دانش فضایی بسیار مسروریم که مقاله مورد توجه شما قرار گرفته است.

دانش فضایی:

::  حسین عزیزی  ::
خوب است

::  كبری  ::
اگه ممكنه مطالبی كه در وبلاگتون دارين واسم ايميل كنيد. ممنون

لطفا برای دریافت مطالب روی ایمیل٬ عضو خبرنامه دانش فضایی شوید. لینک آن در پایین منوی سمت راست قرار دارد.

دانش فضایی:

::  مصطفی ناروئی  ::
هر کسی برای خودش میگوید عاشق فضاست ولی من دیوانه ای فضا هستم ایا ممکن است روزی به فضا بروم هر کاری که بگوئید میکنم حتی حاضرم به جای موش ازمایشگاهی از من استفاده شود

امیدواریم روزی با عنوان پر افتخار فضانورد ایرانی آن بالاها برایمان ترانه ای ایران زمزمه کنید. اگر بلد نیستید از همین حالا در فکر حفظ کردنش باشید. آینده نزدیکتر از آنی است که فکرش را می‌کنید.

دانش فضایی:

::  ذوالفقارخانی  ::
سلام من گوینده برنامه رادیویی الگورا 1330 هستم
برنامه ای که در ایستگاه فضایی است. امیدوارم بتونیم با
شما همکاری کنیم

باعث افتخار ما است

دانش فضایی:

::  ملیکا  ::
من واقعا عاشق فضام و شما را در وبم لینک کردم من تا سال پیش ارزو داشتم فضانورد شوم اما متاسفانه در ایران ایم امکان به هیچ عنوان وجود ندارد من در مجله شما هم عضو شده ام امیدوارم اطلاعات لازم را به من بدهد

راستش را بخواهید همه ما هم که در اینجا دور هم جمع شده‌ایم آرزو داریم روزی به فضا سفر کنیم. اما نمی‌دانیم اگر قرار باشد دست روی دست بگذاریم کسی دنبالمان خواهد آمد یا نه؟

دانش فضایی:

::  ذوالفقارخانی  ::
سلام استاد
خوشحالم از پاسخ شما
اگه امکان داره با ما در ارتباط باشید و در جلسات رادیویی ما حضور بهم برسانید .آیا امکانش هست؟ اگر بله بفرمایید تا هماهنگ کنیم
جوابیه در وبلاگ ما از شما ممنون

منظور شما کدامیک از همکاران دانش فضایی است؟

دانش فضایی:

::  پريسا  ::
لطفا در مورد اسم هاي ديگر سياره ها هم بگوييد

::  نرگس  ::
بخشيد اجرام سماوي چيه؟

اجرام سماوی به هر چیز طبیعیی که در کیهان هست می‌گویند. مثل سیاره‌ها، قمرهای آنها، خرده سیارک‌ها، دنباله‌دارها، ستاره‌ها و یا هر چیز دیگری

دانش فضایی:

::  سینا سوجه  ::
جهان مثل یه اب عمیق که هر چی بیشتر فکر بهش کنی بیشتر توش غرق میشی اما تنها راه غرق نشدن اندیشیدن است

خلاصه چکار کنیم؟!! فکر کنیم یا نکنیم؟!!!

دانش فضایی:

::  مرتضي  ::
عالي بود درباره نظريه رشته هاهم مطلب بگذاريد

::  سمیه خدابنده لو  ::
من عاشق فضانوردیم ممنون

اینجا همه عاشق فضانوردی هستند. به خانه خودتون خوش آمدید

دانش فضایی:

::  مهرداد فرجزاده  ::
خيلي مفيد و پر محتوا بود سپاس فراوان

سپاس از شما که وقت گذاشتید برای خواندن این مطلب

دانش فضایی:

::  مینا یشمی  ::
خوب نبود.عالی بود دستتون درد نکنه

::  سحر  ::
لطفا فیلم های مستند از فضا برایم بفرستید خیلی علاقه مندم با تشکر

::  سارا  ::
عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود

::  سروش فرامرزي  ::
وب سايت جالبي است اما عكس جالب ندارد.

::  mansoureh  ::
من عاشق فضا و فضانوردی هستم.خیلی جالب بود

::  عباس ابراهيميان فر  ::
خواهشمندم مطالب جديدفضائي روبرام ايميل كنيد

::  sahar tajdar  ::
خیلی جالب بود مخصوصا اون قسمت تبخیر آب بدن. دستتون درد نکنه

من یک سوال داشتم:
میشه یک کم هم درباره کهکشانها و منظومه شمسی توضیح بدین؟

سلام
خوشحالیم که از خواندن مطالب دانش فضایی لذت می‌برید. در مورد کهکشانها و منظومه شمسی حتما مطالب بیشتری کار خواهیم کرد اما تا آن موقع نگاهی به این مقاله درباره منظومه شمسی بیاندازید.
سامانه خورشیدی

دانش فضایی:

::  فاطمه  ::
سلام.
سایتتون خیلی خیلی عالیه.ممنون از مطالبتون

باعث افتخاره که به وبلاگ منهم سرس بزنید...
space15.blogfa.com

::  آرش  ::
عالی بود دستت درد نکنه

::  فاطمه  ::
thanks alot from all members of this group. I like space very much and want you to contact with the space scientist to share the best idea. again thank u very much.

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است