دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . تاریخچه سفر به فضا . گردشگری فضایی در گذر زمان

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۱۶۱۰ بار خوانده شده است

جمعه، ۱۷ شهریور ۱۳۸۵

گردشگری فضایی در گذر زمان

 
گردشگری فضایی در گذر زمان

گردشگری فضایی يکی از راه‌های استفاده تجاری از فضا است. تحقیقات، بازار قابل ملاحظه‌ای را برای اين عرصه نشان می‌دهد که با توجه به موقع و سرمايه‌‌گذاری‌های به جا می‌تواند پیشرفت چشمگیر و سودآوری قابل‌ ملاحظه‌ای داشته باشد. سفر به فضا يكی از آرمان‌های بشری است و بسياری از مردم، ابایی از پرداخت مبالغ سنگين برای رسيدن به اين آرزو را ندارند. تاکنون سه نفر سفر به فضا را با هزینه شخصی خود تجربه کرده اند. انوشه انصاری بعد از سفر آتی خود، چهارمین توریست فضایی جهان خواهد شد.

 

گردشگری فضایی عرصه جدیدی در صنعت گردشگری است که ارائه‌ای نو و دنیایی تازه را در این صنعت مطرح کرده و آینده روشنی برای آن قابل تصور است. روزی خواهد رسید که هرکس بتواند برای سفر به فضا به آژانس‌های گردشگری فضایی مراجعه کرده٬ برای خود و یا اعضای خانواده‌اش بلیط سفر به فضا تهیه کند.

یک تصویر خیالی از هتلی فضایی که به نزدیکی زحل رسیده است.

گردشگری فضایی یکی از راه‌های استفاده تجاری از فضاست. تحقیقات، بازار قابل ملاحظه‌ای را برای این عرصه نشان می‌دهد که با توجهات به موقع و سرمایه‌‌گذاری‌های به جا می‌تواند پیشرفت چشمگیر و سودآوری قابل‌ ملاحظه‌ای داشته باشد. سفر به فضا یکی از آرمان‌های بشری است و بسیاری از مردم، ترسی از پرداخت مبالغ سنگین برای رسیدن به این آرزو را ندارند.
به زودی طیف جدیدی از ابرساختار‌ها بین زمین و مدارهای پایینی زمین به‌وجود خواهد آمد و تورهای مسافرتی فضایی, گردشگران را به‌صورت منظم و قانونمند به این ابرساختارها منتقل خواهند کرد.

با به وجود آمدن ابرساختارها، شماری از تسهیلات و امکانات مداری نیز به سرعت ساخته خواهند شد. به دلیل تشکیل تورهای مسافرتی فضا، رفت و آمد بین زمین و فضا، ایمن‌تر، سریع‌تر و با فواصل زمانی کوتاه‌تری انجام خواهد شد. پروازهای زیرمداری، سفرهای کوتاه مداری، هتل‌های مداری ساده و اولیه و پس از این مراحل مقدماتی، سفر به ماه و اقامتی کوتاه مدت در هتل‌های آن فعالیت‌هایی هستند که دیری نخواهد گذشت که عملی خواهند شد.

پروازهای زیرمداری سرنشین‌دار تا چند سال آینده میسر خواهند بود. این پروازها امکان سفر به فضا را برای طیف وسیعی از مردم مقدور خواهند کرد. حدس زده می‌شود قیمت بلیت در ابتدا بسیار بالا باشد ولی مطمئناً با سرعتی غیرقابل پیش‌بینی افت خواهد کرد. پروازهای مداری سرنشین‌دار نیز به همین منوال محقق خواهند شد.

روزی که چارلز لیندبرگ، در سال ۱۹۲۷، اولین پرواز هوایی غیرنظامی را با طی مسیر طولانی پاریس تا نیویورک انجام داد کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که صنعت هوانوردی روزی به اندازه‌ای پیشرفت کند که به یک صنعت چندین میلیارد دلاری در جهان تبدیل شود. بنابراین می‌توان امیدوار بود روزی برسد که مسافرت فضایی نیز در سراسر دنیا انجام پذیر شود. به عبارت ساده‌تر مردم محموله‌های اینده فضاپیماها خواهند بود. در مورد گردشگری فضایی احتمالات برای ۲۵ سال اینده امیدوارکننده است. مشتاقان فضا و سفر به فضا می‌توانند ابعاد و دورنمای بازار در حال شکل‌گیری را نظاره‌گر باشند.

باید بدانیم مسافرت فضایی نوش‌داروی مناسبی برای همه بیماران جهان مدرن نیست, اما می‌تواند به بهبود وضعیت سیاره زمین کمک کند. بسیاری از فضانوردان که امکان دیدن زمین را از فضا داشته‌اند, اظهار کرده‌اند که دیدگاه آنان از زمین و جهان به علت این تجربه, تغییر کرده است. آنها نسبت به موضوع سیاره زمین بسیار بیشتر از منافع ملی حساسیت نشان می‌دهند. بنابراین، هنگامی که میلیون‌ها انسان از فضا دیدن کنند, می‌توان انتظار داشت که وضعیت سیاره زمین در حال بهترشدن است.... نخستین گردشگران فضایی جهان

در دهه ۸۰, چهل در صد از بزرگسالان، یعنی چیزی در حدود ۸۰ میلیون نفر از مردم ایالات متحده، آرزو داشتند به فضا سفر کنند. تحقیقات نشان داده است که در ژاپن و ایالات متحده در سال‌های اخیر ده‌ها میلیون تن از مردم در هر کشور علاقه داشته‌اند به فضا بروند و حاضر بوده‌اند در این راه پول خرج کنند اما بزرگترین مانعی که اغلب مردم به آن اشاره می‌کنند هزینه سرسام‌آور چنین سفرهایی است.

از زمان اولین پرواز انسان به فضا، این فکر که دسترسی به فضا برای تمام مردم امکان‌پذیر شود، مطرح بوده است. فعالیت‌های انجام گرفته در این زمینه در طی این مدت چشمگیر نبوده است و از بین تمام کسانی که به فضا رفته‌اند تنها چند نفر افراد معمولی دیده می‌شوند. از ابتدای عصر فضا، که از ۴ کتبر ۱۹۵۷ با پرتاب اسپوتنیک۱ ٬اولین ماهواره ساخت دست بشر آغاز شد تا کنون تعداد زیادی به فضا رفته‌اند اما از بین آنها تنها چند نفری افراد عادی بوده‌اند و بقیه را فضانوردان و دانشمندان تشکیل می‌داده‌اند. در بین این چند نفر مسافر فضا، تنها سه نفر هزینه سفر خود را پرداخته‌اند و هزینه سایر فضاگردها (فردی که به منظور سیاحت راهی فضا می‌شود)  را مؤسسات و شرکتهایی تقبل کرده‌اند که با اهداف تجاری و یا تبلیغاتی همراه بوده است.

تا قبل از انهدام ایستگاه فضایی میر، دو نفر از افراد عادی به این ایستگاه سفر کردند. در دسامبر سال ۱۹۹۰، تویوهیرو کی‌یاما، خبرنگار ۴۸ ساله ژاپنی از شرکت ژاپنی TBS برای مأموریت یک هفته‌ای، با هزینه ۱۲ میلیون دلار، به میر فرستاده شد. به این ترتیب، او عنوان اولین خبرنگار جهان در فضا را از آن خود کرد. پس از او هلن شارمن ۲۷ ساله در سال ۱۹۹۱ به میر پرواز کرد. او یک شیمی‌دان انگلیسی بود که پس از برنده شدن در مسابقه‌ای که بانک نارودنی مسکو در لندن ترتیب داده بود، با فایق آمدن بر ۱۳۰۰۰ رقیب، شانس مسافرت به فضا را به دست آورد. بخشی از هزینه ۱۰ میلیون دلاری سفر ۸ روزه شارمن به ایستگاه فضایی میر را بیمه‌گر پروژه و بقیه را بانک نارودنی پرداخت کردند.

اما غیر از این افراد خوش‌شانس که بدون پرداخت هزینه‌های سنگین یک سفر فضایی از جیب خود و بدون اینکه فضانورد، محقق، دانشمند و یا فردی سیاسی باشند، شانس رفتن به فضا برایشان فراهم شد، تا کنون سه نفر از شهروندان عادی جهان با هزینه شخصی به فضا سفر کرده‌اند. این سه نفر که هزینه سفرشان را خود پرداخته‌ و با میل و رضای شخصی به این اقدام دست زدند، نخستین گردشگران فضایی جهان و گشایند‌گان دروازه‌های این عرصه جدید محسوب می‌شوند.. دنیس تیتو، نخستین فضاگرد (گردشگر فضایی) جهان .

دنیس تیتو
اولین فضانوردی است که با هزینه شخصی خود و به عنوان  گردشگر به فضا سفر کرده است. تیتو چهل سال پس از اولین پرواز فضایی بشر٬ راهی فضا شد.

دنیس تیتو

علاقه وی برای سفر به فضا زمانی شروع شد که با پرتاب موفقیت آمیز ماهواره اسپوتنیک-۱، عصر فضا آغاز شد. در آن زمان وی در دوران نوجوانی به سر می‌برد و پدرش که یک کارگر مهاجر ایتالیایی بود, آرزوهای وی را احمقانه می‌پنداشت.
در ۲۸ آوریل ۲۰۰۱ , ۴۰ سال پس از اولین پرواز فضایی بشر, وی به پدر و مادر خود ثابت کرد که رویاهایش احمقانه و دور از دسترس نبوده است. تیتو در دوران جوانی برای رسیدن به هدفش تمام نیروی خود را متمرکز نمود و تمام تلاش خود را به کار برد تا در برنامه‌های فضایی ایالات متحده شرکت کند.

 پس از اتمام تحصیلاتش و دریافت مدرک کارشناسی در زمینه هوا و فضانوردی، و اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه علوم مهندسی، سرانجام تیتو در سن ۲۳ سالگی کارش را با آزمایشگاه پیشرانش جت متعلق به سازمان فضایی  ناسا به عنوان مهندس هوافضا آغاز کرد. در مدتی که تیتو در جی.پی.ال ناسا کار می‌کرد، مسئول طراحی چند مسیر فضاپیمای مارینر به مارس و مریخ بود.

تیتو پس از مدتی کار در ناسا را رها کرد و حرفه مدیریت سرمایه‌گذاری را در پیش گرفت. دلیل این امر چنان‌که خود او اظهار می‌کند، بی‌علاقگی او به امور فضایی نبوده است، بلکه سودآوری بیشتر مد نظرش بود که البته اگر به دنبال سود بیشتر و کار پرمنفعت‌تری نبود نمی‌توانست اولین گردشگر فضا شود. در سال ۱۹۷۳ او یک شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری تأسیس کرد. این کار باعث شد که سرمایه شخصی وی پس از مدت کوتاهی به ۲۵۰ میلیون دلار برسد. در حال حاضر او مدیر اجرایی شرکت شرکای ویلشایر است که در امر مشاوره در زمینه خدمات فناوری و مدیریت سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند.

از زمانی که وی شغل خود را تغییر داد هرگز علاقه‌اش را به فضا و وفاداریش را به برنامه‌های فضایی ملی از دست نداد. علاوه بر این، رؤیای دیرینه‌اش را همچنان در سر می‌پروراند و سرانجام پس از اینکه آمادگی رفتن به فضا را در خود و شرایط سازمان فضایی روسیه را در حمل مسافر به فضا مناسب دید، اقدامبه کاری کرد که تا آن زمان سابقه نداشت.

ناسا شرایط پرواز مسافر شخصی با شاتل فضایی را نداشت، ولی دولت روسیه حاضر بود در ازای اخذ وجه ( نسبتاً بالا ) این کار را انجام دهد. در زمانی که وی برای رفتن به فضا اقدام کرد ایستگاه فضایی میر پابرجا بود و خود وی شخصاً دوست داشت به میر پرواز کند، در ابتدای امر هم برنامه او برای رفتن به میر تنظیم شده بود ولی با انهدام میر وخارج شدن از رده ایستگاه‌های فضایی این برنامه منتفی و قرار شد که تیتو به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کند. پس از طی مراحل مختلف و ملاحظات لازم، در ژانویه سال ۲۰۰۱ دنیس تیتو, قرارداد سفر فضایی خود را امضا کرد.

تیتو به شهرک ستارگان که یک پایگاه آموزشی فضایی روسی در خارج از مسکو است رفت و در آنجا مجموعاً در حدود ۸۰۰ ساعت آموزش دید. آموزش‌های وی درباره خدمات اورژانس، برنامه‌های اصلی حیاتی، تمریناتی که مربوط به وضعیت صعود و سقوط میشد و همچنین تمرین شرایط بی‌وزنی در جاذبه صفر, آموزش لازم برای مراقبت شخصی، آشنایی با سیستمهای مهندسی و نیز تمریناتی در زمینه خانه‌داری جهت انجام امور شخصی در ایستگاه فضایی بود. ماهیت پرواز تیتو با سایر پروازهایی که تا آن زمان انجام می‌گرفت تفاوت داشت، او نه یک فضانورد بلکه یک شهروند معمولی محسوب می‌شد. آموزش‌های وی متناسب با نوع و ماهیت سفرش صورت می‌گرفت. آموزش‌های دامنه‌دار، او را برای انجام بسیاری از کارهای لازم و ضروری یک سفر فضایی آماده کرده بود.

در تاریخ ۲۸ آوریل سال ۲۰۰۱ این تاجر لوس‌آنجلسی در سن ۵۹ سالگی به آرزوی دیرین خود رسید و با فضاپیمای روسی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کرد. تیتو می‌گوید این بهترین تجربه‌ای بوده است که تا به حال در زندگی‌اش داشته. تیتو به مدت هشت روز در فضا به سر برد و در ششم ماه مه به زمین بازگشت.


. مارک شاتل‌ورث، دومین فضاگرد (گردشگر فضایی) جهان .

Mark Shuttleworth

دومین فردی که به منظور گردش و سیاحت به فضا سفر کرد،مارک شاتل‌ورث بود. وی که تاجر میلیونری اهل آفریقای جنوبی است اولین آفریقایی فضانورد محسوب می‌شود. در ۲۵ام آوریل ۲۰۰۲ مارک سوار بر کپسول فضایی سایوز با سریالTM-۳۴ از پایگاه بایکنور در قزاقستان، سفر هیجان‌انگیز خود را آغاز کرد و دو روز بعد، پس از پهلوگیری سایوز در کنار ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) ، اقامت ۸ روزه مارک در فضا آغاز شد.
مارک شاتل‌ورث در این سفر آزمایشاتی علمی نیز درباره ایدز و ژنتیک انجام داد. سفر وی که در مجموع ده روز به طول انجامید، ۲۰ میلیون دلار برایش آب خورد. مارک در زمان سفر یک تاجر موفق ۲۸ ساله بود.


.  گرگوری اولسن، سومین فضاگرد (گردشگر فضایی) جهان .

گرگوری السن
 دانشمند و تاجری اهل ایالات متحده امریکا است که در اکتبر سال ۲۰۰۵ میلادی و در سن ۶۰ سالگی به سفری فضایی به مقصد ایستگاه بین المللی فضایی رهسار شد و بدین ترتیب عنوان سومین فضاگرد دنیا را از آن خود کرد. گرگوری برای این سفر ۱۰ روزه و خارق العاده به فضا، ۲۰ میلیون دلار پرداخت کرده بود. به گفته خود وی این سفر نه تنها ارزش این قیمت را داشته بلکه هم‌کنون او بیشتر مایل است چنین تجربه‌ای را دوباره تکرار کند.

Gregory Olsen

وی در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۵ در ساعت ۱۱:۵۵ دقیقه به وقت محلی با فضاپیمای سایوز  به طرف ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کرد. پهلوگیری فضاپیما با ایستگاه فضایی در ۳ کتبر به‌ آرامی و با موفقیت انجام شد.
وی خاطره‌انگیزترین موضوع در سفر چند روزه‌اش را، شناوری در اطراف ایستگاه فضایی و تماشای منظره زمین عنوان کرد. به عقیده او لحظه کنده شدن از زمین نیز، زمانی که رکت از زمین جدا می‌شود، لحظه بسیار هیجان انگیزی بوده است. در طول اقامت در ایستگاه فضایی السن تجارب سفرش را با دانش‌آموزان از طریق برنامه رادیویی در میان می‌گذاشت. او سرانجام  در ۱۰ام‌ کتبر و پس از اقامتی ده روزه در فضا، به زمین بازگشت.

گرگوری السن با انجام این سفر عنوان سومین گردشگر فضایی را به دست آورد. السن نیز مانند دو گردشگر قبلی پیش از پرواز به ایستگاه بین المللی فضایی برای کسب آمادگی به منظور انجام چنین سفر پر مخاطره ای، تن به آموزشها و تمرینات سخت و فشرده سازمان فضایی روسیه داد. تمرینات مانند دو فضاگرد قبلی در شهرک ستارگان، جایی نزدیک مسکو، انجام میشد.


.   .   .   .   .   .   .   .   .  .   .   .   .   .   .   .   .   .   .
 

تاکنون، سفر هر سه گردشگر فضایی را شرکت توریستی ماجراجویی‌های فضایی که دفتر آن درآرلینگتون، ایالت ویرجینیای آمریکا قرار دارد ترتیب داده است. بی‌شک هزینه، وقت و تلاشی که این انسانهای بی‌باک در راه گردشگری فضایی صرف کرده‌اند زمینه‌ساز پیشرفت‌های چشمگیر و روشنی‌بخش راه تاریک آینده تجاری‌سازی فضا خواهد بود. انتظار می‌رود با ورود بخش خصوصی به فضا و تجاری‌سازی فعالیتهای فضایی، انگیزه و شرایط بهتری برای دستیابی به فضا ایجاد شود.

انوشه انصاری که تا چند روز آینده به عنوان چهارمین فضاگرد راهی مدار زمین و ایستگاه بین‌المللی فضایی خواهد شد، در مصاحبه‌ای شرایط خاص این گونه سفرها را چنین عنوان کرده است که: "سفر به فضا مانند سایر سفرهایی که تجربه کرده‌ایم نیست. شما اگر بخواهید برای تعطیلات خود برنامه‌ای بریزید با یک آژانس مسافرتی تماس می‌گیرید و با پرداخت هزینه‌های مربوط به آن و بستن چمدان‌هایتان راهی سفری به هر جای روی زمین می‌شوید. اما یک توریست فضایی علاوه بر هماهنگی‌های بسیار و پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور مجبور به طی ۶ ماه دوره و آموزش بسیار فشرده و سختی است که بدون آن، انجام چنین سفری مقدور نمی‌باشد."

انوشه انصاری نیز مانند سه گردشگر فضایی قبل از خود، از بایکنور قزاقستان و در حالی که سوار بر کپسول معروف فضایی سایوز است راهی ایستگاه بین المللی فضایی می‌شود. "دانش فضایی" سفری امن و دور از خطر برای نخستین فضانورد ایرانی آرزو میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گردشگری فضایی، مراجعه فرمایید به:
     ... کپسول فضایی سایوز
     ... سفر انوشه انصاری به فضا
     ... فرودگاه فضایی، تحقق یک رؤیا
     ... سفر به فضا با فضاپیمای خانگی
     ... شرکت ماجراجوییهای فضایی
     ... انجمن گردشگری فضایی
     ... بنیاد جایزه ایکس
 

. لیلا خلج زاده، پژوهشگر علوم و فناوری فضایی  .

مقاله‌های علمی   تاریخچه سفر به فضا   لیلا خلج‌زاده   توریسم فضایی   گردشگری فضایی   فضاگرد   آینده صنعت فضایی   سفر تجاری به فضا   دنیس تیتو   مارک شاتل ورث   گرگوری اولسن   انوشه انصاری   تویوهیرو کی‌یاما   سایوز   کپسول فضایی سایوز   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است