دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . تاریخچه سفر به فضا . بايكنور، مكاني رؤيايي در انتهاي راهي بسيار سخت

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۲۴۷۰۲ بار خوانده شده است

چهارشنبه، 22 شهريور 1385

بايكنور، مكاني رؤيايي در انتهاي راهي بسيار سخت

 
بايكنور، مكاني رؤيايي در انتهاي راهي بسيار سخت

انوشه انصاري كه تا كمتر از يك هفته ديگر عنوان نخستين فضانورد ايراني را از آن خود خواهد كرد، در اقدامي جذاب، دست به انتشار وبلاگي زده است تا خوانندگان از نزديك با احساسات و هيجانات يك سفر فضايي آشنا شوند. گروه "دانش فضايي" با توجه به اهميت مطالب منتشر شده در اين وبلاگ، هر از چند گاهي جالبترين پستهاي منتشر شده را ترجمه و در اختيار خوانندگان فارسي زبان قرار خواهد داد. در ادامه يكي از زيباترين مطالب منتشر شده تا اين لحظه را خواهيد خواند.

 

. منبع :وبلاگ انوشه انصاري  .

انوشه انصاري كه تا كمتر از يك هفته ديگر عنوان نخستين فضانورد ايراني را از آن خود خواهد كرد، در اقدامي جذاب، دست به انتشار وبلاگي زده است تا خوانندگان از نزديك با احساسات و هيجانات يك سفر فضايي آشنا شوند. گروه "دانش فضايي" با توجه به اهميت مطالب منتشر شده در اين وبلاگ، هر از چند گاهي جالبترين پستهاي منتشر شده را ترجمه و در اختيار خوانندگان فارسي زبان قرار خواهد داد. در ادامه يكي از زيباترين مطالب منتشر شده تا اين لحظه را خواهيد خواند:

سلام به دنيا، من نمي‌دانم اكنون چه كسي اين مطلب را خواهد خواند. شايد تو دختري جوان باشي كه كنجكاوي بيشتر درباره من بداني، شايد مرد جواني هستي كه از تصوير من در روزنامه‌ها خوشت آمده  و شايد تو هم يكي از آنهايي باشي كه هميشه رؤياي سفر به فضا را در سر داشته‌اند و مشتاقانه مي‌خواهند بدانند كه  در زمان تحقق اين آرزوي ديرينه، چه احساسي سراغشان خواهد آمد.

انوشه انصاري در داخل كپسول فضايي سايوز مشغول تمرينات فضايي
من در داخل كپسول فضايي سايوز مشغول تمرينات فضايي

شايد شما درباره جايزه انصاري X چيزهايي شنيده‌ايد و مايليد بدانيد كه آينده براي من، برنامه‌هايم و جايزه X چه نقشه‌هايي كشيده است. شايد هم شما يك ايراني هستيد كه مي‌خواهيد درباره زني كه در ايران به دنيا آمده و اكنون راهي سفر به فضا است، بيشتر بدانيد و شايد هم شما به اشتباه اين صفحه را باز كرده باشيد.

در هر حال، هر كه هستيد و به هر دليلي كه اين مطلب را مي‌خوانيد، ورودتان را به وبلاگ خود، خوش‌آمد مي‌گويم. اين اولين وبلاگي است كه من در آن مي‌نويسم. من يك فضانورد خصوصي هستم اما با توجه به اتفاقاتي كه افتاد، احساس وظيفه كردم كه بايد تجربياتم را با ديگران در ميان بگذارم.

ممكن است شما هم بدانيد كه من از دوم سپتامبر (11 شهريور 1385) تا كنون در پايگاه فضايي بايكنور واقع در كشور قزاقستان در قرنطينه قبل از پرواز  به سر مي‌برم. شما مي‌توانيد با مراجعه به وب‌سايتهاي شبكه فضايي روسيه و دانش‌نامه ويكي‌پديا، اطلاعات زيادي درباره پايگاه فضايي بايكنور به دست آوريد.

من تعدادي تصوير از اين مكان تهيه كرده‌ام كه مي‌تواند تصور بهتري براي شما از جايي كه اكنون در آن به سر مي‌برم ايجاد نمايد. پايگاه فضايي بايكنور همان مكان تاريخي است كه 45 سال پيش يوري‌گاگارين از آنجا راهي مدار زمين شد و بدين ترتيب اولين انساني شد كه پا به فضا نهاد. همچنين از همين جا بود كه در سال 1963 نخستين زن فضانورد دنيا، والنتينا تروشكوا، سفر خود به فراتر از مرز فضا را آغاز كرد.

از همان سالهاي نخستين عصر فضا، يك رسم همچنان پابرجا مانده است. طبق اين سنت 60 ساله هر فضانورد پس از بازگشت از فضا يك درخت در اين مكان كاشته است (و گاهي اوقات كه شانس يار نبوده، درختان توسط همقطاران آنها با اشك و اندوه بر زمين استوار شده). من هم اميدوارم قادر به كاشت درخت خود باشم. من تصاويري از درختان گاگارين و تروشكوا را برايتان ارسال كرده‌ام. اينجا مسيري بسيار طولاني توسط فضانوردان درختكاري شده كه منظره‌اي بديع در صحراي بايكنور ايجاد نموده است.

درخت يوري گاگارين
درخت يوري گاگارين

هر كدام از اين درختان به دست فضانوردي  كاشته شده است
هر كدام از اين درختان به دست فضانوردي  كاشته شده است

موضوع جالبي كه در مورد پرتابهاي فضايي روسيه قابل ذكر است، تعدد مراسم و سنتهاي اين كشور در اين مورد مي‌باشد. هر قدر كه به زمان پرتاب نزديكتر مي‌شويد، مراسم بيشتري در انتظار شما خواهد بود. همانطور كه زمان مي‌گذرد، اطلاعات من از اين آداب و رسوم افزايش مي‌يابد. اين سنتها و مراسم متنوع و شاد از اين روزها لحظاتي خاطره انگيز و به ياد ماندني مي‌سازند. من تصاويري از مراسم  امتحان ابعادي فضانوردان جهت جا شدن در لباس فضايي و بالا بردن پرچم كشورها در مقابل هتل فضانوردان برايتان ارسال كرده‌ام. اين تصاوير همچنين در وب‌سايت اردوي چهارهم ناسا نيز آمده است.

حالا كه شما مي‌دانيد من كه هستم اجازه بدهيد بگويم چرا اينجا هستم...

در سالهاي خيلي خيلي گذشته و در جايي  خيلي خيلي دور دختركي عادت داشت شبها چشم به آسمان شهرش، تهران، بدوزد و ستاره‌هاي چشمك‌زن را با اشتياق تمام نظاره كند. آن موقع‌ها آسمان چندان آلوده نبود و مي‌شد اجرام نوراني و زيباي بي‌شماري را در آسمان ديد. تابستانها كه خانواده آن دخترك براي خواب به پشت‌بام (در متن اصلي بالكون آمده) مي‌رفتند تا از خنكاي طبيعت بهره‌ ببرند، دختر قصه ما عميقاً به آسمان اسرار آميز شب مي‌نگريست و از خود مي‌پرسيد: "آنجا چه چيزهايي در انتظار ما است؟ آيا آنجا هم كسي از داخل رخت‌خوابش به آسمان نگاه مي‌كند؟ آيا مي‌شود او را دي و با او دوست شد؟ آيا مي‌توان روزي در فضاي مرموز و اعجاب‌براگيز بيرون از زمين طعم رها بودن را چشيد؟"

تقدير چنين بود كه بشود...

اگر شما از دخترك قصه ما مي‌پرسيديد كه "آيا مي‌خواهي به فضا سفر كني؟" فوراً با جواب مشتاقانه "بله" روبرو مي‌شديد و اگر از او مي‌پرسيديد كه "فكر مي‌كني روزي به آرزويت براي پرواز در فضا دست خواهي؟"، اميدوارانه پاسخ مي‌داد "حتماً" و امروز آن لحظه‌اي كه آرزوها تحقق مي‌يابند نزديك شده است...

من در ايران به دنيا آمدم و تا سن 16 سالگي نيز آنجا زيستم. سپس به همراه خانواده‌ام به ايالات متحده آمريكا هجرت كردم. در آمريكا بود كه من در رشته مهندسي برق فارغ‌التحصيل شده و موفق به اخذ درجه ليسانس گرديدم و خوشبختانه همه چيز محيا بود تا من به سبك رؤيايي آمريكايي زندگي كنم. اشتباه برداشت نكنيد، راه رسيدن به بايكنور بسيار سخت و پر دست‌انداز بود. موانع بسياري را پشت سر گذاشتم و تلاطمهاي زيادي را تحمل كردم تا بتوانم از بايكنور براي شما مطلب بنويسم. اما نكته مهم اين است كه من رؤياهايم را فرو نگذاشتم و سرسختانه براي رسيدن به آن تلاش كردم. اميدوارم سفر فضايي من الگويي باشد براي همه كساني كه آرزويي بزرگ در سر دارند. آرزو مي‌كنم رؤياهايتان را رها نكنيد و براي رسيدن به آنها مسيري درست برگزينيد و تا روزي كه آرزوهايتان محقق شوند تحمل داشته باشيد. من همچنين اميدوارم همانطور كه خود مي‌بينم، قادر به نشان دادن فضا و كيهان به شما باشم و بتوانم اهميت فراوان كشف فضا و دست‌يابي به آن را براي نوع بشر برايتان شرح دهم. ما به رؤياپردازان و پژوهشگران جواني احتياج داريم كه به آسمان خيره شوند و مقدمات زندگي در فضا را ايجاد نمايند.

در روزهاي آينده تا زماني كه پروازم آغاز شود، احساسات و برداشتهاي خود را درباره اين سفر برايتان خواهم نوشت. همچنين شما را از پاره‌اي از جزئيات سفرم به فضا و مراسم و آداب و سنن قبل از آن آگاه خواهم كرد. من قصد دارم كه زندگي چند هفته آينده خود را با شما قسمت كنم. شريك من باشيد.

انوشه انصاري
شنبه،  9 سپتامبر 2006 مصادف با 18 شهريور 1385

ما در همين جا آرزو مي‌كنيم كه خانم انصاري پس از بازگشت از اين سفر تاريخي، درخت خود را با دست خويش در بايكنور بكارند به نشانه ريشه‌اي كه ما در اين خاك كهن، سياره آبي رنگ زمين، داريم. "دانش فضايي" اميدوار است سفر خانم انصاري باعث علاقه‌مند شدن جوانان باهوش و مستعد ايراني به زمينه‌هاي علمي و به خصوص دانش و فناوري فضايي شود. همچنين با توجه به پيشگام بودن خانواده انصاري در جهت اعطاي جوايز و كمك‌هاي مالي به پروژه‌هاي فضايي، اميدواريم اين رويداد باعث شود، دوباره  فرهنگ اصيل و ريشه‌دار ما ايرانيان در جهت كمك و بخشش مالي براي مطالعات و پژوهشهاي علمي، فرهنگي و هنري كه قدمتي طولاني در اصول و آيين ايراني-اسلامي ما دارد، احيا گردد.

براي مطالعه بيشتر مراجعه فرماييد به:
     ...  زندگينامه انوشه انصاري
     ...  سمینار ماهنامه نجوم درباره سفر انوشه انصاري، نخستین فضانورد ایرانی
     ...  سفري براي نديدن مرزها
     ...  پرواز انوشه انصاري 4 روز به تأخير افتاد
     ...  رؤياي كودكي انوشه انصاري به واقعيت نزديك مي‌شود
     ...  انوشه انصاري باعث ايجاد تغييراتي در كپسول فضايي سايوز شد
     ...  انوشه انصاري به جاي دايسوكه انوموتو راهي فضا خواهد شد
     ...  انوشه انصاري بهار آينده راهي فضا خواهد شد

. شهرام یزدان پناه، پژوهشگر علوم و فناوری فضایی  .
 

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است