دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . انتشارات فضایی . کتاب: نخستین‌های فضانوردی همراه با حوادث فضایی آمد

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۳۷۸۲ بار خوانده شده است

شنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۸۸

کتاب: نخستین‌های فضانوردی همراه با حوادث فضایی آمد

 
کتاب: نخستین‌های فضانوردی همراه با حوادث فضایی آمد

تاريخ کيهان‌نوردی از همان نخستين روزهای آغازين شاهد لحظه‌های بحرانی زیادی بوده زيرا کيهان‌نوردی گام نهادن در مرزهای ناشناخته است. دانشمندان، مهندسان و بالاخره کيهان‌نوردان در مسير توسعه و حرکت به جلو، هر لحظه با پديده‌های جديدی مواجه شده و می‌شوند که تا ديروز برای آنها وجود نداشته است.

 

سیروس برزو در کنار ویکتور گارباتکو، فضانوردی از گروه گاگارین
سیروس برزو در کنار ویکتور گارباتکو، فضانوردی از گروه گاگارین

 سيروس برزو  را چند سالی است که از نزدیک می‌شناسم. در یک کلام می‌توانم بگویم که او یک عاشق دلباخته فضای ماوراء‌ جو است.

قبلها چند شماره‌ای از مجله مرزهای بی‌کران فضا، از او برایم بتی افسانه‌ای ساخته بود. با دیدنش اما آن بت دست‌نیافتنی شکست و به جای آن دوستی خونگرم و خوش‌مشرب در ذهنم جای گرفت که داستانهای زیادی از دوستیهایش با فضانوردان، زنان و مردان افسانه‌ای و قهرمانان ما دوستداران فضا، در چنته داشت.

هدیه‌های فضایی سخاوتمندانه‌اش به من هنوز هم برایم گنجینه‌ای بزرگ است که تلاش دارم تا ابد آنها را حفظ کنم. تمبرها، تصاویر امضاء شده و خیلی چیزهای دیگر.

از همان اول فهمیدم که سالها است آرزو دارد کتابهایش را که برای جوانان تشنه این مملکت نوشته بود، چاپ کند. من بارها تلاش کردم روسای قبلیم را راضی به این کار کنم که هر بار مشکلی یا قانونی مزاحم شد. اما دریافت ایمیل پر از شادی او در آن صبح زمستانی اما گرم تهران، که نوید رسیدن به آرزویش را می‌داد، قلبم را لبریز از شعف و چشمهایم را پر از اشک کرد.

به میلیاردها میلیونی اندیشیدم که با یک تصمیم نادرست صاحبان قدرت باد هوا می‌شود و به پشتکار مردی ریز‌اندام با لهجه شیرین مشهدی که در‌به‌در سر پر مغزش را خم کرده بود برای چند صد هزار تومان کمک هزینه چاپ کتابی که تقدیمش کرده است به من و تو. حالا ما وظیفه داریم به همه ثابت کنیم که قدرشناسیم. اگر عاشق فضانوردی هستید، حتماً خواندن داستانهای هیجان انگیز سیروس برزو را با آن قلم گرمش به شما توصیه می‌کنم.

کتاب‌های "نخستین‌های فضانوردی" و "حوادث فضایی" دو جلد از دانش‌نامه فضایی است که برای اولین بار در ایران و در آستانه روز ملی فناوری فضایی به قلم سیروس برزو منتشر شده است. این کتاب‌ها که از سوی انتشارات ابراهیم منتشر شده، توسط سیروس برزو، خبرنگار و پژوهشگر علوم فضانوردی ساکن روسیه تألیف شده‌اند.ورود کشور عزیزمان ایران به باشگاه فضایی دنیا و  دستاوردهای فضایی پیاپی مهندسان ایرانی در عرصه بی‌همتای دانش و فناوری فضایی، فرصتی است تا علاقه‌مندان به علوم فضانوردی در ایران با مطالعه این دانشنامه به اطلاعات تازه‌تری در علوم فضانوردی دست یابند. کتابهای منتشر شده دو جلد نخست از دانشنامه‌ای ۱۰ جلدی است که به تدریج چاپ و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

مشخصات این دو کتاب به شرح زیر است:

نخستین های فضانوردی

نخستینهای فضانوردی،
مؤلف:سیروس برزو
صفحه: ۱۲۸
قطع:رحلی چهار رنگ جلد سخت
قیمت: ۹۵۰۰ تومان
ناشر:ابراهیم

 
حوادث فضایی

حوادث فضایی،
مؤلف:سیروس برزو
صفحه: ۱۲۴
قطع:رحلی تک رنگ جلد سخت
قیمت: ۵۰۰۰ تومان
ناشر:ابراهیم

او در مقدمه یکی از کتابهایش که نزد من امانت است می‌نویسد:

تاريخ کيهاننوردی از همان نخستين روزهای آغازين شاهد لحظه‌های بحرانی زیادی بوده زيرا کيهان‌نوردی گام نهادن در مرزهای ناشناخته است. دانشمندان، مهندسان و بالاخره کيهان‌نوردان در مسير توسعه و حرکت به جلو، هر لحظه با پديده‌های جديدی مواجه شده و می‌شوند که تا ديروز برای آنها وجود نداشته است.

شايد بسياری فکر کنند کيهان‌نوردی امروز تکرار مکررات است چراکه کيهان‌نوردان داخل ناو می‌نشينند، موشک پرتاب می‌شود، دقايقی بعد در مدار قرار می‌گيرد، کار را آغاز می‌کنند و در پايان به زمين باز می‌گردند. چنين ماجرایی تا به حال صدها بار تکرار شده است. اما در واقع چنين نيست چون هر پرتاب فضايی از لحظه بسته شدن نخستين پيچ ناو، گام نهادن در راه جديدی است که ممکن است ماجرای تازه‌ای بيافريند. هر تکه سيم به کار رفته در ناو فضایی امکان دارد سرنوشت پرواز را عوض کند. هر تصميم کارشناسان، هر تغيير و بالا و پايين رفتن وضعيت روحی و جسمی کيهان‌نوردان می‌تواند ماجرایی نو را در تاريخ کيهان‌نوردی به وجود آورد.

پيش‌آمدهايی چون انفجار موشک و کشته شدن کيهان‌نوردان چه در زمان تمرين و چه در جريان پرواز نه امری استثنايی و نه موضوعی قابل پيش‌بينی است. شايد برايتان جالب باشد که بدانيد ميزان تلفات کيهان‌نوردان ، رقم بالايی است و از ۴۴۰ کيهان‌نورد تا به امروز (تاریخ نگارش) ۲۲ نفر  از آنها تنها در داخل ناو فضایی ( و نه تمرين‌های هوايی و غيره) کشته شدند. به اين آمار بايد رقم ديگری را نيز افزود و آن نام کيهان‌نوردانی است که بعدها به دليل فشارهای جسمی و روانی چنين پروازهايی در سنين نامناسب سکته کرده‌اند. دانشمندان و مهندسان سعی می‌کنند با عملکرد دقيق خود، در صد حوادث را پايين آورند. اما امکان به صفر رساندن آن هرگز وجود نخواهد داشت.

 

کتاب «سفر به فضا» منتشر شد
کتاب «سفر به فضا» منتشر شد

چهارشنبه، ۲۷ امرداد ۱۳۸۹    کتاب «سفر به فضا» نوشته سیروس برزو، کارشناس تاریخ کیهان‌نوردی، روزنامه‌نگار با سابقه و چهره شناخته شده ترویج دانش کیهانی در ایران، توسط نشر ابراهیم منتشر شد. کتاب «سفر به فضا» جلد سوم از مجموعه ده جلدی دانش‌نامه فضایی است که قبلاً دو عنوان دیگر از آن به نام‌های « نخستین‌های فضانوردی» و « حوادث فضایی» منتشر شده بود.

ادامه »


دانش فضایی قبلاً هم افتخار داشته است که از بخشش‌های علمی سیروس برزو  سهمی داشته باشد. شما را به خواندن این چند داستان زیبا از تاریخ پر نشیب و فراز فضانوردی به قلم سیروس برزو دعوت می کنم.

     ... به زمين بازگردید، مأموریت انجام نشدنی است!
    
... فضانوردی که غرور، او را روتوش کرد!!
    
... پاول وينگرادف و سفری كاملاً ايرانی به فضا
    
... پنج فضانورد در برابر پرسشهای ایرانی

 

. شهرام يزدان‌پناه، پژوهشگر علوم و فناوری فضايی .

 

رویدادهای فضایی   انتشارات فضایی   کتاب   سیروس برزو   تاریخچه سفر به فضا   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  منصوره تيموري  ::
چطور ميتوانم كتاب نخستين هاي فضا نوردي راسفارش دهم؟ من در گرگان زندگي ميكنم
و آثاري كه در زمينه هوافضا آموزشي اينچنين داشته باشد وجود ندارد

::  عاشق فضا  ::
برای من جالب بود

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است