دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی

 

دوشنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۸۶۹۷ بار خوانده شده است

دوشنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۰

فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی

 
فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی

روز جمعه گذشته سرانجام تلاش گروهی از راکت سازان آماتور دانمارکی جواب داد و تنها یک روز پس از تاریخی که از پیش برنامه‌ریزی شده بود، راکت زیر مداری٬ غیر انتفاعی و آماتوری دانمارکی با موفقیت از سکوی پرتاب شناور خود از دریای بالتیک به آسمان پرتاب شد. به نظر می رسد عصر آماتورها در فضا در حال آغاز شدن است.

 

.  منبع : Amateur-Built Danish Rocket Blasts Off from the Baltic Sea .

فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی

روز جمعه ۱۳ خرداد ۱۳۹۰، موشک آماتوری HEAT1X در حالی با موفقيت پرتاب شد که سرنشین کپسول فضایی تیکو براهه سوار بر آن یک آدمک بود. این موشک و کپسول فضایی سوار بر آن توسط گروهی غیر دولتی از کشور دانمارک به نام کپنهاگن ساب اوربیتال طراحی و ساخته شده بود که نوید بخش حضور بیشتر بخش خصوصی در فضا است.  این پرتاب موفقیت بی‌نظیری برای افراد غیر حرفه‌ای بود که قصد دارند موشکهای آماتوری خود را برای پرتاب‌های زیر مداری به فضا بفرستند.

روز جمعه گذشته سرانجام تلاش گروهی از راکت سازان آماتور دانمارکی جواب داد و تنها یک روز پس از تاریخی که از پیش برنامه‌ریزی شده بود، راکت زیر مداری٬ غیر انتفاعی و آماتوری دانمارکی با موفقیت  از سکوی پرتاب شناور خود از دریای بالتیک به آسمان پرتاب شد. این سکوی پرتاب که اسپوتنیک نامیده می‌شود از جایی در شرق یک جزیره دورافتاده متعلق به دانمارک پرتاب شده که در اختیار نیروی دریایی ارتش سلطنتی این کشور است.

پرتاب زیر مداری به پرتاب‌هایی گفته می‌شود که در آن موشک یا پرتابه به ارتفاعی در حدود ۱۰۰ کیلومتری پرتاب می‌شود. یکصد کیلومتری سطح زمین را به صورت قراردادی  مرز فضا یا خط کارمن می‌دانند و این همان مداری است که نخستین پرتاب‌های سرنشین‌دار ایالات متحده نیز به آن مقصد انجام شد.

راکت دانمارکی اگرچه چند آزمون قبلی را با موفقیت طی نکرده بود و در این مرحله نیز در چند مرحله برخلاف انتظار طراحان عمل کرد اما تیم طراح آزمون روز جمعه را موفقیتی کامل برای پروژه خود می‌دانند. کریستیان ون بنگت سن یکی از دو طراح اصلی این پروژه در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی دانمارک گفته است:"این که راکت ما بالاخره از سطح زمین جدا شد و راه آسمان را در پیش گرفت٬ برای ما یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود و من ایمان دارم که تیم ما تکه کوچکی از تاریخ را نوشته است. "

پرتاب مورد اشاره دومین تلاش گروه سازندگان بود که طبق برنامه‌ریزی می بایستی تا ارتفاع حدود ۱۶ کیلومتری بالا رفته و سپس کپسول فضایی تیکو براهه که قبلاً از راکت آماتوری هیت-۱ ایکس جدا شده بود با چتر نجات در اقیانوس فرود می آمد. این پرتاب البته با موفقیت کامل همه مراحل برنامه ریزی شده را پشت سر نگذاشتند. اول از همه  کامپیوتر موشک طبق برنامه زمان‌بندی عمل نکرد و بنابراین شلیک آن به صورت اتوماتیک انجام نشد. تیم پرتاب‌کننده مجبور شدند عملیات را به صورت دستی هدایت کنند تا اینکه نهایتاً موشک راهی سفر کوتاه خود شد. در قدم دوم محموله نتوانست به ارتفاعی بیش از هشت کیلومتری دست پیدا کند و در قدم سوم چتر نجات به درستی عمل نکرد.

فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی
راکت فضایی هیت-۱ ایکس (قسمت سفید رنگ) و کپسول فضایی تیکو براهه (قسمت نارنجی رنگ) سوار بر سکوی پرتاب دریایی اسپوتنیک٬ توسط یک زیردریایی به محل پرتاب رانده می‌شوند.

پس از رسیدن به نقطه اوج مدار که هشت کیلومتر از اوج برنامه‌ریزی شده کمتر بود٬ چترهای نجات کپسول تیکو براهه می‌بایستی به طور کامل باز شوند و آن را سالم به زمین باز گردانند اما این مرحله به طور کامل با موفقیت همراه نبود و در نتیجه هنگام فرود کپسول٬ خساراتی به آن وارد شد. اما همین خسارت‌ها خود حاوی اطلاعات با ارزشی برای گروه طراحان خواهد بود که به یقین در بهبود طراحی کپسول فضایی بعدی تأثیر فراوانی خواهند داشت. کل این پرواز حدود ۵ دقیقه به طول انجامید که در تنها در ۲۱ ثانیه از آن موتورهای موشک روشن بودند.

این پروژه از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول که راکتی هیبریدی است٬ پرتابگر اصلی این مجموعه است و  HEAT 1-X نامیده می‌شود. کپسول فضایی تیکو براهه ( به نام ستاره شناس برجسته دانمارکی) که بر روی راکت اصلی سوار می‌شود٬ در صورت رسیدن به فضا٬ کوچکترین فضاپیمای دنیا خواهد شد که حتی جای کافی برای نشستن تنها سرنشین خود را نیز ندارد.

فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی
مدل آزمایشی فضاپیمای تیکوبراهه

این کپسول که به گونه‌ای طراحی شده است تا بتواند یک مسافر را با خود به فضا ببرد آنقدر کوچک است که فضانورد باید در حالتی نیمه ایستاده سفر فضایی خود را تجربه نماید.

خطرات زمان پرتاب برای فضانوردان

در مراحل پرتاب به فضا و فرود به زمین معمولاً شتاب‌های زیادی (بین ۳ تا ۵ برابر شتاب جاذبه زمین!) به فضانوردان وارد می‌شود. مفهوم این حرف این است که یک فضانورد ۸۰ کیلوگرمی در چنین حالتی بین ۲۴۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم سنگینی در خود احساس می کند.

از آنجاییکه مقاومت بدن انسان در جهات گوناگون متفاوت است٬ صندلی فضانوردان را معمولاً در حالت خوابیده نسبت به زمین نصب می‌کنند. بدن انسان در این وضعیت قادر به تحمل فشار ناشی از شتاب تا ۱۵ برابر وزن خود می‌باشد. در حالی که اگر وضعیت قرارگیری فضانوردان به گونه‌ای باشد که شتاب به سمت مغز و یا پاها وارد گردد٬ احتمال خون‌ریزی مغزی و یا بیهوشی ناشی از هجوم خون به مغز و یا تخلیه خون از آن بسیار زیاد می‌شود. در بین خلبانان هواپیماهای جنگی به این حالت‌ها وضعیت قرمز (زمانی که خون زیادی به مغز و به چشم‌ها هجوم می‌آورد) و وضعیت سیاه (زمانی که به دلیل نرسیدن خون به مغز٬ چشم‌ها سیاهی می‌رود) می‌گویند.

اطلاعات جمع شده در آزمایش پروازی روز جمعه گذشته می‌تواند طراحان را مطمئن کند که آنها با استفاده از این فناوری به زودی قادر به اعزام انسان به فضا از طریق پروازهای زیر مداری خواهند بود. قرار است که پس از چهار تا پنج پرواز موفق زیر مداری٬ یکی از دو طراح جوان این وسیله نقلیه فضایی سوار بر آن شده و نام خود را به عنوان اولین دانمارکی در فضا ثبت کنند. پس از آن انتظار می رود که لیستی طولانی از گردشگران فضایی برای این سفر جذاب ثبت‌نام نمایند.

فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی

پرتاب اول این راکت فضایی که در شهریور سال گذشته انجام شد٬ به دلیل یخ‌زدگی شیر خروج اکسیژن در اثر از کار افتادن یک سشوار برقی که برای گرم نگه داشتن آن به کار می‌رفت٬ با عدم موفقیت روبرو شده بود.

این پروژه از سوی موسسه‌ای غیر انتفاعی به نام کپنهاگن ساب اوربیتال مدیریت و اجرا می‌شود که مدیریت آن بر عهده کریستین فون‌بنگتسون و پیتر مدسن است.این گروه همه مراحل طراحی و ساخت این موشک را به شکل غیر انتفاعی و با کمک نیروهای داوطلب انجام داده‌اند و در نهایت امیدوارند بتوانند توریست‌های فضایی را با کمک این موشک به سفرهای زیر مداری بفرستند.

در بالاترین قسمت کپسول فضایی تیکو براهه و در جایی که انتظار می‌رود کلاهک مخروطی شکل متداول همه موشک‌ها قرار داشته باشد٬ دیواره شیشه‌ای قرار دارد که مسافران آینده بتوانند منظره شگفت انگیز فضا در هنگام بالا رفتن و زمین زیر پا در زمان فرو افتادن را تماشا کنند.

در سال های اخیر تلاش بخش خصوصی برای فتح فضا و اعزام فضانورد و توریست به فضا سرعت بیشتری گرفته است. از جمله آنها می‌توان به برگزاری جایزه انصاری – ایکس با حمایت انوشه انصاری، نخستین بانوی فضا گرد جهان اشاره کرد و همچنین به طرح‌هایی که ریچارد برانسون برای توسعه گردشگری فضایی زیر مداری در قالب پروژه ویرژن گالاگتیک در دست اجرا دارد.

این پروژه را می ةوان گام بزرگی در راستای گسترش دامنه صنعت انحصاری هوافضا از حاکمیت صرفاْ دولتی به حوزه فعالیت‌های آماتوری و خصوصی دانست که در آینده می تواند نقش موثری برای فتح فضا توسط ملت‌ها ایفا کند.

. پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی، مدرس و مروج نجوم .
 

دانمارک در فضادانمارک در فضا

اگر این طرح با موفقیت اجرا گردد٬ دانمارک اولین کشوری خواهد بود که فضانوردانش در یک اقدام مردمی و بدون طرح‌های ملی چند میلیارد دلاری که دولت‌ها به راه می‌اندازند٬ سفر شگفت‌انگیز خود به فضا را تجربه خواهند کرد. دانش فضایی امیدوار است این پروژه فضایی طلیعه‌ای باشد برای رهایی فضا از قید سیاست‌بازیهای دولت‌ها و رسیدن این میراث گران‌بها به دست ملت‌ها به عنوان صاحبان اصلی کیهان.

دانش فضایی خواندن مطالب زیر را نیز به شما توصیه می‌کند:
       ... سفر به فضا با فضاپیمای خانگی
       ... گردشگری فضایی در گذر زمان
       ... فرودگاه فضایی، تحقق یک رؤیا
       ... COPENHAGEN SUBORBITALS
 

پوریا ناظمی   فضاپیما   راکت آماتوری   پرواز زیر مداری   دانمارک در فضا   بخش خصوصی در فضا   گردشگری فضایی   رویدادهای فضایی   پرواز آزمایشی   موشک فضایی هیت   فضاپیمای تیکو براهه   تیکو براهه   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  بلاگچه  ::
"فضاپیمای دست‌ساز دانمارکی٬ سربلند از نخستین پرواز آزمایشی" در بلاگچه لینک شد

::  بانگ  ::
این مطلب در وب سایت بانگ به اشتراک گذاشته شد.

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است