دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . ایران در فضا . ماهواره رصد در مدار زمین

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۲۳۲۹ بار خوانده شده است

پنجشنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۰

ماهواره رصد در مدار زمین

 
ماهواره رصد در مدار زمین

ماهواره رصد اولین ماهواره ایرانی با قابلیت تصویربرداری است که به فضا پرتاپ شده است. گفته می‌شود که تمامی مراحل طراحی، ساخت و انجام تست‌های پیش از پرتاب آن توسط مهندسان و دانشمندان فضایی ایرانی انجام گرفته است. این دومین تلاش موفقیت‌آمیز کشور عزیزمان در پرتاب ماهواره محسوب می‌گردد.

 

دومین ماهواره ایران با  موشک  فضایی سفیر به فضا فرستاده شد. به گزارش خبرگزاری ها شب چهارشنبه گذشته ماهواره رصد-۱ که محصول ذهن خلاق دانشجویان مالک اشتر بوده است، راهی مدار زمین شد.  این ماهواره با موشک فضایی سفیر رصد که به نظر می رسد نسخه مشابهی از سفیر امید بوده است، به فضا پرتاب گردید. طبق اطلاعات منتشر شده گویا همه مراحل موشک به درستی عمل کرده و در نهایت ماهواره طبق برنامه زمان بندی از مرحله آخر موشک جدا شده و در مداری به ارتفاع 260 کیلومتر تزریق شده است. مداری که قرار است برای حدود دو ماه میزبان ماهواره رصد-۱ باشد.


 ماهواره رصد در فضاماهواره رصد در فضا

موشک ماهواره‌بر سفیر رصد در پایگاه فضایی ایران 

به گزارش واحد مرکزی خبر، دانشمندان و متخصصان هوا فضای کشورمان پس از قرار دادن ماهواره ملی امید در مدار زمین موفق شدند نخستین ماهواره تصویربرداری ایران را که تمامی مراحل طراحی، ساخت، تجمیع، تست و آماده سازی برای پرتاب آن در داخل کشور انجام شده است، در مدار زمین قرار دهند. بنا بر این گزارش مأموریت ماهواره رصد برقراری ارتباط با ایستگاههای زمینی، دریافت فرامین از ایستگاههای زمینی، تصویربرداری از زمین و ارسال تصاویر به همراه اطلاعات تله متری به ایستگاه‌های زمینی است.

توپولوژی و ساختار ایستگاههای زمینی ماهواره رصد نیز به گونه ای طراحی و پیاده سازی شده است که بیشترین دسترسی به ماهواره را جهت دریافت اطلاعات و ارسال فرامین کنترل فراهم نموده است. اغلب زیر سیستم های اصلی یک ماهواره بزرگ در این ماهواره وجود دارد که از جمله می توان به زیرسیستم های مدیریت توان، پانل های خورشیدی ، کنترل وضعیت ، محموله اپتیکی، GPS، مدیریت داده و فرامین روی بورد، گیرنده و فرستنده داده های روی بورد، فرستنده رنجینگ و کنترل دما اشاره کرد .

بومی سازی دانش و فن آوری طراحی و آزمایش ماهواره، بومی سازی فن آوری سنجش از دور و تصویربرداری از مین بوسیله ماهواره، توسعه فن آوریهای جدید شامل تولید توان در محیط مداری، تعیین و کنترل وضعیت ترکیبی فعال و غیرفعال ، ساخت پانل ها و حسگرهای خورشیدی و ساخت بوم گرادیان جاذبه که همگی برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود از دستاوردهای طراحی و اجرای این پروژه مهم ملی است. این دومین ماهواره بر ساخت جمهوری اسلامی ایران است که قادر است میکروماهواره ۱۶ کیلویی را تا ارتفاع ۲۶۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهد. طول این ماهواره بر ؛ ۲۲ متر، قطر آن یک متر و ۲۵ سانتی‌متر و وزن کل آن ۲۶  تن است. عملیات موتور اول و جدایش آن ‌، عملیات موتور دوم ، خارج شدن ماهواره بر از جو غلیظ ، رسیدن به سرعت مورد نظر و جدایش ماهواره از ماهواره بر مراحلی بودند که ماهواره بر سفیر رصد با موفقیت انجام داد.

چهار ایستگاه رهگیری، ایستگاه تله متری و فرمان، ایستگاه مرکزی و ایستگاه متحرک، عملیات رهگیری، هدایت و کنترل و دریافت اطلاعات از ماهواره بر سفیر رصد بر عهده دارند که آنها نیز با موفقیت عملیات خود را انجام داده و همچنان عملیات آنان ادامه دارد.   

به گزارش ایرنا، حمید فاضلی، رئیس سازمان فضایی ایران که  در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما شرکت کرده بود به بررسی موضوع پرتاب رصد (نخستین ماهواره تصویربرداری ایران) به فضا پرداخت. وی گفت: ماهواره رصد اولین ماهواره با قابلیت تصویر برداری است که توسط جمهوری اسلامی به فضا پرتاپ شد و تمامی مراحل طراحی، ساخت و انجام تست های پیش از پرتاپ توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی انجام گرفته است.

وی افزود: ایران کشوری است که توانسته در دومین تلاش خود برای پرتاپ ماهواره به مدار زمین به تمامی اهداف مورد نظر خود دست یابد. وی خاطر نشان کرد که چنین موفقیتی برای کشورهایی که در این زمینه تلاش می کنند به ندرت دیده شده و این موضوع برای دانشمندان جمهوری اسلامی ایران که در اولین لحظه ورود ماهواره به مدار زمین موفق به برقرای ارتباط با آن شدند، بسیار غرور آفرین است.

سرپرست سازمان فضایی ایران در مورد خدمات و کاربردی که این ماهواره برای کشور خواهد داشت  نیز گفت:

ماهواره رصد1

این ماهواره در کلاس ریز ماهواره ها قرار دارد و وزن آن حدود پانزده کیلوگرم است. به گفته وی، این ماهواره مشخصات یک ماهواره سنجشی بزرگ عملیاتی کاربردی از قبیل زیرسیستم، مدیریت توان الکتریکی، وجود صفحات خورشیدی و تامین کننده توان، سامانه کنترل وضعیت ترکیبی غیرفعال، مدیریت داده و فرامین، گیرنده و فرستنده اطلاعات، کنترل دما و بخصوص بحث تصویر برداری و ارسال تصاویر به پایگاه های گیرنده این تصاویر در ایستگاه های زمینی و ... را دارا می باشد.

فاضلی در مورد کاربری این ماهواره افزود: با تصاویری که از ماهواره رصد دریافت می شود می توانیم در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، نقشه برداری، هواشناسی، پزشکی از راه دور، مدیریت بلایای طبیعی، مراقبت از جنگل ها و مراتع کشور و بسیاری موارد دیگر خدمات مختلفی را ارایه کنیم. وی در خصوص برتری این ماهواره نسبت به ماهواره امید گفت: ماهواره امید در واقع اولین قطعه پازل فضایی ایران محسوب می شد و اساسا در آن مرحله دانشمندان ایرانی توان خود را به اثبات رساندند؛ یعنی ما توانستیم توسط یک ماهواره بر، یک محموله ماهواره ای را در مدار زمین مستقر کنیم.

وی افزود: تنها هشت کشور در دنیا دارای این توان و قابلیت هستند و با ورود ایران به این عرصه، جمهوری اسلامی نهمین کشوری خواهد بود که به این فن آوری دست یافته است. فاضلی در خصوص علت پرتاپ ماهواره رصد در این مقطع زمانی گفت: همانگونه که ریاست محترم جمهوری در روز فن آوری و دهه فجر در سال گذشته اعلام کردند، سال ۱۳۹۰ سال پرتاپ ماهواره های ایرانی به فضا خواهد بود و در حقیقت این نقطه آغاز پرتاپ ماهواره های ما در سال جاری است و قصد داریم در این زمینه فعالیت های بیشتری انجام دهیم.

سرپرست سازمان فضایی کشور خاطرنشان کرد: اقدام بعدی ما پرتاپ 'کاوشگر پنج' در مرداد ماه سالجاری با وزنی حدود ۲۸۵  کیلوگرم و تا ارتفاع زیر مدار ۱۲۰  کیلومتر خواهد بود. وی در ادامه با بیان اینکه پرتاب ماهواره فجر با کیفیت یک ماهواره تصویر بردار که بتواند با دقت تفکیک ۱۰۰ متر، ضمن تصویر برداری، تصویرهای ثبت شده را به پایگاه های زمینی ارسال نماید، (با وزنی حدود ۵۰ کیلوگرم) در دستور کار وزارت دفاع قرار گرفته است، گفت: در دهه فجر سال جاری نیز ماهواره نوید را که یک ماهواره تحقیقاتی است و توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ساخته شده با وزنی در حدود ۵۰  کیلوگرم به فضا پرتاپ خواهیم کرد.

طرح گرافیکی از ماهواره رصد در مدار زمین
طرح گرافیکی از ماهواره رصد در مدار زمین

وی در زمینه توسعه تکنولوژی ماهواره و فن آوری جدید بکارگیری شده در ماهواره‌برهای ساخت ایران اظهار داشت: در ماهواره‌های فجر و نوید، فقط در قسمت ماهواره‌بر آن افزایشی در حدود 5 هزار کیلوگرم نیروی پیشران را خواهیم داشت. وی یادآور شد: همچنین با استفاده از یک رانشگر گاز سرد، ماهواره فجر را وارد یک مدار دایره ای حدود ۴۰۰  کیلومتری خواهیم کرد و با برنامه ریزی دقیقی که صورت گرفته عمر ماهواره فجر به یک سال و نیم ارتقاء می یابد.

سرپرست سازمان فضایی کشور در خصوص فاصله ماهواره رصد با زمین گفت: ما به دلیل محدودیتی که داریم، در حال حاضر می توانیم ماهواره‌های ارسالی خود را در مداری با میل ۵۵ درجه نسبت به خط استوا و با کمترین فاصله نسبت به زمین یعنی در ۲۶۰ کیلومتری و در بیشترین فاصله به زمین یعنی ۳۵۰ کیلومتری مستقر کنیم. فاضلی درباره عمر این ماهواره نیز گفت:‌ عمر این ماهواره مشابه ماهواره امید است و به دلیل امکانات محدود، استقرار ماهواره فوق در پایین ترین مدار ممکن پیش بینی و عمر کاری آن نیز حدود یک ماه ونیم در نظر گرفته شده است ولی ما احتمال می دهیم که ظرفیت ارسال پیام های تصویری آن به پایگاه های زمینی تا چند ماه ادامه داشته باشد.

وی در پاسخ به این سووال که چه تفاوتی میان ماهواره‌برهای سفیر رصد و سفیر امید وجود دارد، گفت: در پرتاپ این ماهواره نیز از نوع ماهواره بر سفیر استفاده شده و به طور کلی از ویژگی ماهواره برهای ساخت ایران، قابل تکرارپذیری آنها است. فاضلی در خصوص برقراری ارتباط ماهواره رصد پس از پرتاپ با ایستگاه های زمینی گفت:‌ ما در ساعت ۱۳ و ۴۵ دقیقه این پرتاب را انجام دادیم و زمانیکه ماهواره وارد مدار مورد نظر شد در همان گذر اول توسط پنج پایگاه زمینی سیگنال های ارسالی توسط آن را دریافت کردیم و در حال حاضر ماهواره رصد در هر ۹۰ دقیقه یک بار اقدام به دور زدن مدار فوق کره زمین می کند. وی در مورد اینکه آیا تصاویر ارسالی توسط این ماهواه قابل پردازش است یا خیر؟، گفت: با سیستم های پردازش اطلاعات و تصاویری که در اختیار داریم در حال حاضر این کار انجام می شود و در تلاش هستیم این ایستگاه ها را در مراکز موجود توسعه دهیم.


برای تهیه این مطلب از منابع زیر استفاده شده است:
       ... ماهواره رصد در مدار زمین قرار گرفت
       ... پرتاب موفقيت آميز ماهواره رصد؛ نخستين ماهواره تصوير برداری ايران در مدار زمين
       ... ایران ماهواره رصد را راهی فضا کرد
       ... Iran successfully launches satellite into space

دانش فضایی مطالعه مطالب زیر را نیز به شما توصیه می‌کند:
       ... ماهواره امید و عصر فضایی ایران
       ... روز ملی فناوری فضایی
       ... آزمایشگاه ایرانی در فضا
       ... ماهواره رصد از دیدگاه مهندسی فضایی

ایران در فضا   پرتاب ماهواره   ماهواره رصد   رویدادهای فضایی   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  هادي شمس الديني  ::
بهترين دانشمدان، دانشمندان ايرانی هستند

ما هم از افتخار آفرینی دانشمندان و مهندسان ایرانی در ارسال ماهواره رصد به فضا بسیار خوشحال و مغروریم.
اما نباید فراموش کنیم که همه فعالیتهای علمی، اکتشافات و اختراعات امروزی بشر بدون توجه به اینکه در چه سرزمینی رخ می‌دهند بر پایه و به پشتوانه یافته‌های علمی فراوانی شکل می‌گیرند که از ابتدای تاریخ پیدایش بشر و در گوشه گوشه سیاره زیبای زمین از چین گرفته تا آمریکا، ایجاد و جمع آوری شده‌اند.

دانش فضایی:

::  محمد رضا کرم‌نژاد  ::
خوبه ولی دیر

::  یوسف  ::
خوب بود

::  ناشناس  ::
خوب بود ولی به درد من نخورد. اخبار جدید لطفا بگذارید

::  محسن جهانیان  ::
اقتدار و افتخار علم و دانش ایران و ایرانی از باستان تا امروز

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است