دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . تاریخچه سفر به فضا . آخرین فضانوردان شاتل فضایی

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۷۴۶۲ بار خوانده شده است

یکشنبه، ۵ تیر ۱۳۹۰

آخرین فضانوردان شاتل فضایی

 
آخرین فضانوردان شاتل فضایی

در آخرین ماموریت شاتل فضایی آتلانتیس٬ چهار فضانورد همراه با این فضاپیما به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر خواهند کرد. این کم تعدادترین خدمه یک شاتل فضایی در تاریخ سی ساله پروازهای فضایی شاتل‌ها به شمار می‌آید. به یقین برای این چهار فضانورد افتخار بزرگی خواهد بود که آخرین مسافران شاتل‌های فضایی باشند. با دانش فضایی همراه شوید تا بدانید این فضانوردان تاریخ ساز چه کسانی هستند؟

 

 با پرواز شاتل فضایی آتلانتیس پرونده شاتل‌های فضایی برای همیشه بسته خواهد شد. چهار فضا نورد این ماموریت افتخار این را پیدا خواهند کرد تا نامشان به عنوان آخرین مسافران شاتل ها در تاریخ ثبت شود. اگر همه چیز به خوبی پیش رود روز ۱۷ تیر ماه و در حدود ساعت هشت شب  به وقت مرکزی ایران ، برای آخرین بار پایگاه فضایی کیپ کندی در ایالات فلوریدا، شاهد غرش موتورهای پرتابگر شاتل های فضایی خواهد بود.

 ماموریت STS-135 مهر پایانی بر سه دهه پرواز شاتل های فضایی خواهد زد.

برنامه شاتل های فضایی در واقع گام بزرگ ناسا پس از ماموریت های موفق آپولو بود که با هدف اکتشاف در مدار زمین طراحی شد. دستور این برنامه در زمان ریاست جمهوری نیکسون صادر شد و شاتل‌های فضایی ساخته شدند. این ابزارهای مداری در حقیقت ابزارهای رفت و برگشت به مدار زمین بودند که قابلیت جابجایی هفت خدمه و مقادیر انبوهی از تجهیزات را به مدار زمین داشتند. به کمک این شاتل ها بود که بخش عمده ای از ساخت و ساز ایستگاه فضایی بین المللی صورت گرفت و از سوی دیگر بسیاری از ماهواره های مهم تاریخ فضا نوردی مانند تلسکوپ فضایی هابل با کمک این ابزارها به مدار زمین رفتند و همچنین عملیات پیچیده ای مانند تعمیر تلسکوپ فضایی هابل به وسیله این شاتل ها صورت گرفت.

 ناوگان شاتل های فضایی در کل شامل پنج شاتل فضایی عملیاتی به نام های کلمبیا، چلنجر، آتلانتیس، دیسکاوری و ایندیور و یک نمونه آزمایشی به نام اینترپرایز بود. نخستین پرواز شاتل ها را شاتل فضایی کلمبیا در سال ۱۹۸۱/۱۳۶۰ انجام داد و آخرین و ۱۳۵ امین آنها را شاتل فضایی آتلانتیس طی روزهای پیش رو انجام خواهد داد.

از میان این ناوگان شاتل فضایی چلنجر در سال ۱۹۸۶ / ۱۳۶۴ و لحظاتی پس از پرتاب منفجر شد و ۷ فضانورد آن جان خود را از دست دادند. شاتل فضایی کلمبیا نیز در اول فوریه ۲۰۰۳ / ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ پس از پایان ماموریت خود و هنگام ورود به جو زمین به دلیل مشکلی در سپر حرارتی اش منفجر شد و بار دیگر ۷ فضانورد آن جان خود را از دست دادند. دو شاتل فضایی ایندیور و دیسکاوری نیز طی ماه‌های گذشته با انجام آخرین ماموریت‌های خود برای همیشه بازنشسته شدند و اینک شاتل آتلانتیس با انجام آخرین ماموریتش به دو شاتل خواهر خود خواهد پیوست و همرا با آنها عازم موزه‌هایی خواهد شد که برای آنها در نظر گرفته شده است.

شاتل فضایی آتلانتیس اولین سفرش به فضا را در سال ۱۳۶۴ انجام داد و در طی ۳۲ پرواز قبلی خود تا کنون، در مجموع ۱۹۱ نفر را با خود به فضا برده است. این فضا پیما تا کنون ۲۹۳ روز و ۱۸ ساعت و ۲۹ دقیقه و ۳۷ ثانیه در فضا بود و در این مدت ۴۶۴۸ بار زمین را دور زده است که معادل طی کردن ۱۹۴ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۱۳ کیلومتر در فضا بوده است.

از جمله ماموریت های تاریخی شاتل فضایی آتلانتیس می توان به انتقال فضا پیمای گالیله – که عازم کاوش مشتری شد – به مدار زمین، نخستین ملاقات با ایستگاه فضایی روسی میر که رویدادی تاریخی در همکاری های بین دو قدرت دوره جنگ سرد بود و ماموریت تاریخی آخرین تعمیر تلسکوپ فضایی هابل اشاره کرد. در آخرین ماموریت این شاتل ، آتلانتیس به همراه چهار خدمه اش برای آخرین بار به ایستگاه فضایی خواهد رفت تا برخی از تجهیزات را به آن منتقل کرده و برخی از ادوات اضافی را به زمین باز گرداند.

در آخرین ماموریت شاتل فضایی آتلانتیس ۴ خدمه همراه با این شاتل به ایستگاه فضایی سفر خواهند کرد. این تعداد کمترین تعداد خدمه یک شاتل فضایی در تاریخ آن به شمار می آید و برای این چهار نفر افتخار بزرگی خواهد بود که آخرین مسافران شاتل های فضایی باشند اما این فضانوردان تاریخ ساز چه کسانی هستند؟کریستوفر فرگوسن (Christopher Ferguson)کریستوفر فرگوسن (Christopher Ferguson)
فرماندهی آخرین پرواز شاتل ها را کریستوفر فرگوسن بر عهده خواهد داشت. او متولد اول سپتامبر سال ۱۹۶۱ / دهم شهرویر ۱۳۴۰ است. وی دارای درجه کارشناسی علوم در مهندسی پزشکی و کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا از مدرسه عالی نظامی است. او در ماموریت STS-118 نقش افسر ارتباطی زمینی (CAPCOM) را بر عهده داشت (شخصی که از طرف اتاق فرمان و کنترل زمین با فضانوردان صحبت می‌کند) . همچنین در ماموریت‌های STS-128 و STS-129 نیز همین نقش را بر عهده داشت. او که در سال ۱۹۹۸ / ۱۳۷۷ به ناسا پیوسته است تا کنون دو بار نیز در ماموریت‌های STS-115 و STS-126 با شاتل‌های فضایی به مدار زمین سفر کرده و تا کنون در مجموع ۲۷ روز و ۱۵ ساعت و ۳۶ دقیقه را در فضا سپری کرده است. فرگوسن ۴۹ ساله، اینک و در سومین پرواز فضایی خود، این افتخار را دارد تا با سمت فرمانده آخرین پرواز شاتل‌ فضایی به پروازهای فضایی خود با شاتل خاتمه دهد.

 داگلاس هارلی (Douglas G. Hurley)داگلاس هارلی (Douglas G. Hurley)
داگلاس ۴۴ ساله در آخرین ماموریت شاتل‌های فضایی، خلبانی شاتل آتلانتیس را بر عهده خواهد داشت. او متولد ۲۱ اکتبر ۱۹۶۶ / ۲۹ مهرماه ۱۳۴۵ است. داگلاس تحصیلات خود را در آکادمی اوگو نیویورک و دانشگاه تولانه در رشته مهندسی عمران به پایان رساند و در سال ۲۰۰۰ / ۱۳۷۹ به استخدام ناسا در آمد و تمرینات خود برای فرماندهی شاتل‌های فضایی را آغاز کرد و سرانجام توانست در ماموریت STS-127 در نقش خلبان به فضا سفر کند.

او به واسطه موفقیت‌های حرفه‌ای خود تا کنون چندین مدال افتخار کسب کرده است که از جمله آنها می‌توان به مدال افتخار برای عالی‌ترین سطح گذراندان دوره آموزشی فضانوردان در رشته خلبانی و مهندسی اشاره کرد. او همچنین خلبان آزمایشی ارتش ایالات متحده برای آزمودن توانایی‌های جدید هواپیماها در مرحله آزمایشی است.

کلنل داگلاس هارلی، که در تنها سفر فضایی پیشینش ۱۵ روز و ۱۶ ساعت و ۴۵ دقیقه را در فضا سپری کرده بود، در آخرین پرواز شاتل٬ افتخار خلبانی آتلانتیس را بر عهده دارد. در بین آخرین خدمه شاتل او کمترین تجربه حضور در فضا را دارد.

 

 

ساندرا مگنوس (Sandra Magnus)ساندرا مگنوس (Sandra Magnus)
ساندار مگنوس، متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۴۶ / هشتم آبان ۱۳۴۳ و ۴۶ ساله است. او مدرک خود را در رشته فیزیک و مهندسی الکترونیک از دانشکاه علوم و فناوری میسوری دریافت کرد و دکترای خود را در رشته علوم مواد از دانشگاه جورجیا اخذ نمود. در دهه ۸۰ میلادی به عنوان مهندس با شرکت هوافضای مک دانلد داگلس همکای می‌کرد و بر روی سیستم پیشران هواپیمای فوق پیشرفته اونجر 2 (A-12 Avenger II) فعالیت داشت. او در سال ۱۹۹۶ / ۱۳۷۵ به استخدام ناسا در آمد .

در سال ۲۰۰۲ / ۱۳۸۱ به عنوان متخصص ماموریت در ماموریت STS-112 با شاتل فضایی آتلانتیس به مدار زمین رفت. پس از آن به عنوان عضور گروه هیجدهم خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب شد و در سال ۲۰۰۸ / ۱۳۸۷ همراه مأموریت STS-126 به عنوان متخصص ماموریت به ایستگاه فضایی سفر کرد و به عنوان خدمه در آنجا ماند تا اینکه در ۲۸ مارس ۲۰۰۹ / ۸ فروردین ۱۳۸۸ پس از پایان ماموریت ۱۳۳ روزه خود در ایستگاه با مأموریت STS-119 و در حالیکه نقش متخصص عملیات را داشت به زمین بازگشت.

بدین ترتیب ساندرا مگنوس که پیش از این دو بار به فضا سفر کرده است ( و سابقه پرواز با سه شاتل فضایی را داشته است) در سومین ماموریتش در نقش کارشناس عملیات با آتلانتیس عازم سفر خواهد شد. بدین ترتیب او نام خود را در کنار نام سالی راید (نخستین زن فضانورد آمریکایی که با شاتل به فضا رفت) به عنوان آخرین زن مسافر شاتل های فضایی نیز ثبت خواهد کرد. ساندرا تا پیش از این ماموریت در کل مدت دوران فضانوردی خود ۱۴۴ روز و ۱۴ ساعت و ۱۶ دقیقه را در فضا سپری کرده است.

 رکس والهیم (Rex J. Walheim)رکس والهیم (Rex J. Walheim)
رکس جوزف والهیم، متولد ۱۰ اکتبر ۱۹۶۲ / ۱۸ مهر ۱۳۴۱ آخرین عضور گروه چهار نفره خدمه آخرین پرواز شاتل فضایی آتلانتیس است. او مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و کارشناسی ارشدش را در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه هوستون دریافت کرد. او که سابقه خدمت در نیروی هوایی ایالات متحده را دارد در سال ۱۳۷۵ وارد ناسا شد و تا کنون تجربه دو پرواز فضایی را در کارنامه خود دارد.

او در دو ماموریت فضایی STS-110 و STS-122 با شاتل‌های فضایی به مدار زمین سفر کرده و در مجموع مدت ۲۳ روز و ۱۴ ساعت و ۴ دقیقه را در فضا سپری نموده است و اینک این افتخار را دارد تا نامش به عنوان یکی از چهار آخرین فضانوردانی که با شاتل فضایی عازم فضا می‌شوند در تاریخ فضانوردی جهان ثبت شود.

 

بدین ترتیب با پرواز این چهار فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی٬ پرونده شاتل‌های فضایی برای همیشه بسته خواهد شد. سوالی که باقی خواهد ماند این است که آینده پروازهای فضایی سرنشین‌دار در غیاب شاتل‌های فضایی چگونه خواهد بود؟ آیا فضاپیماهای روسی سایوز می‌توانند غیبت این موثرترین وسیله حمل و نقل فضایی را جبران کنند و آیا بخش خصوصی آن قدر توانا شده است که بتواند فضاپیماهای مطمئن نسل بعدی پروازهای فضایی را به جهان عرضه کند. این پرسش‌ها و سوالات بسیار دیگری در پایان عصر شاتل‌های فضایی مطرح است که گذشت زمان به آنها جواب خواهد داد.

. مأموریت STS-135 در آینه آمار
۱۶۶ امین و تا کنون آخرین پرواز سرنشین‌دار برنامه‌ریزی شده ناسا
۱۳۵ امین پرواز شاتل های فضایی
۳۳ امین پرواز شاتل فضایی آتلانتیس
سومین پرواز شاتل در سال ۲۰۱۱ میلادی
۱۱۰ امین پرواز پس از حادثه انفجاز شاتل چلنجر
۲۲ امین ماموریت شاتل‌های فضایی پس از حادثه سقوط شاتل کلمبیا

. پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی، مدرس و مروج نجوم .

مقاله‌های علمی   تاریخچه سفر به فضا   شاتل فضایی   ایالات متحده آمریکا در فضا   فضاپیما    پوریا ناظمی   آخرین مأموریت شاتل فضایی   رکس والهیم   ساندرا مگنوس   داگلاس هارلی   کریستوفر فرگوسن   فضانوردان   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  نغمه محمدی فر  ::
از اطلاعات خیلی خوبتون ممنونم
فقط اگه می شه بگین چطوری فضانوردان را انتخاب و اموزش می دن؟

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است