دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . مأموریتهای فضایی . ما به ماه رفته‌ایم٬ ما به ماه نرفته‌ایم٬ ما به ...

 

سه‌شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۶۰۳۲ بار خوانده شده است

یکشنبه، ۹ امرداد ۱۳۹۰

ما به ماه رفته‌ایم٬ ما به ماه نرفته‌ایم٬ ما به ...

 
ما به ماه رفته‌ایم٬ ما به ماه نرفته‌ایم٬ ما به ...

چرا پرچم آمریکا در ماه که هوایی نیست٬ پبچ و تاب می‌خورد؟ چرا در آسمان هیچ ستاره‌ای نیست؟ چرا جزئیات فضاپیمای ایگل در بخش سایه به خوبی دیده می‌شود؟ چرا زیر دهانه خروج گاز‌ها حفره‌ای دیده نمی‌شود؟ چرا موقع برخواستن ماژول بازگشت به مدار٬ شعله آتش یا دودی از دهانه موتور خارج نشد؟ و ده‌ها پرسش دیگر درباره واقعی بودن یا نبودن سفر به ماه.

 


نیل آرمسترانگ٬ باز آلدرین و مایکل کولینز پس از بازگشت از سفر به ماه٬ از اتاقک قرنطینه با همسرانشان دیدار می‌کنند.

چهل و دو سال پیش در چنین روزهایی٬ سه فضانورد آمریکایی در حالی در اتاق قرنطینه خود استراحت می‌کردند که مردم سیاره زمین غرق در شادی و افتخار و مبهوت از وارد شدن به عصر جدیدی از تمدن بشری، اخبار لحظه به لحظه سه قهرمان سیاره‌اشان را تعقیب می‌کردند. اتفاقی که افتاده بود آنقدر بزرگ و دور از دسترس می‌نمود که همه را در بهت و حیرت و شوق و شادی فرو برده بود. برای اولین بار در تاریخ بشریت انسانی توانسته بود بر سطح جرمی آسمانی غیر از زمین قدم بگذارد، راه برود و سالم و تندرست به خانه خود، زمین بازگردد. رد پای نیل آرمسترانگ، فرمانده عملیات تاریخی آپولو-۱۱ بر سطح ماه و جمله بی‌نظیرش که می‌گوید این قدمی کوچک برای یک انسان و گامی بزرگ برای بشریت است، برای همیشه در تاریخ باقی خواهد ماند و جاودانه خواهد شد.  اما آیا سفر به ماه یک واقعیت تاریخی است و یا محصولی شگفت‌انگیز از استودیوهای فیلم‌برداری هالیوود که به منظور نمایش قدرت ایالات متحده آمریکا به دروغ خلق شده است؟ آیا بشر واقعاً قدم بر ماه گذاشته است؟

برای بررسی این موضوع٬ دانش فضایی با کنکاش تاریخچه پروژه آپولوها و بررسی اشکالات گرفته شده بر واقعی بودن این سفرها و پاسخ‌های داده شده به آنها تلاش خواهد کرد تا بی‌طرفانه و بدون هیچ‌گونه اظهار نظری٬ طی دو مقاله به نام‌های "بازگشت از ماه یا پایان مأموریت در هالیوود؟" و  "ما به ماه رفته‌ایم٬ ما به ماه نرفته‌ایم٬ ما به ..."(مقاله حاضر)شما را با واقعیت پشت پرده این شک و تردید‌ها و میزان اعتبار آنها آشنا سازد. از شما دعوت می‌کنیم تا هر دو قسمت این مقاله را مطالعه فرمایید.
 

بازگشت از ماه یا پایان مأموریت در هالیوود؟  | ما به ماه رفته‌ایم٬ ما به ماه نرفته‌ایم٬ ما به ...
 

 زمانی که به ادعای رسانه‌ها بالغ بر ۶۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به طور مستقیم قدم گذاشتن نیل آرمسترانگ را بر سطح ماه تماشا می‌کردند، عده ای نیز چشمهایشان را تنگ کرده و با بدبینی به آنچه پخش می‌شد به چشم یک نمایش تلویزیونی محصول هالیوود نگاه می‌کردند. آنها از خود می‌پرسیدند که چطور امکان دارد کشوری که تا همین هشت سال پیش به سختی می‌توانست یک شامپانزده به فضا بفرستد امروز دو مرد بالغ را با آنهمه تجهیزات در حالی بر سطح ماه فرود آورده که یک فضانورد دیگر در مدار این قمر انتظار آنها را می کشد؟ پرسش مهم دیگر در این باره این بود که چه کسی و چگونه می‌تواند انجام این سفر فضایی را تأیید نماید؟ اما شاید مهمترین سوال آنها این بود که همه آن ۲۵ میلیارد دلار بودجه پروژه آپولوها چگونه و برای چه چیزی خرج شده است؟

به طور خلاصه می‌توان در تمامی تلاش‌های صورت گرفته برای نشان دادن ردپایی از دسیسه سیاسی در پروژه آپولو، عملیات عظیم فضایی آمریکا که گفته می‌شود منجر به اعزام ۱۲ فضانورد به ماه شده است، چند نقطه مشترک پررنگ را مشاهده کرد که به زبان‌های گوناگون بیان شده‌اند. برخی از این دلایل به قدری سطحی و غیر علمی است که ما اصلا به آنها نخواهیم پرداخت. اما اجازه دهید تا به مهمترین این دلایل که تلفیقی از اشکالات تکنولوژیکی و ابهامات عکاسی است، نظری اجمالی بیاندازیم. در ادامه هر دلیل پاسخ‌های داده شده برای رد آن را نیز مرور خواهیم کرد.


 

۱. سطح فناوری فضایی کشور آمریکا
مدعیان طرح توطئه آپولو معتقدند که با توجه به برتری مطلق و تجربه فراوان شوروی‌ها در انجام مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار و یا حتی رباتیک و با عنایت به اینکه در سال ۱۹۶۱ که جان اف کندی پزیدنت وقت ایالات متحده آمریکا طرح بلندپروازانه خود را برای ارسال و بازگرداندن فضانورد به سطح ماه مطرح کرد این کشور حتی نمی‌توانست یک میمون را در مدار زمین قرار دهد، چگونه می‌توان باور کرد که در عرض ۸ سال ۳ فضانورد به مدار ماه فرستاده شوند و دو نفر از آنها در مأموریتی که بیشتر شبیه فیلم‌های علمی تخیلی است بر سطح یگانه قمر زمین فرود آیند در حالی که رقیب برتر آمریکا ناتوان به قدرت‌نمایی آنها می‌نگریسته است.

البته این ایراد بدون پاسخ نمانده است.
طرفداران واقعی بودن پروژه آپولو می گویند که دولت و کنگره آمریکا با تصویب بودجه افسانه‌ای ناسا و حمایت بی قید و شرط از این سازمان موجبات حرکت و جنبشی عظیم را در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و عملیاتی این کشور فراهم آورند. گفته می‌شود که در اوج فعالیتهای این پروژه حدود ۴۰۰ هزار نفر در سراسر آمریکا برای ناسا کار می‌کرده‌اند.

پول فراوان، شور عمومی، آرزوی ملی و هدف مشخص و تقدیس شده باعث شد که ناسا راه عقب مانده را به سرعت جبران و از رقیب فضایی خود سبقت گیرد. گلوگاه اصلی سفر به ماه در آن زمان طراحی و ساخت موشک توانمند فضایی بود که قادر به حمل صدها تن محموله به مدار پارکینگ زمین باشد. آمریکاییها با توجه به در اختیار داشتن دانشمندان راکتی برجسته آلمان نازی همچون فون براون با تلاش فراوان و صرف میلیاردها دلار پول این مانع را از سر راه خود برداشتند. کاری که شورویها در طراحی و ساخت موشک N-1 از پس آن بر نیامدند.


۲. کمربند تشعشعی ون آلن و امواج الکترومغناطیس
فضانوردان آپولو که مجبور به ترک زمین بودند باید از کمربندهای تشعشعی ون آلن جاییکه ذرات باردار بسیار پرانرژی منتظر ملاقات آنها بودند می‌گذشتند. این کمربند که از دو لایه درونی و بیرونی تشکیل شده است حاوی الکترون‌ها و پروتون‌های بسیار پرانرژیی است که در میدان مغناطیسی زمین به دام افتاده‌اند. گذر از میان این کمربندها مانند بودن در معرض تشعشعات رادیواکتیو خطرناک و مرگ‌بار یک نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده مانند چرنوبیل خواهد بود. مدعیان دروغین بودن سفر انسان به فضا می‌پرسند چگونه ۲۴ فضانورد مأموریت‌های آپولو سالم و بدون آسیب‌دیدگی از این کمربند گذر کرده‌اند. از آن گذشته ما در زمین توسط میدان مغناطیسی سیاره‌امان از گزند امواج الکترومغناطیسی مضر، تابشهای کیهانی و بادهای خورشیدی محافظت می‌شویم. فضانوردان آپولو به چه طریقی از گزند این تابشها در امان می‌ماندند. همچنین این ذرات پر انرژی و تابشهای کیهانی می‌توانند مانع کارکرد صحیح تجهیزات الکترونیکی و عکاسی شوند. فضاپیماهای آپولو چگونه از گزند این آسیب‌ها در امان مانده بودند.

 

در پاسخ به این ایراد گفته شده است که اولا فضانوردان به سرعت از محدوده کمربند ون‌آلن گذر می‌کردند به گونه‌ای که میزان جذب ذرات باردار پر‌انرزی توسط فضانوردان هیچ‌گاه از حد استانداردی که برای کارمندان نیروگاه‌های هسته‌ای در نظر گرفته شده است فراتر نرفت. از این گذشته سرنشینان سفینه فضایی آپولو توسط بدنه آلومینیومی آن محافظت می‌شدند که بخش بزرگی از ذرات باردار پرانرژی را جذب می‌کرده است.

اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط تیم پزشکی ناسا نشان می‌دهد که میزان جذب ذرات و یا تشعشعات خطرناک توسط فضانوردان همیشه در مرز استاندارد باقی مانده بود. در مورد تجهیزات الکترونیکی و فیلم‌های عکاسی نیز گفته شده است که این نخستین بار نبود که محموله‌ای فضایی به ورای مدار زمین و خارج از سپر حفاظتی مغناطیسی این سیاره فرستاده می‌شد. قبلا این کار بارها انجام شده بود و داده‌ها و تصاویر فراوان مأموریتهای رباتیک قبل از آپولوها دلیل محکمی بر این ادعا است.


۳. تأخیر در مکالمات با زمین
با توجه به فاصله متوسط ۳۰۰ هزار کیلومتری زمین تا ماه و با در نظر گرفتن سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه‌ای امواج الکترومغناطیسی انتظار می‌رود که بین هر دو مکالمه رفت و برگشتی فضاپیمای آپولو با مرکز کنترل زمینی حدود دو ثانیه تأخیر زمانی وجود داشته باشد. چرا این موضوع در بسیاری از مکالمات دیده نمی‌شود.

پاسخ داده شده است که البته در برخی از فیلمهای ویرایش شده توسط تلویزیونهای محلی و یا سایت‌های خبری دیده می‌شود که این تأخیر مورد انتظار دیده نشده است که می‌تواند به دلیل نیاز آنها برای کوتاه‌تر کردن مدت زمان نمایش و یا پخش این فیلم‌ها با حجم کمتر روی اینترنت بوده باشد. اما در تمامی فیلم‌ها و فایلهای صوتی اصلی ناسا می‌توان به وضوح وجود چنین تأخیری را در مکالمه‌های بین فضانوردان با ایستگاه کنترل زمینی شنید.


۴. ایرادهای فنی
پرسیده شده است که با توجه به اینکه ادعا می‌شود فضاپیماهای آپولو با کمک موتورهای جت خود به نرمی بر سطح ماه فرود می‌آمدند، چگونه است که هیچ اثری از حفره ناشی از خروج گازهای داغ در زیر دهانه خروجی موتورها دیده نمی‌شود. همچنین پرسیده شده است که با توجه به اینکه سطح ماه را غبار پودر مانندی پوشانده است قاعدتاً باید هنگام فرود فضاپیماها طوفان بزرگی از گرد و غبار به هوا برمی‌خواسته است. چرا این موضوع در فیلمها دیده نمی‌شود؟ مدعیان می‌گویند که این دو دلیل ثابت می‌کند که فضاپیماهای آپولو با جراثقال بر سطح استودیوی فیلم‌برداری گذاشته شده است و بقیه نمایش آنجا اجرا شده است.

اما مهندسان فضایی پاسخ قانع‌کننده‌ای برای این پرسش دارند. آنها می‌گویند که با توجه به اینکه شتاب جاذبه ماه تنها یک ششم شتاب جاذبه زمین است (یعنی یک انسان ۶۰ کیلوگرمی در سطح ماه فقط ۱۰ کیلوگرم وزن خواهد داشت)، موتورهای ماژول ماه‌نشین آپولو نیازی به تولید نیروی پیشران قوی نداشته‌اند.

در واقع نیروی پیشران این موتور در مرحله نهایی فرود بخش کوچکی از توان نامی موتور را شامل می‌شده است که حدود ۱۰ کیلوپاسکال فشار در دهانه خروجی نازل موتور تولید می‌کرده است.

 از طرفی نباید فراموش کنیم که ماه فاقد اتمسفر است و بنابراین شیپوره گازهای خروجی از موتور به سرعت واگرا شده و پخش می‌شود. این موضوع از یک طرف و توجه به این مطلب که ضخامت غباری که سطح ماه را پوشانده است در حد تنها چند سانتی‌متر است از سویی دیگر باعث می‌شود که در زیر دهانه نازل موتورهای ماژول ماه‌نشین حفره آنچنانی که انتظار داریم دیده نشود. هر چند در تمامی فیلمهای ضبط شده از فرود آپولوها می‌توان گرد و خاک به هوا برخواسته را به خوبی مشاهده کرد و در زیر دهانه موتور آپولو۱۱ گودال کوچکی به عمق حدود ۱۰ سانتی‌متر نیز به وضوح دیده می‌شود.


۵. پرچمی که تکان می‌خورد
شاید یکی از مهمترین و در عین حال ساده‌ترین اشکالات گرفته شده به مأموریت‌های آپولو مربوط می‌شود به پرچمی از کشور آمریکا که توسط فضانوردان بر سطح ماه برافراشته شده است. پرسیده می‌شود که چگونه امکان دارد در سطح ماه که فاقد اتمسفر و در نتیجه وزش باد است، پرچم نصب شده به اهتزار درآید.

خوب پاسخ خیلی ساده است. این سفر همانطور که قبلاً گفتیم بیش از اینکه یک طرح علمی باشد، یک نمایش اقتدار بزرگ بوده است. پس اصلاً دور از انتظار نیست که کارگردانان این سفر تاریخی برای هر ثانیه این سفر فکر کرده باشند مخصوصاً آن قسمتی که قرار است نماد ملت آمریکا به دنیا نشان دهد که این دانش و فناوری آمریکایی بوده که چنین کار سترگی را به سرانجام رسانده است. از این رو در قسمت افقی بالای پارچه پرچم٬ تکه میله منعطفی کار گذاشته شده بود که در اثر تکان دادن تا مدتها می‌لرزید و همچنین می‌توانستند با دست حالت باد در پرچم ایجاد نمایند تا در عکسها زیباتر دیده شود.


۶. یک تصویر برتر از دوصد گفتار
بیشترین تمرکز طرفداران تئوری توطئه روی تصاویر مأموریت‌های آپولو بوده است. آنها بسیار امیدوار بودند که با بررسی دقیق این تصاویر و فیلم‌ها بتوانند گاف‌های غافلگیرکننده‌ای از صحنه‌سازان سفر به ماه بگیرند. نتیجه بسیار فراتر از انتظار آنها بود. ده‌ها تصویر پیدا شد که در آنها موضوعاتی همچون سایه‌های همگرا که نشان می‌دهد منابع نور متعددی برای روشن کردن صحنه نمایش‌نامه آپولو به کار برده شده بود و یا دیده شدن فضانوردان و تجهیزاتی که در سایه قرار دارند در حالی که ماه فاقد اتمسفر بوده و نور مانند زمین توسط مولکول‌های هوا پخش نمی‌شود، معلوم نبودن هیچ ستاره‌ای در آسمان، حذف یا تغییر شکل علامتهای + در متن تصاویر، وجود حرف انگلیسی C بر برخی سنگ‌ها و بسیاری دلایل دیگر که مدعیان توطئه آپولو را متقاعد می‌کند آنها توسط کاخ سفید فریب داده شده‌اند.

اما تقریبا همه این دلایل پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای دریافت کردند. مثلا معلوم شد که در اسکن برخی تصاویر در سال ۲۰۰۱ یک موی مژه باعث مارک خوردن سنگ‌ها و یا سطح ماه با حرف انگلیسی C شده است. سایه‌های همگرا نیز به دلیل پانوراما بودن تصاویر برداشته شده در سطح ماه و تقسیم کردن آنها به تصاویر کوچک در روی زمین رخ داده است. دیده شدن فضانوردان و تجهیزات در بخش سایه نیز می‌تواند به دلیل بازتاب نور خورشید از سطح ماه باشد. یادمان نرود که در یک شب مهتابی می‌توان بدون هیچ چراغی در بیابان طی طریق کرد. دیده نشدن ستارگان در آسمان نیز به دلیل روشنایی بسیار زیاد سطح ماه و کنتراست فوق العاده آسمان سیاه در مقابل سطح روشن ماه است. این اتفاق در شب و در جاییکه آلودگی نوری زیاد باشد به راحتی قابل مشاهده است.


تا کنون دلایل مطرح شده برای اثبات آنچه که فریب سفر به ماه نامیده می‌شود چندان به مذاق دانشمندان، کارشناسان و مهندسان فضایی خوش نیامده است و آنها معتقدند که دلایل ارائه شده ناکافی و یا مردود هستند و از پشتوانه علمی خوبی برخوردار نیستند. اما با همه این سر و صداها آیا باز می‌توان با اطمینان از انجام مأموریت‌های آپولو دفاع کرد. این کاری است که حالا دیگر باید با سند و مدرک انجام گیرد. مشکلی که گریبان ناسا را نیز گرفته است.

البته ناسا دلایل غیر قابل انکاری مبنی بر بودن در سطح ماه دارد مثل سه عدد رفترو رفلکتوری که هر ستاره‌شناس آماتوری هم با داشتن ابزار مناسب می‌تواند شعاع لیزری بر آنها تابانده و بازگشت آن را ثبت نماید. از سوی دیگر حدود ۳۸۰ کیلوگرم سنگ و سایر مواد معدنی برگردانده شده از سطح ماه که توسط صدها زمین‌شناس و مرکز دانشگاهی آزمایش شده و اصیل بودن آنها تأیید گردیده است خود دلیل محکم دیگری است که آمریکا بر سطح ماه فرود آمده است. اما طرفداران تئوری توطعه می‌گویند این اقدامات می‌توانسته است به شکل روباتیک و بدون حضور انسان نیز صورت پذیرد.

قبلا شکاکان ادعا می‌کردند که اگر واقعاً انسان بر سطح ماه فرود آمده است پس چرا تلسکوپ فضایی هابل که توانسته لبه‌های جهان هستی را ببیند، تصویری از موقعیت‌های فرود آپولوها تهیه نمی‌کند تا یک بار برای همیشه به این بحث‌ها خاتمه داده شود. در سال ۱۹۹۹ تلسکوپ هابل از تمام روی رو به زمین ماه تصویربرداری نمود اما به زودی مشخص شد که قدرت تفکیک این تلسکوپ فضایی برای رصد سطح ماه حدود ۶۰ متر است که برای دیدن آثار به جا مانده از آپولوها ناکافی است.

در سال ۲۰۰۸ کاوشگر فضایی سلن که حدود یک سال قبل توسط آژانس فضایی ژاپن به قصد کاووش و بررسی سطح ماه به مداری در اطراف تنها قمر زمین ارسال شده بود تصاویری سه بعدی از محل‌های فرود آپولوها تهیه کرد که با دقت بی‌نظیری صحت تصاویر برداشته شده توسط فضانوردان را نشان می‌داد.

اما اتفاق اصلی در سال ۲۰۰۹ رخ داد، زمانی که ناسا تصاویری از مدارگرد شناسایی ماه LRO منتشر نمود که به وضوح محل‌های فرود آپولوها را نشان می‌داد. در این تصاویر ردهای به جا مانده از حرکت فضانوردان و ماه‌نوردها به خوبی دیده می‌شود.


تصویر LRO از محل فرود آپولو ۱۴. برای مشاهده بقیه تصاویر بهاینجا مراجعه فرمایید.

اما با همه اینها هنوز طرفداران توطعه قانع نشده اند. آنها می‌گویند که همه این شواهد توسط تجهیزاتی تهیه شده‌اند که در تملک ناسا است و یا به صورت مشترک اداره می‌شود پس چگونه می‌توان به بی‌طرفی آنها اعتماد نمود. موضوع جدیدی که دامنه تلاش‌ها را محدود‌تر می‌کند این است که طرفداران تئوری توطعه به تازگی اعلام کرده‌اند که تجهیزات و ماه نشین‌های آپولو می‌توانسته‌اند به صورت رباتیک به ماه ارسال شده باشند. حال ناسا باید شواهدی ارائه کند که حضور انسان در ماه را تایید نماید و ثابت کند که انسان نیز همراه این تجهیزات به ماه رفته است.

. شهرام یزدان‌پناه، پژوهشگر٬ نویسنده و مدرس دانش و فناوری فضایی  .
 

قسمت اول  | قسمت دوم


دانش فضایی مطالعه مطالب مرتبط زیر را نیز به شما توصیه می‌کند:
       ... بازگشت از ماه یا پایان مأموریت در هالیوود؟
       ... پرزیدنتی که ماه را فتح کرد
       ... یوری گاگارین و روز جهانی پرواز فضایی بشر
       ... اسپوتنیک۱ و مسابقه فضایی
       ... جشن ۸۰ سالگی نیل آرمسترانگ٬ اولین انسانی که قدم بر ماه گذاشت
       ... احتمال دارد نسخه اصلی فیلم فرود انسان بر ماه گم شده باشد

       ... طوفان در ماه
       ... پرفسور جیمز آلفرد ون آلن، فیزیكدان شهیر در گذشت

مقاله‌های علمی   مأموریت‌های فضایی   پروژه آپولو   مسابقه فضایی   عصر فضا   ماه   نخستین‌ها در فضا   آپولو۱۱   نیل آرمسترانگ   باز آلدرین   مایکل کولینز   طرح توطئه سفر به ماه   ایالات متحده آمریکا در فضا   کمربند تشعشعی ون آلن   شهرام یزدان‌پناه   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  Trio  ::
خوب چرا آمریکا تا حالا یک ماه نورد دیگه بعد از 40 سال به ماه نفرستاده؟

ارسال فضانورد به ماه عملیاتی بسیار پر هزینه و خطرناک بوده و است. اکنون که دیگر اصراری بر ادامه مسابقه فضایی نیست و آمریکاییان خود را برنده رقابت فضایی می‌دانند٬ ادامه آن پروژه خطرناک و گران نیز توجیهی ندارد.

دانش فضایی:

::  علیرضا  ::
فوق العاده بود خیلی خیلی عالی بود
اما چیزی که من از این متن فهمیدم این بوده هر دلیلی برای رد ادعای دروغین بودن سفر به ماه ارائه شده یک دلیل دیگه آورده شده که این سفر دروغی بوده ولی حداقلش مشخصه که اون پرچم با یک میله صاف نگه داشته شده و حتی روی زمین اینقدر صاف نمیشه

::  شهاب رهنما  ::
من مطمئنم امریکایی ها به ماه نرفته اند وتنها نمایش اقتدار بوده است اما نباید این را نادیده گرفت که آنها در دانش فضایی پیشرو هستند.
به نظر من امریکا هنوز هم برای سفر به ماه دارای چالش است چه برسد به 40 سال قبل.سایت خوبی درست کردید اما اکه می شه به جای تصویر سیاه پشت سایت یک تصویر از ستارگان بگذارید

::  ufo  ::
درود به نظر من امریکا وناسا خود مقصر هستند چون فیلمهای هم موجود است از اپولو که موجودات فضایی را در آنجا دیدند

:-O

دانش فضایی:

::  مهدی   ::
با عرض سلام من تمامی مطالب این سایت که در باره ماه بود خوانده ام و تا امروز هم عقیده شما بودم ولی بادیدن فیلمی که درسایت اپارات بخش علمی دیدم نظرم عوض شد خواهش مندم شما هم در این سایت رفته وپشت صحنه فیلم محرمانه ناسا که افشا میکند این سفر دروغ بوده را ببینید امید وارم توضیحی برای این فیلم باشد باتشکر

آیا توضیحات ارائه شده در مقالات دانش فضایی پاسخی به همان خیال‌پردازیها نبود؟

دانش فضایی:

::  مهدی  ::
با سلام میخواستم بگم جرا جواب پرسش قبلی منو ندادی

جواب داده شد!

دانش فضایی:

::  محمد  ::
با تشکر از مطالب جالب شما اگر میشود از یوری گاگارین هم مطلبی بگزارید

ما چند مطلب درباره یوری‌گاگارین داریم. لطفا به آرشیو یوری گاگارین مراجعه کنید.

دانش فضایی:

::  کاترین صادقی  ::
سلام من چهار سال پیش شبیه این مقاله رو تو روزنامه ی جام جم خونده بودم به نظرم دلایل انکار سفر انسان به ماه توسط افراد خیلی بی سواد مطرح شده کسایی که به همه چیز گیر میدن یه روز سفر به ماه یه روز وجود دایناسورها در دوران گذشته یه روز هم یازده سپتامبر د!
درسته که شک کردن خوبه ولی بهتره قبل از مطرح شدن خوب سنجیده بشن.
از سایت شما هم انتظار میره بی طرف نباشید و علمی برخورد کنین نه موضع بی طرفانه بگیرید کسانی همیشه بی طرفن که از چیزی سر در نیارن.

راستش ما خودمان فکر می‌کردیم موضع نویسنده مقاله کاملا مخالف طرفداران توطئه است. منتهی نویسنده خیلی ملایم با آنها برخورد کرده است و این اصل اول رفتار علمی است.

دانش فضایی:

::  علي   ::
سلام
در برابر شکست 3 نوع برخورد وجود داره.اول اينکه شکست رو مي پذيريم وعلت رو ناتواني خود مي دونيم دوم اينکه شکست رو مي پذيريم و علت رو به گردن عوامل مختلف مي اندازيم.سوم اينکه شکست رو قبول نمي کنيم.شوروي جزء گروه سوم بود.بنا بر اين براي توجيه اين مسئله مي آد و عمليات آپولو رو يه صحنه سازي ميخونه.

نکته جالب توجه در این بحث طولانی این است که شوروی‌ها اصولا در دسته‌ای هستند که انجام این پروژه را قبول کرده‌اند. مخالفان عمدتا آمریکایی هستند!!!

دانش فضایی:

::  چارلز بولدن  ::
من چارلز بولدن هستم، رئيس فعلي ناسا.
اين كه ايراني ها از دروغ بزرگ به اين شدت دفاع مي كنند، نشانه اي بسي خوشحالي است. اگر امريكا به ماه رفته بود، به جاي ايستگاه فضايي از يك پايگاه در ماه به اكتشافاتش در منظومه شمسي ادامه ميداد كه از نظر اقتصادي مقرون به صرفه تر است! ضمناً عدم جهت گيري هابل بر روي ماه هم عليرغم درخواست منجمين دنيا بحث ديگري است كه ناسا يعني من از آن به خوبي طفره ميرويم!

خوش آمدید آقای چارلز بولدن
چه سلیس فارسی صحبت میکنید!!!
گویا کنترل خوبی روی تیم تحت نظر خود ندارید وگرنه می‌دانستید که هابل تا به امروز به دفعات روی ماه زوم کرده و تصاویر حیرت‌انگیزی گرفته است اما دقت یا به عبارتی رزولوشن تصاویر برای گرفتن یک عکس از لوازم به جای مانده از ماموریت‌های آپولو کافی نبوده است. برای کنترل دقت تصویربرداری هابل از سطح ماه به وب‌سایت هابل مراجعه کنید.
ارادتمند
آلبرت انیشتین!

دانش فضایی:

::  احمد  ::
با سلام خدمت شما عزیزان.
یه ضرب المثل هست که میگه ماه هیچ وقت پشت ابر نمی مونه، این راز هم یک روز دیگه راز نخواهد بود و مطمئنا یک جواب قطعی براش پیدا میشه.

::  mostafa mp69  ::
همه چیز عالی خوب متوسط ضعیف داره،امریکا هم یه کارایی میکنه وتوش میمونه،این ماییم که باید از درجا زدن دیگران برای رفع عقب موندگیهامون استفاده کنیم.ای کاش کل کره ی زمین برای سفر به فضا باهم متحد میشدند

ما هم به شدت با شما موافقیم

دانش فضایی:

::  مجیب  ::
سلام
من فیلم نامه نویسم اصلن تو مسائل علمی وارد نیستم ولی می دونم اگه هالیوود بخواد نمایشی ترتیب بده، فکر جوابای علمیش رو هم میکنه

::  محمدرضا  ::
باسلام فرض كنيد من يك توريست فضايي هستم كلي هم پول دارم - ناسا هم دنبال پول ميگرده- حاضرم هرچي پول بخوان بدم منو ببرن كره ماه- 2دقيقه اونجا قدم بزنم- حاضرن؟

باید از خودشون سوال کنید!

دانش فضایی:

::  صدرا نوری   ::
سفر به ماه کاملا دروغه مهم ترین دلیلشم که حتی بچه های راهنماییهم اونو میدونن اینه که اون پرچم امریکا داره تکون میخوره درحالی که اگه اونجا کره ی ماهه نباید اون پرچم تکون بخوره

کاشکی قبل از نوشتن این پیام یک بار متن را خوانده بودید. در آیتم شماره ۵ واضح توضیح داده شده که چرا پرچم تکان می خورده است.
خواندن این متن واقعا سخت است؟
چون دیده می شود خیلیها بدون خواندن مقاله پیام می گذارند. این کمی عجیب است.

دانش فضایی:

::  میلاد منصوری  ::
چرا به این نکته اشاره نکردین که دمای کره ما در شش ماه روز بالای 200 درجه است و در شش ماه شب دما به منفی 200 درجه میرسه؟

کره ما یعنی سیاره زمین یا شما منظورتان کره ماه بوده است؟
اگر ماه مد نظرتان بوده کدام ۶ ماه شب و ۶ ماه روز مد نظرتان است؟
اعداد ۲۰۰ را از کجا آورده‌اید؟

از آنجا که ماه فاقد اتمسفر است دمای هر جسم به میزان تابش خورشید به آن در همان لحظه بستگی دارد. بنابراین رخی از فضانورد که روی ماه قدم می‌زند و رو به خورشید است می‌تواند تا حدود ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد داغ شود در حالی که سمت سایه او می‌تواند تا منهای ۱۶۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد سرد شود.

دانش فضایی:

::  مریم فخیمی  ::
جناب یزدان پناه بسیارمتشکرم ازمطالب مفیدی که ارائه میشه.
چهل وسه سال ازفرود انسان برماه میگذره اماهنوزم عده زیادی بابدبینی به این سفرتاریخی نگاه میکنند.منم یه سوالی داشتم، در برخی ازتصاویری که گرفته شده نورهایی در اطراف دیده میشه.این نورها چه چیزی هستن؟
https://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/s480x480/603501_343250165752481_1957568898_n.jpg

متاسفانه گویا تصاویر دیگر قابل دیدن نیستند

دانش فضایی:

::  حمیدرضا احمدی  ::
با سلام و خسته نباشید
البته در این مقاله نکات قابل تاملی و جود داره
من یه رهگذر هستم
تمام مطالب رو با دقت خوندم
قضاوتی در مورد اصل موضوع ندارم
ولی به نظر من مسئول محترم با توجه به جواابهایی که نظرات دیگران داده مشخص هست آنچنان که از طرف سایت اظهار بی طرفی میکنه آنقدر هم بی طرف نیست
با تشکر

کاش مصادیق فرمایشتان را قید می فرمودید تا بررسی شود و در صورت صحت عذرخواهی گردد

دانش فضایی:

::  ایرانی  ::
سوال من این است که در زمین صدها دانشمند گرد هم آمده اند تا توانسته اند آپولو هوا کنند در ماه این دو نفر چطور توانسته اند به تنهایی و با خونسردی تمام این آپولو را به مقصد زمین پرتاب کنند؟

همون صدها دانشمندی که شما اشاره کردید از قبل برنامه بازگشت را نوشته و در کامپیوترهای مرکزی آن سفینه نصب کرده بودند. در واقع فضانوردان هیچ مداخله‌ای در بازگشت نداشته اند و این کامپیوتر مرکزی ناو فضایی بوده که آنها را به زمین بازگردانده است.

دانش فضایی:

::  h.b  ::
یک جمله زیبا تو فلسفه علم هست با این مفهوم که تو علم انجمن سری وجود نداره
تفسیر این جمله مفصل است و تو حوصله اینجا هم نمی‌گنجد اما به طور خلاصه اگر با نحوه نشر یک نظریه علمی یا اعلام یک دستاورد علمی نظیر سفر به ماه آشنا بشین به راحتی متوجه میشین که امکان ساختگی بودن چنین دستاوردی تقریبا محال است.
به نظر شما چرا یک سازمان علمی معتبر نظیر دانشگاه‌ها حتی در کشوری مثل روسیه این پروژه را انکار نکردند؟

چرا بحثهای اینچنینی مثل همین موضوع و یا اینکه ناسا موجودات فضایی را پیدا کرده اما از مردم مخفی می‌کند و با آنها ارتباط برقرار کرده را همیشه در محافل غیر متخصص مطرح می‌شود؟

دوستان اگر این بحث‌ها همیشه توسط افراد متخصص و مطلع از یک علم مرتبط رد می شود دلیلی بر طرفداری آنها از یک جریان یا فکر خاص نیست٬ بلکه به دلیل بی اساس و تا حدی طنز بودن اصل موضوع٬ یعنی همین انکار و شک در برخی طرح‌های علمی است. و ما باید کاملا ایمان داشته باشیم که موضع گیری دانشمندان کاملا بیطرفانه است.

آقا یا خانم اچ.بی عزیز
ما که مردیم تا متن پینگلیش شما را فارسی کردیم. به مقدسات قسمتان می دهیم که دفعه بعد لطفا فارسی بنویسید.

دانش فضایی:

::  میلاد  ::
با سلام آن دلیلی که برای تکان خوردن پرچم آوردید از اون توجیهات مسخره بود.تکه میله ای که در پرچم گذاشته بودند! مثلا اگر پرچم نمی لرزید نشان اقتدار کشور آمریکا نبود! واقعا که مردم دنیا را
چی فرض کردند

فقط بحث لرزیدن پرچم نبود بلکه می‌خواستند حالا که اینهمه پول خرج کرده اند و رفته‌اند آنجا پرچم کشورشان صاف بیاستد تا با آن عکس یادگاری بگیرند. حالا اگر این به نظر شما مسخره است دیگر خودتان صاحب اختیار هستید. ببخشید که با شما مشورت نکرده بودند.

دانش فضایی:

::  Majid4mi  ::
بیش از 30 عکس که هر کدام از آنها به تنهایی اثبات میکنه که سفر به ماه ساختگی بوده رو گذاشتم توی وبلاگم

با شماره عکس و لینک مستقیم آرشیو ناسا
ممنون میشم من و همه بشریت! رو از نگرانی در بیارین!

شما اصلا" همین تصاویری که به گفته ناسا توسط مدارگرد ماه گرفته شده رو اصلا" بهش نگاه انداختین!!!
چه طور متوجه نشدین سایه آپولو با کوه های اطراف 180 درجه اختلاف داره!!!!

یک عکس میزارم مشت نمونه خروار!

http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up10/83481948653804871079.jpg
AS14-66-9306

ناسا میگه این + ها مربوط به دوربین و برای تشخیص فاصله هستن.

حالا این که چرا نور خورشید روی این + ها هم سایه انداخته رو باید از مونتاژ کارهای ناشی NASA پرسید!

تک تک دلایلی که شما آورده اید به دلیل دانش اندک شما از تصویربرداری و عمق میدان و عکاسی پانوراما است. من از شما دعوت می‌کنم قبل از پذیرش هر ادعای بی‌اساسی حتما به آن خوب فکر کنید و با چند متخصص مشورت کنید. نوشتن و انتشار عقاید کار بسیار خوبی است اما دقت کنید که مسئولیت دارد. مراقب اظهار نظرهای قطعی خود باشید.

برای مثال شما فرموده‌اید:
"شما اصلا" همین تصاویری که به گفته ناسا توسط مدارگرد ماه گرفته شده رو اصلا" بهش نگاه انداختین!!! چه طور متوجه نشدین سایه آپولو با کوه های اطراف 180 درجه اختلاف داره!!!!"
جواب خیلی ساده است. شما اصلا توجه نکردید که آن سایه ها اصلا متعلق به کوه ها نیستند بلکه به گودالهای برخوردی تعلق دارند که در سطح ماه به وفور یافت می‌شوند.بنابراین طبیعی است که سایه آنها در جهت مخالف تشکیل شوند.

دانش فضایی:

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است