دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی . آن مرد آمد!

 

سه‌شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

این مطلب تا کنون ۱۰۵۹۰ بار خوانده شده است

دوشنبه٬ ۲۴ مهر ۱۳۹۱

آن مرد آمد!

 
آن مرد آمد!

یک ماجراجوی اتریشی سوار بر بالونی استراتوسفری به لبه فضا٬ جایی در ارتفاع ۳۹ کیلومتری سطح زمین رفت و از آنجا به سمت سیاره آبی رنگ شیرجه زد تا نخستین انسانی شود که با یک لا لباس فضانوردی٬ سرعت صوت را می‌شکند.

 

پرش از لبه فضاآن مرد آمد !
آن مرد با چتر آمد !
روز گذشته فلیکس بامگارتنر از درون کپسول فضایی خود و از ارتفاع ۳۹ کیلومتری زمین به بیرون پرید.
این رکوردی تازه برای سقوط آزاد در جهان است و افقی نو برای ماموریت های فضایی آینده.
ماموریت غیر ممکن ، ممکن شد.
پس از آنکه فیلیکس از کپسول به بیرون پرید حدود ۸ دقیقه طول کشید تا او زمین را زیر پاهای خود احساس کند. هشت دقیقه وحشت.
در آغاز چرخش های پی در پی او به دور خودش اوج دلهره را برای ناظران این رویداد بی نظیر در گوشه و کنار زمین به وجود آورده بود. اگر او در این وضعیت بی هوش می شد و یا کنترل خود را باز نمی یافت همه چیز تمام بود ! پس مدت کوتاهی فلیکس در حالت پایدارتری به سوی زمین در حرکت بود. با سرعتی بیش از سرعت یک هواپیما!
با باز شدن چتر نجات پس از ۴ دقیقه و ۱۹ ثانیه سقوط آزاد پرالتهاب ،همه کمی آرام شدند . اما هنوز مسیر طولانی تارسیدن به زمین در پیش بود.
فلیکس حدودا پس از سه ساعت از آغاز این سفر پراسترس ، آرام و آسوده قدم بر زمین گذاشت.
این ماموریت برای ما که در تحریریه مجله نجوم به طور زنده ماموریت را دنبال می کردیم سراسر هیجان و استرس بود. هیجان این ماموریت را هیچگاه فراموش نمی کنم. هر لحظه یک شگفتی تازه.
برای من صفحه آخر این داستان از همه جذاب تر بود. زمانی که فلیکس زمین را زیر پای خود احساس کرد ، گویی بار سنگینی را از دوش برداشته باشد ، ناگهان بر زمین زانو زد و دو مشت گره کرده خود را بالا برد.
احساس کردم در سینه اش پروانه ای دارد بال می زد.

. سیاوش صفاریان‌پور، منجم آماتور٬ فیلم‌ساز و تهیه کننده علمی رادیو و تلویزیون .

پرش از لبه فضاپرش از لبه فضا

فلیکس بامگارتنر٬ این اتریشی ۴۳ ساله به جز شکستن دیوار صوتی، دو رکورد جهانی دیگر یعنی مرتفع‌ترین سقوط آزاد تاریخ و مرتفع‌ترین سفر بالون با سرنشین را هم به خود اختصاص داد. اما او جوانمردانه رکورد طولانی‌ترین سقوط آزاد جهان را برای سرهنگ جو کیتینگر، دارنده دو رکوردی که دیروز شکسته شد و مشاور پروژه٬ کنار گذاشت تا مرد ۸۴ ساله امریکایی همچنان این رکورد را به نام خود داشته باشد.

بامگارتنر بعد از رسیدن به زمین گفت: "امروز بالا و پایین‌های زیادی داشت. همانطور که در کل پروژه هم چنین مسئله‌ای دیده می‌شد. اول به زیبایی بلند شدیم و بعد نزدیک بود به دلیل مشکل برق‌رسانی شیشه کلاهم به مشکل بر بخوریم. خروج از کپسول عالی بود اما بعد از سقوط آزاد، آرام آرام شروع به چرخش کردم. فکر کردم تنها چند بار خواهم چرخید اما سرعتم در حین چرخش‌های افزایش پیدا کرد. به شدت تند می‌چرخیدم و این اصلاً خوب نبود. چند لحظه حس کردم بیهوش شده‌ام. حتی وقتی سرعت صوت را شکستم، چیزی حس نکردم چون تمام تلاشم این بود که ثابت شوم. باید صبر کنیم و ببینیم که آیا سرعت صوت را رد کرده‌ام یا خیر. واقعاً انجام این پروژه سخت‌تر از آن چیزی بود که فکرش را می‌کردم."

او همچنین افزود: "وقتی آن بالا و بر فراز زمین ایستاده‌ای و به زیر پایت نگاه می کنی دیگر شکستن رکوردها و جمع‌آوری داده‌های علمی برایت مفهومی ندارد. آن زمان فقط با خودت فکری می‌کنی که آیا زنده به زمین باز خواهم گشت؟"


بالن عظیمی به ارتفاع یک ساختمان ۵۰ طبقه که کپسول حاوی فلیکس بامگارتنر را با خود به فضا برد. برای مقایسه کافی است به ابعاد جراثقال زرد رنگی که انتهای بالن را نگه داشته است٬ دقت کنید.
بالن عظیمی به ارتفاع یک ساختمان ۵۰ طبقه که کپسول حاوی فلیکس بامگارتنر را با خود به فضا برد. برای مقایسه کافی است به ابعاد جراثقال زرد رنگی که انتهای بالن را نگه داشته است٬ دقت کنید.

 

جو کتینگر که حدود ۵۰ سال پیش و با امکانات بسیار ابتدایی مشابه همین پرش را انجام داده بود و رکوردش برای بیش از نیم قرن دست نخورده باقی مانده بود٬ مشاور و استاد فیلیکس در این رکوردشکنی بزرگ بود.
جو کتینگر که حدود ۵۰ سال پیش و با امکانات بسیار ابتدایی مشابه همین پرش را انجام داده بود و رکوردش برای بیش از نیم قرن دست نخورده باقی مانده بود٬ مشاور و استاد فیلیکس در این رکوردشکنی بزرگ بود.
 

خرابی سیستم گرمایش برقی شیشه کلاه کاسکت فیلیکس باعث ایجاد یک تاخیر چند دقیقه‌ای در آغاز پرش گردید که خود دلیلی برای افزایش ارتفاع و بهبود رکورد گردید.
خرابی سیستم گرمایش برقی شیشه کلاه کاسکت فیلیکس باعث ایجاد یک تاخیر چند دقیقه‌ای در آغاز پرش گردید که خود دلیلی برای افزایش ارتفاع و بهبود رکورد گردید.
 

پرش از لبه فضا
... رهایی ...
 

پرش از لبه فضا
و دوباره زمین ...

رویدادهای فضایی   بالون   فلیکس بامگارتنر   جو کیتینگر   ردبول استراتوس   سیاوش صفاریان‌پور   

کلیدواژه‌ها:

ارسال به بالاترین  ارسال به دنباله  ارسال به فیس‌بوک  ارسال به دلیشز  ارسال به گوگل بوکمارک  ارسال به گوگل باز  ارسال به کلوب دات کام  


آخرین مطالب منتشر شده در دانش فضایی

چند مطلب تصادفی از دانش فضایی

::  مایکل   ::
من مانده ام با چه جرعتی از ان بالا پریده پدر بز رگ من می گوید خوشم امد

::  حسن صادقی  ::
سلام خسته نباشید میخواستم خواهش اگر امکانش هست یه مطلب کلی از فضا و چگونگی پرتاب فضا پیما و زندگی در فضا برایم بفرستید متشکرم.

::  شازده کوچولو  ::
سلام

چه‌ پرواز جذابی

چه‌ سقوط جذاب‌تری

پر از آدرنالین

بالا رفتنی سخت

سقوطی آسان!

نظر شما چیست؟                         
 
*  نام و نام خانوادگی
*  پست الکترونیک
(نمایش داده نخواهد شد)
آدرس وبگاه

دانش فضایی همواره آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما درباره مقالات منتشر شده٬ است .

شما همچنین می‌توانید با استفاده از این فرم اطلاعات تکمیلی خود را درباره این مطلب با سایر خوانندگان دانش فضایی به اشتراک بگذارید.

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضاییآخرین مطلب:

 

RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقمندان دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وب‌سایت را می‌خوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::


دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ
 

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

قطار وبگردی

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

پرسش و پاسخ‌های کانوت

صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت   دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است